Setari Cookie-uri

ANTICONCEPTINALELE JEANINE-HELP!

VA ROG SA-MI ZICETI DACA A LUAT SAU IA CINEVA ANTICONCEPTIONALE JEANINE PENTRU TRATAREA ACNEEI, DACA AU AVUT EFECT, CAM IN CAT TIMP, DACA A REVENIT ACNEEA DUPA INCETAREA TRATAMENTULUI, ETC. EU TOCAMI AM INCEPUT A TREIA FOLIE, DOCTORUL MI-A ZIS CA DUPA A TREIA FOLIE SE VAD EFECTE. CE-I DREPT, MI-AU TRECUT DEJA COSURILE DE PE PARTEA SUPERIOARA A SPATELUI SI DE PE PIEPT IN PROPORTIE DE 70%, DAR SUNT INGRIJORTA PENTRU FATA, IN JURUL GURII, CA PARCA IMI APAR MAI MULTE, MAI MARI SI MAI DUREROASE. CUM S-AR PUTEA SA ISI FACA EFECTUL IN ALTE PARTI, DAR NU SI IN ZONA GURII, UNDE AM CELE MAI MARI PROBLEME? VA MULTUMESC MULT DC MA PUTETI AJUTA. E-MAIL: gheorghesimona@yahoo.com, DACA MA PUTETI AJUTA SI CU ALTE SFATURI, DESI AM INCERCAT CAM TOT CE S-A PUTUT, FARA REZULTAT.
simonel27
Postat pe 11 August 2008 03:34
dupa parerea mea, ar trebui initial sa mergi la un medic dermatolog, pt ca sa te examineze, sa stabileasca ce fel de acnee ai( sunt mai multe forme clinice de acnee, de ex. acnee nodulara, acnee conglobata, si tratamentul difera de la o forma la alta) daca ao o anumita forma de acnee care se poate trata si cu Jeanine, e ok, dar din cate ai descris tu nu e suficient. Cine ti-a prescris Jeanine?
ingrid_carla
Postat pe 24 August 2008 12:42
Salut..Eu am luat Jeanine si am fost foarte multumita,,dar din nefericire dupa 3 ani mi-a reaparut acneea,organismul se obisnuieste la un momendat cu doza de hormoni care o primeste zilnic, si la un momendat trebuie sa schimbi pastilele..dar acest lucru este relativ, depinde si de organismul fiecaruia...eu am facut un tratament cu Roacutane, ajunsesem in culmea disperarii,iar dupa 6 luni sunt super ok...mi-a trecut !!!
Te sfatuiesc sa mergi neaparat la un dermatolog!!
Te va ajuta..si intreaba si de Roacutane..pup
pamelaionas
Postat pe 30 August 2008 14:38
am avut aceeasi problema k si tine,dar mie mi-a prescris diane 35..m-au ajutat foarte mult,am mers si la medicul dermatolog dar ce mi-a dat el doar trata nu si previnea cosurile..la mine a fost din cauza unui chist,am luat pastilele si dupa 3 luni mi-a disparut chistul si cosurile..mi-a priit si vichy,ma demachiam si seara si dim,tonifiere,hranire..stii tu..nu dormeam niciodata machiata..si am avut grija si c mananc...numai bine!
malpychi
Postat pe 13 Septembrie 2008 16:03
Folosesc de mai bine de un an acest tip de anticonceptionale si sunt ok.
Aveam pr cu tenul, dar acum totul e ok. in timp se vedede efectul, dar din pacate daca le intrerupi apar din nou problemele
adry_ana
Postat pe 3 Noiembrie 2008 11:49
Anticonceptionalele sunt bune pt acnee (cele recomandate de medic)...DAR mare grija la modul de andministrare....NICIODATA sa nu luati continuu (ani de zile) pastile fara sa faceti pauza. Eu m-am consultat cu un medic si mi-a confirmat o cunostinta care este la facultate la medicina (a intrebat prof doctor de specialitate) ca fara pauza ovarele si glandele aparatului nu mai functioneaza eficient. Asa ca recomand tratament 8-9 luni iar apoi pauza 2 luni (in aceste 2 luni ovarele isi reiau activitatea).
