Setari Cookie-uri

edurac58@yahoo.com

in timpul zilei mi se umfla foarte tare picioarele.Dimineata la trezire sunt suple iar in maxim 3-4ore se umfla foarte tare .Ce ma sfsatuiti sa fac? Nu am probleme cu rinichii sau cu inima. Va multumesc ELENA
kudika417291
Postat pe 25 August 2011 20:10
Poate ca mananci foarte sarat, iar asta afecteaza atat rinichii cat si inima! Se stie ca sarea este cel mai de temut dusman pentru sanatate, nemaiamintind de faptul ca retine lichidele in corp...
Multa sanatate k291 !
rondina
Postat pe 25 August 2011 20:26
De la: rondina, la data 2011-08-25 20:26:28Poate ca mananci foarte sarat, iar asta afecteaza atat rinichii cat si inima! Se stie ca sarea este cel mai de temut dusman pentru sanatate, nemaiamintind de faptul ca retine lichidele in corp...
Multa sanatate k291 !


Este un fapt de sine statator. In timp ce citeam prima fraza imi tot iesea " Poate ca mananci foarte mult rahat".
Sper sa ma ierti !
anageo25
Postat pe 25 August 2011 20:47
Se mai intampla...!!!
rondina
Postat pe 25 August 2011 20:50
De la: kudika417291, la data 2011-08-25 20:10:28in timpul zilei mi se umfla foarte tare picioarele.Dimineata la trezire sunt suple iar in maxim 3-4ore se umfla foarte tare .Ce ma sfsatuiti sa fac? Nu am probleme cu rinichii sau cu inima. Va multumesc ELENA


In primul rand,te intreb ce cantitate de lichide consumi zilnic?Daca nu consumi cel putin 2l de lichide(apa plata nu minerala,ceaiuri,sucuri neacidulate),aceasta deficienta ar putea fi unul din motivele pentru care ti se umfla picioarele.Neconsumand lichide,devii o persoana la care retentia de apa este prezenta.Prin urina se elimina toate toxinele din corp, circulatia sanguina decurge in mod normal si apa din tesuturi nu ramane in organism.Deasemenea ,daca ai obiceiul sa mananci foarte sarat si neband apa multa,consumul excesiv de sare duce la umflarea picioarelor.Daca ai un loc de munca ,care presupune statul in picioare,timp indelungat,deasemenea si aceasta poate fi o cauza obiectiva.Incaltamintea incomoda poate fi ea inamicul tau in aceasta problema.Daca ai cumva varice ,sa speram ca nu si ele pot produce asemenea neajuns.Deci,cauzele pot fi multiple. Ce poti sa faci?Daca nu exista motive de boala renala,poti consuma ceaiuri diuretice,care te ajuta sa elimini apa din organism.Pe acestea le poti procura de la "plafar" sau de la orice farmacie.Fa-ti un stil de viata sanatos,elimina orice ce-ti poate face presiune asupra picioarelor si hidrateaza-te corespunzator!Daca persista aceasta nemultumire fizica,mergi la medic pentru investigatii,in general cei care au probleme urologice,intampina astfel de neplaceri.Sanatate maxima!
RAINBOWLADY
Postat pe 25 August 2011 20:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pot sa sterg un topic/subiect? 2 De la: Barbie30_ 14 Septembrie 2011 07:52
sinuzita cronica 3 De la: geomodern 31 Octombrie 2012 17:23
MEDICUL NE SFATUIESTE ! 4 De la: sirghea 30 August 2010 14:11
Forum Psihologie 17 De la: anastasia_m 14 Ianuarie 2011 20:10
Defect dantura 4 De la: PisyAlecsya 1 Iulie 2012 20:35