Setari Cookie-uri

Lumea nu se ingramadeste numai in jurul negustorilor de iluzii

Acum in drum spre casa am auzit o vorba de-a lui Cioran la radio, suna cam asa: Lumea nu se ingramadeste numai in jurul negustorilor de iluzii

Stiu ca toti avem iluzii pe care ni le "alimentam" singuri insa nu cred ca e cineva dispus sa vorbeasca despre propriile iluzii, asa ca mai bine sa vorbim de iluziile pe care le intalnim la altii.
Pe mine m-a prins aceasta idee pentru ca azi citeam topicul unde se cerea sfaturi pentru "tratarea celulitei cu creme" - desi imi venea sa rad totusi eram trist cand vedeam cum isi alimenteaza unele femei iluzia ca scapa de celulita cu ajutorul cremelor. Nu mai vorbesc de faptul ca insusi termenul celulita este o iluzie, acest termen nici nu exista e doar o gaselinita a revistelor de moda pentru a vinde produse femeilor care vor sa scape de grasime.


so ...
battleofwits
Postat pe 30 Mai 2011 22:56
Pana la urma, noi suntem negustorii propriilor iluzii. Le "achizitionam", le "hranim", le "crestem", iar cand realizam ca sunt doar niste iluzii, simtim cat de tare dor si, in disperare, vrem sa le "vindem" altora, dar nimeni nu le vrea. E suprasaturata lumea de iluzii.
Lucia38
Postat pe 31 Mai 2011 09:39
ADEVÃRATA MÃSURà A INTELIGENÞEI: E.Q. Este foarte interesant cã, deºi au diplome echivalente ca valoare, unii se tarãsc în slujbe umile, în timp ce alþii fac salturi impresionante în drumul lor cãtre succes. Cum se explicã faptul cã unii care dovedeau în copilãrie o inteligenþã vie ºi promiteau foarte mult, au eºuat panã la urmã în mediocritate, iar alþii, care nu se distingeau prin nimic deosebit, au reuºit în viaþã ? De ce sunt cupluri care se ceartã ºi apoi se despart, ºi perechi care, deºi se mai confruntã cu tensiuni, nu se destramã ºi chiar sunt fericite ? Rãspunsul la toate aceste întrebãri þine cont de faptul cã noi "decidem ºi gandim sub influenþa sentimentelor", dupã cum ne sugereazã Daniel Goleman, psiholog la Harvard. Adevãrata mãsurã a inteligenþei nu este I.Q., ci E.Q., coeficientul emoþional. "Marea revoluþie a anilor 2000 constã în revanºa sentimentelor asupra inteligenþei", ne asigurã Daniel Goleman în cartea sa celebrã deja în Statele Unite ale Americii, "Emotional Intelligence". În prezent, cand ne referim la inteligenþã, înþelegem cel puþin douã lucruri : intelectul (IQ) ºi inteligenþa emoþionalã (EQ). "În mod tradiþional, puterea creierului este datã de IQ, însã cu cat lumea devine mai complexã, inteligenþa emoþionalã trece pe primul plan" (Daniel Goleman). O persoanã inteligentã emoþional este abilitatã în patru domenii : identificarea emoþiilor, înþelegerea emoþiilor, reglarea emoþiilor ºi folosirea emoþiilor. În viziunea lui Daniel Goleman (1998), inteligenþa emoþionalã este formatã din cinci factori : cunoaºterea propriilor emoþii, managementul emoþiilor, motivare, recunoaºterea emoþiilor la alþii (empatie) ºi relaþiile interpersonale. Iatã o comparaþie între IQ ºi EQ. Intelectul - IQ (capul) : ne ajutã sã facem socoteli; ne ajutã sã procesãm informaþii; se bazeazã pe logicã; ne ajutã sã rezolvãm probleme; ne ajutã sã reuºim la ºcoalã; în decursul vieþii IQ-ul este relativ constant; Inteligenþa emoþionalã - EQ (inima) : ne ajutã sã ne înþelegem pe noi înºine ºi sã ne motivãm; ne ajutã sã luãm decizii (fãrã emoþii nu poate fi luatã nici o decizie); ne ajutã sã comunicãm ºi sã ne înþelegem mai bine cu alþi oameni ºi sã construim relaþii puternice, care dureazã; ne ajutã sã ne transformãm; ne ajutã sã învãþãm din experienþã; ne ajutã sã fim creativi; ne ajutã sã reuºim la locul de muncã ºi în viaþã. Dezavantajele intelectului : funcþioneazã bine doar