Setari Cookie-uri

De ce nu ne inteleg parintii ? .....

Acesta este o relatie de la copil la parinti.... si nu am gasit un loc mai potrivit unde sa scriu...
Parintii cateodata sunt prea fixisti .... iar daca tu vrei sa mergi undeva ... intr-un loc ... pentru o saptamana de exemplu ... iar ei nu ii agreeaza pe acei oameni.... nu te lasa sa mergi .... Eu acum astept de la voi ceva sfaturi ca sa ii conving .... Eu de felul meu sunt .. convongatoare dar... nu stiu ce sa le mai spun....
Daca nu aveti nimic care sa ma ajute ... nu scrieti comentarii nesimtite .... sau mai stiu eu ce...
Multumesc!
DeeaDumi
Postat pe 25 Iunie 2011 14:18
Ma scuzati .... am vrut sa scriu CONVINGATOARE ...
DeeaDumi
Postat pe 25 Iunie 2011 14:21
Meseria parintilor e sa-si faca griji.Si sa pazeasca odrasla.Nu c-ar vrea sa te lege de casa,dar...e o perioada naspa pentru toata lumea.
Stiu ca asteptai un raspuns ,un truc,alea-alea.N-am ,din pacate.Zice lumea ca mare lucru e comunicarea.Incearca si vezi ce iese.
nicossia
Postat pe 27 Iunie 2011 21:16
Poate ca noi nu ii intelegem pe parinti. Poate ca ei nu procedeaza intotdeauna cum am vrea noi, dar intotdeauna ne vor binele si ar trebui sa ii asculti si tu mai mult. Nici o gasca de prieteni nu te va iubi si nu te va proteja mai bine ca parintii tai. Parintii sunt unici, prieteni poti gasi o gramada. Unii falsi, unii ocazionali, dar nu toti ``prietenii`` iti vor fi aproape ca parintii. Asculta-i pe parinti, stiu ei ce spun cand iti interzic anumite lucruri. Nici eu nu l-am ascultat pe tata intotdeauna si de fiecare data cand intram in probleme, alergam la el dupa ajutor.
Eva32
Postat pe 2 Iulie 2011 02:37
Sunt d acord cu Eva32 ...mai inkolo vei intelege d c s purtau asa ;)
frenchiegirl
Postat pe 4 Iulie 2011 13:29
Eu zic ca, in loc sa te intrebi de ce nu te inteleg parintii, sa incerci tu sa-i intelegi pe ei. Crede-ma ca ei te inteleg, au avut si ei varsta ta si tocmai de aceea impun restrictii, pentru ca au experienta de viata. Stiu ei ce stiu, asculta-i si cere-le sfatul mai des.
kudika_pudika
Postat pe 4 Iulie 2011 13:41
sunt de parere ca cel mai bine e sa fii intr o permanenta comunicare cu parintii..sa devina prietenii tai...si la o
interdictie de genu asta, sa le ceri frumos explicatii, motive pt care nu te lasa sa mergi cu acele
persoane..poate chiar au motive intemeiate sa nu le placa anturajul in care te aflii..nu exista "nu le plac acele
persoane"..poi de ce??? stiu ei ce stiu..
tehnici de convingere nu prea exista..faptele, actiunile tale , experientele anterioare
probabil..nush...capacitatea ta de a infrunta problemele, de a te descurca singur in anumite situatii de criza ca
sa spun asa..nush..ar fi multe de spus..dar toate acestea probabil ii determina pe parinti sa ia anumite decizii
care uneori sunt impotriva dorintelor noastre si atunci ne razvratim si spunem ca ei nu ne inteleg...
atata timp cat ajungi sa le castigi increderea, totul devine mai simplu..vei ajunge sa ii intelegi si tu..dar si ei sa
iti intelegea nevoia de libertate, de cunoastere..de distractii pana la urma....parerea mea
ina85
Postat pe 4 Iulie 2011 18:12
]sunt de parere ca cel mai bine e sa fii intr o permanenta comunicare cu parintii..sa devina prietenii tai...si la o interdictie de genu asta, sa le ceri frumos explicatii, motive pt care nu te lasa sa mergi cu acele persoane..poate chiar au motive intemeiate sa nu le placa anturajul in care te aflii..nu exista "nu le plac acele
persoane"..poi de ce??? stiu ei ce stiu..
tehnici de convingere nu prea exista..faptele, actiunile tale , experientele anterioare probabil..nush...capacitatea ta de a infrunta problemele, de a te descurca singur in anumite situatii de criza ca sa spun asa..nush..ar fi multe de spus..dar toate acestea probabil ii determina pe parinti sa ia anumite decizii
care uneori sunt impotriva dorintelor noastre si atunci ne razvratim si spunem ca ei nu ne inteleg..
atata timp cat ajungi sa le castigi increderea, totul devine mai simplu..vei ajunge sa ii intelegi si tu..dar si ei sa iti inteleaga nevoia de libertate, de cunoastere..de distractii pana la urma....parerea mea
ina85
Postat pe 4 Iulie 2011 18:16
De la: kudika311196, la data 2011-06-25 14:18:59Acesta este o relatie de la copil la parinti.... si nu am gasit un loc mai potrivit unde sa scriu...
Parintii cateodata sunt prea fixisti .... iar daca tu vrei sa mergi undeva ... intr-un loc ... pentru o saptamana de exemplu ... iar ei nu ii agreeaza pe acei oameni.... nu te lasa sa mergi .... Eu acum astept de la voi ceva sfaturi ca sa ii conving .... Eu de felul meu sunt .. convongatoare dar... nu stiu ce sa le mai spun....
Daca nu aveti nimic care sa ma ajute ... nu scrieti comentarii nesimtite .... sau mai stiu eu ce...
Multumesc!


