Setari Cookie-uri

soacra, soacra poama acra

DE CAND M-AM CASATORIT , DIN IULIE NE-AM MUTAT LA SOACRA!
PROBLEMA E K EA NU ARE LIMITE SI II PLACE SA SE BAGE SI IN FAMILIA NOASTRA. DK II SPUN SA STEA IN BANCA EI, IMEDIAT SE SUPARA SI VOCIFEREAZA SI PLUS K INCEPE SA PLANGA SI SA SPUNA K I SE FACE RAU DIN CAUZA MEA. SOTUL IN LOC SA TINA CU MN SI SA O PUNA LA LOCUL EI, TACE; DOAR IMPINS DE MN SE MAI EA DE EA KTEODATA, DAR NICI ATUNCI NU-I PREA FACE FATA K E PREA PERVERSA...INCEPE SA PLANGA SI SA TIPE SA FAK P-ACOLO K TOATE ALEA! AM AJUNS SA NU O MAI SUPORT DELOC! DK AM FI AVUT POSIBILITATI MATERIALE NE-AM FI MUTAT DE-ACOLO, DAR ASA TREBUIE SA O SUPORT ZILNIC...CE SA FAC SA IL FAC P SOT SA INTELEAGA K E INSURAT CU MN SI NU CU EA? CUM SA O PUN LA LOCUL EI PE EA? TREBUIE SA I-O COC EU, SA MA TINA MINTE
ktadidi
Postat pe 23 Ianuarie 2011 22:00
otravesteo
glumeam

discuta cu sotu si luati o decizie explicai ca nu mai e mult pana la divort daca continuati in ritmul asta
scorpyoW
Postat pe 23 Ianuarie 2011 22:08
De la: ktadidi, la data 2011-01-23 22:00:26 DE CAND M-AM CASATORIT , DIN IULIE NE-AM MUTAT LA SOACRA!
PROBLEMA E K EA NU ARE LIMITE SI II PLACE SA SE BAGE SI IN FAMILIA NOASTRA. DK II SPUN SA STEA IN BANCA EI, IMEDIAT SE SUPARA SI VOCIFEREAZA SI PLUS K INCEPE SA PLANGA SI SA SPUNA K I SE FACE RAU DIN CAUZA MEA. SOTUL IN LOC SA TINA CU MN SI SA O PUNA LA LOCUL EI, TACE; DOAR IMPINS DE MN SE MAI EA DE EA KTEODATA, DAR NICI ATUNCI NU-I PREA FACE FATA K E PREA PERVERSA...INCEPE SA PLANGA SI SA TIPE SA FAK P-ACOLO K TOATE ALEA! AM AJUNS SA NU O MAI SUPORT DELOC! DK AM FI AVUT POSIBILITATI MATERIALE NE-AM FI MUTAT DE-ACOLO, DAR ASA TREBUIE SA O SUPORT ZILNIC...CE SA FAC SA IL FAC P SOT SA INTELEAGA K E INSURAT CU MN SI NU CU EA? CUM SA O PUN LA LOCUL EI PE EA? TREBUIE SA I-O COC EU, SA MA TINA MINTE
inteapo in limba
Valy90
Postat pe 23 Ianuarie 2011 22:16
De la: ktadidi, la data 2011-01-23 22:00:26 DE CAND M-AM CASATORIT , DIN IULIE NE-AM MUTAT LA SOACRA!
PROBLEMA E K EA NU ARE LIMITE SI II PLACE SA SE BAGE SI IN FAMILIA NOASTRA. DK II SPUN SA STEA IN BANCA EI, IMEDIAT SE SUPARA SI VOCIFEREAZA SI PLUS K INCEPE SA PLANGA SI SA SPUNA K I SE FACE RAU DIN CAUZA MEA. SOTUL IN LOC SA TINA CU MN SI SA O PUNA LA LOCUL EI, TACE; DOAR IMPINS DE MN SE MAI EA DE EA KTEODATA, DAR NICI ATUNCI NU-I PREA FACE FATA K E PREA PERVERSA...INCEPE SA PLANGA SI SA TIPE SA FAK P-ACOLO K TOATE ALEA! AM AJUNS SA NU O MAI SUPORT DELOC! DK AM FI AVUT POSIBILITATI MATERIALE NE-AM FI MUTAT DE-ACOLO, DAR ASA TREBUIE SA O SUPORT ZILNIC...CE SA FAC SA IL FAC P SOT SA INTELEAGA K E INSURAT CU MN SI NU CU EA? CUM SA O PUN LA LOCUL EI PE EA? TREBUIE SA I-O COC EU, SA MA TINA MINTE