cand suntem calmi; funcþioneazã încet, sau în orice caz mai încet decat inteligenþa emoþionalã; din aceastã cauzã nu ne putem baza pe IQ atunci cand ne aflãm în situaþii critice sau cand trebuie sã luam rapid decizii; este un predictor slab al succesului nostru în viaþã; (însã un bun predictor al succesului nostru în ºcoala tradiþionalã); rãmane relativ constant toata viaþa. Avantajele inimii : funcþioneazã bine în orice situaþie; functioneazã rapid, sau în orice caz mai repede decat IQ-ul; din aceastã cauzã ne putem baza pe EQ cand ne aflãm în situaþii critice sau cand trebuie sã luãm rapid decizii; este un predictor puternic al succesului nostru în viaþã; poate creºte, chiar foarte mult. Iatã un exemplu dat de Robert Stenberg, care ilustreazã diferenþa dintre intelect ºi inteligenþa emoþionalã : Doi copii se plimbau printr-o pãdure. Unul din ei era foarte bun la învãþãturã, premiant, foarte apreciat de adulþi (IQ). Celãlalt era un ºmecheraº, slab la învãþãturã, dar foarte descurcãreþ în viaþa de zi cu zi (una din caracteristicile persoanelor inteligente emoþional). Celor doi copii le iese un urs în faþã. Primul face repede niºte calcule ºi ajunge dezamãgit la concluzia cã nu poate scãpa cu fuga din faþa ursului. Celãlalt, foarte calm, se apleacã, îºi verificã pantofii ºi îºi strange mai bine ºireturile. Primul, foarte trist, îi spune cã a facut calcule ºi nu au nici o ºansã sã scape de urs dacã o iau la fugã. Cel de-al doilea îi rãspunde, cu acelaºi calm : "Te-nºeli ! Tot ce trebuie sã fac este sã fiu cu un pas înaintea ta." (pãstrarea calmului ºi mintea limpede în situaþii critice, sunt alte douã caracteristici ale persoanelor inteligente emoþional). Bell Labs, Centrul de cercetare pentru înalta tehnologie al lui A.T.&T., gigantul telecomunicaþiilor din SUA, a apelat la Goleman pentru a testa angajaþii care se dovediserã foarte eficienþi. Rezultatul : cei mai valoroºi cercetãtori nu aveau un I.Q. foarte ridicat sau diplome dintre cele mai prestigioase. Erau însã persoane foarte echilibrate din punct de vedere emoþional, capabile sã facã faþã cu succes momentelor de crizã. Cercetarile au arãtat cã succesul nostru la locul de muncã sau în viaþã depinde 80% de inteligenþa emoþionalã ºi doar 20% de intelect. În cazul liderilor, inteligenþa emoþionalã contribuie cu pînã la 90% la succes. Asta nu înseamnã cã rolul IQ-ului trebuie neglijat. IQ-ul continuã sã fie important, dar nu cel mai important. Creierul omului, înainte de toate, este fãcut ca sã iubeascã. De altfel, viaþa ºi experienþa fiecãrui individ aratã cã, spre deosebire de IQ, care nu se schimbã mai deloc dupã adolescenþã, inteligenþa emoþionalã este, în mare parte, învãþatã, ºi continuã sã se dezvolte pe mãsurã ce înaintãm în varstã ºi învãþãm sã cunoaºtem emoþiile ºi sentimentele ºi sã le utilizam pozitiv. Poate cã nu întamplãtor se vorbeºte în popor de maturizare, care, în fond, este potenþialul pe care-l dobandim de a învãþa abilitãþile practice bazate pe componentele EQ. Aceasta este marea revoluþie a anilor 2000 : supremaþia trãirilor sufletesti care ia locul spiritului materialist, al gandirii reci, al gestiunii ºirurilor de cifre, al statisticilor ºi deciziilor luate de sus. Adevãratele valori se dovedesc a fi : intuiþia, blandeþea, simpatia, puterea de concentrare, înþelegerea, empatia.
BEL_AMY1
Postat pe 1 Iunie 2011 08:57

te iubesc alfredo!
am sa mai citesc de cateva ori sa inteleg mai bine
pickard
Postat pe 1 Iunie 2011 09:06
De la: battleofwits, la data 2011-05-30 22:56:11Acum in drum spre casa am auzit o vorba de-a lui Cioran la radio, suna cam asa: Lumea nu se ingramadeste numai in jurul negustorilor de iluzii

