Setari Cookie-uri

pentru iubitorii de animale

dragi iubitori de animale care nu sunteti de acord cu eutanasierea cainilor fara stapan, pt ca la noi eutanasierea nu inseamna anestezie si o injectie, banii alocati in acest sens, miliardele de lei ajung in buzunarele oamenilor politici , la noi eutanasiere inseamna o bata in cap, care de multe ori ii aduce in agonie pe bietii caini si astfel ajung sa arda de vii la Protan, sau se mananca intre ei de foame prin adaposturi, sau sunt otraviti sau impuscati, daca doriti sa aveti o contributie la o posibila oprire a acestui macel semnati petitia impotriva eutanasierii cainilor fara stapan accesand

http://www.fnpa.ro/petitie/

iar daca vreti sa va convingeti cu privire la modul barbar in care aceste fiinte cu un caracter abject ucid animalele puteti accesa


http://www.animale-iubite.ro/eutanasiera_cainilor_limita_civilizatiei-d14.html
visan_georgiana
Postat pe 14 Aprilie 2011 10:27
Am "scaldat-o" un pic cu adresa, dar asta e, nu am gasit optiunea "alta tara" desi citisem undeva ca exista si o astfel de petitie pentru cei din afara tarii.

Altceva vroiam sa te intreb, insa. De cand exista miscarea asta? Banuiesc ca e pentru toata tara, nu doar pentru Bucuresti. Te intrebam pentru ca, 33.000 de semnaturi intr-un oras cu 1 milion de persoane majore (posibil mai multe) mi se pare foarte putin.


In fine, sper din tot sufletul ca de data asta, sa se faca ceva spre binele animalelor.
rashela
Postat pe 14 Aprilie 2011 11:23
Ma gandesc ca sunt copii prin spitale ce nu mancare, iar politicienii si ONG-isti astia fac show cu cainii la teve
battleofwits
Postat pe 14 Aprilie 2011 11:47
Ma tot uit pe Animal Planet si ma minunez cat de organizati sunt cei de la ASPCA( cred). Pun atata suflet in ceea ce fac pt animalute. Sper ca intr-o zi sa fie si la noi in tara asa ceva.
mimi_ca29
Postat pe 14 Aprilie 2011 12:12
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-14 12:12:30Ma tot uit pe Animal Planet si ma minunez cat de organizati sunt cei de la ASPCA( cred). Pun atata suflet in ceea ce fac pt animalute. Sper ca intr-o zi sa fie si la noi in tara asa ceva.


Atata timp cat vor fi oameni care vor continua sa puna egal intre ei si animale, in veci nu se va putea face ceva frumos.

Cand vine x-ulescu si-mi spune: "ce faci draga, dai bucata aia de paine la caine in loc s-o dai unui copil amarat?" Prin bucata de paine inteleg ORICE, de la un gest banal, o vorba pana la o caruta de bani. N-are sens sa dezvolt ideea, cine vrea sa priceapa, pricepe. Cine nu, egal.

Si nu trebuie sa te minunez, Mimi draga mea. E doar o lume civilizata, atata tot.
rashela
Postat pe 14 Aprilie 2011 12:35
Ah, mi-a mancat catelul un "i". Minunezi am vrut sa spun....
rashela
Postat pe 14 Aprilie 2011 12:37
De la: rashela, la data 2011-04-14 12:35:48
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-14 12:12:30Ma tot uit pe Animal Planet si ma minunez cat de organizati sunt cei de la ASPCA( cred). Pun atata suflet in ceea ce fac pt animalute. Sper ca intr-o zi sa fie si la noi in tara asa ceva.


Atata timp cat vor fi oameni care vor continua sa puna egal intre ei si animale, in veci nu se va putea face ceva frumos.

