Setari Cookie-uri

A DOUA CASATORIE



EI.........,

astept marturii si marturisiri de la cine se afla in aceasta situatie.
e vorba de curaj, dragoste sau poate destin...

voi ce spuneti?
chrisie69
Postat pe 4 Septembrie 2008 22:02
hei...eu sunt de parere ca nici o nunta e ca prima insa...daca nu merge casatoria e musai sa iesi din ambientul acela...tre sa cautzi in alta parte...sa nu vb de faptul ca o fapta rea sterge miile de fapte bune asa ca...dupa o casnicie ratata...meritzi o a doua cat sa recupereze tot ce ai indurat in prima..sa stearga toate lacrimile si sa cicatrizeze ranile...

a doua casatorie???e ok...de ce nu?????apucate de pregatiri

Postat pe 7 Septembrie 2008 23:48
eu ma intreb daca el e alesul... pana acum a fost minunat in relatia noastra, dar acum au aparut niste probleme peste care parca pur si simplu nu vrea sa treaca... pentru o a doua casatorie iti trebuie curaj, dar cred ca mai mult curaj iti trebuie pentru despartirea din prima...
elissa_grace
Postat pe 18 Septembrie 2008 14:57
E foarte greu de acceptat si e foarte trist!! dar asta e viata si cu bune si cu rele, cateodata trebuie sa treci prin mai multe in viata asta si sa fi pus la incercari k sa iti poti gasi fericirea!!
Sotul meu a mai fost casatorit de 2 ori inainte sa ma intalneasca pe mine. A trecut prin multe lucruri mai putin placute....important e k a stiut sa treaca si a avut curajul si taria sa o ia de la capat cu orice risc. Ideea e sa nu te descurajezi si sa privesti inainte cu fruntea sus pt k ceea ce nu te omoara te face mai puternic!!!
Va pup si sa aveti parte de toata fericirea din lume asa cum am si eu chiar daca am un sot care e la a 3 a casatorie
elenutza_grace
Postat pe 18 Septembrie 2008 23:24
hei parerea mea este ca nu e momentul sa te plangi...lupta in continuare...aratai ca-l iubesti si fii alturi de el...cu siguranta va vedea ca esti aleasa inimii lui...eu a trebuit sa mut muntii si marile din loc ca sa fiu acum fericita si linistita la casa mea aalaturi de barbatul iubit...nimic in viata asta e ushor de aceea trebuie sa facem tot posibilul in fiecare zi sa ne iasa totul bine...fii puternica...cu siguranta prima casatorie tea maturizat suficient de mult incat acum sa poti lua o decizie cu adevarat corecta ....eu iti doresc tot binele si nu te lasa niciodata batuta..in ziua de azi traiesc doar cei puternici...inving doar cei invincibili...spunetzi ca orice iti va mai rezerva viitorul o sa darami zidul acela fara nici o lacrima ...nu vei avea nevoie decat de prieteni(noi suntem aici sa-ti fim aproape oricand) buni si de vointa ta...spune..am tot suferit pana acum...e timpul meu sa fiu fericita si sa ma bucur de viata...succes...

