Setari Cookie-uri

Fetele ma ajutati?:))

De citeva zile am avut niște dureri groaznice de ovare...ieri am fost la medic si mi a spus ca am un chist ovarian de aproape 6 cm....tratament nu este pt asta...știm si noi...dar mi sa dat pe 6 luni anticonceptionale pe care le chiama MERCILON si pt ca prospectul este in olandezã nu am reușit sa descifrez cum trebuie luate....din prima zi de ciclu sau a 5 a zi....doctorii nu mi au explicat decit cum sa iau paracetamoale in caz de durere:)))...mersi
selin32
Postat pe 23 Iulie 2011 15:51
De la: selin32, la data 2011-07-23 15:51:17De citeva zile am avut niște dureri groaznice de ovare...ieri am fost la medic si mi a spus ca am un chist ovarian de aproape 6 cm....tratament nu este pt asta...știm si noi...dar mi sa dat pe 6 luni anticonceptionale pe care le chiama MERCILON si pt ca prospectul este in olandezã nu am reușit sa descifrez cum trebuie luate....din prima zi de ciclu sau a 5 a zi....doctorii nu mi au explicat decit cum sa iau paracetamoale in caz de durere:)))...mersi


Anticonceptionalele, normal se iau in prima zi de menstruatie, dar tu, mergi din nou la medic si intreaba.
doi_ochi_caprui
Postat pe 23 Iulie 2011 15:56
De la: doi_ochi_caprui, la data 2011-07-23 15:56:46
De la: selin32, la data 2011-07-23 15:51:17De citeva zile am avut niște dureri groaznice de ovare...ieri am fost la medic si mi a spus ca am un chist ovarian de aproape 6 cm....tratament nu este pt asta...știm si noi...dar mi sa dat pe 6 luni anticonceptionale pe care le chiama MERCILON si pt ca prospectul este in olandezã nu am reușit sa descifrez cum trebuie luate....din prima zi de ciclu sau a 5 a zi....doctorii nu mi au explicat decit cum sa iau paracetamoale in caz de durere:)))...mersi


Anticonceptionalele, normal se iau in prima zi de menstruatie, dar tu, mergi din nou la medic si intreaba.
Am mai luat dar atunci mi s au prescris din a 5 a zi de cm....de asta intrebam....pina la urma tind sa cred ca nu conteazã doar calendaristic va fi o schimbare....zic eu....dracu știe....si aici doar ca sa întreb ceva trebuie sa mi fac programare...sint foarte reci si rasisti chiar dacã nu o aratã ....
selin32
Postat pe 23 Iulie 2011 16:07
si mai mergi la un medic...mai fa o consultatie in legatura cu chistul.am pe cineva care daca se lasa in baza unui consult ...pana acum era operata de nu stiu cate ori pentru chisturi...si de fapt nu era nici un chist.
PRALEA_
Postat pe 23 Iulie 2011 16:07
De la: PRALEA_, la data 2011-07-23 16:07:36si mai mergi la un medic...mai fa o consultatie in legatura cu chistul.am pe cineva care daca se lasa in baza unui consult ...pana acum era operata de nu stiu cate ori pentru chisturi...si de fapt nu era nici un chist.
Cred insa la mine e o problema cronica....iar chisturile nu se opereazã decit dacã doamne fereste se rup sau se transforma in altceva....O sa mai merg la un medic dar dupã cum am spus ....programarile astea....peste 2 sãptãmîni ....
selin32
Postat pe 23 Iulie 2011 16:11
De la: selin32, la data 2011-07-23 16:11:55
De la: PRALEA_, la data 2011-07-23 16:07:36si mai mergi la un medic...mai fa o consultatie in legatura cu chistul.am pe cineva care daca se lasa in baza unui consult ...pana acum era operata de nu stiu cate ori pentru chisturi...si de fapt nu era nici un chist.
Cred insa la mine e o problema cronica....iar chisturile nu se opereazã decit dacã doamne fereste se rup sau se transforma in altceva....O sa mai merg la un medic dar dupã cum am spus ....programarile astea....peste 2 sãptãmîni ....

