Setari Cookie-uri

Cununia civila:cu sau fara petrecere?

Buna ziua,
Am si eu o mare nelamurire:pt cununia civila, este obligatoriu sa dai o petrecere dupa? Voi cum ati procedat?
Eu vreau sa fac cununia civila in iunie, si nu stiu daca se da petrecere sau nu dupa, de aceea am preferat sa postez un nou subiect, pentru a primi si eu mai multe pareri.Eu nu prea sunt pusa in tema cu acest subiect, deci am nevoie fetelor de ajutorul vostru..
Multumesc frumos.
ravenik_swwet
Postat pe 17 Ianuarie 2011 12:50
Vai, fara petrecere si sa ratezi un motiv asa bun sa bei???

Oricum lumea asteapta o petrecere, doar daca nu faci cununia religioasa imediat dupa... sau a doua zi.
kudika_pudika
Postat pe 17 Ianuarie 2011 12:53
Nu e obligatoriu,dupa te poti duce acasa sa dormi.
Barbie30_
Postat pe 17 Ianuarie 2011 13:14
S-a schimbat obiceiul de a aduce cadouri viitorilor miri la cununia civila?
Si daca nu s-a schimbat, frumos iti sade sa ii primesti la usa, sa le iei pachetul din brate si sa le zici: pa, ne vedem peste un an cand fac nunta?
"Pai, vrem si noi o friptura."
"V-am dat bomboane la primarie, v-ajunge."

Sigur ca dai o cupa de sampanie. Macar atat.
rashela
Postat pe 17 Ianuarie 2011 13:19
De la: rashela, la data 2011-01-17 13:19:10S-a schimbat obiceiul de a aduce cadouri viitorilor miri la cununia civila?
Si daca nu s-a schimbat, frumos iti sade sa ii primesti la usa, sa le iei pachetul din brate si sa le zici: pa, ne vedem peste un an cand fac nunta?
"Pai, vrem si noi o friptura."
"V-am dat bomboane la primarie, v-ajunge."

Sigur ca dai o cupa de sampanie. Macar atat.

...asa e...orice eveniment trebuie cel putin..."udat"
kudika195501
Postat pe 17 Ianuarie 2011 13:22
De la: ravenik_swwet, la data 2011-01-17 12:50:18Buna ziua,
Am si eu o mare nelamurire:pt cununia civila, este obligatoriu sa dai o petrecere dupa? Voi cum ati procedat?
Eu vreau sa fac cununia civila in iunie, si nu stiu daca se da petrecere sau nu dupa, de aceea am preferat sa postez un nou subiect, pentru a primi si eu mai multe pareri.Eu nu prea sunt pusa in tema cu acest subiect, deci am nevoie fetelor de ajutorul vostru..
Multumesc frumos.
ar fi frumos sa dai si o mica petrecere
Valy90
Postat pe 17 Ianuarie 2011 15:12
De la: rashela, la data 2011-01-17 13:19:10S-a schimbat obiceiul de a aduce cadouri viitorilor miri la cununia civila?
Si daca nu s-a schimbat, frumos iti sade sa ii primesti la usa, sa le iei pachetul din brate si sa le zici: pa, ne vedem peste un an cand fac nunta?
"Pai, vrem si noi o friptura."
"V-am dat bomboane la primarie, v-ajunge."

Sigur ca dai o cupa de sampanie. Macar atat.

se poate si fara sa faci o petrecere pe cinste...dar cel putin anunti pecei care vin la cununia civila sa nu vina cu cadouri.la cununia civila pot sa ia parte doar mirii si nasii...
daca se face o distractie atunci se vine cu cadou...si obligatoriu cei care participa trebuie sa vina si la nunta...insa unii mai uita obiceiul...
BEL_AMY1
Postat pe 17 Ianuarie 2011 15:20
De cate ori se vorbeste de nunti, imi aduc aminte doua faze ale soacrei mele (femeie de la tara).
Prima ar fi ca nu stiu cum s-a nimerit de m-am dus s-o vad in perioada nuntilor. Era ceva inedit pentru mine, nunta la cort asa ca, noi fiind tineri, ne-a zis: duceti-va voi! Si ne-am tot dus, si ne-am tot dus, deja devenise plictisitor. "Cand se termina asta?" am intrebat. Si s-a apucat sa-mi insire din tot satul, familiile care urmau sa faca nunta. "Unde te-ai dus tu, vor veni si ei" - asta era (este) obiceiul.
Urat obicei, zic eu.

A doua patanie, tipic pentru soacra mea, ii vin neamuri de la Bucuresti. Bla, bla, bla vreo cateva ceasuri. La plecare, ii conduce, pupaturi in vant, imbratisari, inchide poarta si zice: Nu mi-au adus nimic, nu le-am dat nici eu nimic.

Nu stiu cum o fi la alte popoare, dar loteria care se face cu nunta sau botezul in Romania, e oribila. Doar si pentru faptul ca se fac doua petreceri la interval de un an sau mai stiu eu cat timp. Si pentru ca se face lista invitatilor dupa buzunar, trezindu-te cu toti necunoscutii, cuscrii de cumetrii vitregi. Si pentru ca INCA se striga darul. Daca as sti ca ma duc la o astfel de nunta, as refuza invitatia.

In fine, revenim la topic daca o mai fi ceva de zis.
rashela
Postat pe 17 Ianuarie 2011 17:07
Nu cred ca se mai striga darul sau, cel putin, e pe cale de disparitie acest obicei.

Mie mi se pare normal ca lumea sa se astepte la o bomboana, la o sampanie, ceva, caci doar este motiv de sarbatoare cununia civila. Nu este insa obligatoriu sa fie invitati chiar toti cei ce au venit la primarie.
kudika_pudika
Postat pe 17 Ianuarie 2011 17:19
De la: ravenik_swwet, la data 2011-01-17 12:50:18Buna ziua,
Am si eu o mare nelamurire:pt cununia civila, este obligatoriu sa dai o petrecere dupa? Voi cum ati procedat?
Eu vreau sa fac cununia civila in iunie, si nu stiu daca se da petrecere sau nu dupa, de aceea am preferat sa postez un nou subiect, pentru a primi si eu mai multe pareri.Eu nu prea sunt pusa in tema cu acest subiect, deci am nevoie fetelor de ajutorul vostru..
Multumesc frumos.


O mica parere: daca faceti doar cununia civila, inseamna ca nu vreti mare agitatie ( tambalau & cheltuiala )in ziua aia . Deci, logic, nu invitati ( anuntati ) toti cunoscutii si rudele ci doar parintii , nasii si 2 3 prieteni apropiati .
Se fac vreo 20-25 de persoane, ca la o onomastica , pe care va permiteti sa-i invitati la masa ( macar acasa daca nu undeva in oras).
Daca nu va permiteti / sau nu doriti sa faceti petrecere atunci cel mai simplu NU ANUNTATI.
kudika052198
Postat pe 10 Februarie 2011 13:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce inseala barbatii? 33 De la: myssnatacha 22 Aprilie 2013 22:28
Multumiti sau nemultumiti dupa nunta ?Ati ramas cu datorii dupa nunta?! 16 De la: BarbieGirl 22 Martie 2010 16:08
Vand rochie mireasa 1 De la: MihaelaMoldovan 15 Decembrie 2009 13:07
sex in trei - 5 reguli chiar adevarate 34 De la: grace008924 19 Mai 2010 18:18
cel mai bun meniu de nunta!100 lei 1 De la: restadam 18 Ianuarie 2012 15:04