... da tu dormi cu soacra-ta ??? ... ... bey, fufulina, daca nu esti in stare sa traiesti cu altii in jurul tau dute in grota ... de ce am impresia ca toate cind va maritati aveti asa o impresie ca ati pus mina pe d-zeu si un prost care sa va suporte ifosele ... neconditionat ... aveti inca mucii la nas si credeti ca ati devenit brusc intelepciunea intruchipata ...
marco918
Postat pe 23 Ianuarie 2011 22:26
care parte din faptul k aia se baga peste tot nu o intelegi??????/ nu mai are mult si ajunge sa si doarma cu mn la kt e d taranca proasta...ea ar trebui sa stea in grota k nu stie sa stea n banca ei...
ktadidi
Postat pe 25 Ianuarie 2011 00:01
probabil k si u esti unul dintre acele persoane care inca mai are cordonul ombilical legat de ”mamica” si d-aia simti neiova sa iei apararea mamicilor de baieti
ktadidi
Postat pe 25 Ianuarie 2011 00:03
Care e asemanarea dintre o bere si o soacra?

La amandoua le sta bine ...pe MASA!
mimi_ca29
Postat pe 25 Ianuarie 2011 07:34
De la: ktadidi, la data 2011-01-25 00:01:41care parte din faptul k aia se baga peste tot nu o intelegi??????/ nu mai are mult si ajunge sa si doarma cu mn la kt e d taranca proasta...ea ar trebui sa stea in grota k nu stie sa stea n banca ei...


Am stat foarte putin cu soacra mea, pe teritoriul ei si doar pentru ca asa vroiam eu, nu pentru ca eram nevoita. Si totusi, mormaia tot timpul in spatele meu ca nu fac aia ca nu fac cealalta. In fine, inchideam usa si ma duceam in jumatatea mea de casa si gata. Nu-s toate asa, stiu, ea nici macar nu tipa, doar boscorodea pe acolo.
Daca as fi fost intr-o situatie ca a ta, ca voi, pur si simplu, cand erau toti de fata, inclusiv sotul meu, ea si socrul, daca-i cazul, spuneam clar: uite ce e, m-am maritat cu fiul vostru si el s-a insurat cu mine. Daca vreti sa divortam, continuati asa, daca nu, lasati-ne in pace.
Punct. Nu neaparat cuvintele astea, doar ideea. Spuneti-le clar sa-si vada de ograda lor sau sa se spele pe cap cu feciorul ca voi nu vreti sa traiti asa.

Cu cat o faceti mai repede cu atat mai bine. Evident, nu ridicati tonul si nu jigniti pe nimeni.
rashela
Postat pe 25 Ianuarie 2011 07:43
Acum, sa fiu on-topic: toate soacrele sunt mai posesive, vor sa se impuna pentru ca au impresia ca, datorita varstei si experientei, au intotdeauna dreptate. Si eu am soacra, la inceput, binenteles ca a fost ca si a ta. Dupa un timp, situatia s-a schimbat. E adevarat ca nu am locuit impreuna..dar trebuie sa ai rabdare si sa schimbi tactica. Eu nu spun sa te umilesti, dat cu intelepciune si diplomatie o vei determina sa te respecte. E casa ei, deci se simte Stapana. Nu am o reteta minune, dar tu, cunoscandu-i caracterul si gusturile, o poti "unge"cateodata. Intra sub pielea ei si cucereste-o putin cate putin. O sa lase garda jos si, incetul cu incetul o sa reusesti sa convetuiesti in liniste pana moare sau pana va mutati. Eu de exemplu, merg in vizita la soacra( fara sot ca el e mai ocupat), ii duc dulciuri, o bere, servim masa impreuna, merg sa o iau de la servici sa o duc acasa cu masina ( ca e frig si ii ingheata manutele in bus ). Crede-ma ca nu pierd nimic..din contra...am de castigat( mai ales in fata sotului). Hai, incearca sa schimbi tactica..stiu ca poti.
mimi_ca29
Postat pe 25 Ianuarie 2011 07:46
Adevarul e ca trebuie sa aiba si ea CEVA al ei, nu stiu, ca un hobby, ca un tabiet. Trebuie sa-i placa cumva cafeaua, sa-i placa o anume tema de discutie, sa croseteze, sa numere stelele, nu stiu.
Aflam ce-i place si-i dam numai asta.

