Setari Cookie-uri

Agentia Medeea Tours , BEWARE!!!

Am trait o experienta "de neuitat" cu cea care coordoneaza aceasta agentie si isi spune siesi "ghida". DEZASTRU! Habar nu are pe ce lume este! Se rataceste, nu tine cont de GPS, streseaza soferii si bineinteles, clientii care ajung la unitatile de cazare foarte tarziu ca ea nu nimereste drumul! Atrage cu preturi mici apoi schimba pachetul, intoarcerea acasa a fost pe o distanta de 1300 km, o nenorocire, deoarece ea avea alt traseu a doua zi si era musai sa ajunga. A spus ca ajungem la ora 2 noaptea si am ajuns a doua zi dimineata la 9! Nu va bazati pe ce spune, ca e "varza" iar ca ghid... va lasa langa obiective si va spune ca vine sa va ia la ora ... apoi pleaca. Vezi niste cladiri... si atat, nu stii ce ai vazut daca acolo nu ai alte informatii. Povesteste foarte putin despre fiecare tara in care ajunge, informatii pe care le ia de pe Internet, pe scurt... si cam atat. Foloseste cazari de tip Drive-In, foarte ieftine sau hoteluri de la suburbii, care nu au avut parte de renovari de 20 de ani (se vede la tamplarie, mobila, faianta, etc). Feriti-va de ea!
kudika418875
Postat pe 15 August 2011 11:25
Buna ziua,


