Setari Cookie-uri

cum sa ma mai port cu copil de 11 ani

sint divorta de 7ani am doi copii dar baiatul meu sufera si acum ieri a venit la mine si mia yis ca a ramas corigent la 4 materi va rog dati un sfat ca nu stiu cum sa ma mai port cu el ca nu ma asculta deloc
mihamari33_yahoo_com
Postat pe 28 Ianuarie 2011 15:36
De la: mihamari33_yahoo_com, la data 2011-01-28 15:36:23sint divorta de 7ani am doi copii dar baiatul meu sufera si acum ieri a venit la mine si mia yis ca a ramas corigent la 4 materi va rog dati un sfat ca nu stiu cum sa ma mai port cu el ca nu ma asculta deloc



mai intai te previn de sarcasmele care or sa urmeze relativ la legatura dintre greselile de scriere si subiectul discutiei..

nu cunosti un coleg cu care ar putea face temele impreuna pe o baza regulata ? cat despre ascultat e normal sa faca asa daca e adolescent si fara tata prezent. da-l la un club sa faca sport de performanta, il poate disciplina.
Histria
Postat pe 28 Ianuarie 2011 15:45
...interesant subiectul si puncteaza un aspect foarte important...pentru parintii care au uitat ce e aceea familie
kudika195501
Postat pe 28 Ianuarie 2011 15:45
De la: hystria1, la data 2011-01-28 15:45:06
De la: mihamari33_yahoo_com, la data 2011-01-28 15:36:23sint divorta de 7ani am doi copii dar baiatul meu sufera si acum ieri a venit la mine si mia yis ca a ramas corigent la 4 materi va rog dati un sfat ca nu stiu cum sa ma mai port cu el ca nu ma asculta deloc



mai intai te previn de sarcasmele care or sa urmeze relativ la legatura dintre greselile de scriere si subiectul discutiei..

nu cunosti un coleg cu care ar putea face temele impreuna pe o baza regulata ? cat despre ascultat e normal sa faca asa daca e adolescent si fara tata prezent. da-l la un club sa faca sport de performanta, il poate disciplina.