Stiu ca toti avem iluzii pe care ni le "alimentam" singuri insa nu cred ca e cineva dispus sa vorbeasca despre propriile iluzii, asa ca mai bine sa vorbim de iluziile pe care le intalnim la altii.
Pe mine m-a prins aceasta idee pentru ca azi citeam topicul unde se cerea sfaturi pentru "tratarea celulitei cu creme" - desi imi venea sa rad totusi eram trist cand vedeam cum isi alimenteaza unele femei iluzia ca scapa de celulita cu ajutorul cremelor. Nu mai vorbesc de faptul ca insusi termenul celulita este o iluzie, acest termen nici nu exista e doar o gaselinita a revistelor de moda pentru a vinde produse femeilor care vor sa scape de grasime.


so ...


eu n-am ocolit niciodata sa-mi etalez iluziile si am multe .....
despre iluziile altora mi-e mai greu sa vorbesc pentru ca nu le inteleg
pickard
Postat pe 1 Iunie 2011 09:09
De la: BEL_AMY1, la data 2011-06-01 08:57:13ADEVÃRATA MÃSURÃ A INTELIGENÞEI...


Emotional Intelligence de Daniel Goleman, e o carte buna dar pe mine nu m-a impresionat asa de mult pe cat ma asteptam
battleofwits
Postat pe 1 Iunie 2011 10:14
De la: battleofwits, la data 2011-06-01 10:15:33
De la: pickard, la data 2011-06-01 09:09:04
eu n-am ocolit niciodata sa-mi etalez iluziile si am multe .....
despre iluziile altora mi-e mai greu sa vorbesc pentru ca nu le inteleg


despre iluziile tale nu vorbesti
despre ale altora nu vorbesti
deci ..... ?


deci...am putea vorbii despre DEZILUZII orice iluzie are si antidot
pickard
Postat pe 1 Iunie 2011 14:52
De la: battleofwits, la data 2011-06-01 10:14:39
De la: BEL_AMY1, la data 2011-06-01 08:57:13ADEVÃRATA MÃSURÃ A INTELIGENÞEI...


Emotional Intelligence de Daniel Goleman, e o carte buna dar pe mine nu m-a impresionat asa de mult pe cat ma asteptam

fiecare cu gusturile si impresiile sale...unitate si diversitate sau cum era aia ?
am postat pentru ca mi-a placut chestia cu "un nou concept "...
BEL_AMY1
Postat pe 1 Iunie 2011 16:58
copy si paste si pareri gen mi-a placut si nu m-a impresionat, clar e ca ori ati citit si nu ati inteles nimic, fie nu ati citit si doar va laudati si voi cu ce ati gasit pe "gogale" sau mai tare cu ce ati auzit la radio, traiasca vocea de radio
yumy
Postat pe 1 Iunie 2011 17:18
De la: yumy, la data 2011-06-01 17:18:38copy si paste si pareri gen mi-a placut si nu m-a impresionat, clar e ca ori ati citit si nu ati inteles nimic, fie nu ati citit si doar va laudati si voi cu ce ati gasit pe "gogale" sau mai tare cu ce ati auzit la radio, traiasca vocea de radio

hai pune penele pe tine si fa un tur...
BEL_AMY1
Postat pe 1 Iunie 2011 17:21
hai belucis nu te simti ranit noi stim ce stim , a sunt alergica la pene si zbor doar in visele mele
yumy
Postat pe 1 Iunie 2011 17:26
De la: yumy, la data 2011-06-01 17:26:49 hai belucis nu te simti ranit noi stim ce stim , a sunt alergica la pene si zbor doar in visele mele [/quote
atunci pune o blanitza... si sa stii ca din partea ta nu ma simt ranit...dar asta e alta poveste
BEL_AMY1
Postat pe 1 Iunie 2011 17:34
De la: BEL_AMY1, la data 2011-06-01 08:57:13fãrã emoþii nu poate fi luatã nici o decizie
Sunt oarecum de acord cu cel ce a scris articolul dar nu intru totul.Vezi tu sunt decizii care n-au de-a face nimic cu emotia ... ci se bazeaza pe logica pura...in meseria mea(inginer mecanic deh) am observat ca daca ti se strica o piesa intr-un mecanism , nu te apuci ca zevzecul sa o schimbi doar pe aia, cauti cauzele acestui lucru , ca poate fii alta piesa(in aparenta ok) care o strica pe prima....iar aceasta rationare este pur logica,intuitiva(intuitie logica bazata pe experiene anterioare si cunostinte tehnice) , dar nu e legata de emotii.Intradevar maturitatea emotionala isi spune cu adv. cuvantul in cazul unei decizii rapide si juste cand esti presat de timp....atunci se vede din ce esti plamadit cu adv...am vazut asa zisi "barbati" care erau niste carpe in situatii relativ extreme(doar pozau in duri....ca o reflexie in oglinda ,nicidecum originalul)....bah iar incep cu logoreele mele
The_Exile
Postat pe 1 Iunie 2011 17:40
De la: yumy, la data 2011-06-01 17:18:38copy si paste si pareri gen mi-a placut si nu m-a impresionat, clar e ca ori ati citit si nu ati inteles nimic, fie nu ati citit si doar va laudati si voi cu ce ati gasit pe "gogale" sau mai tare cu ce ati auzit la radio, traiasca vocea de radio

