Setari Cookie-uri

soia ajuta gingiile?

Buna tuturor,

tot citesc de soia si aflu ca are cate-n stele si in luna, proprietati impresionante pentru sanatate. acum, nu sunt prea convinsa, de aia zic sa si intreb, daca sunteti fani. eu am o problema urata cu gingiile si ma gandeam sa incerc un tratament ceva mai preventiv, pana ma trezesc sa nu fac alte nenorociri sau sa raman fara fdinti in gura. stiti vreo pastila cu soia in ea sau ce parere aveti de treaba asta? voi ati patit sa va jeneze gingiile, avand dantura intacta?

Ms
astor
Postat pe 10 Februarie 2011 14:21
Soia este buna pentru multe afectiuni, intr-adevar. Capsule cu soia stiu sa existe de vreo 2 feluri, am vazut de la Pro Natura (eu am luat capsule cu urzica de la astia, ptr anemie) si in Piascledine, unde e in combinatie cu avocado, care iarasi este un fruct foarte bun si care se recomanda ca tratament adjuvant in paradontoze.
Totusi, din ce am citit, nu e ok sa iei soia in cantitati mari (poate sa iti faca rau), iar ptr problema ta cu gingiile ar trebui sa te duci la stomatolog ca sa nu fie vorba de o gingivita sau parodontoza. Nu-i in regula sa te doara gingiile.
Andy_1234
Postat pe 11 Februarie 2011 13:12
Hey,

iti recomand si eu Piascledine 300 ca medicament preventiv, am vazut ca lumea e supermultumita de el. Vezi ca s-a mai scris de tratamentul asta (gasesti la subiectul tratament parodontoze). Ar fi bine sa iei din timp problema asta si sa mergi la medic pana nu se agraveaza. Macar sa vezi exact ce ai.

Bafta
sunnybunny
Postat pe 14 Februarie 2011 14:52
parodontoza!!!! sper sa NU aveti dreptate.. Cat costa Piascledine si unde il gasesc? M-ar ajuta mult si o recomandare de dentist bun, daca aveti dat de unul ok.

Multumesc frumos pentru raspunsuri, raman datoare.
astor
Postat pe 15 Februarie 2011 12:57
astor, eu ti-as recomanda un doctor bun stomatolog, doar ca e din buzau si nu cred ca asta te ajuta in vreun fel. daca da, spune-mi si iti dau cu mare drag recomandarea
legat de piascledine, eu iti recomand sa cauti la cat mai multe farmacii, pentru ca pretul difera incredibil de mult, de la 48 de ron pana la 53 ron. eu m-am cam ars pana acum ca luam mereu de la sensi unde e mai scump
lil_miss_sunshine
Postat pe 15 Februarie 2011 18:34
hei,

MERCI. zi-mi te rog cum se ia tratamentul piascledine. vreau sa il iau preventiv, pana imi fac curaj sa merg la stoma si reusesc sa si gasesc un medic bun.

sanatate!
astor
Postat pe 22 Februarie 2011 11:58
Ar trebui sa iti faci mai repede curaj sa mergi la stomatolog. De fapt, nu inteleg de unde atata teama...Daca e un medic bun, nu ai de ce sa te temi.
Piascledine se ia cate o capsula pe zi, nu-i nimic complicat.
Dinu_Ioana
Postat pe 24 Februarie 2011 13:28
Un articol despre tot ce vrei sa stii http://devicearea.com/2011/02/09/il-2-sturmovik-cliffs-of-dover/
kudika109480
Postat pe 25 Februarie 2011 14:52
pasta de dinti paradontax si apa de gura paradontax!si sau apa de gura floral 40 picaturi la 100 ml apa se clateste gura 2-3 minute dupa ficare masa si spalat pe dinti sau infuzie de ceai de musetel 3 linguri la o cana apa se clateste gura de 3 ori/zi!
kudika228362
Postat pe 27 Februarie 2011 10:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vizita la un ginecolog 1 De la: kudika459918 24 Octombrie 2011 16:12
alcoolul.. 14 De la: luigia 14 Aprilie 2009 08:56
marvelon 21 3 De la: ad_83 30 Decembrie 2010 14:17
PROBLEMA MEDICALA 11 De la: kudika_3323 30 Noiembrie 2012 02:00
Bani pentru peturi 1 De la: danielatontsch 2 Octombrie 2009 10:52