Setari Cookie-uri

Penicilina

Buna ziua,
As dori sa aflu daca stie cineva de aici cat m-ar costa un test antialergenic la penicilina si daca am facut tratament cu ospen mai este necesar sa fac si injectii cu moldamin?

Va multumesc anticipat!
Eliza90
Postat pe 29 August 2011 12:34
De la: Eliza90, la data 2011-08-29 12:34:48Buna ziua,
As dori sa aflu daca stie cineva de aici cat m-ar costa un test antialergenic la penicilina si daca am facut tratament cu ospen mai este necesar sa fac si injectii cu moldamin?

Va multumesc anticipat!


In ceea ce priveste testul respectiv,nu cunosc preturile actuale intrucat nu m-am confruntat cu alergii.DACA AI ALERGIE LA PENICILINA ,INAINTE A A FACE MOLDAMIN,CONSULTA MEDICUL ALERGOLOG!Nu risca cu un astfel de medicament,intrucat poti intra in soc anafilactic.Si Ospen-ul este tot o penicilina,deci,atentie!Dar nu ai dat niste informatii suplimentare in legatura cu motivul pentru care ai pus aceste intrebari!Moldaminul se prescrie,intotdeauna,dupa tratament cu antibiotic,mai indelungat ca durata de timp,dupa un anumit protocol ,stabilit de catre medicul curant.Trebuie sa iei legatura cu medicul alergolog,daca ai dubii in ceea ce priveste alergia la penicilina si el sau medicul de familie,in functie de rezultatele obtinute,iti va prescrie schema de tratament.Sanatate!
RAINBOWLADY
Postat pe 29 August 2011 14:14
moldaminul sa da ca urmare a unui episod cu infectie de streptococ(de regula reisese din exudatul faringian)care nu a fost tratat cu penicilina.testul de alergie la penicilina se face foarte usor:se injecteaza pe partea interioara a antebratului intradermic(in stratul superficial al pielii) pana se face o basicuta micuta si se asteapta rezultatul.Cred k il poti face in orice spital daca duci flaconul de penicilina si rogi o asistenta.Daca esti alergica zona se inflameaza.cat despre moldamin....daca ti-a fost recomandat este bine sa-l faci,reumatismul post-streptococic iti afecteaza articulatiile dar cel mai grav inima.Sanatate multa!
pusha2
Postat pe 31 August 2011 11:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bine v-am regasit :) 4 De la: sweet_heart 13 Iulie 2010 13:42
Pasta de dinti naturala! 4 De la: miau_nella 30 Aprilie 2015 15:48
se pot purta lentile de contact dupa operatia la ochi? 3 De la: Diana_2187 26 Iunie 2012 18:45
Prietenia dupa o relatie 6 De la: kudika_nikole 5 Ianuarie 2012 22:29
Tu ce expriente deosebite ai trait in etapa indragostirii si cum vezi lucrurile in continuare? 65 De la: cristina_boeru_30 17 Octombrie 2013 21:30