am copiat si eu ce a zis alfredo daca e interesant ce conteaza unde afli ceva?
pickard
Postat pe 1 Iunie 2011 17:41
De la: yumy, la data 2011-06-01 17:26:49 hai belucis nu te simti ranit noi stim ce stim , a sunt alergica la pene si zbor doar in visele mele
yumy hunny in loc sa zbori , nu mai bine te plimb eu cu vaporasul?
The_Exile
Postat pe 1 Iunie 2011 17:42
De la: Yharr, la data 2011-06-01 17:40:15
De la: BEL_AMY1, la data 2011-06-01 08:57:13fãrã emoþii nu poate fi luatã nici o decizie
Sunt oarecum de acord cu cel ce a scris articolul dar nu intru totul.Vezi tu sunt decizii care n-au de-a face nimic cu emotia ... ci se bazeaza pe logica pura...in meseria mea(inginer mecanic deh) am observat ca daca ti se strica o piesa intr-un mecanism , nu te apuci ca zevzecul sa o schimbi doar pe aia, cauti cauzele acestui lucru , ca poate fii alta piesa(in aparenta ok) care o strica pe prima....iar aceasta rationare este pur logica,intuitiva(intuitie logica bazata pe experiene anterioare si cunostinte tehnice) , dar nu e legata de emotii.Intradevar maturitatea emotionala isi spune cu adv. cuvantul in cazul unei decizii rapide si juste cand esti presat de timp....atunci se vede din ce esti plamadit cu adv...am vazut asa zisi "barbati" care erau niste carpe in situatii relativ extreme(doar pozau in duri....ca o reflexie in oglinda ,nicidecum originalul)....bah iar incep cu logoreele mele


inteligenta emotionala nu este aceeasi cu emotia in fatza asintentelor in ziua incorporarii in armata
pickard
Postat pe 1 Iunie 2011 17:42
De la: pickard, la data 2011-06-01 17:41:02
De la: yumy, la data 2011-06-01 17:18:38copy si paste si pareri gen mi-a placut si nu m-a impresionat, clar e ca ori ati citit si nu ati inteles nimic, fie nu ati citit si doar va laudati si voi cu ce ati gasit pe "gogale" sau mai tare cu ce ati auzit la radio, traiasca vocea de radio

am copiat si eu ce a zis alfredo daca e interesant ce conteaza unde afli ceva?

mai faza e sa inteleaga el auzi tu nu se simte ranit asta e alta poveste, asa povestea aia cand tu picki ii adunai lacrimile pe sub masa in cafenea aia e memorabila
yumy
Postat pe 1 Iunie 2011 17:43
De la: Yharr, la data 2011-06-01 17:42:14
De la: yumy, la data 2011-06-01 17:26:49 hai belucis nu te simti ranit noi stim ce stim , a sunt alergica la pene si zbor doar in visele mele
yumy hunny in loc sa zbori , nu mai bine te plimb eu cu vaporasul?

de unde stii ca imi place apa ?
yumy
Postat pe 1 Iunie 2011 17:44
De la: yumy, la data 2011-06-01 17:43:36
De la: pickard, la data 2011-06-01 17:41:02
De la: yumy, la data 2011-06-01 17:18:38copy si paste si pareri gen mi-a placut si nu m-a impresionat, clar e ca ori ati citit si nu ati inteles nimic, fie nu ati citit si doar va laudati si voi cu ce ati gasit pe "gogale" sau mai tare cu ce ati auzit la radio, traiasca vocea de radio

am copiat si eu ce a zis alfredo daca e interesant ce conteaza unde afli ceva?

