Setari Cookie-uri

sa merg inainte sau sa ma despart...

Buna! Nici nu stiu cum anume sa incep aceste randuri...Oricum printre ele, probabil se vor regasi mai multe persoane. Sunt impreuna de ceva timp cu un barbat care a mai fost casatorit si care tot din aceasta casnicie are si un copil. Lucrurile pana aici nu par complicate asta mai ales atunci cand iubesti aceasta persoana, insa se complica atunci cand intervine fosta nevasta(asa cum se intampla acuma). Custodia i a fost acordata ei, si cum deja se simtea prea neindreptatita fata de soarta a decis sa se mute in alta tara, astfel ca acum cand este perioada vacantei copilul a venit in tara la el. Insa ca sa reuseasca sa l aduca in tara ca de custodia este a ei, fost a avut si o dorinta aceea ca daca tura urmatoare mai vrea sa si mai vada copilul eu sa nu fiu de fata si evident nici sa nu plec in vacanta alaturi de cei doi. Asa se face ca de aproape 2 saptamani si jumatate stau acasa la mine desi pana atunci locuiam cu el si cand am mai incercat sa i spun ca ma ca deranjeaza lucrurl acesta mi a spus clar si raspicat ca eu sunt nimeni copilul pentru el este mult mai important. Ba mai mult mi a spus ca o sa ne facem si noi vacanta in noiembrie, toti 3 o sa mergem chiar de ziua mea....Faza este ca daca fost nevasta i a interzis acum in septembrie sa nu ma vada, ce speranta am eu ca pana in noiembrie se vor schimba mai mult de atat lucrurile???!1!!
Daca nu l as iubi as spune ca barbati far obligatii sunt... Dar vorbele sunt una, iar faptele si sentimentele sunt altele.
Ca sa nu mai mentionez ca, aceasta casnicie nu s a terminat nici din cauza mea. Dar ea fiindca nu si a gasit pana la acel moment pe nimeni, a fost mai greu. Ca sa nu mai consemnez si faptul ca aproape toate lunile de cand am inceput sa fim impreuna si copilul trebuie sa vina la tatal lui in timpul saptamanii de atatea ori mi am facut eu bagajul si am plecat acasa. Chiar ma intreb daca mai merita... Mai ales ca parerea mea dragostea fata de un copil nu ar trebuie sa fie pusa in balanta cu dragosta fata de o iubita. Si daca el asa vede deja lucrurile ca eu nu sunt nimeni cum as mai putea crede ca intre noi va mai fi ceva. Cum sa mai cred cand imi spune la numai 24 de ore de la aceasta discutie ca lui ii este dor de mine si ca ma iubeste.
aadinaa
Postat pe 31 August 2011 16:43
De la: aadinaa, la data 2011-08-31 16:43:11Buna! Nici nu stiu cum anume sa incep aceste randuri...Oricum printre ele, probabil se vor regasi mai multe persoane. Sunt impreuna de ceva timp cu un barbat care a mai fost casatorit si care tot din aceasta casnicie are si un copil. Lucrurile pana aici nu par complicate asta mai ales atunci cand iubesti aceasta persoana, insa se complica atunci cand intervine fosta nevasta(asa cum se intampla acuma). Custodia i a fost acordata ei, si cum deja se simtea prea neindreptatita fata de soarta a decis sa se mute in alta tara, astfel ca acum cand este perioada vacantei copilul a venit in tara la el. Insa ca sa reuseasca sa l aduca in tara ca de custodia este a ei, fost a avut si o dorinta aceea ca daca tura urmatoare mai vrea sa si mai vada copilul eu sa nu fiu de fata si evident nici sa nu plec in vacanta alaturi de cei doi. Asa se face ca de aproape 2 saptamani si jumatate stau acasa la mine desi pana atunci locuiam cu el si cand am mai incercat sa i spun ca ma ca deranjeaza lucrurl acesta mi a spus clar si raspicat ca eu sunt nimeni copilul pentru el este mult mai important. Ba mai mult mi a spus ca o sa ne facem si noi vacanta in noiembrie, toti 3 o sa mergem chiar de ziua mea....Faza este ca daca fost nevasta i a interzis acum in septembrie sa nu ma vada, ce speranta am eu ca pana in noiembrie se vor schimba mai mult de atat lucrurile???!1!!