Cand vine x-ulescu si-mi spune: "ce faci draga, dai bucata aia de paine la caine in loc s-o dai unui copil amarat?" Prin bucata de paine inteleg ORICE, de la un gest banal, o vorba pana la o caruta de bani. N-are sens sa dezvolt ideea, cine vrea sa priceapa, pricepe. Cine nu, egal.

Si nu trebuie sa te minunez, Mimi draga mea. E doar o lume civilizata, atata tot.


asa este , din pacate miscarea este doar pe Bucuresti, eu sunt voluntar am si eu catei acasa si am fost in cateva adaposturi si este groaznic, banii sunt furati, iar bietele animale omorate in chinuri sau lasate sa moara de foame, in conditiile in care un sac de boabe de 10 kg costa in en gros 10-15 ron , aproape cat un pachet de tigari. Cat despre ceea ce se intampla in spitale si cu copiii, draga Battle , acestea sunt rezultatele unui sistem hotesc, corupt (ales de catre noi), un bolnav are dreptul la hrana pe zi de 7 RON, pe cand un puscarias care poate a omorat un om sau a violat mananca fripturi si se lafaie in conditii pe care poate in alte circumstante nu le-ar fi avut, si face cursuri de calificare. Cu riscul de a fi criticata, iubesc mai mult animalele decat oamenii , si asta datorita rautatii si indiferentei unora. Prea putini reprezentanti ai rasei homo sapiens , se pot numi cu adevarat oameni, pe cand amaratii aia de caini pot iubi neconditionat ceea ce oamenii , cu exceptia familiei (si aici am unele rezerve) nu sunt in stare sa faca.
visan_georgiana
Postat pe 14 Aprilie 2011 12:46
Din cate am inteles eu, ASPCA supravietuieste datorita donatiilor OAMENILOR. Au aparatura, masini, spital mobil, spital de urgenta, voluntari si LEGI aspre pt nemernici. Am putea avea si noi asa ceva, am putea face voluntariat si donatii, dar cum spunea Georgiana...nu prea sunt "oameni" in tara noastra. Iubesc animalele si hranesc cainii comunitari( pe care-i intalnesc). In adaposturi nu merg pt ca nu as rezista.

P.S Arata-mi cum tratezi animalele ca sa-ti spun ce fel de "om"esti!
mimi_ca29
Postat pe 14 Aprilie 2011 13:16
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-14 13:16:14Din cate am inteles eu, ASPCA supravietuieste datorita donatiilor OAMENILOR. Au aparatura, masini, spital mobil, spital de urgenta, voluntari si LEGI aspre pt nemernici. Am putea avea si noi asa ceva, am putea face voluntariat si donatii, dar cum spunea Georgiana...nu prea sunt "oameni" in tara noastra. Iubesc animalele si hranesc cainii comunitari( pe care-i intalnesc). In adaposturi nu merg pt ca nu as rezista.

P.S Arata-mi cum tratezi animalele ca sa-ti spun ce fel de "om"esti!