mai faza e sa inteleaga el auzi tu nu se simte ranit asta e alta poveste, asa povestea aia cand tu picki ii adunai lacrimile pe sub masa in cafenea aia e memorabila


te mananca pielea, vad!
pickard
Postat pe 1 Iunie 2011 17:45
De la: pickard, la data 2011-06-01 17:45:53
te mananca pielea, vad!

nuuuuuuuuu, doar imi aduceam si eu aminte pfuuuuuuu ce bine miroase parfumul asta :x
yumy
Postat pe 1 Iunie 2011 17:48
De la: pickard, la data 2011-06-01 17:41:02
De la: yumy, la data 2011-06-01 17:18:38copy si paste si pareri gen mi-a placut si nu m-a impresionat, clar e ca ori ati citit si nu ati inteles nimic, fie nu ati citit si doar va laudati si voi cu ce ati gasit pe "gogale" sau mai tare cu ce ati auzit la radio, traiasca vocea de radio

am copiat si eu ce a zis alfredo daca e interesant ce conteaza unde afli ceva?

mare figura de om esti
Fulg-de-nea
Postat pe 1 Iunie 2011 17:48
De la: Flowers, la data 2011-06-01 17:48:43
De la: pickard, la data 2011-06-01 17:41:02
De la: yumy, la data 2011-06-01 17:18:38copy si paste si pareri gen mi-a placut si nu m-a impresionat, clar e ca ori ati citit si nu ati inteles nimic, fie nu ati citit si doar va laudati si voi cu ce ati gasit pe "gogale" sau mai tare cu ce ati auzit la radio, traiasca vocea de radio

am copiat si eu ce a zis alfredo daca e interesant ce conteaza unde afli ceva?

mare figura de om esti

si ce!? eu nu tin nasul sus! daca alfredo sau altcineva zice ceva ca lumea copiez nu spun ca am inventat eu!
pickard
Postat pe 1 Iunie 2011 17:55
De la: yumy, la data 2011-06-01 17:48:19
De la: pickard, la data 2011-06-01 17:45:53
te mananca pielea, vad!

nuuuuuuuuu, doar imi aduceam si eu aminte pfuuuuuuu ce bine miroase parfumul asta :x


o sa-ti aduci tu aminte de mine daca ma mai enervezi!
pickard
Postat pe 1 Iunie 2011 17:56
De la: pickard, la data 2011-06-01 17:56:35
De la: yumy, la data 2011-06-01 17:48:19
De la: pickard, la data 2011-06-01 17:45:53
te mananca pielea, vad!

nuuuuuuuuu, doar imi aduceam si eu aminte pfuuuuuuu ce bine miroase parfumul asta :x


o sa-ti aduci tu aminte de mine daca ma mai enervezi!


Eu încã mai cred în vise
În viaþa de fiecare zi ,
în oraºul acesta
Cu ferestre închise
Ca o junglã imensã
De beton ºi metal
Eu încã mai ascult seara
În clubul neincapator
Printre maºinãriile cântând
Ultimul slagãr la moda
Fata in costumul strâmt de blugi
ªoptindu-mi emoþionatã la ureche
Eu încã mai cred în vise
Chiar dacã aud deseori
Pe planeta sa îndepãrtatã
Astronomul cum ºopteºte privind
Prin telescopul sãu ultraperfecþionat
Pãmântul
Ce neânsemnatã stea
pickard
Postat pe 1 Iunie 2011 17:59
De la: pickard, la data 2011-06-01 17:55:40
De la: Flowers, la data 2011-06-01 17:48:43
De la: pickard, la data 2011-06-01 17:41:02
De la: yumy, la data 2011-06-01 17:18:38copy si paste si pareri gen mi-a placut si nu m-a impresionat, clar e ca ori ati citit si nu ati inteles nimic, fie nu ati citit si doar va laudati si voi cu ce ati gasit pe "gogale" sau mai tare cu ce ati auzit la radio, traiasca vocea de radio

am copiat si eu ce a zis alfredo daca e interesant ce conteaza unde afli ceva?

mare figura de om esti

si ce!? eu nu tin nasul sus! daca alfredo sau altcineva zice ceva ca lumea copiez nu spun ca am inventat eu!