Daca nu l as iubi as spune ca barbati far obligatii sunt... Dar vorbele sunt una, iar faptele si sentimentele sunt altele.
Ca sa nu mai mentionez ca, aceasta casnicie nu s a terminat nici din cauza mea. Dar ea fiindca nu si a gasit pana la acel moment pe nimeni, a fost mai greu. Ca sa nu mai consemnez si faptul ca aproape toate lunile de cand am inceput sa fim impreuna si copilul trebuie sa vina la tatal lui in timpul saptamanii de atatea ori mi am facut eu bagajul si am plecat acasa. Chiar ma intreb daca mai merita... Mai ales ca parerea mea dragostea fata de un copil nu ar trebuie sa fie pusa in balanta cu dragosta fata de o iubita. Si daca el asa vede deja lucrurile ca eu nu sunt nimeni cum as mai putea crede ca intre noi va mai fi ceva. Cum sa mai cred cand imi spune la numai 24 de ore de la aceasta discutie ca lui ii este dor de mine si ca ma iubeste.

nasol ,e normal sa-si iubeasca copii foarte mult dar daca vrea sa-si refaca viata trebuie sa gaseasca un echilibru.Fosta sotie nu are dreptul sa-l ameninte deoarece el are drepul sa-si vada copii chiar daca in final se va recasatori.S-ar putea ca el sa fie inca dependent de ea
Incearca sa clarifici aceste lucruri cu el fata in fata
piscolino
Postat pe 31 August 2011 16:51
pãrerea mea sincerã, este ca oricât de greu þi-ar fi, trebuie sã-l pãrãseºti; asta dacã nu cumva îþi place sã fii a 5a roatã la cãruþã ºi sã trebuiascã sã te tot muþi ori de câte ori îi tot vine odrasla acasã. tu alegi!
adde18
Postat pe 31 August 2011 16:54
imi pare rau sa-ti spun, dar da, un copil va ocupa intotdeauna locul intai in viata cuiva ...cand vei deveni mama, vei intelege mai bine....mai nasol mi se pare ca te-a jignit...probabil ca pe undeva ai si tu partea ta de vina...ai cumva mici accese de gelozie vis a vis de fosta sau de copil?...oricum, daca il vei pune sa aleaga intre tine si copil, ghici cine va avea intaietate?
miss_darine
Postat pe 31 August 2011 19:05
De la: aadinaa, la data 2011-08-31 16:43:11Buna! Nici nu stiu cum anume sa incep aceste randuri...Oricum printre ele, probabil se vor regasi mai multe persoane. Sunt impreuna de ceva timp cu un barbat care a mai fost casatorit si care tot din aceasta casnicie are si un copil. Lucrurile pana aici nu par complicate asta mai ales atunci cand iubesti aceasta persoana, insa se complica atunci cand intervine fosta nevasta(asa cum se intampla acuma). Custodia i a fost acordata ei, si cum deja se simtea prea neindreptatita fata de soarta a decis sa se mute in alta tara, astfel ca acum cand este perioada vacantei copilul a venit in tara la el. Insa ca sa reuseasca sa l aduca in tara ca de custodia este a ei, fost a avut si o dorinta aceea ca daca tura urmatoare mai vrea sa si mai vada copilul eu sa nu fiu de fata si evident nici sa nu plec in vacanta alaturi de cei doi. Asa se face ca de aproape 2 saptamani si jumatate stau acasa la mine desi pana atunci locuiam cu el si cand am mai incercat sa i spun ca ma ca deranjeaza lucrurl acesta mi a spus clar si raspicat ca eu sunt nimeni copilul pentru el este mult mai important. Ba mai mult mi a spus ca o sa ne facem si noi vacanta in noiembrie, toti 3 o sa mergem chiar de ziua mea....Faza este ca daca fost nevasta i a interzis acum in septembrie sa nu ma vada, ce speranta am eu ca pana in noiembrie se vor schimba mai mult de atat lucrurile???!1!!
Daca nu l as iubi as spune ca barbati far obligatii sunt... Dar vorbele sunt una, iar faptele si sentimentele sunt altele.