este o vorba "cine nu iubeste animalele nu are cum sa iubeasca oamenii" si cred ca este adevarata, nu este suficient sa ne exprimam dezaprobarea si mila fata de aceste animale sau fata de oameni, este necesar sa luam atitudine si sa facem ceva, atat cat putem. eu recunosc ca nu dau bani unor asemenea organizatii pt ca nu stiu cum sunt gestionati si daca ajung unde trebuie asa ca prefer sa dau echivalentul acelor bani in hrana, sau alte produse pe care mi le permit. Este trist Mimi ce se intampla atat cu animalele, ale caror drepturi stabilite prin tratate internationale nu sunt respectate, cat si cu oamenii - sunt centre pentru copii cu dizabilitati unde acesti copii sunt practic lasati sa moara, doar pentru ca nu au cum sa se apere si sa spuna ce li se intampla. Ferice de cei ce au plecat din tara asta unde nimic nu este respectat si garantat, ne asemanam mai mult cu o tara a lumii III-a decat cu o tara membra UE.
visan_georgiana
Postat pe 14 Aprilie 2011 14:21
http://www.youtube.com/watch?v=ppaE33AIPrk
visan_georgiana
Postat pe 14 Aprilie 2011 20:27
Dar pentru mieluseii ce vor fi ucisi acum de Paste intr-un mod mult mai barbar de ce nu militeaza nici-o catea iubitoare da dulai vagabonzi? Si ei sint animale ce au dreptul la viata sint mult mai inofensivi si mai dragalasi decat cainii este deajuns sa privesti un mielusel inaintea uciderii cum zbiara cu ochii umezi precum un copilas speriat s-atunci vei privi altfel suprematia ta ca om asupra animalelor ce decizi cine si care trebuie sa moara si care nu !!!!
cristinxxx
Postat pe 14 Aprilie 2011 21:05
De la: cristinxxx, la data 2011-04-14 21:05:17Dar pentru mieluseii ce vor fi ucisi acum de Paste intr-un mod mult mai barbar de ce nu militeaza nici-o catea iubitoare da dulai vagabonzi? Si ei sint animale ce au dreptul la viata sint mult mai inofensivi si mai dragalasi decat cainii este deajuns sa privesti un mielusel inaintea uciderii cum zbiara cu ochii umezi precum un copilas speriat s-atunci vei privi altfel suprematia ta ca om asupra animalelor ce decizi cine si care trebuie sa moara si care nu !!!!


vitamina_c
Postat pe 14 Aprilie 2011 21:07
De la: cristinxxx, la data 2011-04-14 21:05:17Dar pentru mieluseii ce vor fi ucisi acum de Paste intr-un mod mult mai barbar de ce nu militeaza nici-o catea iubitoare da dulai vagabonzi? Si ei sint animale ce au dreptul la viata sint mult mai inofensivi si mai dragalasi decat cainii este deajuns sa privesti un mielusel inaintea uciderii cum zbiara cu ochii umezi precum un copilas speriat s-atunci vei privi altfel suprematia ta ca om asupra animalelor ce decizi cine si care trebuie sa moara si care nu !!!!


Nici eu nu sunt de acord cu uciderea lor. Nu mananc carne de miel. Si da, ai dreptate; sunt super dragalasi. De fapt, toate animalutele sunt dragalase.
mimi_ca29
Postat pe 15 Aprilie 2011 07:30
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-15 07:30:44
De la: cristinxxx, la data 2011-04-14 21:05:17Dar pentru mieluseii ce vor fi ucisi acum de Paste intr-un mod mult mai barbar de ce nu militeaza nici-o catea iubitoare da dulai vagabonzi? Si ei sint animale ce au dreptul la viata sint mult mai inofensivi si mai dragalasi decat cainii este deajuns sa privesti un mielusel inaintea uciderii cum zbiara cu ochii umezi precum un copilas speriat s-atunci vei privi altfel suprematia ta ca om asupra animalelor ce decizi cine si care trebuie sa moara si care nu !!!!


Nici eu nu sunt de acord cu uciderea lor. Nu mananc carne de miel. Si da, ai dreptate; sunt super dragalasi. De fapt, toate animalutele sunt dragalase.


nici eu nu sunt de acord motiv pt care de ceva timp nu mai mananc carne
visan_georgiana
Postat pe 15 Aprilie 2011 08:46
De la: cristinxxx, la data 2011-04-14 21:05:17Dar pentru mieluseii ce vor fi ucisi acum de Paste intr-un mod mult mai barbar de ce nu militeaza nici-o catea iubitoare da dulai vagabonzi? Si ei sint animale ce au dreptul la viata sint mult mai inofensivi si mai dragalasi decat cainii este deajuns sa privesti un mielusel inaintea uciderii cum zbiara cu ochii umezi precum un copilas speriat s-atunci vei privi altfel suprematia ta ca om asupra animalelor ce decizi cine si care trebuie sa moara si care nu !!!!