Eu nu le am cu diplomatia, lucru pe care mi-l reproseaza mama si acum. Daca nu-mi place cum iti sta imbracata, nu-ti zic nimic, dar nici nu spun: wow, esti super eleganta! Fisss! Daca voi puteti, atunci fiti diplomate ca aveti doar de castigat. Chiar de-i cu boneta de noapte in cap, spune-i soacrei ce femeie frumoasa e si ce multe inimi a rupt in tinerete. ORICE compliment facut unei femei are drum catre inima ei.

rashela
Postat pe 25 Ianuarie 2011 07:54
De la: rashela, la data 2011-01-25 07:54:43Adevarul e ca trebuie sa aiba si ea CEVA al ei, nu stiu, ca un hobby, ca un tabiet. Trebuie sa-i placa cumva cafeaua, sa-i placa o anume tema de discutie, sa croseteze, sa numere stelele, nu stiu.
Aflam ce-i place si-i dam numai asta.

Eu nu le am cu diplomatia, lucru pe care mi-l reproseaza mama si acum. Daca nu-mi place cum iti sta imbracata, nu-ti zic nimic, dar nici nu spun: wow, esti super eleganta! Fisss! Daca voi puteti, atunci fiti diplomate ca aveti doar de castigat. Chiar de-i cu boneta de noapte in cap, spune-i soacrei ce femeie frumoasa e si ce multe inimi a rupt in tinerete. ORICE compliment facut unei femei are drum catre inima ei.



Asta e la inceput cand iti croiesti drum spre "inima"ei. Cand se invecheste treaba...putem inlocui "wow, iti sta super" cu " hmm...e interesant dar eu as opta pentru..."
mimi_ca29
Postat pe 25 Ianuarie 2011 08:04
Evident. :)

Mi-a venit si alta idee. Stiti cum sunt ele, casa lor, treaba lor, scaunul ala nu se muta de aici, bibeloul peste si rapirea din serai raman mostenire.
Dar putem sa spunem: "X-uleasco (eu mama n-am zis decat mamei mele) ia invata-ma si pe mine sa fac nu stiu ce, ca nu-mi ies atat de bune cum iti ies tie." Si uite asa o punem si la treaba.
Trebuie avut grija cu metoda asta sa nu exageram, sa parem de-a dreptul toante si sa zica: "vezi? de-aia nu esti buna pentru baiatul meu ca esti tuta rau."
rashela
Postat pe 25 Ianuarie 2011 08:12
De la: ktadidi, la data 2011-01-23 22:00:26 DE CAND M-AM CASATORIT , DIN IULIE NE-AM MUTAT LA SOACRA!
PROBLEMA E K EA NU ARE LIMITE SI II PLACE SA SE BAGE SI IN FAMILIA NOASTRA. DK II SPUN SA STEA IN BANCA EI, IMEDIAT SE SUPARA SI VOCIFEREAZA SI PLUS K INCEPE SA PLANGA SI SA SPUNA K I SE FACE RAU DIN CAUZA MEA. SOTUL IN LOC SA TINA CU MN SI SA O PUNA LA LOCUL EI, TACE; DOAR IMPINS DE MN SE MAI EA DE EA KTEODATA, DAR NICI ATUNCI NU-I PREA FACE FATA K E PREA PERVERSA...INCEPE SA PLANGA SI SA TIPE SA FAK P-ACOLO K TOATE ALEA! AM AJUNS SA NU O MAI SUPORT DELOC! DK AM FI AVUT POSIBILITATI MATERIALE NE-AM FI MUTAT DE-ACOLO, DAR ASA TREBUIE SA O SUPORT ZILNIC...CE SA FAC SA IL FAC P SOT SA INTELEAGA K E INSURAT CU MN SI NU CU EA? CUM SA O PUN LA LOCUL EI PE EA? TREBUIE SA I-O COC EU, SA MA TINA MINTE