De cate ori citesc despre cazuri nefericite intre parinti si copii, imi chem baiatul langa mine si i le citesc si lui si-i cer parerea. Este tot un fel de comunicare parinte - copil. Lucru pe care, vazand cate cazuri sunt pe kudika, as intrazni sa-l generalizez: nu comunicati intre voi, nici nu va veti intelege unii pe altii vreodata.
Poate ca intr-adevar locul sau gasca cu care va doriti sa plecati o zi, doua, noua, nu sunt potrivite. Dar de unde sa stie mama sau tata cum sunt daca habar n-au cine-i gicu, ionica si frusina din gasca, daca n-au auzit de ei niciodata in afara de momentul in care i-ati anuntat c-o taiati cu ei la munte?

Din pacate, daca n-ati facut-o pana acum, cand deja hormonii au luat-o razna, nici n-o s-o faceti vreodata. Si conflictele vor fi acolo vesnic. Sau atat de mult timp incat in afara de "mami am nevoie sa stai cu asta micu'" altceva nu va mai leaga.
rashela
Postat pe 4 Iulie 2011 19:30
Depinde ce varsta ai si cata incredere ai reusit sa le arati parintilor tai.Daca te-ai ascuns de ei si nu ai incercat sa indrepti relatia dintre voi, atunci nu vor mai avea incredere in tine niciodata.Pana la varsta de 18 ani te au in grija.E normal sa isi faca griji.Esti fata.Se pot intampla multe.Aveti mintea aiurea.s-ar putea si sa patesti ceva.Sunt atatia oameni rai in ziua de azi.Gandeste-te.
camy66
Postat pe 4 Iulie 2011 19:40
poate pt ca ai si tu 16 ani?
steffy91
Postat pe 4 Iulie 2011 19:58
De la: kudika311196, la data 2011-06-25 14:18:59Acesta este o relatie de la copil la parinti.... si nu am gasit un loc mai potrivit unde sa scriu...
Parintii cateodata sunt prea fixisti .... iar daca tu vrei sa mergi undeva ... intr-un loc ... pentru o saptamana de exemplu ... iar ei nu ii agreeaza pe acei oameni.... nu te lasa sa mergi .... Eu acum astept de la voi ceva sfaturi ca sa ii conving .... Eu de felul meu sunt .. convongatoare dar... nu stiu ce sa le mai spun....
Daca nu aveti nimic care sa ma ajute ... nu scrieti comentarii nesimtite .... sau mai stiu eu ce...
Multumesc!


demonstreaza`i ca oamenii aceia sunt de incredere si ca nu o sati faca nimica rau......ei sunt parinti ca sa ne aduca din cand in cand aminte k totushi nu sunt chiar asa de liberi precum credem noi

btw welcome oradea!
perfect_green23
Postat pe 4 Iulie 2011 23:49
Nu esti singura care are parte de parinti neintelegatori.
Elyaa
Postat pe 8 Iulie 2011 11:23
Multi dintre noi au pb legate de relatia cu parintii ... Eu,de exemplu,am parinti mai in varsta (o cauza principala a neintelegerilor;diferenta de mentalitate),dar pot spune ca m-am obisnuit cu stilul lor si cu unele "fixatii"...au incercat sa-mi faca toate poftele,dar cel mai mult pe plan material...Din pacate nu realizeaza ca un copil mai are nevoie si de o vorba buna,de un sfat; ei "compenseaza" cu o groaza de pesimism,orice as face parca nu e bine...Niciodata nu sunt multumiti ! Desi la scoala aveam rezultate f bune,mi se repeta incontinuu ca nu voi lua capacitatea,ca nu voi lua bacul,ca nu voi face aia si alta si tot asa...(asta ar fi unul dintre multele exemple de "incurajari"; m-am gandit ca asta e metoda lor de a ma stimula ..una f distructiva)...Si bineinteles ca nimic din ce au zis nu a fost asa...au trecut toate,ba chiar ff bn,dar stilul lor nu a trecut. Se intreaba dc le raspund...dc ma comport respingator...pt. ca nimic din ce fac nu e multumitor,pt. ca ar vrea sa fiu copilul perfect ceea ce e imposibil (nu ai cum sa fi bun la toate). Nu realizeaza ca prin atitudinea lor imi fac mai mult rau decat bine ! Probabil va intrebati daca am discutat cu ei; mereu incerc sa-mi spun punctul de vedere,uneori prea dur pentru ei (adevarul doare) si mai rau fac...tot eu sunt oaia neagra ! Mi s-a spus ca n-ar trebui sa pun la suflet tot ce zic,ca oricum a 2-a zi parca nimic nu s-ar fi intamplat,dar nu pot...se aduna prea multe reprosuri si la un moment dat explodez ,iar atunci sunt "trimisa" la psiholog sau mi se spune ca am probleme si etc ... pff.
In concluzie,nimic nu e perfect...intotdeauna tre` sa existe un echilibru in toate,iar parintii asa cum sunt,buni sau rai din pc nostru de vedere trebuiesc acceptati si iubiti...sunt constienta ca ne vor binele,dar si binele asta e relativ! O zi buna !
Alinaabc
Postat pe 19 Iulie 2011 12:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DORUL DE PERSOANA IUBITA 6 De la: blaa 21 Decembrie 2009 23:22
Suferinta este cauzata de destin sau de propria noastra persoana? 13 De la: SweetHappyButterfly 12 Martie 2009 18:45
sal 8 De la: ad__83 9 Mai 2011 10:19
i am a woman in search of a woman 54 De la: kudika019156 26 Mai 2009 22:50
Punctul vostru de vedere 31 De la: nefer 4 Mai 2009 14:26