colega eu macar sunt vegetariana, spre deosebire de tine, ai auzit vreodata cum face un purcel cand este omorat sau ai vazut vreo vaca cum plange dupa ce ii taie gatul ? si te rog mai subtire cu jignirile, spre deosebire de pseudo iubitorii de animale ca tine eu incerc sa fac ceva, pe cand tu doar dai cu gura, m-am saturat de stilul pur romanesc , vorbim ca sa nu adormim si nu facem nimic in schimb, ai fost vreodata in vreun adapost pt animale cu o mana de boabe, sau cu un sac de portocale care e 5 RON la promotie , intr-un centru de plasament sau in vreun azil? sunt sigura ca raspunsul este NU, eu am facut asta , pe banii mei , si o voi mai face, asa ca voi marii filantropi care nu fac altceva decat sa dea din gura mai ceva ca politicienii, mai vb cand veti face efectiv ceva, pana atunci animalele vor fi macelarite , copiii si batranii vor muri de foame si de boli in azile iar bolnavii in drumul catre spital.
in ultimii ani au fost omorati circa 1 milion de caini, in timp ce s-au alocat de la buget 11 miliarde pentru construirea de adaposturi, hrana si medicamente bani care nu au ajuns niciodata unde trebuia - si uite draga pitiponcule ce mai prevede legislatia internationala , ca tare mi-ar placea o clauza de salvgardare impusa de UE si sa ajunga TVA la 30% impozitele sa se dubleze si benzina sa ajunga 10 lei pe litru , ca Romania nu respecta nimic
- CONVENTIA EUROPEANA PENTRU PROTECTIA ANIMALELOR DE COMPANIE
Strasbourg, 13 Noiembrie 1987
altceva , un bolnav sau un copil are buget pt mancare de 7 RON pe zi , pe cand in puscarii mancarea este mai mult decat suficienta si buna, statul asigura cursuri de recalificare, asa ca infractorii se lafaie.

in incheiere draga Cristinel sfatul meu este sa mai lasi demagogia si sa spui ceva cand chiar ai ceva de spus, daca nu ai nimic de spus, mai bine da sfaturi pe la topicuri patetice unde proastele se plang ca nu le mai iubeste si nu stiu ce sa faca . O zi buna


visan_georgiana
Postat pe 15 Aprilie 2011 09:00
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-15 07:30:44
De la: cristinxxx, la data 2011-04-14 21:05:17Dar pentru mieluseii ce vor fi ucisi acum de Paste intr-un mod mult mai barbar de ce nu militeaza nici-o catea iubitoare da dulai vagabonzi? Si ei sint animale ce au dreptul la viata sint mult mai inofensivi si mai dragalasi decat cainii este deajuns sa privesti un mielusel inaintea uciderii cum zbiara cu ochii umezi precum un copilas speriat s-atunci vei privi altfel suprematia ta ca om asupra animalelor ce decizi cine si care trebuie sa moara si care nu !!!!


Nici eu nu sunt de acord cu uciderea lor. Nu mananc carne de miel. Si da, ai dreptate; sunt super dragalasi. De fapt, toate animalutele sunt dragalase.


tu nu mananci carne de miel pentru ca ti-e frica sa nu fie de caine?
battleofwits
Postat pe 15 Aprilie 2011 11:31
De la: battleofwits, la data 2011-04-15 11:31:04
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-15 07:30:44
De la: cristinxxx, la data 2011-04-14 21:05:17Dar pentru mieluseii ce vor fi ucisi acum de Paste intr-un mod mult mai barbar de ce nu militeaza nici-o catea iubitoare da dulai vagabonzi? Si ei sint animale ce au dreptul la viata sint mult mai inofensivi si mai dragalasi decat cainii este deajuns sa privesti un mielusel inaintea uciderii cum zbiara cu ochii umezi precum un copilas speriat s-atunci vei privi altfel suprematia ta ca om asupra animalelor ce decizi cine si care trebuie sa moara si care nu !!!!


