Setari Cookie-uri

Confruntari cu mama....

sunt o adolescenta de 17 ani si vreau sa`mi incep viata sexuala....normal ca i-am spus mamei aceasta intentie si ea nu este de acord pentru ca in ochii ei nu sunt destul de dezvoltata si trebuie sa am cel putin 18 ani ca sa fac sex[ceea ce mie mi se pare stupid]am rugat-o sa ma duca la ginecolog sa`mi prescrie niste anticonceptionale si nu este de acord deoarece crede ca doar fetele debile mintal care sunt minore iau anticonceptionale.

este o problema tipic adolescentina la care as dori sa gasesc o solutie:-)

mersi mult :-)


ps: stiu ca totul incepe de la comunicare dar mama mea e foarte incapatanata si nu se lasa de la ideiile ei.
perfect_green23
Postat pe 12 Martie 2011 00:00
si te vei duce cu mama de mana cand o incepi? nu de alta, da pe vremea mea copiii nu erau atat de cretini incat sa aibe nevoie ca parintii sa le explice si cum sa si lege sireturile sau ce e sexul la lol 17 ani , mai ales acum cand peste tot e atat de mult sex incat deja e plictisitor.

mi se pare incredibil ca pe vremea mea fara net, fara atat sex peste tot parca nu eram atat de prosti cum sunteti astia nascuti dupa 90.

rockk
Postat pe 12 Martie 2011 01:06
De la: perfect_green23, la data 2011-03-12 00:00:51sunt o adolescenta de 17 ani si vreau sa`mi incep viata sexuala....normal ca i-am spus mamei aceasta intentie si ea nu este de acord pentru ca in ochii ei nu sunt destul de dezvoltata si trebuie sa am cel putin 18 ani ca sa fac sex[ceea ce mie mi se pare stupid]am rugat-o sa ma duca la ginecolog sa`mi prescrie niste anticonceptionale si nu este de acord deoarece crede ca doar fetele debile mintal care sunt minore iau anticonceptionale.

este o problema tipic adolescentina la care as dori sa gasesc o solutie:-)

mersi mult :-)


ps: stiu ca totul incepe de la comunicare dar mama mea e foarte incapatanata si nu se lasa de la ideiile ei.


Mama ta vrea doar sa te protejeze. La urma urmei , tu de ce te grabesti asa? EU nu sunt in varsta dar sunt mai de moda veche. Nu-mi placa cand o femeie devine toaleta publica. Si nu anticonceptionalele ar trebui sa te preocupe, ci prezervativul. De ce nu incerci sa te gandesti mai bine si sa ai grija mai mult de demnitatea ta.
mimi_ca29
Postat pe 12 Martie 2011 08:05
asta e mentalitate gen cool girl sau bravo girl cum le mai zice.. unde niste trepanati le explica astora ca sa vorbeasca mult cu parintii si sa ii faca sa inteleaga. sunt niste rahaturi copy/paste din niste tari vestice unde acolo toti vad viata in alt fel nu in gaura asta numita tara noastra
eu personal cred ca si te carpeam dupa o discutie din asta daca ai fost fiica mea.
mergi femeie si cumpara prezervative din alimentara, mergi la planing familial si acolo ai consultatie gratuita si iti dau si pilule gratis.
felixcat
Postat pe 12 Martie 2011 10:19
Hei. Eu am 27 de ani , si fix acum 10 ani cand mi-am inceput viata sexuala (eu sunt barbat) ,nu imi amintesc sa fi vorbit vreuna din fetele cu care m-am culcat cu mama lor despre asta
Mama....e mama. Te vede altfel. Eu am un baietel de 1 luna si schimb toata ziua scutece la el ,dorm prost ,il car pe peste tot si mai trebuie sa o suport si pe maica-sa crizata din cand in cand :) ,nu stiu cat de obiectiv ii voi privi actiunile si dorintele pe la 17 ani...pentru ca e al naibii de solicitant si efectiv iti "fura" din viata...asa ca banuiesc ca pe la vremea respectiva ,fie si involuntar o sa vreau sa ii "fur" si eu din a lui
Imi place ca esti responsabila si cred ca esti pregatita sa incepi ,din moment ce ai inteles partea cu sarcina nedorita. Mama ta va afla la un moment dat...cand vei fi suficient de mare sa te priveasca in sfarsit ca pe o persoana mai matura :) ,dar sigur nu acum!
Smokey
Postat pe 15 Martie 2011 17:59
1. nu citesc reviste de bravo girl sic hestii de genu
2. nu mi se pare corect ca doar prietenul meu sa se protejeze pentru ca responsabilitatea este a amandorura deci mi se pare normal ca ambii sa se protejeze
perfect_green23
Postat pe 17 Martie 2011 22:56
De la: perfect_green23, la data 2011-03-17 22:56:081. nu citesc reviste de bravo girl sic hestii de genu
2. nu mi se pare corect ca doar prietenul meu sa se protejeze pentru ca responsabilitatea este a amandorura deci mi se pare normal ca ambii sa se protejeze