paula27
Postat pe 14 Ianuarie 2009 08:57
am citit cateva raspunsuri, dar mi se par stupide. de ce? pai in primul rand, pastilele anticonceptionale nu sunt pt a trata acneea, fie ea de orice fel. Este necesar sa vezi un dermatolog, dar in primul rand fati un control ginecologic. Aceste pastile contin hormoni, si nu trebuiesc luat pt orice problema, cum fac multi si iti inchid gura, dar problema este ca noi o facem, si nu e bine. iar pastilele ca sa stiti fetelor se iau pe o perioada de 5-6 luni maxim si pauza MINIM 3-4 LUNI. multe nu inteleg asta, ignora, si o fac cum vor ele. Parerea mea, nu sfat ca nu sunt in masura: dute la un control ginecologic, dupa care mergi la un dermatolog bun, si cere sa ti se faca o analiza a sangelui ( poti avea draga mea o infectie in sange si reactioneaza ca o acnee), si sa-ti ia o lama dintr-un cos de pe fata, gat, sau cred ca si pe spate ai, parca asa suna mesajul tau. Atunci o sa intelegi mai multe. Nu ajungi la nici un rezultat daca te indopi cu pastile ( Jeanine), sau oricare. Multa sanatate, si mergi la un set analize dar complex.
alina_padeanu
Postat pe 17 Ianuarie 2009 11:58
subscriu la raspunsul Anei
andreeastancila
Postat pe 20 Ianuarie 2009 15:33
simonel27 vreau sa ti spun ca sora mea a avut grave probleme cu tenul(acnee vulgara) si dupa ce a consultat foarte multi medici dermatologici,analize la sange,alimentatie corespunzatoare am reusit sa facem rost de nr unui medik dermatolog de la spitalul de copii brasov.dansa i a luat lama din secretia unui cos si dpa ce s a uitat si pe analizele pe care le facuse ia recomandat jasmine.are vreo 4 luni de cand le ia si fata ei arata super bine!nu i au ramas nici macar semne.asa ca sfatul meu du te la un dermatolog ca el stie cel mai bine.succes si sanatate!!!!!!!!
bubulika
Postat pe 5 Februarie 2009 15:56
Si eu am luat Jeanine la recomandarea medicului dar pentru alte probleme si la inceput aveam foarte multe cosuri pe fata si decolteu..parca apareau din ce in ce mai multe de cand incepusem tratamentul cu Jeanine.Am mers din nou la medic si mi-a spus k dupa 4 luni de tratament nu voi mai avea nici un cos, si chiar asa a si fost...au disparut complet.Acum am intrerupt tratamentul si sunt curioasa sa vad dak imi apar iar cosuri...sper sa nu..
magdonek
Postat pe 4 Mai 2009 17:02
salut! eu am luat janine timp de 7-8 luni. intr-adevar, acneea a trecut, dar am luat foarte mult in greutate! mult, in sensul ca m-am ingrasat in 4 luni cam 7 kg.asa ca ai grija. mi-a provocat o pofta de mancare nebuna!multa bafta! eu zic ca ar fi mai bine sa nu faci ca mine si sa mergi pe produse speciale pentru tratarea acneei! irina, 23
irina_moise
Postat pe 5 Mai 2009 21:30
Dupa cum imi imaginam mi-au aparut iar cosuri dupa intreruperea tratamentului...asa k nu stiu ce sa iti zic in legatura cu problema ta...cert este ca atat timp cat iei Jeanine scapi de cosuri si se purifica tenul, insa dupa intreruperea tratamentului reapar...numai pentru cosuri nu e indicat sa iei Jeanine pt k au si reactii adverse, ingrasa, sunt puternice si pot provoca o stare de ameteala si dureri de sani..poate ar fi mai bine sa consulti un medic dermatolog si sa urmezi un tratament corespunzator...bafta
magdonek
Postat pe 6 Mai 2009 16:28
buna
Cassey
Postat pe 19 Mai 2009 10:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despre ambitie... 3 De la: no_more 18 Iunie 2009 20:04
viata 3 De la: _dulcik_ 6 Iulie 2009 11:21
Anxietate si Stres 2 De la: 4Life 9 Februarie 2011 18:30
cum sa fac sa imi intarzie menstruatia?? 55 De la: andreea_3 28 Aprilie 2016 07:18
Sanatatea Somnului 38 De la: kudika013988 30 Aprilie 2009 20:54