Nici eu nu sunt de acord cu uciderea lor. Nu mananc carne de miel. Si da, ai dreptate; sunt super dragalasi. De fapt, toate animalutele sunt dragalase.


tu nu mananci carne de miel pentru ca ti-e frica sa nu fie de caine?


nu manac miel de fel si nu cred ca am mancat vreodata, inainte mancam vita, dar cand am fost acum 1 an la Sibiu si au sacrificat un vitel, mi-am dat seama ce natie nenorocita suntem, asa ca m-am lasat si de vita, si de ceva timp sunt pe ovo-lacto-pesco diet si este si mult mai sanatos
visan_georgiana
Postat pe 15 Aprilie 2011 12:11
De la: visan_georgiana, la data 2011-04-15 12:11:31... sunt pe ovo-lacto-pesco diet si este si mult mai sanatos


probabil ca ai dreptate
battleofwits
Postat pe 15 Aprilie 2011 12:15
Eu, recunosc ca mananc carne de purcel si de pui dar as putea supravietui doar cu legume, fructe, oua si branzeturi. Mi-a atras atentia "pesco". Ador pescuitul dar cand vad pestisorul cu carligul infipt in buzita si sangerand, chinuindu-se , sufocandu-se.... Mai bine, draga Georgiana renunti si la peste ca si ei au o moarte oribila.
mimi_ca29
Postat pe 15 Aprilie 2011 12:20
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-15 12:20:38Eu, recunosc ca mananc carne de purcel si de pui dar as putea supravietui doar cu legume, fructe, oua si branzeturi. Mi-a atras atentia "pesco". Ador pescuitul dar cand vad pestisorul cu carligul infipt in buzita si sangerand, chinuindu-se , sufocandu-se.... Mai bine, draga Georgiana renunti si la peste ca si ei au o moarte oribila.


le fac si eu treptat , noroc ca nu ma omor cu carnea , de ex fratimiu si taicamiu nu pot sa manance daca nu are mancarea carnita
visan_georgiana
Postat pe 15 Aprilie 2011 13:40
De la: visan_georgiana, la data 2011-04-15 13:40:19
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-15 12:20:38Eu, recunosc ca mananc carne de purcel si de pui dar as putea supravietui doar cu legume, fructe, oua si branzeturi. Mi-a atras atentia "pesco". Ador pescuitul dar cand vad pestisorul cu carligul infipt in buzita si sangerand, chinuindu-se , sufocandu-se.... Mai bine, draga Georgiana renunti si la peste ca si ei au o moarte oribila.


le fac si eu treptat , noroc ca nu ma omor cu carnea , de ex fratimiu si taicamiu nu pot sa manance daca nu are mancarea carnita


Nici eu nu ma omor cu carnea, dar cum spuneai si tu, am in familie doi mari carnivori si ...daca gatesc pt ei mai mananc si eu. Eu, daca am oua si branza, sunt multumita!

P>S
mimi_ca29
Postat pe 15 Aprilie 2011 14:11
De la: visan_georgiana, la data 2011-04-15 13:40:19
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-15 12:20:38Eu, recunosc ca mananc carne de purcel si de pui dar as putea supravietui doar cu legume, fructe, oua si branzeturi. Mi-a atras atentia "pesco". Ador pescuitul dar cand vad pestisorul cu carligul infipt in buzita si sangerand, chinuindu-se , sufocandu-se.... Mai bine, draga Georgiana renunti si la peste ca si ei au o moarte oribila.


