Setari Cookie-uri

fisa postului

Buna,
Sunt angajata la o firma ca si operator baza date, dar fac munca de casiera poate sa imi faca fisa postului de casiera?
Si vrea ca pentru orice client care nu si-a platit rata scadenta si nu a fost reanuntat de mine sa ii platesc daunele.
Ce fac semnez fisa postului asa cum vrea ea?
kudika379009
Postat pe 2 Mai 2011 17:34
De la: kudika379009, la data 2011-05-02 17:34:07Buna,
Sunt angajata la o firma ca si operator baza date, dar fac munca de casiera poate sa imi faca fisa postului de casiera?
Si vrea ca pentru orice client care nu si-a platit rata scadenta si nu a fost reanuntat de mine sa ii platesc daunele.
Ce fac semnez fisa postului asa cum vrea ea?

Eu zic sa nu te angajezi acolo. Cum adica sa platesti tu in locul clientului? Clientii trebuiesc urmariti sa plateasca si, in cazuri grave, dati in judecata. Nu pusi angajatii sa plateasca.
Apoi, in cartea ta de munca (daca mai exista) sa scrie "operator baza date" si tu sa semnezi fisa postului de casiera?? NU, nu, nu.
Eventual ar merita si o reclamatie (poti s-o faci anonima, din cate stiu eu) la ITM.
kudika_pudika
Postat pe 3 Mai 2011 12:01
De la: kudika379009, la data 2011-05-02 17:34:07Buna,
Sunt angajata la o firma ca si operator baza date, dar fac munca de casiera poate sa imi faca fisa postului de casiera?
Si vrea ca pentru orice client care nu si-a platit rata scadenta si nu a fost reanuntat de mine sa ii platesc daunele.
Ce fac semnez fisa postului asa cum vrea ea?


nu! fisa postului se face exact pentru ocupatia trecuta in contractul individual de munca!
vitamina_c
Postat pe 3 Mai 2011 12:55
De la: kudika379009, la data 2011-05-02 17:34:07Buna,
Sunt angajata la o firma ca si operator baza date, dar fac munca de casiera poate sa imi faca fisa postului de casiera?
Si vrea ca pentru orice client care nu si-a platit rata scadenta si nu a fost reanuntat de mine sa ii platesc daunele.
Ce fac semnez fisa postului asa cum vrea ea?


1.Fisa postului tre sa corespunda cu incadrarea de pe cartea de munca.
2.Nu au dreptul (legal vorbind) sa treaca in fisa postului plata daunelor in cazul in care nu anunti clientii.In cel mai rau caz dupa avertisment scris ti se da o penalizare dar nu ai cum sa platesti tu daunele pe care pe pricinuiesc rau platnicii cu care colaborati.
3.Tu hotarasti daca accepti ce vor ei sau nu...Daca esti atat de sigura pe tine si crezi ca nu uiti sa suni fiecare client care nu-si achita rata,atunci accepta fara griji(asta daca e singurul lucru care te deranjeaza).
Barbie30_
Postat pe 3 Mai 2011 13:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutorrrrrr...am nevoie de ajutor 1 De la: manumarius 22 Mai 2010 10:42
II SUNTEM DATORI MAMEI ... LA MULTI ANI MARTIE 2009 !!!! 14 De la: Aladiah 8 Martie 2009 05:00
ce sa fac? 5 De la: Broscaru 9 Februarie 2012 13:28
greu 3 De la: Indiana_Jones 29 Octombrie 2011 10:23
Cele mai tampe remarci/afirmatii de pe Kudika 689 De la: andreea_n_x 14 Martie 2010 04:25