de data asta facem abstractie de "greselile de scriere" dar nu pot face abstractie de faptul ca nu inteleg ea unde a fost de s-a intamplat asa ceva? are 11 ani practic este clasa a patra sau a cincea perioada in care copilul inca este supravegheat, se trece pe la scoala , se discuta cu profesorii/invatatorul, ceri carnetul de note, iti mai arunci privirea peste un caiet!
vitamina_c
Postat pe 28 Ianuarie 2011 15:52
Offff! Cunosc si eu un caz asemanator, diferenta e ca acel copil are ambii parinti alaturi si tot degeaba. In cazul tau, probabil e al naibii de greu singura, cu doi copii; serviciu, casa, cumparaturi, tot greul e pe capul tau. Offff...barbatii astia, pleaca-n..piz..da mamii lor si uita ca au copii si responsabilitati. Nu-si dau seama ca , uitand de obligatii, distrug viitorul copiilor lor; rusine sa le fie!!!!!
mimi_ca29
Postat pe 28 Ianuarie 2011 16:10
De la: mihamari33_yahoo_com, la data 2011-01-28 15:36:23sint divorta de 7ani am doi copii dar baiatul meu sufera si acum ieri a venit la mine si mia yis ca a ramas corigent la 4 materi va rog dati un sfat ca nu stiu cum sa ma mai port cu el ca nu ma asculta deloc
...cati, ani iti au copii...?..depinde si de varsta ,lor...nu trebuie sa vada pe chipul s-au pe gesturile tale(atitudinea)....frica,disperarea,nesiguranta,s-au neputinta...pentru ca ii faci si pe ei la randul lor..sa ,se simnt neajutorati si neputinciosi..incearca sa ai o atitudine mai ,ferma...in tot ce zici s-au faci...incearca sa incepi sa te impui prin, hotararile s-au felul de-a fi persoana matura din casa...
Sibel_16
Postat pe 28 Ianuarie 2011 17:42
..amandoi..au 11 ani?...
Sibel_16
Postat pe 28 Ianuarie 2011 17:45
ai copii sibel?...pt ca mesajul vitaminei care are doi copii,mi se pare cel mai realist...o mama oricat de suparata ar fi...are obligatia de a-si supraveghea puii
miss_darine
Postat pe 28 Ianuarie 2011 17:52
Eu stiu ca nu exista un mod standard de-a creste copiii ,asa ca nu-mi permit sa-ti dau sfaturi.La 11 ani,ai pierdut o lupta numai,poti sa mai castigi razboiul.Poate ai avut necazuri sau te-ai simtit depasita,nedreptatita, si-ai scapat multe lucruri din vedere.Se-ntampla ;acuma ajuta-ti copiii sa-si revina,poate si ei s-au simtit la fel ca tine,poate nu -si vad corect responsabilitatile...Ideal ar fi sa faci lucrurile astea fara sa-ti indepartezi copiii -urlete,amenintari_da-i greu oricum ai lua-o.
Doua lucruri sa nu uiti
-esti mama lor,si mai buna decat tine in a-i ajuta/intelege nu e nimeni
-a fi parinte singur poate insemna si o relatie mult mai apropiata/prietenoasa parinte-copil.
Bafta!
nicossia
Postat pe 6 Februarie 2011 11:15
Eu stiu ca nu exista un mod standard de-a creste copiii ,asa ca nu-mi permit sa-ti dau sfaturi.La 11 ani,ai pierdut o lupta numai,poti sa mai castigi razboiul.Poate ai avut necazuri sau te-ai simtit depasita,nedreptatita, si-ai scapat multe lucruri din vedere.Se-ntampla ;acuma ajuta-ti copiii sa-si revina,poate si ei s-au simtit la fel ca tine,poate nu -si vad corect responsabilitatile...Ideal ar fi sa faci lucrurile astea fara sa-ti indepartezi copiii -urlete,amenintari_da-i greu oricum ai lua-o.
Doua lucruri sa nu uiti
-esti mama lor,si mai buna decat tine in a-i ajuta/intelege nu e nimeni
-a fi parinte singur poate insemna si o relatie mult mai apropiata/prietenoasa parinte-copil.
Bafta!
nicossia
Postat pe 6 Februarie 2011 11:16
De la: Histria, la data 2011-01-28 15:45:06
De la: mihamari33_yahoo_com, la data 2011-01-28 15:36:23sint divorta de 7ani am doi copii dar baiatul meu sufera si acum ieri a venit la mine si mia yis ca a ramas corigent la 4 materi va rog dati un sfat ca nu stiu cum sa ma mai port cu el ca nu ma asculta deloc



mai intai te previn de sarcasmele care or sa urmeze relativ la legatura dintre greselile de scriere si subiectul discutiei..

nu cunosti un coleg cu care ar putea face temele impreuna pe o baza regulata ? cat despre ascultat e normal sa faca asa daca e adolescent si fara tata prezent. da-l la un club sa faca sport de performanta, il poate disciplina.


Histria are dreptate, recunosc: cand te-am citit, primul meu gand a fost: Ar trebui sa faca lectiile cu el, da' ce naiba sa astepti de la ea, cand scrie asa cum scrie...

Si asta-i realitatea: Ce vrei tu sa spui acolo cu "Nu ma asculta deloc"
Adica tu-l ii zici "Fa-ti lectiile" si dupa, iti vezi de tigara/viata/barfa cu amicii/tocana/etc?

Eu ma gandesc ca - in general - copiii invata din exemple, nu din spuse.

E clar ca materia lui te-ar putea depasi, dar incearca altceva: Cere-i sa-ti explice el ce are de facut, si dupa, faceti impreuna.
Se spune ca cei care explica, invata de doua ori...
Dor_a
Postat pe 6 Februarie 2011 11:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce sa fac????? 15 De la: Eva32 12 Mai 2011 02:58
Buna 6 De la: micasirea 17 Noiembrie 2010 16:50
Nu stiu cate sau cati dintre voi aveti un tata kre... 3 De la: marco918 6 Martie 2011 23:03
un sfat va rog frumos 33 De la: polin 25 Noiembrie 2011 11:32
De ce o fata , femeie locuieste cu un barbat care-i vorbeste urat , o bate ? 39 De la: Argentina_Malcea_1 17 Aprilie 2013 07:15