Setari Cookie-uri

Probleme de greutate.

Am 17 ani si o luna, 162 cm si 50 km. Pana acum un an am fost tare slabuta si nu ma dezvoltasem asa cum o facusera fetele de varsta mea. Am inceput sa ma iau in greutate si asta m-a bucurat, mai ales ca nu suportam ca am picioarele prea subtiri. Insa in ultimele 6 luni am inceput sa ma ingras unde nu trebuie, adica la talie si la burta. De la 60 cm cat obisnuiam sa am inainte, am ajuns acum la 70. Problema e ca nu inteleg cum pot sa ma ingras si slabesc atat de repede. De exemplu, luni am 70 la talie, daca 2-3 zile nu mananc cum imi sta in obicei, joi, vineri ajung la 65 la talie. Apoi marti iar 70. Modul meu de alimentatie nu este unul tocmai corect. Am fost obisnuita sa mananc orice, avand in vedere ca nu ma ingrasam deloc pana acum un an. Intr-adevar, stiu ca nu e sanatos sa mananc dupa 6 seara, lucru pe care il fac din plin, foamea apucandu-ma si pe la 11, 12 noaptea. Programul pe care il am nu-mi permite sa-mi mentin echilibrate mesele. Dimineata mananc ok, adica cereale cu lapte sau sendvis. Apoi ma duc la scoala, unde de obicei am cate 1 sendvis, cateodata 2, pe care le mananc decalat, de exemplu unul la 9 si altul la 12, si imi mai cumpar cateodata si ceva dulce sau cand ies de la scoala la 3 cate ceva de la patiserie. Mi se face foame foarte usor, asa ca atunci cand ajung acasa, adica pe la 4,5 mananc din nou, masa de pranz pregatita. Asta constand in mancare gatita, la care mai adaug inca ceva dulce, o ciocolata, prajituri, etc. Mananc fructe, cel putin un fruct pe zi si snacks-uri foarte rar, o data pe luna. Stiu ca nu e un mod corect de alimentatie, insa mi-e greu sa imi formez o rutina corecta, programul de la scoala si pofta mea continua nepermitandu-mi. Mama mea imi pregateste mancare cat poate de sanatoasa, nu prea mananc prajeli, mai mult copt si fiert. Dar nu mereu mancarea pregatita de ea se incadreaza in standardele de mancare sanatoasa 100%.
Revenind de unde am plecat, o sa mai dau niste informatii inainte sa ajung la subiect. In momentul de fata masurile mele nu ma incanta deloc. Dupa Paste am ajuns la 90,5, 70, 83. M-am bucurat ca am mai luat putin la fund, insa nu si la talie care incepe sa dispara din ce in ce. Mai jos de talie, in partea aceea de deasupra aripioarelor, am un fel de colac lat, si cum obisnuiesc eu sa imi numesc punctul maxim de protuberanta a burtii:)), burta maxima (imediat sub buric), are 80 cm. Cum spuneam, masurile astea sunt cele mai mari, de obicei variez pana la 66 in talie si 76 mai jos. Intr-o perioada observasem ca daca fac timp de 3-4 zile cate 30 de abdomene scad cate 1-2 cm fara probleme.
In urma cu 4 zile am aflat ca trebuie sa o reprezint pe Jane Birkin intr-un spectacol organizat in scoala. Trebuie sa port o fusta sau niste pantaloni scurti cu o talie mai inalta si o bluza pe dedesubt. De luni mi-am propus sa nu mai mananc chiar asa aiurea, mai multe fructe si sa fac abdomene in fiecare seara. Azi n-am mancat mai nimic pentru ca nu am avut timp si cand am ajuns acasa mi-am umplut rezervorul. Am vrut sa probez hainele pentru vineri si am realizat ca nici fusta, nici pantalonii nu au talia indeajuns de inalta. Ar fi trebuit sa se incheie exact in locul in care am eu talia, insa se incheie cu 3 cm mai jos. Asa ca grasimea imi iese pe margini, incat "talia" mea apare aproape inexistenta. Am si picioarele subtiri, si tinandu-mi mainile pe langa corp, arat tare ciudat, avand in vedere ca de la niste picioare in prelungirea carora ar fi trebui sa apara o talie conturata si niste solduri in concordanta, este de fapt un fel de dreptunghi. :| Si mi se pare paradoxal cum, facand exercitii pentru burta, de data asta n-am reusit sa vad nicio imbunatatire, am ramas tot la 70 si colac peste pupaza nu pot intelege cum am scazut la fund la 88. Dupa ce ca abia reusisem sa ajung cum trbuie la 90, brusc am scazut.
Mi se pare total dereglat, nu inteleg cum de acolo unde trebuie sa slabesc nu o fac si exact unde este cazul, nu doar ca nu ma ingras, dar nici nu ma mentin atunci cand ajung cum trebuie. Mai e aiurea ca am si sanii destul de mici si in contrast cu o burta aproape de aceeasi masura cu ei arata destul de in neregula.
Acum sper ca pana vineri, azi fiind miercuri, sa revin la miracolul cu slabitul subit. Nu pot nici sa renunt la mancat, pentru ca slabesc la picioare si nu le suport oricum. Dar totodata trebuie sa dau jos in jur de 3-4 cm jos, macar pentru ziua aceea. M-a demoralizat complet cand am vazut ca fusta nu mai sta la fel de stransa pe fund, dar imi iese surplusul pe deasupra. Ma gandeam sa mananc doar ceva fructe in ziua aceea si maine de asemenea. Si sa fac exercitii pana cad lata.
Ok, sper ca detaliile pe care le-am dat sa ofere o imagine corecta si sper ca n-au fost de prisos. Astept un raspuns, daca se poate, cat mai promt, dar daca nu, oricum nu cred ca o sa pot face mari schimbari pana vineri. In orice caz, trebuie sa fiu sfatuita si sa-si dea cineva cu parerea despre ce se intampla. Multumesc anticipat. :)
Sorina_Neaga8
Postat pe 11 Mai 2011 21:05
Eu cred ca esti destul de slabuta la 50 de km In fine, asa e corpul tau, nu prea poti schimba nimic. Mai degraba cred ca esti paranoica.
mimi_ca29
Postat pe 11 Mai 2011 21:21
1,62cm si 50kg
Asta inseamna ca esti grasa??