Ca sa nu mai mentionez ca, aceasta casnicie nu s a terminat nici din cauza mea. Dar ea fiindca nu si a gasit pana la acel moment pe nimeni, a fost mai greu. Ca sa nu mai consemnez si faptul ca aproape toate lunile de cand am inceput sa fim impreuna si copilul trebuie sa vina la tatal lui in timpul saptamanii de atatea ori mi am facut eu bagajul si am plecat acasa. Chiar ma intreb daca mai merita... Mai ales ca parerea mea dragostea fata de un copil nu ar trebuie sa fie pusa in balanta cu dragosta fata de o iubita. Si daca el asa vede deja lucrurile ca eu nu sunt nimeni cum as mai putea crede ca intre noi va mai fi ceva. Cum sa mai cred cand imi spune la numai 24 de ore de la aceasta discutie ca lui ii este dor de mine si ca ma iubeste.



Da,ai dreptate,czul descris de tine, este prezent in peste 50% din fostele cupluri in prezent divortatesi care au copii.Si din toata aceasta mascarada sentimentala,singurele persoane ce sufera toata viata,sunt copiii.Tie ,poate acum iti este indiferent acest aspect,dar cand vei cunoaste si vei simti maternitatea cu toata dragostea si sacrificiul ce le implica,vei vedea si vei gandi altfel problema.Dar,nu despre asta se discuta acum!
Ce imi sare in ochi in acest moment este antipatia si repulsia reciproca,ce vi le manifestati mai mult sau mai putin voalat,tu si fosta sotie a iubitului tau.Pana la un punct,aceste reactii sunt legitime si sa le dam si un grad de obiectivitate,caci,tu il iubesti pe fostul sot al doamnei si ea ,chiar daca nu te cunoaste,instinctiv nu te agreeaza deloc.Asta nu ar fi nimic,daca doamna nu s-ar manifesta impotriva prezentei tale ,in momentul in care iubitul tau isi vede copilul.Doamna recurge la un santaj emotional de cea mai joasa speta si sa-ti spun de ce.Conform legislatiei in vigoare,tatal a obtinut drept de vizita la copil sau sa-l ia in concediu la data fixata de catre tribunal,nespecificandu-se ce persoane au sau nu voie sa se afle in prezenta tatalui atunci cand isi vede copilul.Aici este diferenta de nuanta .Ea ca sa-ti delimiteze accesul si influenta indirecta la si asupra copilului,recurge la santajul emotional,impunandu-i tatalui sa te indeparteze de langa el,in momentul in care isi vede copilul.Nu este corect cum procedeaza ea!Prin lege,este obligata sa lase copilul tatalui, in perioada de vizita!Pe de alta parte,iubitul tau isi iubeste copilul,este normal acest lucru,dar a fost anormala replica pe cate ti-a dat-o in momentul in care i-ai spus ceea ce te nemultumeste!Eu sa fi fost in locul tau,plecam imediat din acea casa!Daca acum ,cand nu sunteti casatoriti,iti vorbeste asa,ce va fi mai incolo?Spune-mi!Daca acum esti un "nimeni",mai tarziu o sa fii o nulitate de fremeie!Ei,aici trebuie sa intervii si sa clarifici acest aspect cu iubitul tau.Fosta stie cum sa-l manipuleze pe iubitul tau,iar el este atat de speriat ca nu o sa-si mai vada copilul,incat ii canta in struna!Daca el ar consulta un avocat,ar vedea ca aceasta tactica practicata de doamna respectiva,nu este legala.Tu trebuie sa iti shimbi comportamentul vis-a-vis de barbatul din viata ta!Ai trei variante;
-Ori accepti situatia deja prezenta ,sa pleci de acasa ori de cate ori iubitul tau isi va vedea copilu,dar asta nu va duce la nimic bun si o sa va despartiti.
-Ori iti faci bagajul frumusel si iti vezi de drumul tau,pentru ca dupa cum vad ca evolueaza lucrurile,tu vei fi mereu acea "Nimeni"si nu cred ca ai sa accepti la infinit aceasta catalogare din partea lui.
-Ori discuti cu tatal copilului,ajungeti la un consens,astfel incat sa ramai in casa atunci cand vine copilul la el.Consulta un avocat ,caci nu este normal,nici legal,cum procedeaza doamna respectiva.

