Setari Cookie-uri

un sfat va rog!

vreau si eu un sfat! eu sunt catolica,el ortodox.vrem sa facem logodna la biserica, problema e ca nu stiu daca trebuie sa fie prezent preot ortodox,catolic sau ambii?cineva care a trecut prin asa ceva poate da un sfat?
oana_gabi
Postat pe 5 Ianuarie 2011 22:37
De la: oana_gabi, la data 2011-01-05 22:37:59vreau si eu un sfat! eu sunt catolica,el ortodox.vrem sa facem logodna la biserica, problema e ca nu stiu daca trebuie sa fie prezent preot ortodox,catolic sau ambii?cineva care a trecut prin asa ceva poate da un sfat?


am un coleg luteran .el s-a botezat inaintea nuntii ortodoxe .au facut si ceva la biserica luterana dar dupe ce eu facut un copil s-au despartit la trbunal nu din cauza religiilor
pickard
Postat pe 5 Ianuarie 2011 22:45
stiu cazuri din astea.pe mine ma intereseaza pareri de la persoane care au trecut prin asa ceva, pentru ca nu stiu exact de unde sa incep,ce ar trebui sa fac...probabil ar trebui sa vb cu un preot sa vad cum m-ar sfatui
oana_gabi
Postat pe 5 Ianuarie 2011 22:51
De la: oana_gabi, la data 2011-01-05 22:37:59vreau si eu un sfat! eu sunt catolica,el ortodox.vrem sa facem logodna la biserica, problema e ca nu stiu daca trebuie sa fie prezent preot ortodox,catolic sau ambii?cineva care a trecut prin asa ceva poate da un sfat?


Cel mai bine intrebi un preot...orice ar fi el...
Eu stiu cuplu (tot ea catolica, el ortodox) care s-au casatorit in biserica ortodoxa, si copii i-au botezat catolic...
Diferentele nu sunt atat de mari (ca la adventisti sau martorii lui iehova, sau mai stiu eu ce), dar cel mai bine clar te poate lamuri un preot...pentru ca s-ar putea sa-ti spuna ca unul din voi trebuie sa se boteze din nou in religia respectiva...
pinguina
Postat pe 5 Ianuarie 2011 22:55
De la: oana_gabi, la data 2011-01-05 22:37:59vreau si eu un sfat! eu sunt catolica,el ortodox.vrem sa facem logodna la biserica, problema e ca nu stiu daca trebuie sa fie prezent preot ortodox,catolic sau ambii?cineva care a trecut prin asa ceva poate da un sfat?




si eu sunt ortodoxa si sotu catolic nu e nevoie de nimic se face casatorie mixta
tu ramai cu religia ta si el cu alui
si daca vrei poti face o slujba si acolo la catolici si la ortodocsi vb cu preotul tai si cu preotul lui sa inpacati si varza si capra si va sugerez sa va face cununia civila mai repede de nunta sa aveti timp de poze si de altele pt ca toate intr-o zi e prea prea
si poti face cununia civila la primarie si sa mergeti la biserica ortodoxa sau catolica si in ziua cu nunta sa mergfewti la la aia la care va ramane sa inpacati si familia ta si familia lui
eu iti zic din experienta am facut eu nunta in 2009 si am facut primaria inainte si apoi restu si o alta experienta am avut-o in 2010 cu fratele meu si el incapatanat a facut primaria biserica ortodoxa si catolica in ziua respectiva si a fost un dezastru eu am fost nasa si a trebuit sa fiu gata la 8 dimineata sa mergem dupa alta nasa si ap[oi la mireasa si apoi pe 10 la primarie si apopi la biserica caytolica unde preotul a spus si in maghiara si in romana si apoi si la biserica ortodoxa pt ca e alta traditie si alt ritual. si inca un sfat nu lasa totul pe ultima luna fa ce ai de facut din timp
rricarda2003
Postat pe 21 Ianuarie 2011 11:59
preotul e cel mai in masura sa te sfatuiasca.
poti intra in orice biserica din drumurile tale.
casa de piatra!
maria-ioana
Postat pe 21 Ianuarie 2011 20:00
Cunosc un caz asemanator ea ortodoxa el catolic sau cunoscut in italia au ramas inpreuna au venit la parinti ei au stat asa vriun an ,ea a ramas insarcinata apoi sau casatorit civil iar dupa ce a nascut au botezat la catolici copilul, apoi sau casatoit la biserica la catolici. deci ea sa dat la catolici fiid fata , eu asa stiu de cand e lumea fata isi urmeaza sotul.CONCLUZIE; tu ai sa decizi ce este mai bine pentru voi si sa va ajute bunul Dumnezeu. Doamne ajuta .
mysulica
Postat pe 22 Ianuarie 2011 20:22
De la: mysulica, la data 2011-01-22 20:22:46 Cunosc un caz asemanator ea ortodoxa el catolic sau cunoscut in italia au ramas inpreuna au venit la parinti ei au stat asa vriun an ,ea a ramas insarcinata apoi sau casatorit civil iar dupa ce a nascut au botezat la catolici copilul, apoi sau casatoit la biserica la catolici. deci ea sa dat la catolici fiid fata , eu asa stiu de cand e lumea fata isi urmeaza sotul.CONCLUZIE; tu ai sa decizi ce este mai bine pentru voi si sa va ajute bunul Dumnezeu. Doamne ajuta . P>S> Uitasem sa iti zic pentru mine nu exista casatorie mixta , cand este post la catolici nu este la ortodoxi si invers. Daca va veti casatori mixt nu veti fi nici cu dumnezeu nici cu mamora.
mysulica
Postat pe 22 Ianuarie 2011 20:27
De la: oana_gabi, la data 2011-01-05 22:37:59vreau si eu un sfat! eu sunt catolica,el ortodox.vrem sa facem logodna la biserica, problema e ca nu stiu daca trebuie sa fie prezent preot ortodox,catolic sau ambii?cineva care a trecut prin asa ceva poate da un sfat?