Valy90
Postat pe 11 Mai 2011 21:45
Problema nu este greutatea in sine, ci distributia grasimii.
De vina sunt (dupa parerea mea ) :
1) Programul de luat masa --> probabil ai deja leptina dezechilibrata
2) structura meselor (micul dejun pecare il iei nu este OK !)
3) consumul exagerat de dulciuri ("adictia" de dulce poate masca deficite nutritionale sau chiar infectii)
dusa
Postat pe 26 Mai 2011 10:51
cate detalii!!!
roz5blue6lila7
Postat pe 27 Mai 2011 15:45
eu pot sa iti recomand un singur lucru: sport. nimic greu. avand in vedere ca eu am probleme cu inima care nu prea imi permit sa fac cine stie ce sport, in 5 zile am dat 3 cm jos de pe talie, 2 de pe fund, cu un program de alimentatie destul de sanatos.
ce spui tu, ca se depunde pe burta, iar picioarele sunt subtiri, e chestie de conformatie. la mine e invers - fundu mare, talie subtire (macar zi mersi ca ai tza.tze ) ... pentru tine, ce program am facut eu e perfect. (mie dupa 5 zile au inceput sa mi se intrezareasca "patratele" - nu am avut NICIODATA patratele, desi abdominalii erau ok)

pentru detalii PM.
thegirlnextdoor
Postat pe 27 Mai 2011 23:01
numai 30 de abdpmene si dai 2-3 centimetri sa fi multumita. .eu fac cate 500=600 de abdomene zilnic dar nu dau asa mult jos... este destul de dificil eu am soldurile cam mari nu ma vaita ca arat asa caci am un copil sunt multumita dar iti recomand spaort si sa mergi la sala caci acasanu te ti de program macar de doua ori pe saptamana....
acidgirll
Postat pe 28 Mai 2011 17:58
De la: acidgirll, la data 2011-05-28 17:58:05numai 30 de abdpmene si dai 2-3 centimetri sa fi multumita. .eu fac cate 500=600 de abdomene zilnic dar nu dau asa mult jos... este destul de dificil eu am soldurile cam mari nu ma vaita ca arat asa caci am un copil sunt multumita dar iti recomand spaort si sa mergi la sala caci acasanu te ti de program macar de doua ori pe saptamana....


poti sa faci si 1000 de abdomene
daca mananci "nepotrivit" in loc sa arzi din "depozit", arzi din ceea ce mananci
battleofwits
Postat pe 28 Mai 2011 18:12
De la: acidgirll, la data 2011-05-28 17:58:05numai 30 de abdpmene si dai 2-3 centimetri sa fi multumita. .eu fac cate 500=600 de abdomene zilnic dar nu dau asa mult jos... este destul de dificil eu am soldurile cam mari nu ma vaita ca arat asa caci am un copil sunt multumita dar iti recomand spaort si sa mergi la sala caci acasanu te ti de program macar de doua ori pe saptamana....


poti sa faci si 1000 de abdomene
daca mananci "nepotrivit" in loc sa arzi din "depozit", arzi din ceea ce mananci
battleofwits
Postat pe 28 Mai 2011 18:13
EU TI-AS RECOMANDA SA TII DIETA SOUTH BEACH,,,,,O GASESTI PE INTERNET,,,,,CHIAR DA REZULTATE,,,,SI SLABESTI DE LA BURTA,,,,,,SUCCES,,,,
kudika330644
Postat pe 29 Mai 2011 00:02
De la: acidgirll, la data 2011-05-28 17:58:05numai 30 de abdpmene si dai 2-3 centimetri sa fi multumita. .eu fac cate 500=600 de abdomene zilnic dar nu dau asa mult jos... este destul de dificil eu am soldurile cam mari nu ma vaita ca arat asa caci am un copil sunt multumita dar iti recomand spaort si sa mergi la sala caci acasanu te ti de program macar de doua ori pe saptamana....