Eu sunt Adriana Stefan, "ghida si patroana" de care doamna face referire in mesajul ei postat pe acest site si in care va sfatuieste sa va feriti de mine.
Ma vad nevoita sa raspund acestor acuzatii, de care am dat intamplator pe Google, dupa 5 luni de la postarea lui. Din pacate persoana care le-a facut nu s-a recomandat, dar pentru ca am calatorit impreuna pe acel circuit de Praga, o cunosc foarte bine (a iesit mult in evidenta si atunci, facand atmosfera tot programul).
Pentru ca nu vreau sa arunc cuvinte de genul "Varza" si nici sa numesc in vreun fel pe aceasta d-na, ma voi rezuma sa raspund doar acuzelor ce mi se aduc din punct de vedere profesional.
1. Sunt ghid de 6 ani, cu toate actele la zi, si am mers cu sute poate mii de turisti, pana acum doar acest comentariu a aparut, ce-i drept nu m-a urat nimeni atat de mult ca dansa, sigur ca nu poti multumi pe toata lumea, e ceva imposibil in orice domeniu, nu numai turismul, dar ma stradui ca turistii mei sa vada cat mai multe si sa fie multumiti la finalul excursiei, cel putin 70-80 % dintre ei.
2. Nu practic nici cele mai mici preturi si nici cele mai scumpe, depinde de serviciile incluse, iar "umflatul optionalelor" e o parere personala, ele avand tarife diferite in functie de ce incluzi: transport, intrari, ghid local etc , faptul ca sunt "optionale" , logic daca nu vrei sa platesti ... nu te obliga nimeni. Nu am furat pe nimeni, iar daca dansa considera asa, putea sa-si aleaga un program "pe cont propriu" atunci cand ceilalti plecau in optionale.
3. Orice calatorie este supusa imprevizibilului, nu sunt Nostradamus sa ghicesc orele la fix, asa cum avea d-na pretentie la mine, sa-i dau ora fixa cand ajunge la Viena, cand ajunge acasa. Si cum poti sa ajungi intr-un oras pe mai multe variante , un ghid poate alege o varianta sau alta, cu conditia sa nu pericliteze programul de vizita: asa s-a intamplat si cu "drumul mai lung", chiar nu m-am zgarcit la 100 euro ca sa ajung mai devreme in Viena cu 2 ore mai devreme, luand-o pe autostrada cu taxe mai mari, fata de un national mai greu de mers, dar daca acesta este lucru de care d-na se bucura, e ok din partea mea, inseamna ca am facut ceva cum trebuia.
4 . GPS-urile au si ele limitele lor, cel care era la bord nu facea diferenta intre drumuri pe care incap autocarele si autoturismele, si de cateva ori ne-a dus prin astfel de zone interzise autocarelor, si am decis sa merg dupa harta, pentru a numai rataci cu GPS in fata. Fara sa stresez colegii soferi mai mult decat o facea situatia in sine. (Mentionez ca acesti soferi stresati sunt bine si plecam impreuna cu familiile de Revelion in Bulgaria). Cred ca pot folosi si harta in astfel de situatii? Chiar se intampla la foarte multa lume, nu numai mie, v-am specificat ca nu sunt perfecta. Si de multe ori improvizezi , cu intentii bune, dar a improviza nu e neaparat un lucru rau.
5 . Cu mintitul si prostitul nu prea inteleg, e parerea dansei, asa a simtit tot drumul. Eu stiu ca nu am mintit si cu atat mai mult n-am incercat sa prostesc pe nimeni, si ceilalti din grup nu mi-au reprosat nimic de genul asta. Tin totusi sa mentionez ca mare parte din grupul acesta mai fusese plecat cu mine in 2 excursii similare: Londra si Grecia, daca erau asa nemultumiti de mine, si prostiti, credeti ca mai imi plateau alta excursie????
Dansa a fost la prima iesire cu noi si nu s-a integrat nici cum in grup, facand tot timpul partida separata de restul grupului.
6. Unitatile de cazare - sunt conform programului , sunt specificate grupului cu o luna inainte de plecare, daca nu convine organizatorului , poate schimba hotelul conf. contract, cu o alta unitate similara. Deci acele hoteluri au fost acceptate de organizatori, si daca la dansa in camera au fost probleme, nu mi le-a spus atunci, eu neavand posibilitatea de ai schimba camera.
7. Da, hotelurile sunt in suburbii, la tariful de 250 euro/pers- 5 nopti caz cu mic dejun si transport inclus, hotelurile in centru sunt foarte scumpe si nu au fost solicitate de organizatori.
8. Cu limba romana incerc sa ma impac, din cand in cand se intampla sa mai gresesc, dar care nu greseste sa arunce prima piatra.... cel putin bine ca stiu sa scriu, asta am invatat in cei 20 ani de scoala.
9. Distanta de 1300 km: toata lumea a avut programul detaliat si se vedea clar ca intoarcerea se face de la Viena , putea sa calculeze din timp distanta si daca nu era bine sa calatoreasca atat de mult, se putea cere o noapte suplimentara, care ar fi costat in plus, nu a cerut nimeni, toti asumandu-si in momentul cumpararii o noapte pe drum la intoarcere, aici nu inteleg "nenorocirea".
10. Ultimul si cel mai important. Ghidul national si insotitorul de grup, intr-un circuit international cu autocarul ofera explicatii despre tarile parcurse, orasele in care se afla, obiectivele care vor fi vizitate, programul orar al vizitelor etc., in functie de cat timp are la dispozitie pentru toate aceste detalii. Marea majoritate a acestor explicatii le ofera la microfonul autocarului, si cine vrea sa asculte, asculta, cine nu, nu. De fiecare data incerc sa punctez informatiile cele mai importante pentru turist, bineinteles ca nu tin cursuri de istorie, geografie sau arhitectura..., iar detaliile pentru tururile de oras pietonal, asa cum solicita dna, in orice oras civilizat din Europa si nu numai, se fac de catre ghizii locali, cei agreati de Ministerul local de turism, nu de cei ca noi, strainii, ei sunt platiti suplimentar de grup si se iau la cerere, ei sunt cei care platesc taxe catre statul lor, nu noi, noi putand fi amendati cu sume mari pentru aceste servicii, in afara spatiu lui interior al autocarului. Uneori, la insistentele dvs mai cedam si ne poate fi foarte rau (uneori si arestati). Va rog dragi turisti romani, vorbesc si in numele colegilor mei, sa ne intelegeti din acest punct de vedere. Legile la ei chiar se aplica.

Daca ati avut rabdare sa cititi acest raspuns pana la capat, inseamna ca vreti sa stiti cu cine lucrati si va multumesc pentru interes.
Doamna care a postat acest mesaj mi-a facut un bine, trebuie sa ai si dusuri reci ca sa incerci sa faci mai bine, poate undeva i-am gresit iremediabil si-mi pare rau, dar va asigur doamna ca a fost neintentionat si cu siguranta o neintelegere, dincolo de orgoliile noastre feminine.