Si prezervativul nu va protejeaza pe amandoi????
rashela
Postat pe 18 Martie 2011 00:07
ahhh nu ma intelegeti gresit nu ma refeream ca prezervativul nu ne protejeaza pe amandoi >.< si nici n`am zis ca o sa renunt la prezervativ dat fiind faptul ca amandoi suntem la inceput mi s-ar parea normal sa iau si eu anticonceptionale ca daca esuam cu prezervativul sa nu trebuiasca sa apelez la pastile de dupa sau la teste de sarcina pentru ca facetzi un calcul o cutie de anticonceptionale consta in jur de 12 lei[contine 28 de pastile care iti sunt de ajuns pentru o luna] poate un pic mai mult,dar o pastila de dupa in jur de 70 de lei[o prietena o trebuit sa`si cumpere una recent]

perfect_green23
Postat pe 20 Martie 2011 00:09
Sunt barbat si am 30 de ani. Viata sexuala am inceput-o la 18 ani si am si 10 ani de casatorie, deci am ceva habar de asta. Inteleg ca tu vrei sa iei anticonceptionale ca masura de siguranta in cazul in care se rupe prezervativul sau ramaneti in pana tocmai cand cheful e maxim. Oricum, nicio masura contraceptiva nu este sigura 100%, doar abstinenta. Poti lua tu pastile, el sa isi puna prezervativ si tot ai sanse 1% sa ramai gravida. Eu merg tot pe mana prezervativului acum pentru ca te apara si de boli (pastilele nu) si, crede-ma, ca sunt peste tot. Chiar daca el iti spune ca iti este fide, nu crede balarii d-astea. La varsta adolescentina, ca baiat, vrei cantitate. Eu am avut 3 fete la pat inainte de casatorie si nu am luat boli grave, dar o candida si niste trichomonas tot am luat si i-am dat sotiei (ea fiind virgina la maritis, eu eram singurul vinovat). Cand deveniti un cuplu stabil, atunci poti trece pe pastile (fiind 99% sigura ca tipul se culca numai cu tine). Cat de vorbit cu parintii...las-o moarta. Du-te la planing, la ginecolog, la psiholog sau la cine vrei tu. Ei sunt profesionisti, parintii raman mereu amatori in chestia asta altadata tabu. Ca parinte (fi-miu are 5 ani) ma indoiesc ca o sa vad in copiii mei (daca voi mai avea si altii) oameni maturi. Poate doar cand vor fi si ei parinti. Pana atunci, tot copii sunt. Apropos, maica-mea si acum ma alinta :))
romanescu_healthy
Postat pe 20 Martie 2011 08:28
of ..cu aceeasi chestie m'am confruntat si eu si iti spun sincer ca mama ta nu va accepta sa ai relatii sexuale nici macar dupa 18 ani,asa cum zice ea..va incerca sa te intoarca inapoi iar si iar..pana la urma e hotararea ta,nu trebuie sa hotarasca nimeni pentru tine...din moment ce esti indeajuns de matura(din cate vad) sa vrei si sa sti cum sa te protejezi,e foarte ok!
daca te simti pregatita si crezi ca nu ai absolut nimic de pierdut...fa-o!
geoB
Postat pe 20 Martie 2011 10:26
mi se pare foarte fain ca poti vorbi despre sex cu mama ta, eu nu am vorbit niciodata cu a mea, si banuiesc ca si acum crede ca sunt virgina. in fine,... e cam devreme sa iei anticonceptionale, sunt sigura ca dupa 25 de ani se pot lua deoarece corpul tau nu este dezvoltat suficient; cel putin asa zic toate tratatele de farmacologie in care m am uitat. la noi in tara medicii ginecologi prescriu cu foarte multa usurinta anticonceptionale, fara sa te trimita sa ti faci niste analize. mai sunt si alte metode contraceptive, care sa nu ti puna in pericol sanatatea. banuisc ca o sa te informezi mai mult si singrua!
ellyaisha
Postat pe 20 Martie 2011 14:19
si eu ma bucur ca pot comunica despre niste lucruri ca si viata sexuala cu mama :-) si stiu ca mereu o sa ma alinte si mereu sa fiu fiica...cunosc unele cazuri [pana si in familie la niste rude apropriate] unde comunicare fiica-mama este inexistenta deoarece mama considera sexul un subiect tabu ,iar tatal se simte jenat sa vorbeasca despre asa ceva cu fiica ei si viata sexuala a fetei este foarte tulburata de asta as prefera sa nu raman cu niste urme de durere pe viitor ci cu amintirea unei vieti sexuale frumoasa...si chiar n-as dori ca adolescenta mea sa fie tulburata de o sarcina nedorita sau de avorturi...


oricum multumesc mult pentru sfaturile de pana acum ! :-)
perfect_green23
Postat pe 20 Martie 2011 15:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CURIOZITATE:X 21 De la: Diavolyta_ 29 Iunie 2009 23:47
Nimic de pierdut.. 5 De la: chic_sindy 27 Iulie 2010 12:23
Durerea zilnica de cap=sarcina? Heeeelp :( 7 De la: yocorrina22 19 Aprilie 2010 14:47
Ati merge la un workshop pt relatii 7 De la: Leya7 26 Octombrie 2013 18:07
Fetisul picioarelor-deviatie de comportament? 39 De la: kudika349057 10 Ianuarie 2012 06:34