nu am zis de 30 de abdomene,.
daca ai grasime pe burta si faci 1 milion de abdomene nu rezolvi nimic. mai mult, poti sa iti arzi muschii. problema se rezolva cu alergat/exercitii cardio.
nu degeaba e expresia "ce e prea mult strica"
thegirlnextdoor
Postat pe 29 Mai 2011 10:48
De la: thegirlnextdoor, la data 2011-05-29 10:48:24
De la: acidgirll, la data 2011-05-28 17:58:05numai 30 de abdpmene si dai 2-3 centimetri sa fi multumita. .eu fac cate 500=600 de abdomene zilnic dar nu dau asa mult jos... este destul de dificil eu am soldurile cam mari nu ma vaita ca arat asa caci am un copil sunt multumita dar iti recomand spaort si sa mergi la sala caci acasanu te ti de program macar de doua ori pe saptamana....


nu am zis de 30 de abdomene,.
daca ai grasime pe burta si faci 1 milion de abdomene nu rezolvi nimic. mai mult, poti sa iti arzi muschii. problema se rezolva cu alergat/exercitii cardio.
nu degeaba e expresia "ce e prea mult strica"


ah si inca ceva - daca chiar vrei ... te tii de sport si acasa, si singura.
thegirlnextdoor
Postat pe 29 Mai 2011 10:50
doamne,chiar cate detalii...
healthy012295
Postat pe 29 Mai 2011 18:06
La 17 ani si 50 Kmmm ,chiar ai de scris... Nu stiu cum poti sa scrii atata...
healthy012295
Postat pe 29 Mai 2011 19:24
Sigur nu ai gresit nici o cifra ? Eu zic sa mai verifici o data.
healthy012295
Postat pe 29 Mai 2011 19:26
Eu zic , sa incepi prin a renunta la bauturile acidulate , la cele cu indulcitori artificiali si sa fii atenta cand mananci fructe .Acestea nu se mananca dupa masa , ci la gustare .

Incearca sa reduci si alimentele ca fasolea , mazarea , varza s.a.m.d . O sa vezi cum in cateva zile o sa scapi de balonarea care iti modifica dimenisiunea taliei atat de la o zi la alta ;) .

Succes cu abdomenele , si mai sari peste produsele de patiserie ( nu stii cata sare, grasime sau zahar contin cu adevarat !!! )
Junona6
Postat pe 29 Mai 2011 23:51
De la: healthy012295, la data 2011-05-29 19:24:31 La 17 ani si 50 Kmmm ,chiar ai de scris... Nu stiu cum poti sa scrii atata...






alea sunt 50kg, nu 50 de km

Te mai si bagi in ,,zeama" aiurea.
Valy90
Postat pe 30 Mai 2011 03:27
De la: Valy90, la data 2011-05-30 03:27:19
De la: healthy012295, la data 2011-05-29 19:24:31 La 17 ani si 50 Kmmm ,chiar ai de scris... Nu stiu cum poti sa scrii atata...






alea sunt 50kg, nu 50 de km

Te mai si bagi in ,,zeama" aiurea.


foarte tare! e prea tanara ca-i ziceam eu ce 50 de km de ceva a folosit pana acuma
pickard
Postat pe 30 Mai 2011 05:38
De la: mimi_ca29, la data 2011-05-11 21:21:59Eu cred ca esti destul de slabuta la 50 de km In fine, asa e corpul tau, nu prea poti schimba nimic. Mai degraba cred ca esti paranoica.


stai s-o vezi peste 20 de ani vai de capul aluia care se va incurca cu asa fitzoasa patetica
pickard
Postat pe 30 Mai 2011 05:41
De la: andreeavish, la data 2011-06-06 11:30:35

quote name='mimi_ca29' date='2011-05-11 21:21:59']Eu cred ca esti destul de slabuta la 50 de km In fine, asa e corpul tau, nu prea poti schimba nimic. Mai degraba cred ca esti paranoica.



mimi nu poti judeca o persoana din prima. Poate habar n-are care este normalul. Sau poate vrea sa arate altfel. Ea stie ce si cum vrea sa ajunga.

[/quote]

Andreea, fata are greutatea perfecta, stii si tu asta. Daca slabesti prea mult,arati ca dracu'. Cateva exercitii si e suficient.
mimi_ca29
Postat pe 6 Iunie 2011 11:44
totusi nu vreau sa am 50 de km
yumy
Postat pe 6 Iunie 2011 11:49
De la: yumy, la data 2011-06-06 11:49:21totusi nu vreau sa am 50 de km




atunci ,,una bucata tona" vrei sa ai?
Valy90
Postat pe 6 Iunie 2011 12:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
edurac58@yahoo.com 5 De la: kudika421339 25 August 2011 20:59
Buna 40 De la: franziska_eu 30 Ianuarie 2012 10:02
ascultati expertii legat de nutritionism,sfaturi 6 De la: kudika_nikole 22 Decembrie 2011 22:03
Am nevoie sa fiu informata 2 De la: anca_88 30 Ianuarie 2011 19:23
Iubire sau dorinta de a face rau....? 16 De la: Elyaa 19 Iulie 2011 11:16