nu-i bai. .interesant articolul.. poi dac' il inventai tu..erai savant acum .. gestu conteaza
Fulg-de-nea
Postat pe 1 Iunie 2011 18:00
De la: Flowers, la data 2011-06-01 18:00:47
De la: pickard, la data 2011-06-01 17:55:40
De la: Flowers, la data 2011-06-01 17:48:43
De la: pickard, la data 2011-06-01 17:41:02
De la: yumy, la data 2011-06-01 17:18:38copy si paste si pareri gen mi-a placut si nu m-a impresionat, clar e ca ori ati citit si nu ati inteles nimic, fie nu ati citit si doar va laudati si voi cu ce ati gasit pe "gogale" sau mai tare cu ce ati auzit la radio, traiasca vocea de radio

am copiat si eu ce a zis alfredo daca e interesant ce conteaza unde afli ceva?

mare figura de om esti

si ce!? eu nu tin nasul sus! daca alfredo sau altcineva zice ceva ca lumea copiez nu spun ca am inventat eu!

nu-i bai. .interesant articolul.. poi dac' il inventai tu..erai savant acum .. gestu conteaza


ok! cred ca are importanta si ca recunosc!
pickard
Postat pe 1 Iunie 2011 18:01
De la: Flowers, la data 2011-06-01 18:00:47
De la: pickard, la data 2011-06-01 17:55:40
De la: Flowers, la data 2011-06-01 17:48:43
De la: pickard, la data 2011-06-01 17:41:02
De la: yumy, la data 2011-06-01 17:18:38copy si paste si pareri gen mi-a placut si nu m-a impresionat, clar e ca ori ati citit si nu ati inteles nimic, fie nu ati citit si doar va laudati si voi cu ce ati gasit pe "gogale" sau mai tare cu ce ati auzit la radio, traiasca vocea de radio

am copiat si eu ce a zis alfredo daca e interesant ce conteaza unde afli ceva?

mare figura de om esti

si ce!? eu nu tin nasul sus! daca alfredo sau altcineva zice ceva ca lumea copiez nu spun ca am inventat eu!

nu-i bai. .interesant articolul.. poi dac' il inventai tu..erai savant acum .. gestu conteaza

picki nu e savant e smecher
yumy
Postat pe 1 Iunie 2011 18:02
De la: pickard, la data 2011-06-01 18:01:40
De la: Flowers, la data 2011-06-01 18:00:47
De la: pickard, la data 2011-06-01 17:55:40
De la: Flowers, la data 2011-06-01 17:48:43
De la: pickard, la data 2011-06-01 17:41:02
De la: yumy, la data 2011-06-01 17:18:38copy si paste si pareri gen mi-a placut si nu m-a impresionat, clar e ca ori ati citit si nu ati inteles nimic, fie nu ati citit si doar va laudati si voi cu ce ati gasit pe "gogale" sau mai tare cu ce ati auzit la radio, traiasca vocea de radio

am copiat si eu ce a zis alfredo daca e interesant ce conteaza unde afli ceva?

mare figura de om esti

si ce!? eu nu tin nasul sus! daca alfredo sau altcineva zice ceva ca lumea copiez nu spun ca am inventat eu!

nu-i bai. .interesant articolul.. poi dac' il inventai tu..erai savant acum .. gestu conteaza


ok! cred ca are importanta si ca recunosc!

mai bine ..l-ai studia si ai trage concluzii... o seara frumoasa!
Fulg-de-nea
Postat pe 1 Iunie 2011 18:04
mmm ce putea sa l intereseze pe asta decat iluziile
thadoogback
Postat pe 1 Iunie 2011 18:04
De la: yumy, la data 2011-06-01 17:44:36
De la: Yharr, la data 2011-06-01 17:42:14
De la: yumy, la data 2011-06-01 17:26:49 hai belucis nu te simti ranit noi stim ce stim , a sunt alergica la pene si zbor doar in visele mele
yumy hunny in loc sa zbori , nu mai bine te plimb eu cu vaporasul?

de unde stii ca imi place apa ?
Pai la toate pasarelele le place sa se balaceasca
The_Exile
Postat pe 1 Iunie 2011 18:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Inca o probleme ...pe ziua de azi .HELP 96 De la: kudika130107 21 Decembrie 2010 20:34
hello 4 De la: oana16br 15 Septembrie 2009 18:07
DE MARTISOR !!! 2 De la: soraderazboi 1 Martie 2010 14:04
Prietenii 604 De la: geo_x 20 Mai 2009 16:29
Ce credeti despre urtuna ravasitoare cu rahat din centrul Bucurestiului ? 17 De la: MONSENIORUL 23 Februarie 2014 18:34