Ideea finala de baza este urmatoarea;atata timp cat nu se modifica situatia convietuirii voastre,nu vei fi fericita .Poti trai foarte bine ,alaturi de iubitul tau si copilul sau,in zilele stabilite de catre lege sau de comun acord.Aceasta depinde numai de gradul de evolutie mentala a domnului din viata ta si de hotararea ce o va lua acesta in ceea ce priveste relatia voastra.in ceea ce privesc spusele lui,referitoare la dorul nespus ce-l simte pentru tine dupa numai 24 ore,vin si te intreb:Cum poti sa crezi ca unui barbat poate sa-i fie dor de o "Nimeni"?Raspunde daca poti, la aceasta intrebare,caci,eu nu gasesc raspunsul oricat m-as chinui!Punct.
RAINBOWLADY
Postat pe 31 August 2011 21:52
De la: kudika421339, la data 2011-08-31 21:52:13
De la: aadinaa, la data 2011-08-31 16:43:11Buna! Nici nu stiu cum anume sa incep aceste randuri...Oricum printre ele, probabil se vor regasi mai multe persoane. Sunt impreuna de ceva timp cu un barbat care a mai fost casatorit si care tot din aceasta casnicie are si un copil. Lucrurile pana aici nu par complicate asta mai ales atunci cand iubesti aceasta persoana, insa se complica atunci cand intervine fosta nevasta(asa cum se intampla acuma). Custodia i a fost acordata ei, si cum deja se simtea prea neindreptatita fata de soarta a decis sa se mute in alta tara, astfel ca acum cand este perioada vacantei copilul a venit in tara la el. Insa ca sa reuseasca sa l aduca in tara ca de custodia este a ei, fost a avut si o dorinta aceea ca daca tura urmatoare mai vrea sa si mai vada copilul eu sa nu fiu de fata si evident nici sa nu plec in vacanta alaturi de cei doi. Asa se face ca de aproape 2 saptamani si jumatate stau acasa la mine desi pana atunci locuiam cu el si cand am mai incercat sa i spun ca ma ca deranjeaza lucrurl acesta mi a spus clar si raspicat ca eu sunt nimeni copilul pentru el este mult mai important. Ba mai mult mi a spus ca o sa ne facem si noi vacanta in noiembrie, toti 3 o sa mergem chiar de ziua mea....Faza este ca daca fost nevasta i a interzis acum in septembrie sa nu ma vada, ce speranta am eu ca pana in noiembrie se vor schimba mai mult de atat lucrurile???!1!!
Daca nu l as iubi as spune ca barbati far obligatii sunt... Dar vorbele sunt una, iar faptele si sentimentele sunt altele.
Ca sa nu mai mentionez ca, aceasta casnicie nu s a terminat nici din cauza mea. Dar ea fiindca nu si a gasit pana la acel moment pe nimeni, a fost mai greu. Ca sa nu mai consemnez si faptul ca aproape toate lunile de cand am inceput sa fim impreuna si copilul trebuie sa vina la tatal lui in timpul saptamanii de atatea ori mi am facut eu bagajul si am plecat acasa. Chiar ma intreb daca mai merita... Mai ales ca parerea mea dragostea fata de un copil nu ar trebuie sa fie pusa in balanta cu dragosta fata de o iubita. Si daca el asa vede deja lucrurile ca eu nu sunt nimeni cum as mai putea crede ca intre noi va mai fi ceva. Cum sa mai cred cand imi spune la numai 24 de ore de la aceasta discutie ca lui ii este dor de mine si ca ma iubeste.



Da,ai dreptate,czul descris de tine, este prezent in peste 50% din fostele cupluri in prezent divortatesi care au copii.Si din toata aceasta mascarada sentimentala,singurele persoane ce sufera toata viata,sunt copiii.Tie ,poate acum iti este indiferent acest aspect,dar cand vei cunoaste si vei simti maternitatea cu toata dragostea si sacrificiul ce le implica,vei vedea si vei gandi altfel problema.Dar,nu despre asta se discuta acum!