tu esti cea vinovata...si tot tu trebuie sa rezolvi situatia.tu esti pe teritoriul ei si ai luat in posesie una jucarica a ei"baiatul"pe cara ea il tragea de urechi il "suduia"il mangaia...etc si acum nu mai are acces la ea...la jucarica.atunci nu realiza ca degeaba facea toate astea ca baiatul oricum nu o baga in seama...acum a vazut clar ca nu o ia in seama nimeni.atunci a inceput sa scoata flacari pe nari pe ochi pe urachi precum locomotivele alea vechi cu aburi...si pe cine sa-i cada oful pe tineeee.tu tifnoasa ca orice tinar...repede cu clanta si ai raspuns in doi peri la inceput sau nu ai raspuns (si e mai rau in interpretarea ei ) si conflictul s-a declansat.taberele au fost create,fronturile deschise...teritoriu si arbitru (sotul tau)...deci razboiul a inceput.daca tu ai fi incercat asa cum ti-au mai spus unele fete isteteeeee sa intelegi ca ea ,soacra e mai in virsta e cu anumite tabieturi , are unele fixuri...etc si ai fi lasat de la tine...ba chiar o atrageai de partea ta "jeluindu-te"...ca mama,... ca tata ,...ca sotul ,...etc nu te inteleg si ca ea te invata multe si iti place aia si aia...si multe altele in asa fel incit sa o faci sa creada ca ea este alfa si omega...ai fi vazut ca nici sotul nu tine la tine asa cum tine ea.asa s-a intimplat cu nevastamea...a stiut sa o atraga de partea ei si eu eram in plus cind se intilneau ele.daca o intrebi pe nevastamea iti va spune ca soacra o iubea mai mult decit maicasa si se intelegeau mai bine .conflictul este intre tine si soacra si nu poate fi aplanat de sot...voi trebuie sa dati la pace...tu trebuie sa fii cea mai diplomata si sa intelegi ca pe ea nu o vei schimba ...si ca trebuie sa treci cu vederea anumite chestii care nu-ti lezeaza demnitatea...si sa devii prietena cu ea.mai vrei sfaturi ceri da la situatii concrete...nu asa la modul general...ok? bafta si ciocu mic...
BEL_AMY1
Postat pe 25 Ianuarie 2011 08:45
buna dimineata raqella... si si o cafea turceasca ...la nisip...
BEL_AMY1
Postat pe 25 Ianuarie 2011 08:50
De la: BEL_AMY1, la data 2011-01-25 08:50:31buna dimineata raqella... si si o cafea turceasca ...la nisip...

Ehee, dimineata era cand m-am trezit eu. Si asa voi sunteti mai "batrani" cu o ora decat mine.
Cafeaua merge oricand insa.
rashela
Postat pe 25 Ianuarie 2011 09:10
De la: rashela, la data 2011-01-25 09:10:01
De la: BEL_AMY1, la data 2011-01-25 08:50:31buna dimineata raqella... si si o cafea turceasca ...la nisip...