Postat pe 20 Septembrie 2008 22:09
k3ntutza, nu ma plang ci din contra sunt fericita si ma bucur din plin de sotul meu!!! si nu eu sunt la a 2 a casatorie ci sotul meu, de el am spus k a trecut prin multe lucruri pana sa isi gaseasca linistea si fericirea!!
Din punctul meu de vedere nu prea conteaza k ai mai fost casatorit 1 data sau de 2 ori...si nu conteaza ce a fost in trecut ci conteaza numai si numai ce va fi ! Asa cum ai spus si tu trebuie sa lupti pt fericire si sa treci peste orice piedici
Va urez multa fericire tuturor
elenutza_grace
Postat pe 24 Septembrie 2008 20:41
chrisie ai inceput sub si ai disparut.Nu vi sa mai vb cu noi?Eu sunt sigura ca e cea mai buna solutie....nu mai e ca pe vremea lu'bunica....bine rau sa stai acolo ca "vb lumea".
acum fiecare e liber sa-si aleaga fericirea.Eu am nunta pe 1 noiembrie dar nu plecam inconstienti la drum cu notiunea forever.Sa ne ajute Dumnezeu dar...niciodata nu se stie.Viata e prea scurta sa accepti sa o traiesti suparata si mai stiu eu cum.Sa fiti fericiti pana la adanci batraneti
Sincere felicitari si casa de piatra!!!
AndreeaNita
Postat pe 2 Octombrie 2008 08:39
mi-am amintit ca am si eu o intrebare...chiar am discutat cu cineva si nu sunt prea lamurita.La a 2-a casatorie te mai poti imbraca in rochie de mireasa?mai poti intra in biserica?Iti mai poti pune voal?
Au fost de fapt mai multe...
AndreeaNita
Postat pe 2 Octombrie 2008 13:01
Buna,

va multumesc pentru parerile voastre.......
n-am disparut, dar vroiam sa "aud" ce spuneti si voi ,
as vrea sa stiu cum li s-a intamplat altora, doar ca parere nu neaparat ca sfat
pana la urma sa ai o relatie e "una" dar o alta casatorie......


anywhay, va mai astept
chrisie69
Postat pe 2 Octombrie 2008 17:57
Oricand o poti lua de la capat!!!! Depinde numai si numai de tine!!! Trebuie sa fi puternica si sa nu ai impresia k daca odata s-a intamplat sa fie rau cu o persoana asa va fi intotdeauna.. trebuie sa depasesti momentul...insa acum vorbesc in necunostiinta de cauza, de ce nu ne spui mai multe lucruri despre tine sau sa fi mai la obiect si poate putem dezbate tema mai bine
elenutza_grace
Postat pe 4 Octombrie 2008 19:08
De la: AndreeaNita, la data 2008-10-02 13:01:11mi-am amintit ca am si eu o intrebare...chiar am discutat cu cineva si nu sunt prea lamurita.La a 2-a casatorie te mai poti imbraca in rochie de mireasa?mai poti intra in biserica?Iti mai poti pune voal?
Au fost de fapt mai multe...



da te poti imbraca in rochie de mireasa insa preotul iti va citi doar jumatate de cununie va fi ceva f simplu deoarece ai fost casatorita odata(tu sau el)....oricum e plictisitoare oricum ar faceao...va va da binecuvantare in noua viata impreuna insa nu va mai fi mare tamtam ca la prima...succes