Ce imi sare in ochi in acest moment este antipatia si repulsia reciproca,ce vi le manifestati mai mult sau mai putin voalat,tu si fosta sotie a iubitului tau.Pana la un punct,aceste reactii sunt legitime si sa le dam si un grad de obiectivitate,caci,tu il iubesti pe fostul sot al doamnei si ea ,chiar daca nu te cunoaste,instinctiv nu te agreeaza deloc.Asta nu ar fi nimic,daca doamna nu s-ar manifesta impotriva prezentei tale ,in momentul in care iubitul tau isi vede copilul.Doamna recurge la un santaj emotional de cea mai joasa speta si sa-ti spun de ce.Conform legislatiei in vigoare,tatal a obtinut drept de vizita la copil sau sa-l ia in concediu la data fixata de catre tribunal,nespecificandu-se ce persoane au sau nu voie sa se afle in prezenta tatalui atunci cand isi vede copilul.Aici este diferenta de nuanta .Ea ca sa-ti delimiteze accesul si influenta indirecta la si asupra copilului,recurge la santajul emotional,impunandu-i tatalui sa te indeparteze de langa el,in momentul in care isi vede copilul.Nu este corect cum procedeaza ea!Prin lege,este obligata sa lase copilul tatalui, in perioada de vizita!Pe de alta parte,iubitul tau isi iubeste copilul,este normal acest lucru,dar a fost anormala replica pe cate ti-a dat-o in momentul in care i-ai spus ceea ce te nemultumeste!Eu sa fi fost in locul tau,plecam imediat din acea casa!Daca acum ,cand nu sunteti casatoriti,iti vorbeste asa,ce va fi mai incolo?Spune-mi!Daca acum esti un "nimeni",mai tarziu o sa fii o nulitate de fremeie!Ei,aici trebuie sa intervii si sa clarifici acest aspect cu iubitul tau.Fosta stie cum sa-l manipuleze pe iubitul tau,iar el este atat de speriat ca nu o sa-si mai vada copilul,incat ii canta in struna!Daca el ar consulta un avocat,ar vedea ca aceasta tactica practicata de doamna respectiva,nu este legala.Tu trebuie sa iti shimbi comportamentul vis-a-vis de barbatul din viata ta!Ai trei variante;
-Ori accepti situatia deja prezenta ,sa pleci de acasa ori de cate ori iubitul tau isi va vedea copilu,dar asta nu va duce la nimic bun si o sa va despartiti.
-Ori iti faci bagajul frumusel si iti vezi de drumul tau,pentru ca dupa cum vad ca evolueaza lucrurile,tu vei fi mereu acea "Nimeni"si nu cred ca ai sa accepti la infinit aceasta catalogare din partea lui.
-Ori discuti cu tatal copilului,ajungeti la un consens,astfel incat sa ramai in casa atunci cand vine copilul la el.Consulta un avocat ,caci nu este normal,nici legal,cum procedeaza doamna respectiva.

Ideea finala de baza este urmatoarea;atata timp cat nu se modifica situatia convietuirii voastre,nu vei fi fericita .Poti trai foarte bine ,alaturi de iubitul tau si copilul sau,in zilele stabilite de catre lege sau de comun acord.Aceasta depinde numai de gradul de evolutie mentala a domnului din viata ta si de hotararea ce o va lua acesta in ceea ce priveste relatia voastra.in ceea ce privesc spusele lui,referitoare la dorul nespus ce-l simte pentru tine dupa numai 24 ore,vin si te intreb:Cum poti sa crezi ca unui barbat poate sa-i fie dor de o "Nimeni"?Raspunde daca poti, la aceasta intrebare,caci,eu nu gasesc raspunsul oricat m-as chinui!Punct.
kudika438372
Postat pe 20 Septembrie 2011 20:17
Desparta-te si mergi inainte !
kudika438372
Postat pe 20 Septembrie 2011 20:19
De la: kudika438372, la data 2011-09-20 20:19:43Desparta-te si mergi inainte !


Da, dar numai dupa o analiza a situatie si clarificarea pozitiei membrilor "piesei"...