O seara buna tuturor.
Cu respect,
Adriana Stefan
MEDEEA TOUR
0762243991

Adriana_Stefan
Postat pe 19 Decembrie 2011 21:27
Adevarul e la mijloc...degeaba incercati sa va spalati imaginea...
kudika226898
Postat pe 20 Decembrie 2011 08:28
Bineinteles ca adevarul e la mijloc, depinde in ce parte inclina balanta.
Am fost acuzata de niste lucruri foarte urate si consider ca pot avea dreptul la replica fiind vb de persoana mea, pentru ca lucrurile nu au fost atat de dezastruoase, daca erau asa, ma linsa tot grupul de 30, nu numai d-na. Din fericire, la final, ceilalti s-au declarat multumiti, cel putin asa mi-au spus, si deja vorbim sa plecam la anul in Croatia impreuna (acelasi grup, mai putin dna bineinteles). Revin, daca eram asa "varza" cred ca nu mai mergeau cu mine niciodata. Se fereau de mine si ca agentie si mai ales ca ghid.

Acum vreau sa va povestesc ceva ce se poate verifica intrebandu-i pe colegii mei care mi-au povestit si mie: la intrarea in tara, intr-o pauza la Arad, dna vorbea la telefon, intamplator langa unul din colegii mei soferi "stresati", pe care nu-l putea sa-l vada in locul unde se afla, si fiind intrebata de interlocuitor "cum a fost excursia" (din spusele colegului, se auzea bine) , dansa a raspuns ca a fost super si a vazut multe etc(fara sens peiorativ), nu mi-a venit sa cred ca lauda excursia, dupa cate mi-a spus si facut pana atunci.

Putea sa-mi trimita OPC-ul, ministerul pe cap daca avea reclamatii consistente, nu a facut-o, a ales o metoda lasa de a posta un mesaj de genul asta pe net fara sa se semneze. Dansa ma ura pe mine ca om, nu ca profesie sau agentie, aruncand cu noroi in tot ce reprezint. Nu stiu de ce, ca doar nu aveam un istoric impreuna, ne-am cunoscut in ziua plecarii si am stat 6 zile impreuna. Atata tot.

Vedeti dvs, aceasta e painea mea si trebuie sa mi-o apar, si dvs ati face la fel, nu cred ca ati lasa pe cineva sa va calce in picioare asa cum a facut dna cu mine, daca ati sti ca nu are dreptate.
Nu spal imaginea, nu sunt perfecta, e doar dreptul meu la replica.

E ultimul meu mesaj cu privire la acest subiect,
Adriana_Stefan
Postat pe 20 Decembrie 2011 14:23
Da, putea sa va trimita organele de control pe cap, dar a considerat ca a informa cat mai multi oameni despre nemultumirile dumneai e mai eficient...fiti sigura ca lumea va deschide mult mai bine ochii cand va veni vorba de agentia dvs....
kudika226898
Postat pe 20 Decembrie 2011 16:46
Adevarul este la mijloc, dar fiecare are dreptate in felul sau.:D
GeorgianaBB
Postat pe 27 Decembrie 2011 18:03
Evitati aceasta agentie, este pentru binele vostru. Servicii proaste, este acolo un individ inalt foarte obraznic, cu tupeu daca le ceri banii inapoi.
Leonna
Postat pe 29 Noiembrie 2014 17:46
Clienta care se plange de experienta nedorita cu aceasta firma/agentie ce este are DREPTATE !!! Evitati aceasta agentie de bloc !!!
Leonna
Postat pe 29 Noiembrie 2014 17:48
Sunteti varza, nimeni nu mai vine la voi !!!
Leonna
Postat pe 29 Noiembrie 2014 21:42
De la: GeorgianaBB, la data 2011-12-27 18:03:20Adevarul este la mijloc, dar fiecare are dreptate in felul sau.:D


O prietena de-a mea le-a vazut firma agatata de balcon. De curiozitate vroia sa vada ce ofera. Ei bine cand s-a dus "patronul" era pe balconul SuperAgentiei Medeea Tour la un gratar improvizat "la botul calului" si un spritz de se afumase biata agentie . Ce pretentii de seriozitate de la astia sa mai aveti?
Leonna
Postat pe 29 Noiembrie 2014 21:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pe cont-propriu? 13 De la: 123girl 23 Iulie 2012 02:14
agentii de turism serioase 111 De la: kudika_1039795 23 Ianuarie 2020 10:54
Doar cainii dorm mai ieftin decat cu iHotele.ro 1 De la: VioOlteanu 28 Octombrie 2009 23:33
Destinatii pentru luna de miere 11 De la: smaranda_25muresanca 22 Februarie 2010 10:30
thassos -limenas 1 De la: ananico_yahoo_com 18 Iulie 2010 11:54