Eu sunt catolica,sotul meu ortodox..ne-am cununat religios la biserica la catolici...am vb inainte cu preotul si a fost ok...copii i-am botezat la biserica ortodoxa....de sarbatori insa mergem la ambele biserici ...si e super!
_oktober_
Postat pe 22 Ianuarie 2011 21:24
Eu sunt ortodox,sotul catolic.Ne-am cununat la biserica catolica,copilul l-am botezat ortodox.Tine de voi ce va doriti dar indiferent de locul unde o faceti trebuie sa va hotarati daca renunta unul din voi la propria credinta sa treaca la celalalt.Noi personal am ramas fiecare cu religia lui dar la sarbatori mari le tinem pe ambele si am hotatat sa nu avem discutii pe tema asta...acum 25 de ani,si nu am avut
kudika354913
Postat pe 23 Ianuarie 2011 01:05
De la: oana_gabi, la data 2011-01-05 22:37:59vreau si eu un sfat! eu sunt catolica,el ortodox.vrem sa facem logodna la biserica, problema e ca nu stiu daca trebuie sa fie prezent preot ortodox,catolic sau ambii?cineva care a trecut prin asa ceva poate da un sfat?






... mergeti pe mina ortodoxilor ...

marco918
Postat pe 23 Ianuarie 2011 01:12
De la: mysulica, la data 2011-01-22 20:27:26
De la: mysulica, la data 2011-01-22 20:22:46 Daca va veti casatori mixt nu veti fi nici cu dumnezeu nici cu mamora.


Da' cu cine vor fi, cu Satan? Nu e Dumnezeu unul singur?
Asa ceva n-am auzit de cand mama m-a facut: nu mai esti cu Dumnezeu daca te cununi religios...

rashela
Postat pe 23 Ianuarie 2011 04:42
Fiti linistiti
Daca va iubiti si daca il iubiti pe Dumnezeul nostru Creator e suficient.
Celelalte tipare create de intunecati sunt iluzii.
O parte din Biserici au fost creeate de ofticati, pentru a subjuga OAMENII, pentru a fixa un tribut, cotizatie etc.
Foarte putine Lacasuri Spirituale au ramas pentru retrezirea OMULUI din somnul cel adanc.
Asa ca ,,, linistiti puteti merge cu Dumnezeul din voi si al parintilor vostrii la amandoua bisericile.
Daca vreun preot face fite,,, e problema lui, cautati altul,,,, simplu.
Sunt destule lacasuri spirituale care accepta aceasta unire fara probleme.
Dumnezeul nostru Creator sa va protejeze si binecuvanteze cu acea iubire divina pura Christica 100% Dumnezeiasca, dupa voia voastra si vointa lui.
healthy000378
Postat pe 23 Ianuarie 2011 16:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE ATI FACE IN LOCUL MEU??????????? 17 De la: grace004047 29 Septembrie 2011 11:01
Sotul s-a casatorit cu inca una... 19 De la: alexia 24 Martie 2010 00:06
Decoratii pentru evenimente festive! 3 De la: kudika312940 17 August 2010 15:43
SOT INFIDEL 116 De la: ___ 8 Februarie 2010 00:08
vand rochie de mireasa Allure Bridals 7 De la: alexya_dmc 4 Decembrie 2012 20:52