Postat pe 5 Octombrie 2008 21:40
nu e cazut ...si sper sa nu fie...pe 1 noiembrie ma casatoresc prima data.era doar ca idee pt ca eu stiam la fel ca tine.merci de rasp...off...chiar trebie sa am mereu dreptate?
AndreeaNita
Postat pe 6 Octombrie 2008 09:52
DIN CATE VAD NU PARETI CA ATI FI TRECUT MACAR PRIN PRIMA CASATORIE DAPOI PRIN A DOUA ,DECI DE CE VA FRAMANTA PROBLEMA ACEASTA...AM FOST CASATORITA TREI ANI SI IADUL NICICAND NU A FOST MAI REAL,AM REUSIT SA MA RUP SI SA IMI REFAC VIATA...AM REUSIT SI SUNT FOARTE FERICITA,MAI FERICITA DECAT POATE AM SPERAT SA FIU...AM RAMAS INSARCINATA SI LA DOCTOR M AM INTALNIT CU FOSTUL SOT...SOTIA LUI ACTUALA E INSARCINATA SI E FOARTE FERICIT,CUM POATE FI CINEVA FERICIT CAND SI A CLADID FERICIREA PE NEFIRICIREA ALTCUIVA E GREU DE INTELES...MAI GREU E SA INTELEG CUM CINEVA STERIL CARUIA DOCTORII NU I AU DAT NICI O SANSA ASTEAPTA UN COPIL...SAU POATE ACTUALA SOTIE PANA LA URMA LA PEDEPSIT CUM POATE SI EU TREBUIA SA II FAC FIE SI IN ALT FEL,CU UN COPIL DIN FLORI...
elaana14
Postat pe 7 Octombrie 2008 09:15
Eu nu am mai fost casatorita.Insa viitorul meu sot,da! Dar eu nu imi fa pb pt asa ceva!Daca e sa fie,va fi!Nu se sfarseste lumea numai pt atata!Sa nu ma inntelegeti gresit,il iubesc!Mai mult ca orice,dar nu ma pot pune impotriva sortii!Oricum,mult noroc si casa de piatra viitoarelor mirese!
ioana_misaros
Postat pe 7 Octombrie 2008 10:19
draguta........
chiar stiu ce vorbesc,
problema cu fericirea pe nefericirea altuia suna cam din carti,
daca doi oameni isi gasesc linistea in alta relatie, adica aleg sa renunte la ceva care nu duce nicaieri oricum ,
care e problema?
desigur, fara sa ranesti in astfel de situatii nu se poate,oricat ai incerca,dar cum poate sa-ti para rau dupa ceva ce nu era bun pt. tine?
pai lasa-l cu fericirea lui ,chiar nu merita sa te mai intrebi......
chrisie69
Postat pe 7 Octombrie 2008 20:08
SUNT IN IPOSTAZA DE -A MA CASATORI PENTRU A DOUA OARA, AM MERS LA PREOT SI L-AM INTREBAT DACA DIN PUNCT DE VEDERE RELIGIOS ESTE O PROBLEMA SA MA CUNUN RELIGIOS IAR SI MI-A RASPUNS CA NU DAR INAINTE DE A MA CUNUNA TREBUIE SA-MI FACA O ALTA SLUJBA. IAR IN CEEA CE PRIVESTE PARTEA CU SI-A CLADIT FERICIREA PE NEFERICIREA ALTORA NU ESTE DIN FILME, AM FOST CASATORITA 11 ANI SI AM 2 COPII CU PRIMUL SOT, NU NE-AM CERTAT IN 11 ANI APROAPE DELOC SAU POT SPUNE NICIODATA MAI MULT DECAT CERTURILE OBISNUITE INTR-O CASNICIE, SI INTR-O DIMINEATA M-AM TREZIT CA-MI SPUNE M-AM INDRAGOSTIT, DE CINE CREDE-TI DE INVATATOAREA FIICEI NOASTRE CARE DE ALTFEL IMI ERA SI PRIETENA, ASA CA NU-MI SPUNE CA NU SI-A CLADIT FERICIREA PE NEFERICIREA MEA SI A COPIILOR.
carrie32_grace
Postat pe 8 Octombrie 2008 08:24
Buna fetelor,

ca sa fii fericit trebuie sa ai si cu cine.....
nu mai dati vina pe nimeni pentru ce s-a intamplat candva, refuz sa cred ca vina apartine numai unuia din parteneri, intr-un fel sau altul si celalalt are vina lui,chiar daca in alta parte a relatiei si credeti-ma ca am avut si eu doua experiente urate;cand vine taifunul nu mai lasa nimic in urma, asa a fost si la mine
el era prea versat in multe , eu prea nevinovata......iaca nepotrivirea si nu mi-a ajuns o data , a trebuit sa mai repet relatia si a fost mai dur(avem si un copil si asta m-a influntat)
SO...cand spun ca de nu ai cu cine,du-te sau lasa-l sa se duca, chiar nu se merita
nu stiu daca trebuie sa ai noroc sau sa deschizi ochii mari, si mai ales sa stii bine ce vrei ...
fericirea nu vine neaparat cu un fat frumos pe un cal alb, astea sunt povesti
va pup,
chrisie69
Postat pe 8 Octombrie 2008 16:25
De la: chrisie69, la data 2008-10-07 20:08:25draguta........
chiar stiu ce vorbesc,
problema cu fericirea pe nefericirea altuia suna cam din carti,
daca doi oameni isi gasesc linistea in alta relatie, adica aleg sa renunte la ceva care nu duce nicaieri oricum ,
care e problema?
desigur, fara sa ranesti in astfel de situatii nu se poate,oricat ai incerca,dar cum poate sa-ti para rau dupa ceva ce nu era bun pt. tine?
pai lasa-l cu fericirea lui ,chiar nu merita sa te mai intrebi......