le fac si eu treptat , noroc ca nu ma omor cu carnea , de ex fratimiu si taicamiu nu pot sa manance daca nu are mancarea carnita
Hai sa va zic si eu ceva.Una din criteriile dupa care se impart mamiferele este ierbivore si pradatori(carnivore).Ierbivorele au ochii in lateral pt a vedea pradatorul ce le poate ataca cand ele se hranesc;carnivorele au ochii in fata pt a fixa bine tinta=prada=hrana.
Daca ati citit pana aici o sa-mi ziceti:stim ba si noi cum stau lucrurile,nu numai tu ai facut biologie la scoala.
Probabil o sa-mi dati si raspunsuri de genul ,vezi ca noi suntem omnivori deci putem trai si cu cereale/vegetale.
Hai sa va zic eu ce inseamna de fapt omnivor(din cate stiu eu...si zic ca stiu cate ceva) pentru ca definitia cunoscuta este incompleta...omnivorul este de fapt un carnivor superior care a decimat vanatul din teritoriul sau si a fost nevoit sa ingesteze si hrana vegetala pt a supravietui,lasand astfel vabatul sa repopuleze acel teritoriu...Asta nu inseamna ca va trai bine mersi cu iarba,ci doar supravietuieste intre 2 vanatori succesive.
Vedeti voi oricat ne-am abtine de la a manca carne,nu facem altceva decat sa ne negam adevarata noastra natura si a ne creea fustrari.O sa-mi ziceti ca proteina necesara o putem obtine si din combinatie de cereale,etc..care se sparga in aminoacizi si se refac in organism dupa matricea corpului nostru...eu va zic ca nu-i acelasi lucru...
A nu se intelege ca-mi place sa macelaresc animale,NU mananc carne de miel,imi este mila de delfinii prinsi in plasele pescarilor,pe care acestia ii ucid cu cruzime-am vazut acest lucru in documentare.Si delfinii plang ca niste copilasi...ti se rupe sufletul.
Dar probabil daca va zic ca-mi place carnea de porc .. o sa se trezeasca vreo desteapta/destept sa-mi zica simandicos "esti ceea ce mananci" ...
The_Exile
Postat pe 15 Aprilie 2011 14:30
De la: Tharr, la data 2011-04-15 14:30:32


Dar probabil daca va zic ca-mi place carnea de porc .. o sa se trezeasca vreo desteapta/destept sa-mi zica simandicos "esti ceea ce mananci" ...


Hai mai, ca si eu ador carnea de porc Asta inseamna ca sunt vreo purcica???
mimi_ca29
Postat pe 15 Aprilie 2011 15:47
Sa stiti ca ma gandesc serios sa intru in RSPCA; ramane de vazut cum o sa stau la capitolul energie ca deja mai fac vreo 2 chestii pe langa job

Dar, sorry, sunt si voi fi carnivora convinsa. Atata timp cat crestem anumite animale special pentru a le manca, le voi manca. Plus de asta, simt ca nu mananc, daca nu am si ceva carnita. Nu prea sunt de acord cu mancatul vanatului si cu vanatul in general, desi recunosc ca am mancat o data (la socrul). Dar nu as cumpara pentru mine.
kudika_pudika
Postat pe 15 Aprilie 2011 16:11
De la: Tharr, la data 2011-04-15 14:30:32
De la: visan_georgiana, la data 2011-04-15 13:40:19
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-15 12:20:38Eu, recunosc ca mananc carne de purcel si de pui dar as putea supravietui doar cu legume, fructe, oua si branzeturi. Mi-a atras atentia "pesco". Ador pescuitul dar cand vad pestisorul cu carligul infipt in buzita si sangerand, chinuindu-se , sufocandu-se.... Mai bine, draga Georgiana renunti si la peste ca si ei au o moarte oribila.


