Setari Cookie-uri

Zgarietura de pisica!

Buna seara, zilele acestea am fost la tara unde, normal, avem mai multe pisici iar mie cum imi plac foarte mult pisicile si toate animalele in general, nu am putut sa ma abtin sa nu il bag putin in seama pe motanelul pe care il crescusem de mic! Problema este ca jucandu-ma cu el, m-a zgariat pe laba piciorului! Nu ar fi asta beleaua, pt ca am mai fost zgariata de pisici si nu a fost nici o problema. Ideea e ca printre mai multe zgarieturi la laba piciorului (ca nu il mai puteam potoli, pana la urma l-am pocnit ca nu imi mai dadea drumul...), m-a intepat aproape de oul piciorului, pe partea interioara, drept intr-o vena (vinisoara); atunci imediat, a curs sange, de fapt se formase akolo sange cam cat o boaba de piper.Nu a sangerat mult, doar ca a ramas acolo un punct, semnul cum a bagat gheara, si ma doare atat locul cat si in jur cand apas. As descrie durerea ca atunci cand iti ia sange si te doare apoi locul.
Nu stiu ce sa fac acum, ca imi fac griji si de vre-o infectie ceva (ca pisica nu e vaccinata, desigur) si de faptul ca ma doare; celelalte zgarieturi au sangerat mai mult si nu ma dor ca asta . Sa trec pe la farmacie sa cer o parere? Oare sunt paranoica??

Postat pe 26 Septembrie 2011 20:40
De la: , la data 2011-09-26 20:40:18Buna seara, zilele acestea am fost la tara unde, normal, avem mai multe pisici iar mie cum imi plac foarte mult pisicile si toate animalele in general, nu am putut sa ma abtin sa nu il bag putin in seama pe motanelul pe care il crescusem de mic! Problema este ca jucandu-ma cu el, m-a zgariat pe laba piciorului! Nu ar fi asta beleaua, pt ca am mai fost zgariata de pisici si nu a fost nici o problema. Ideea e ca printre mai multe zgarieturi la laba piciorului (ca nu il mai puteam potoli, pana la urma l-am pocnit ca nu imi mai dadea drumul...), m-a intepat aproape de oul piciorului, pe partea interioara, drept intr-o vena (vinisoara); atunci imediat, a curs sange, de fapt se formase akolo sange cam cat o boaba de piper.Nu a sangerat mult, doar ca a ramas acolo un punct, semnul cum a bagat gheara, si ma doare atat locul cat si in jur cand apas. As descrie durerea ca atunci cand iti ia sange si te doare apoi locul.
Nu stiu ce sa fac acum, ca imi fac griji si de vre-o infectie ceva (ca pisica nu e vaccinata, desigur) si de faptul ca ma doare; celelalte zgarieturi au sangerat mai mult si nu ma dor ca asta . Sa trec pe la farmacie sa cer o parere? Oare sunt paranoica??

da pisica ...pisica se simte bine nu a turbat ?

eu zic sa mergi la medic sa faci antirabic in burtica.
tu nu pisica
PRALEA_
Postat pe 26 Septembrie 2011 20:45
De la: , la data 2011-09-26 20:40:18Buna seara, zilele acestea am fost la tara unde, normal, avem mai multe pisici iar mie cum imi plac foarte mult pisicile si toate animalele in general, nu am putut sa ma abtin sa nu il bag putin in seama pe motanelul pe care il crescusem de mic! Problema este ca jucandu-ma cu el, m-a zgariat pe laba piciorului! Nu ar fi asta beleaua, pt ca am mai fost zgariata de pisici si nu a fost nici o problema. Ideea e ca printre mai multe zgarieturi la laba piciorului (ca nu il mai puteam potoli, pana la urma l-am pocnit ca nu imi mai dadea drumul...), m-a intepat aproape de oul piciorului, pe partea interioara, drept intr-o vena (vinisoara); atunci imediat, a curs sange, de fapt se formase akolo sange cam cat o boaba de piper.Nu a sangerat mult, doar ca a ramas acolo un punct, semnul cum a bagat gheara, si ma doare atat locul cat si in jur cand apas. As descrie durerea ca atunci cand iti ia sange si te doare apoi locul.
Nu stiu ce sa fac acum, ca imi fac griji si de vre-o infectie ceva (ca pisica nu e vaccinata, desigur) si de faptul ca ma doare; celelalte zgarieturi au sangerat mai mult si nu ma dor ca asta . Sa trec pe la farmacie sa cer o parere? Oare sunt paranoica??


Durerea este data de zona alterata de intepatura pisicii,practic doare tesutul din imprejurul intepaturii.Daca zona respectiva se tumefiaza,devine foarte dureroasa,incepe sa se inflameze si apar zvacnituri in picior,mergi la medic sau direct la farmacie si solicita un sfat in vederea tratarii zonei respective.Pisicile nevaccinate sunt purtatoare de foarte multi microbi transmisibili la om!Poti sa dezinfectezi portiunea alterata cu spirt,rivanol,betadina,poti pune comprese reci pe picior,astfel incat sa-ti usureze durerea .Nu esti paranoica,dar este bine sa te ingrijesti si pe viitor evita joaca cu pisicile neobisnuite cu omul.Sunt dragalase,dar fiind feline, pot pune si oamenii in situatii neplacute.Vezi cum evolueaza durerea locala din zona afectata.
RAINBOWLADY
Postat pe 26 Septembrie 2011 20:52
Pe mine m-a invatat mama ca la ORICE zgarietura, julitura etc. sa pun imediat dezinfectant. Nu e un sfat redundant, chiar deloc.
kudika_pudika
Postat pe 28 Septembrie 2011 13:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VRETI SI VOI O PARTE DIN BANI INAPOI DIN CUMPARATURILE PROPRI ?? 10 De la: mihaiamedeo 27 Septembrie 2014 06:44
ma m indragostit de cel mai bun prieten al sotului meu 125 De la: Thais13 1 Decembrie 2011 20:08
Cum ne hidratam pielea inainte de a iesi din casa, in 5 pasi 3 De la: GHEISA_ 18 Iulie 2012 22:42
Buna tuturor! 9 De la: Constantin_Oana_1 29 August 2014 12:50
neata😀 4 De la: selin32 9 Octombrie 2015 12:17