mda...e greu stiu...foarte greu .vezi ca mai sunt si urgente...poate totusi reusesti.
PRALEA_
Postat pe 23 Iulie 2011 16:14
De la: selin32, la data 2011-07-23 16:07:05
De la: doi_ochi_caprui, la data 2011-07-23 15:56:46
De la: selin32, la data 2011-07-23 15:51:17De citeva zile am avut niște dureri groaznice de ovare...ieri am fost la medic si mi a spus ca am un chist ovarian de aproape 6 cm....tratament nu este pt asta...știm si noi...dar mi sa dat pe 6 luni anticonceptionale pe care le chiama MERCILON si pt ca prospectul este in olandezã nu am reușit sa descifrez cum trebuie luate....din prima zi de ciclu sau a 5 a zi....doctorii nu mi au explicat decit cum sa iau paracetamoale in caz de durere:)))...mersi


Anticonceptionalele, normal se iau in prima zi de menstruatie, dar tu, mergi din nou la medic si intreaba.
Am mai luat dar atunci mi s au prescris din a 5 a zi de cm....de asta intrebam....pina la urma tind sa cred ca nu conteazã doar calendaristic va fi o schimbare....zic eu....dracu știe....si aici doar ca sa întreb ceva trebuie sa mi fac programare...sint foarte reci si rasisti chiar dacã nu o aratã ....


Aha, am inteles.
doi_ochi_caprui
Postat pe 23 Iulie 2011 16:15
De la: selin32, la data 2011-07-23 16:11:55
De la: PRALEA_, la data 2011-07-23 16:07:36si mai mergi la un medic...mai fa o consultatie in legatura cu chistul.am pe cineva care daca se lasa in baza unui consult ...pana acum era operata de nu stiu cate ori pentru chisturi...si de fapt nu era nici un chist.
Cred insa la mine e o problema cronica....iar chisturile nu se opereazã decit dacã doamne fereste se rup sau se transforma in altceva....O sa mai merg la un medic dar dupã cum am spus ....programarile astea....peste 2 sãptãmîni ....




daca t5e duci la cabinetul particular normal ca iti trebuie programare dar du-te la urgente sau chiar la maternitate..poate asa reusesti mai repede..succes si sper sa nu fie ceva grav
eutoteu2399
Postat pe 25 Iulie 2011 20:27
De la: selin32, la data 2011-07-23 15:51:17De citeva zile am avut niște dureri groaznice de ovare...ieri am fost la medic si mi a spus ca am un chist ovarian de aproape 6 cm....tratament nu este pt asta...știm si noi...dar mi sa dat pe 6 luni anticonceptionale pe care le chiama MERCILON si pt ca prospectul este in olandezã nu am reușit sa descifrez cum trebuie luate....din prima zi de ciclu sau a 5 a zi....doctorii nu mi au explicat decit cum sa iau paracetamoale in caz de durere:)))...mersi


Buna, schimba medicul in primul rand, ar fii trebuit sa-ti spuna, cred ca tine de meseria lui. Prima tableta se ia in prima zi a menstruatiei, se ia o tableta zilnic, la aceeasi ora , 21 de zile, fara intrerupere, apoi urmeaza 7 zile de pauza. in prima zi de menstruatie urmatoare incepi sa le iei iar.....pauza dureaza cam 6-7 zile. Daca sunt chisturi ovariene ar trebuii sa se traga dupa 6 luni de tratament.
LadyRasta
Postat pe 27 Iulie 2011 11:13
De la: selin32, la data 2011-07-23 15:51:17De citeva zile am avut niște dureri groaznice de ovare...ieri am fost la medic si mi a spus ca am un chist ovarian de aproape 6 cm....tratament nu este pt asta...știm si noi...dar mi sa dat pe 6 luni anticonceptionale pe care le chiama MERCILON si pt ca prospectul este in olandezã nu am reușit sa descifrez cum trebuie luate....din prima zi de ciclu sau a 5 a zi....doctorii nu mi au explicat decit cum sa iau paracetamoale in caz de durere:)))...mersi



Buna!!

