Setari Cookie-uri

gingii retrase

hei,

ajutati-ma cu un sfat, va rog. mi s-au retras gingiile si am impresia ca o sa raman fara dinti in gura si nu stiu de ce, ca am foarte mare grija de dintii mei, ma spal pe dinti, folosesc apa de gura si ata dentara. Si desi folosesc frecvent guma de mestecat, am observat ca spre sfarsitul zilei am o senzatie de cocleala in gura. S-a mai lovit cineva de asa ceva?
morning_sunshine
Postat pe 4 Februarie 2011 21:36
de parodontoza ai auzit???
cristi_nne
Postat pe 4 Februarie 2011 21:48
Nu vreau sa repet intrebarea lui cristi_nne, insa sunt de acord cu ea. Daca ti s-au retras gingiile ai putea avea parodontoza. Du-te de urgenta la stomatolog sa vezi ce iti zice. Probabil ca primul tratament va fi un detartraj serios si poate chiuretaj subgingival. Nu te feri de ata dentara si apa de gura, sunt esentiale in tratamentul parodontozei. Si ar mai fi Piascledine, care-i bun in tratamentul parodontozei, insa tot medicul trebuie sa iti recomande.
Dinu_Ioana
Postat pe 8 Februarie 2011 14:01
hello,
mda, parodontoza era banuiala mea, dar cum de felul meu sunt mai prapastioasa, m-am gandit ca poate exagerez si acum. oricum, mi-am facut programare la doctor si deja mi-am facut provizii de apa de gura si ata dentara. de piascledine nu am auzit si nici nu vreau sa iau pastile, sunt adepta tratamentelor naturiste.
mersi de raspuns!
morning_sunshine
Postat pe 9 Februarie 2011 19:24
De la: morning_sunshine, la data 2011-02-09 19:24:02hello,
mda, parodontoza era banuiala mea, dar cum de felul meu sunt mai prapastioasa, m-am gandit ca poate exagerez si acum. oricum, mi-am facut programare la doctor si deja mi-am facut provizii de apa de gura si ata dentara. de piascledine nu am auzit si nici nu vreau sa iau pastile, sunt adepta tratamentelor naturiste.
mersi de raspuns!


Din pacate cea mai buna metoda de a stopa paradontoza este chiuretajul subgingival.Este foarte dureros dar merita.

Postat pe 9 Februarie 2011 20:10
Vezi, si scorpio67 zice de chiuretaj subgingival. Eu n-as putea spune ca e chiar asa de dureros, mai ales daca iti face anestezie. Singura chestie, ca dupa asta, vreo 2 zile o sa arati ca Dracula :), pana isi revin gingiile un pic. Insa merita tot chinul! Si ai grija sa fie un medic care sa curete tot. La mine a durat toata treaba aproape 3 ore, insa mi-a facut ambele arcade dentare dintr-o data.
Si Piascledine sa stii ca e natural, compozitia lui este din extracte de avocado si soia. deci nu te indopi cu pastile aiurea.
Dinu_Ioana
Postat pe 10 Februarie 2011 13:02
nu am nimic cu pastilele, unele dintre ele chiar te ajuta extrem de mult, doar ca nu stii tot ce este in compozitia lor, si poti sa dai in altele, mai ales daca esti alergic la ceva din compozitia respectiva, cum este si cazul meu care sunt alergica la soia .probabil, piascledine este foarte ok, ca am vazut ca lumea este multumita de el, dar pentru unii dintre noi exista si contraindicatii.
morning_sunshine
Postat pe 11 Februarie 2011 16:02
vezi ca exista si vaccin pentru paradontoza.
este cam scumpicel dar din ce-am citit ar fi foarte bun.
OanaSun
Postat pe 28 Februarie 2011 22:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce fobii aveti? 119 De la: kudika317554 26 Septembrie 2010 23:28
Drogurile 12 De la: adina_black 3 Noiembrie 2009 22:32
2 sufletele 7 De la: diana1981 5 Martie 2009 17:47
Ajutor umanitar pentru o tanara profesoara 1 De la: cristianamaria81 14 Ianuarie 2011 13:00
Un baietel are nevoie de ajutoru vostru 1 De la: kudika022524 14 Iulie 2009 16:28