Sunt intru totul de acord cu tine chrisie69...
De ce sa-ti para rau si sa mai suferi inca dupa cineva cu care oricum nu erai fericita... Mai bine ai incerca sa fii fericita cu ce ai acum si sa nu mai tanjesti dupa cineva care oricum nu ar fi fost al tau, chiar daca decidea sa ramana cu tine ... Ai fi fost mai fericita daca ramanea cu tine si se intalnea cu ea sau ele? Ma indoiesc... Eu cred ca ar tb sa-ti canalizezi atentia spre noua relatie si spre minunata veste a copilului
lif3_dr3am
Postat pe 8 Octombrie 2008 22:03
De la: carrie32, la data 2008-10-08 08:24:25SUNT IN IPOSTAZA DE -A MA CASATORI PENTRU A DOUA OARA, AM MERS LA PREOT SI L-AM INTREBAT DACA DIN PUNCT DE VEDERE RELIGIOS ESTE O PROBLEMA SA MA CUNUN RELIGIOS IAR SI MI-A RASPUNS CA NU DAR INAINTE DE A MA CUNUNA TREBUIE SA-MI FACA O ALTA SLUJBA. IAR IN CEEA CE PRIVESTE PARTEA CU SI-A CLADIT FERICIREA PE NEFERICIREA ALTORA NU ESTE DIN FILME, AM FOST CASATORITA 11 ANI SI AM 2 COPII CU PRIMUL SOT, NU NE-AM CERTAT IN 11 ANI APROAPE DELOC SAU POT SPUNE NICIODATA MAI MULT DECAT CERTURILE OBISNUITE INTR-O CASNICIE, SI INTR-O DIMINEATA M-AM TREZIT CA-MI SPUNE M-AM INDRAGOSTIT, DE CINE CREDE-TI DE INVATATOAREA FIICEI NOASTRE CARE DE ALTFEL IMI ERA SI PRIETENA, ASA CA NU-MI SPUNE CA NU SI-A CLADIT FERICIREA PE NEFERICIREA MEA SI A COPIILOR.


E adevarat ca o astfel de veste e dureroasa, dar daca ar fi decis sa stea cu tine si s-ar fi gandit la ea...ar fi suferit ei 2...poate au fost egoisti, dar asa e dragostea..Oricum ar fi fost, cineva ar fi suferit!!! In plus in cazuri de genul asta e clar ca relatia avea probleme, sau daca nu probleme, probabil ca-si pierduse din farmecul de altadata...
Referitor la ce ai spus tu ... faptul ca 2 oameni nu se cearta, nu este o dovada a faptului ca se iubesc ... dupa cum faptul ca 2 oameni se cearta nu dovedeste ca acei oameni nu se iubesc ... dupa cum bine spunea cineva..
Nu vreau sa te superi asta e parerea mea, important e ca ai reusit sa treci peste si sa cladesti o alta familie! Sper sa fii mai fericita acum!
Fericire maxima tutoror!
lif3_dr3am
Postat pe 8 Octombrie 2008 22:14
pe unde sunteti?..,