le fac si eu treptat , noroc ca nu ma omor cu carnea , de ex fratimiu si taicamiu nu pot sa manance daca nu are mancarea carnita
Hai sa va zic si eu ceva.Una din criteriile dupa care se impart mamiferele este ierbivore si pradatori(carnivore).Ierbivorele au ochii in lateral pt a vedea pradatorul ce le poate ataca cand ele se hranesc;carnivorele au ochii in fata pt a fixa bine tinta=prada=hrana.
Daca ati citit pana aici o sa-mi ziceti:stim ba si noi cum stau lucrurile,nu numai tu ai facut biologie la scoala.
Probabil o sa-mi dati si raspunsuri de genul ,vezi ca noi suntem omnivori deci putem trai si cu cereale/vegetale.
Hai sa va zic eu ce inseamna de fapt omnivor(din cate stiu eu...si zic ca stiu cate ceva) pentru ca definitia cunoscuta este incompleta...omnivorul este de fapt un carnivor superior care a decimat vanatul din teritoriul sau si a fost nevoit sa ingesteze si hrana vegetala pt a supravietui,lasand astfel vabatul sa repopuleze acel teritoriu...Asta nu inseamna ca va trai bine mersi cu iarba,ci doar supravietuieste intre 2 vanatori succesive.
Vedeti voi oricat ne-am abtine de la a manca carne,nu facem altceva decat sa ne negam adevarata noastra natura si a ne creea fustrari.O sa-mi ziceti ca proteina necesara o putem obtine si din combinatie de cereale,etc..care se sparga in aminoacizi si se refac in organism dupa matricea corpului nostru...eu va zic ca nu-i acelasi lucru...
A nu se intelege ca-mi place sa macelaresc animale,NU mananc carne de miel,imi este mila de delfinii prinsi in plasele pescarilor,pe care acestia ii ucid cu cruzime-am vazut acest lucru in documentare.Si delfinii plang ca niste copilasi...ti se rupe sufletul.
Dar probabil daca va zic ca-mi place carnea de porc .. o sa se trezeasca vreo desteapta/destept sa-mi zica simandicos "esti ceea ce mananci" ...



mane, ce spui tu sunt mituri

pentru a vedea ca sunt mitruri nu trebuie decat sa citesti putin, sa vezi exact de ce are nevoie organismul,
iar apoi sa identifici sursele de hrana optima

nici nu exista comparatie intre ceea ce iti ofera carnea si ceea ce iti ofera vegetalele,
un singur exemplu iti dau: brocoli are mai multe proteine decat carnea
hai inca un exemplu, gorila cu ce crezi ca se hraneste?

mitul ca "sunt carnivor" iar doar o inventie a mintii, nu exista asa ceva
"sunt carnivor" doar pentru ca asa ai fost invatat, daca aveai norocul sa te nasti intr-o familie americana te numeai "fast-foodist"

tanti mimi, si fiul tau o sa devina tot "carnivor" pentru ca asta ii dai sa manance
battleofwits
Postat pe 15 Aprilie 2011 16:20
De la: kudika_pudika, la data 2011-04-15 16:11:55Sa stiti ca ma gandesc serios sa intru in RSPCA; ramane de vazut cum o sa stau la capitolul energie ca deja mai fac vreo 2 chestii pe langa job

Dar, sorry, sunt si voi fi carnivora convinsa. Atata timp cat crestem anumite animale special pentru a le manca, le voi manca. Plus de asta, simt ca nu mananc, daca nu am si ceva carnita. Nu prea sunt de acord cu mancatul vanatului si cu vanatul in general, desi recunosc ca am mancat o data (la socrul). Dar nu as cumpara pentru mine.


eu nu fac parte dintre cei ce condamna chestiunea asta fiecare mananca, traieste si face alegeri in viata dupa bunul plac, nu are nimeni dreptul sa judece o persoana, am vrut doar sa atraga atentia asupra unor aspecte pe care multi le desconsidera total, respectiv cruzimea fata de animale si indiferenta fata de oameni. Am fost si eu in ceva tari extrem de civilizate unde nu era caine pe strada, dar acolo exista adaposturi civilizate unde animalele agresive si cele f bolnave sunt eutanasiate si cainii sunt tinuti si cate 2 luni pt a fi dati spre adoptie, iar in aceste tari eutanasierea se face asa cum trebuie , nu cu un topor in cap sau moarte prin infometare, cei ce fac asta cat si cei care trec indiferent pe langa un om caruia i se face rau si zace in strada, nu sunt oameni, dar din pacate somnul ratiunii naste monstrii .................
visan_georgiana
Postat pe 15 Aprilie 2011 16:25
De la: visan_georgiana, la data 2011-04-15 16:25:36
De la: kudika_pudika, la data 2011-04-15 16:11:55Sa stiti ca ma gandesc serios sa intru in RSPCA; ramane de vazut cum o sa stau la capitolul energie ca deja mai fac vreo 2 chestii pe langa job