Ai mare grija la anticonceptionale. Trebuie sa le iei exact cum sunt prescrise de medic. Altfel risti sa ai probleme in viitor, cand vei vrea sa ramai insarcinata. Si eu am avut probleme cu chisturile. Cred ca inca mai sunt cateva chisturi mici.. Dar depinde foarte mult de organism. Chisturile se resorb. La mine au aparut din cauza stresului (am avut unul de 3-4cm). Daca esti si plinuta, asta e un motiv in plus ca sa apara chisturile. Un tratament cu anticonceptionale se ia minin 6 luni, pentru ca sa poti vedea rezultatele. Efectul anticonceptionalelor se reduce atunci cand iei antibiotice, si la unele sucuri proaspete (ex: sucul de grefe, proaspat stoarse). Din cate am inteles si laptele ar putea diminua efectul.

Medicul ti-a facut analizele de sange? Sunt analizele speciale pentru hormoni. Pe baza rezultatelor, se prescriu anticonceptionalele. Nu e normal ca sa iei anticonceptionale fara sa fi facut analizele. Din pacate, in Romania, inca se dau anticonceptionale pe baza de "consult medical'.. :)

Numai bine! :)
kudika392017
Postat pe 27 Iulie 2011 16:20
De la: kudika392017, la data 2011-07-27 16:20:40
De la: selin32, la data 2011-07-23 15:51:17De citeva zile am avut niște dureri groaznice de ovare...ieri am fost la medic si mi a spus ca am un chist ovarian de aproape 6 cm....tratament nu este pt asta...știm si noi...dar mi sa dat pe 6 luni anticonceptionale pe care le chiama MERCILON si pt ca prospectul este in olandezã nu am reușit sa descifrez cum trebuie luate....din prima zi de ciclu sau a 5 a zi....doctorii nu mi au explicat decit cum sa iau paracetamoale in caz de durere:)))...mersi



Buna!!

Ai mare grija la anticonceptionale. Trebuie sa le iei exact cum sunt prescrise de medic. Altfel risti sa ai probleme in viitor, cand vei vrea sa ramai insarcinata. Si eu am avut probleme cu chisturile. Cred ca inca mai sunt cateva chisturi mici.. Dar depinde foarte mult de organism. Chisturile se resorb. La mine au aparut din cauza stresului (am avut unul de 3-4cm). Daca esti si plinuta, asta e un motiv in plus ca sa apara chisturile. Un tratament cu anticonceptionale se ia minin 6 luni, pentru ca sa poti vedea rezultatele. Efectul anticonceptionalelor se reduce atunci cand iei antibiotice, si la unele sucuri proaspete (ex: sucul de grefe, proaspat stoarse). Din cate am inteles si laptele ar putea diminua efectul.

Medicul ti-a facut analizele de sange? Sunt analizele speciale pentru hormoni. Pe baza rezultatelor, se prescriu anticonceptionalele. Nu e normal ca sa iei anticonceptionale fara sa fi facut analizele. Din pacate, in Romania, inca se dau anticonceptionale pe baza de "consult medical'.. :)

Numai bine! :)