chiar nu mai vrea nimeni sa -mi spuna cum e a doua casatorie,
va rog, aveti curaj,
chiar am nevoie de povestile voastre
chrisie69
Postat pe 9 Octombrie 2008 20:52
crisie..ce sa-ti spun..si eu sunt la a doua casatorie..dar sincer nu conteaza daca ai mai fost casatorita, daca ai mai avut relatii, daca esti virgina..etc..conteaza relatia in sine..sa va potriviti, iubiti, intelegeti, respectati..vreau sa zic ca a fi divortat sau nu, nu trebuie sa fie un criteriu de alegere a partenerului..bine..in cazul in care a fost casatorit de 5 ori, ceva nu e in regula..eu personal recunosc ca prima casatorie a fost un esec, dar asta este...imi asum partea mea de vina si ma bucur ca s-a intamplat asa altfel nu-mi mai cunosteam actualul sot si iubirea adevarata.
caurea_grace
Postat pe 16 Octombrie 2008 16:26
acum ce sa-ti zic despre ce parere are el de casatoria mea anterioara?...este om, greseste si el dar ma cunoaste si intelege foarte bine si a reusit sa treaca peste asta..normal ca nu i-a convenit..cred si eu.
caurea_grace
Postat pe 16 Octombrie 2008 16:31
daca ai gasit iubirea adevarata esti o norocoasa,
admir curajul tau de face pasul inca o data,
dar...as vrea sa stiu :neaparat cu acte? aici am eu un semn de intrebare, cat de mare sa fie dragostea ca sa mai "risti " a doua oara?...
chrisie69
Postat pe 17 Octombrie 2008 22:31
Chrisie69, actele sunt doar o formalitate!!! nu e te lega de ele, cu acte sau fara sentimentele sunt aceleasi!! o foaie de hartie nu poate schimba nimic!! Asa k..nu te poticni de acte!! daca crezi k el este alesul tau,atunci nu mai astepta,nu mai sta pe ganduri..fa pasul cel mare!!! incearca sa nu te legi de trecut
"k sa intelegi viata priveste in trecut,k sa o traiesti,priveste in viitor"!!! nu incerca sa intelegi viata k nu ai sa reusesti asa k nu iti ramane decat sa o traiesti exact asa cum este ea!! Te pup si mult noroc!!
elenutza_grace
Postat pe 17 Octombrie 2008 22:55
De la: chrisie69, la data 2008-10-17 22:31:58daca ai gasit iubirea adevarata esti o norocoasa,
admir curajul tau de face pasul inca o data,
dar...as vrea sa stiu :neaparat cu acte? aici am eu un semn de intrebare, cat de mare sa fie dragostea ca sa mai "risti " a doua oara?...


e iubire chrisie...e iubire...aici e diferenta..nu e dragoste...daca il analizez pe sotul meu vad ca are cate ceva de la fostii mei si muuuulte altele in plus..dar de ce m-am casatorit cu el? in primul rand ne iubim foaaarte mult, ma intelege si il inteleg foarte bine, att de bine incat ii inteleg si greselile ( nu fata de mine)fara a le putea critica, imi da exact ceea ce vreau si cand vreau fara sa ii cer, stie cand sa taca, stie cand sa fie rautacios, stie cand am nevoie de sprijin...pur si simplu stie cum sa fie al meu...si este singurul barbat din lumea asta cu care as' face copii(am eu o teorie- personala-).