Spui ca esti in aceasta relatie de peste doi ani - deci tatal, adica iubitul tau, ar fi trebuit sa nu aibe acest comportament ambiguu fata de tine. Si daca stie clar, fara dubii, ca tu faci parte din viata lui pe termen lung, inseamna ca trebuie sa fii suficient de buna - cel putin in ochii lui! - ca sa faci parte si din viata fiului lui, atunci cand locuiesc impreuna. Ca sa faci parte din viata fiului lui, trebuie sa ai tu insati dorinta de a fi deschisa si apropiata copilului, sa poti fi un model de femeie, altul decat mama, dar cu suficiente calitati ca sa fii recomandata drept "prietena" sau "logodnica" sau "viitoarea sotie" a lui tata.
Nu conteaza santajul mamei, cata vreme este stabilit prin hotarare judecatoreasca modul in care tatal isi exercita atributiile, dreptul de parinte. Dar conteaza daca tu nu oferi suficiente date de buna reputatie, caci pe acest motiv, mama poate redeschide actiune in instanta si poate cere ridicarea dreptului tatalui de a avea copilul in familia lui, fara prezenta mamei, custodele legal.
Asadar, astea ar fi de luat in calcul la eventuala analiza...si decizia ce ar decurge din ea.
Un lucru trebuie sa ai in vedere - acest barbat nu este unul liber, el este tata, in primul rand...indiferent cine este femeia careia ii zice iubita. Iar iubita, de esti tu sau alta, trebuie sa-l iubeasca cu copil cu tot.
Eu, una, nu vad nici o problema, dimpotriva!
maimai_no1
Postat pe 22 Septembrie 2011 00:54
Scuze, nu stiu de unde am dedus eu ca ati fi impreuna de doi ani, tu zici...ceva timp. Deci, s-ar putea ca acest timp sa nu fie suficient... ca sa ofere public ideea de relatie stabila, decenta etc. vis-a-vis de ce spuneam legat de pretentiile mamei si reala ei ingrijorare de parinte.
Fara sa te ofensez, dar nici unei mame nu i-ar conveni ca imaginea copilului despre "tata" (modelul lui masculin, pana la urma) sa fie confuza... daca de fiecare data cand merge in vacanta la el, tata e cu alta iubita... Si atunci, pana tata isi "stabilizeaza" viata amoroasa, e mai bine ca timpul ce-l petrece cu copilul sa fie doar in doi: tata-fiu!
Oricum, este valabil si ce-am scris inainte.
maimai_no1
Postat pe 22 Septembrie 2011 01:04
Mie-mi pari putin egoista. Sau, cel putin, naiva.
Asta pentru ca intr-adevar copilul este pe primul loc pentru un parinte. Este iresponsabil sa-ti expui copilul unor oameni daca nu esti sigur ca ei vor fi acolo de-a pururi. Nu spui nimic de planurile voastre de viitor. Ma gandesc ca nu exista, deci logic ca in aceasta faza a relatiei nu-l cunosti pe pici si trebuie sa pleci cand vine el la tati. Plan de viitor inseamna mult mai mult decat o vacanta peste doua luni, apropo.
Este grav, intr-adevar ca ti-a spus ca esti nimeni. Sigur el isi doreste de la relatia voastra acelasi lucru pe care ti-l doresti si tu?
kudika_pudika
Postat pe 22 Septembrie 2011 01:42
De la: maimai_no1, la data 2011-09-22 01:04:41Scuze, nu stiu de unde am dedus eu ca ati fi impreuna de doi ani, tu zici...ceva timp. Deci, s-ar putea ca acest timp sa nu fie suficient...

Eu inteleg din mesajul ei ca sunt impreuna de cateva luni (mai pe la sfarsit pomeneste de luni), deci clar exagereaza ea si nu intelege ca in aceasta faza a relatiei nu poate emite pretentii in ceea ce-l priveste pe junior.

De acord cu tine, apropo
kudika_pudika
Postat pe 22 Septembrie 2011 01:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fibroadenom 3 De la: Sasha_Criss 9 Septembrie 2015 16:28
pt fete 11 De la: pickard 23 Noiembrie 2010 09:11
Oferta sapunuri din lapte de capra 2 De la: kudika_23699 18 Decembrie 2012 15:53
Astrologie 12 De la: steffy91 25 Ianuarie 2012 15:43
gastrectomie subtotala 6 De la: Simona_Leafu_1 5 Martie 2014 13:54