Dar, sorry, sunt si voi fi carnivora convinsa. Atata timp cat crestem anumite animale special pentru a le manca, le voi manca. Plus de asta, simt ca nu mananc, daca nu am si ceva carnita. Nu prea sunt de acord cu mancatul vanatului si cu vanatul in general, desi recunosc ca am mancat o data (la socrul). Dar nu as cumpara pentru mine.


eu nu fac parte dintre cei ce condamna chestiunea asta fiecare mananca, traieste si face alegeri in viata dupa bunul plac, nu are nimeni dreptul sa judece o persoana, am vrut doar sa atraga atentia asupra unor aspecte pe care multi le desconsidera total, respectiv cruzimea fata de animale si indiferenta fata de oameni.

Tocmai de aceea cred ca poti fi iubitor de animale si carnivor in acelasi timp. Asta nu e apropo de ce ai spus tu, ci sfantul si moralistul de mai sus.
kudika_pudika
Postat pe 15 Aprilie 2011 16:32
De la: battleofwits, la data 2011-04-15 16:20:48

tanti mimi, si fiul tau o sa devina tot "carnivor" pentru ca asta ii dai sa manance


Stiu, mr Muscle, dar de mic adora carnea; deahhh, seamana cu tatal lui. Cand era mai mic si ii dadeam o ciorbita de legume, cauta prin farfurie carnea Zicea: " cane, cane, veau cane"
mimi_ca29
Postat pe 15 Aprilie 2011 16:35
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-15 16:35:25
De la: battleofwits, la data 2011-04-15 16:20:48

tanti mimi, si fiul tau o sa devina tot "carnivor" pentru ca asta ii dai sa manance


Stiu, mr Muscle, dar de mic adora carnea; deahhh, seamana cu tatal lui. Cand era mai mic si ii dadeam o ciorbita de legume, cauta prin farfurie carnea Zicea: " cane, cane, veau cane"


vroiam doar sa evidentiez ca nu exista "sunt carnivor", exista doar "am fost invatat sa fiu carnivor"
battleofwits
Postat pe 15 Aprilie 2011 16:38
De la: battleofwits, la data 2011-04-15 16:38:34
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-15 16:35:25
De la: battleofwits, la data 2011-04-15 16:20:48

tanti mimi, si fiul tau o sa devina tot "carnivor" pentru ca asta ii dai sa manance


Stiu, mr Muscle, dar de mic adora carnea; deahhh, seamana cu tatal lui. Cand era mai mic si ii dadeam o ciorbita de legume, cauta prin farfurie carnea Zicea: " cane, cane, veau cane"


vroiam doar sa evidentiez ca nu exista "sunt carnivor", exista doar "am fost invatat sa fiu carnivor"


Da, ai dreptate. Nu numai ca si noi eram consumatori de carne dar am facut-o si la recomandarea medicului
mimi_ca29
Postat pe 15 Aprilie 2011 16:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE SUNT DE FAPT, LACRIMILE..? 12 De la: agoldfish 13 Mai 2009 11:21
Sunteti impacati cu voi? 37 De la: Aderyne 29 August 2009 00:13
afacere pe net 2 De la: nirvana_cukramel 7 Februarie 2009 21:30
vis 2 De la: anastasia_m 24 Aprilie 2010 05:45
vrei sa stii cine esti? 6 De la: kudika415575 28 Iulie 2011 22:11