la nastere pur si simplu a primit instructiunile mele le "folosire" si eu pe ale lui. :)
caurea_grace
Postat pe 20 Octombrie 2008 14:19
chiar nu trebuie sa iti fie frica de a doua casatori (eu am divortat la 26 ani si la 2 zile m am logodit cu cel de al doilea sot cu care sunt ffffff fericita si nu regret absolut nimic , cand nu e sa fie din prima incerare nu trebuie sa fortezi nimic si dupa realizezi cat de frumoasa e viata si sa o traiesti din plin .Nu stati sa va ganditi ca e ceva rusinos ca nimeni nu traieste in locul vostru eu am invatat multe din aceste experiente si trebuie sa te gandesti numai la tine si cum iti spune inima asa sa faci.Multa bafta tuturor celor care vor sa faca pasul nu numai pentru a 2 a oara!!!!!!
enea_dn
Postat pe 30 Octombrie 2008 21:57
Admir persoanele care au curajul si taria sa treaca peste o casatorie esuata si sa puna punct. Si sa o ia de la capat plina de sperante..si iubire. Asa ar trebui sa faca toata lumea. Si nimeni nu ar trebui sa traiasca impotmolita intr-o casnicie care nu-i auce decat suferinta. Insa in societatea in care traim in ziua de azi e mai greu. Si asta tine in primul rand de modul cum am fost crescuti: cu prejudecati intangibile, cu principii... Pentru ca ne-am obisnuit sa judecam persoanele care trec la cea de-a doua casatorie,sa le aratam cu degetul, indiferent de motivul care le-a determinat sa faca pasul asta. Si ma refer aici la zonele din provincie (din care fac si eu parte de altfel)... Si te gandesti inevitabil, ce-o sa zica bunica, matusa, ....si cu siguranta sunt persoane care te sfatuiesc sa mai astepti, sa mai incerci, pentru ca acela e barbatul tau in fata lui Dumnezeu.. "pentru totdeauna"...
lady_me
Postat pe 10 Noiembrie 2008 16:37
Si am sa va dau un exemplu concret...despre matusa mea, care dupa 12 ani de umilinte, batai, chin...care locuieste la sat, inceraca cu greu sa se dezlipeasca de aceasta casnicie bolnavicioasa.Are o casa construita dupa casatorie, in curtea soacrei sale, pe care, bineinteles, nu are niciun act. De 7 ani numai ea munceste. El e un alcoolist.L-a parasit pentru prima data acum luni, dupa care s-a intors la promisiunile lui de a se schimba. In zadar. S-a intors...pentru doua saptamani. Dupa care si-a facut bagajul din nou....si a plecat. Momentan sta cu chirie..iar singurele lucruri pe care a reusit sa le ia, au fost niste paturi, haine, si o mobila de dormitor. Si copii. O femeie care a avut curajul sa puna punct si sa o ia de la capat la cei 36 de ani ai ei. ....Dar: pana si bunica, mama ei, i-a spus sa se intoarca, pentru ca aceea este casa ei, iar acesta este sotul ei. Tot satul o arata cu degetul si vorbeste despre ea, ca si-a lasat barbatul...si a plecat.. S-a facut de ras si ii este atat de greu sa mai iasa din casa. A gasit la foarte putine persoane sprijin.Si singura persoana care a sfatuit-o sa plece si sa nu se mai intoarca in iad..a fost mama....(sora ei). Ne intrebam daca e posibil in 2008 sa mai judecam asa..?!
lady_me
Postat pe 10 Noiembrie 2008 16:50
buna
mimozapink
Postat pe 10 Noiembrie 2008 16:56

nu se mai poate asa ceva...cum sa te bagi in casnicia cuiva si sa te apuci sa judeci cand nu ai cum sa sti adevarul.sunt atatea femei batute doar din ignoranta lor.cine e "baba de la poplaca"sa o judece?ce e rusinos in a fi o persoana puternica???spun "din ignoranta lor"pt ca stiu despre ce vb...un episod inchis acum,deschis prea devreme din care nu puteam(vroiam)sa ies.nu eram casatorita dar gandeam ca o proasta ca e perfectiunea...mama insa e cea mai tare femeie pe care o cunosc.m-a facut pe mine a asteptat pana am facut eu 5 ani sa mi-l aduc aminte pe idiotul de tata si dupa asta m-a luat si a plecat pur si simplu...fara discutii sau explicatii...chiar nu se merita sa te chinui...si un sfat prietenos pt toate femeile:gelozia si bautura nu au leac
AndreeaNita
Postat pe 11 Noiembrie 2008 17:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ea manager, el... taximetrist 32 De la: grace007819 22 Aprilie 2010 17:08
insel cu... gandul 27 De la: grace007407 28 Februarie 2010 15:53
aranjamente florale la jumatate de pret! 1 De la: restadam 18 Ianuarie 2012 15:09
Pot purta la nunta jarteluta de culoare neagra? 8 De la: alina_hahuie 6 August 2009 18:40
Nunta in stil medieval 5 De la: kudika330234 17 Noiembrie 2010 00:11