Ader la ceea ce spune doamna ce a raspuns inaintea mea.Sa fie clar pentru toata lumea,anticonceptionalele se iau din prima zi de menstra,blisterele sunt marcate pe zile de administrare,de preferat a se respecta ora de administrare si sa nu se uite sub nicio forma administrarea lor la ora fixa.Nu stiu ce anticonceptionale ai luat tu cu administrare din a 5-a zi de ciclu.Eu nu am auzit de asa ceva!De ce iei medicamente aiurea? Ti-as recomanda un consult la alt medic daca ai putea.Este bine sa vezi diagnosticele si medicatia prescrisa ale mai mai multor medici.Sunt medici si medici!Asta pentru linistea ta.In general,chisturile nu sunt periculoase atata timp cat isi pastreaza dimensiunile,consistenta si aspectul.Exista tratamente pentru stagnare,dar solutia in cazurile exceptionale este interventia chirurgicala neclasica,laparoscopia,care a luat amploare si nu este la fel de traumatizanta.Atentie cand vei dori sa dai nastere unui copil!Atitudinea romanului este mereu aceeasi,ia medicamente fara consult ,fara a se gandi la consecinte!Doamnelor,retineti,va rog,orice anticonceptional servit pe cale orala,luat fara discernamant si nemonitorizat,in timp va avea urmari asupra sanatatea dumneavoastra!
kudika414141
Postat pe 27 Iulie 2011 17:02
PApusa, anticonceptionalele se iau din prima zi de menstruatie. Si doctorii (colegii mei ) ti-au dat tratamentul corect. Poti sa iei in caz de dureri si no-spa cu ketonal si piafen, daca nu esti alergica la ultimele doua medicamente. In rest, anticonceptionale si lucru de noapte ( ajuta la problemele hormonale pe care le ai tu)
Eva32
Postat pe 31 Iulie 2011 01:08
De la: selin32, la data 2011-07-23 15:51:17De citeva zile am avut niște dureri groaznice de ovare...ieri am fost la medic si mi a spus ca am un chist ovarian de aproape 6 cm....tratament nu este pt asta...știm si noi...dar mi sa dat pe 6 luni anticonceptionale pe care le chiama MERCILON si pt ca prospectul este in olandezã nu am reușit sa descifrez cum trebuie luate....din prima zi de ciclu sau a 5 a zi....doctorii nu mi au explicat decit cum sa iau paracetamoale in caz de durere:)))...mersi


Deci ... stiu pe cineva care avea chist de cca 5 cm si ceva, a luat anticnceptionale si i-a trecut. Dupa cateva luni n-a mai avut nimic , cand a facut consultaie. Asa ca ... POATE SA TREACA!
pisoiasaga
Postat pe 31 Iulie 2011 11:05
Am avut si eu asa ca si tine dureri groaznice ale ovarelor si am fost la ginecolog si mi-au gasit un chis ovarian stang de vreo 5 cm si mi-a prescris anticonceptionale timp de 3 luni.Anticonceptionalele se iau in prima zi de menstruatie si se iau timp de 21 de zile, depinde de flacon iar apoi faci pauza timp de 7 zile in care trebuie sa ai menstruatie.
Nu-ti fa griji ca o sa-ti treaca daca iei tratatmentul asa cum trebuie, ca si eu am fost la control si am scapat de el.
Mult succes!
Ccorinuta
Postat pe 31 Iulie 2011 22:07
De la: kudika392017, la data 2011-07-27 16:20:40
De la: selin32, la data 2011-07-23 15:51:17De citeva zile am avut niște dureri groaznice de ovare...ieri am fost la medic si mi a spus ca am un chist ovarian de aproape 6 cm....tratament nu este pt asta...știm si noi...dar mi sa dat pe 6 luni anticonceptionale pe care le chiama MERCILON si pt ca prospectul este in olandezã nu am reușit sa descifrez cum trebuie luate....din prima zi de ciclu sau a 5 a zi....doctorii nu mi au explicat decit cum sa iau paracetamoale in caz de durere:)))...mersi



Buna!!

Ai mare grija la anticonceptionale. Trebuie sa le iei exact cum sunt prescrise de medic. Altfel risti sa ai probleme in viitor, cand vei vrea sa ramai insarcinata. Si eu am avut probleme cu chisturile. Cred ca inca mai sunt cateva chisturi mici.. Dar depinde foarte mult de organism. Chisturile se resorb. La mine au aparut din cauza stresului (am avut unul de 3-4cm). Daca esti si plinuta, asta e un motiv in plus ca sa apara chisturile. Un tratament cu anticonceptionale se ia minin 6 luni, pentru ca sa poti vedea rezultatele. Efectul anticonceptionalelor se reduce atunci cand iei antibiotice, si la unele sucuri proaspete (ex: sucul de grefe, proaspat stoarse). Din cate am inteles si laptele ar putea diminua efectul.