Ehee, dimineata era cand m-am trezit eu. Si asa voi sunteti mai "batrani" cu o ora decat mine.
Cafeaua merge oricand insa.

pai tu crezi ca aici are rost sa te trezesti cu noaptea in cap...aiurea tat acolo ajungi... sa ai o zi superrr...cum e timpul ?
BEL_AMY1
Postat pe 25 Ianuarie 2011 09:13
Apropo de "soacra ma iubeste mai mult ca mama".
Eu cred ca asta vine in situata in care intre mama si fiica nu a existat niciodata acea prietenie, acea apropiere care sa le faca sa treaca dincolo de relatia mama-fiica. Nu cred ca m-ar putea iubi cineva mai mult ca mama, nu cred ca as putea spune altcuiva ceea ce ma doare sau cel mai mic secret al meu, in afara mamei mele. Atata timp cat e in viata, pe urma, dupa ce ar disparea ea, nu cred ca as mai spune nimanui. Poate doar copilului meu incercand sa creez aceeasi relatie pe care am avut-o si eu.
Am avut o singura soacra pe lumea asta, cu acte. Cea pe care o voi considera pana mor, soacra mea, asa cum a fost. A mai fost una care m-ar fi dorit nora si careia ii spuneam pe nume, ca intre prietene. Da nah, n-a mers ca s-a razgandit.
Ideea e ca habar n-am cum e sa ai o soacra afurisita. Ori pentru faptul ca a mea n-a fost chiar asa de rea, ori ca sunt eu suficient de afurisita si nu permit multe.
rashela
Postat pe 25 Ianuarie 2011 09:20
De la: BEL_AMY1, la data 2011-01-25 09:13:19
De la: rashela, la data 2011-01-25 09:10:01
De la: BEL_AMY1, la data 2011-01-25 08:50:31buna dimineata raqella... si si o cafea turceasca ...la nisip...

Ehee, dimineata era cand m-am trezit eu. Si asa voi sunteti mai "batrani" cu o ora decat mine.
Cafeaua merge oricand insa.

pai tu crezi ca aici are rost sa te trezesti cu noaptea in cap...aiurea tat acolo ajungi... sa ai o zi superrr...cum e timpul ?


Cand zic eu ca e frig, sunt doar vreo 13 - 15 grade afara. Cu plus, desigur. Dar e soare si ai senzatia ca vine vara. Anul asta au fost foarte putine zile friguroase. De revelion se facea baie in Mediterana. Nu eu, eu as muri. :))
rashela
Postat pe 25 Ianuarie 2011 09:23
De la: rashela, la data 2011-01-25 09:23:09
De la: BEL_AMY1, la data 2011-01-25 09:13:19
De la: rashela, la data 2011-01-25 09:10:01
De la: BEL_AMY1, la data 2011-01-25 08:50:31buna dimineata raqella... si si o cafea turceasca ...la nisip...

Ehee, dimineata era cand m-am trezit eu. Si asa voi sunteti mai "batrani" cu o ora decat mine.
Cafeaua merge oricand insa.

pai tu crezi ca aici are rost sa te trezesti cu noaptea in cap...aiurea tat acolo ajungi... sa ai o zi superrr...cum e timpul ?


Cand zic eu ca e frig, sunt doar vreo 13 - 15 grade afara. Cu plus, desigur. Dar e soare si ai senzatia ca vine vara. Anul asta au fost foarte putine zile friguroase. De revelion se facea baie in Mediterana. Nu eu, eu as muri. :))

ai fost si esti o fericita...in legatura cu "soacrele"...si cu mama.cit despre faptul "ca o iubea mai mult decit mama " a fost un fel de a spune...mama ei , soacramea a fost bolnava ...la pat mult timp...dar se purta foarte urit cu copii ei sau nu stiu cum sa zic nu era apropiata de ei...era mai rece...
cit despre soacre modul de abordare scris mai sus mie mi se pare cel mai corect...nu am dat gres...

stiu ca s-a facut baie in Mediterana...si in Sicilia a fost la fel...la noi a nins asta noapte dar e caldut...1...2 grade.
gata am plecat la muncaaaaaaaaaa.
BEL_AMY1
Postat pe 25 Ianuarie 2011 09:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pui bichon frise 5 De la: kudika114689 5 Februarie 2010 14:43
Deseneaza si castiga! 4 De la: pamela_1 15 Mai 2009 09:52
Vrei independenta financiara? Aici gasesti raspunsul: 1 De la: catalyn_2792 12 Iulie 2011 00:21
ana 3 De la: iulia069834 13 Noiembrie 2009 11:41
Buna ziua ! 5 De la: Alecsandra_13 15 Martie 2010 12:18