Medicul ti-a facut analizele de sange? Sunt analizele speciale pentru hormoni. Pe baza rezultatelor, se prescriu anticonceptionalele. Nu e normal ca sa iei anticonceptionale fara sa fi facut analizele. Din pacate, in Romania, inca se dau anticonceptionale pe baza de "consult medical'.. :)Nu sunt plinuta.....nu sunt nici in ro....nu mi s au fãcut nici analizele la singe deși am cerut asta abia mi au fãcut secretia pe care tot eu am ceruto si papanicolau....nu mi se pare normal ca la o femeie de 32 de ani sa nu i se facã mãcar analizele de baza insa nu doar in ro se prescriu retete dupã urechie...mersi

Numai bine! :)
selin32
Postat pe 31 Iulie 2011 22:55
De la: Ccorinuta, la data 2011-07-31 22:07:48Am avut si eu asa ca si tine dureri groaznice ale ovarelor si am fost la ginecolog si mi-au gasit un chis ovarian stang de vreo 5 cm si mi-a prescris anticonceptionale timp de 3 luni.Anticonceptionalele se iau in prima zi de menstruatie si se iau timp de 21 de zile, depinde de flacon iar apoi faci pauza timp de 7 zile in care trebuie sa ai menstruatie.
Nu-ti fa griji ca o sa-ti treaca daca iei tratatmentul asa cum trebuie, ca si eu am fost la control si am scapat de el.
Mult succes![/quote
Mersi mult...
selin32
Postat pe 31 Iulie 2011 22:57
Nu sunt plinuta.....nu sunt nici in ro....nu mi s au fãcut nici analizele la singe deși am cerut asta abia mi au fãcut secretia pe care tot eu am ceruto si papanicolau....nu mi se pare normal ca la o femeie de 32 de ani sa nu i se facã mãcar analizele de baza insa nu doar in ro se prescriu retete dupã urechie...mersi
selin32
Postat pe 31 Iulie 2011 22:58
Am sa-ti traduc o parte din prospectul MERCILON:

De werking begint meteen vanaf de eerste tablet. Om zeker te zijn van een betrouwbare anticonceptie moet u de eerste keer beginnen met slikken op de eerste dag van de menstruatie. Kies hiervoor de eerste dag dat de menstruatie goed doorzet. Sommige vrouwen hebben namelijk daarvoor een aantal dagen last van licht bloedverlies (‘spotting’).

Funcționarea începe chiar de la prima tabletã. Pentru a fi sigura de o contraceptie de incredere( nu e aici poate cazul) se incepe a folosi tableta din prima zi a menstruatiei. Alege pentru asta prima zi a menstruatiei complete ( asta e traducerea...se refera la ziua cand iti vine complet nu cu intrruperi de cateva ore...sau asa ceva...de obicei a doua zi)

Als u eerst een andere anticonceptiepil heeft geslikt, kunt u direct aansluitend, zonder stopweek, beginnen met deze pil. Ook kunt u beginnen op de eerste dag van de menstruatie. In beide gevallen is de werking als anticonceptiepil meteen vanaf de eerste dag veilig.

Daca ati mai folosit inainte alte tablete de contraceptie, puteti folosi in continuare, fara intrerupere, aceste tablete noi. Sau daca nu ati mai folosit inante alte tablete de contraceptie, puteti incepe din prima zi a menstruatiei. In ambele cazuri pilula va functiona cu siguranta din prima zi.

Daca mai vrei sa-ti traduc da-mi de stire.
Succes cu tratamentul!
CrisLupu
Postat pe 1 August 2011 23:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
partea dificila a adolescentei.. 27 De la: kudika_975783 14 Decembrie 2014 13:31
LA MULTI ANI MISS! 32 De la: miss_darine 2 August 2010 19:59
cuplu caut barbat 1 De la: kudika_22665 3 Decembrie 2012 12:24
Va plac sanii mari? 128 De la: kudika_28510 17 Aprilie 2013 08:15
Cum sa-i spun ca am Candida? 45 De la: everything_for_you 2 Septembrie 2009 09:04