Setari Cookie-uri

Dilema! Dilema! Dilema!

Nici nu prea stiu cum sa incep sau cum sa desfasor dilema mea. Mentionez intai ca este vorba de niste persoane de 30 de ani, nu de 15 care totusi pot avea dileme in dragoste.
Pe la sfarsitul lui iulie am reintalnit un fost amic de cand aveam acesti 15 ani. Am inceput sa iesim, sa vorbim la telefon si prin mesaje. Am plecat noaptea sa bem pur si simplu o cafea in Brasov, imi trimite mesaje ca ii este dor de mine, cand ma vede ma strange in brate, la o iesire cu prieteni de-ai mei a stat numai langa mine si m-a tinut de mana, am fost la mare unde m-a tinut in brate pe plaja si m-a pupat (pe obraz) incontinuu.
Doar ca atunci cand discutam despre relatii, el spune ca de vreo 2 ani nu ii mai arde de o relatie, ca ii e bine asa si ca noi suntem 2 persoane care se inteleg f bine si care se simt bine impreuna. A se intelege ca intre noi nu s-a petrecut nimic! Doar ca mie comportamentul lui nu mi se pare adecvat unui amic!
De vazut ne vedem mai rar, cam o data pe saptamana, din cauza programului amandurora dar la telefon si prin mesaje vorbim zilnic sau o data la 2 zile.
Eu deja am inceput sa cad pe panta alunecoasa si nu reusesc deloc sa-i deslusesc comportamentul. Poate ma ajutati voi. Nu stiu daca sa am rabdare sau sa ma rup in conditiile in care am inceput sa am sentimente pentru el si nu imi doresc sa sufar.
anutza1985
Postat pe 30 Septembrie 2011 10:12
Dragostea in sine e deja o panta alunecoasa , dar depinde cat de tare poti detine controlul ca sa ajungi in extrema cealalta si sa suferi.
El poate vede aceasta relatie ca una comfortabila , poate vrea intai sa se ataseze de tine sentimental si nu dtorita faptului ca s-ar fi culcat cu tine.Poate vrea ca lucrurile sa vina in ordinea fireasca , fiind un om matur acum si nejudecand in prisma adolescentului .Numai el poate sti ce gandeste , doreste de la relatia voastra.
Sunt barbati care au avut o relatie sa zicem , au rupt legatura si au tot cautat alte fete/femei tocmai pentru a intelege ei insusi daca o vor pe fosta sau nu.Nu neaparat din spirit de aventura zic ei , ci pentru a vedea daca rezista ispitelor
Stai de vorba cu el , stai de vorba cu tine insuti si vezi cat esti dispusa sa pierzi in cazul unei dezamagiri in cazul in care varianta lui nu iti e pe plac.
Aud , citesc foarte des : l-am modelat/ am modelat-o cum am vrut eu! Nu ne modelam , ne adaptam situatiilor si asta daca putem si credem ca avem pentru cine si ce! Nu te poti schimba dupa dorintele fiecaruia din viata ta.Azi adopti un comportament pentru ca x asa doreste si ii este LUI/EI bine iar data viitoare trebuie sa te reprogramezi dupa comportamentul altcuiva.
Succes si sa auzim de bine
Mayyyyana
Postat pe 30 Septembrie 2011 10:33
De la: anutza1985, la data 2011-09-30 10:12:26Nici nu prea stiu cum sa incep sau cum sa desfasor dilema mea. Mentionez intai ca este vorba de niste persoane de 30 de ani, nu de 15 care totusi pot avea dileme in dragoste.
Pe la sfarsitul lui iulie am reintalnit un fost amic de cand aveam acesti 15 ani. Am inceput sa iesim, sa vorbim la telefon si prin mesaje. Am plecat noaptea sa bem pur si simplu o cafea in Brasov, imi trimite mesaje ca ii este dor de mine, cand ma vede ma strange in brate, la o iesire cu prieteni de-ai mei a stat numai langa mine si m-a tinut de mana, am fost la mare unde m-a tinut in brate pe plaja si m-a pupat (pe obraz) incontinuu.
Doar ca atunci cand discutam despre relatii, el spune ca de vreo 2 ani nu ii mai arde de o relatie, ca ii e bine asa si ca noi suntem 2 persoane care se inteleg f bine si care se simt bine impreuna. A se intelege ca intre noi nu s-a petrecut nimic! Doar ca mie comportamentul lui nu mi se pare adecvat unui amic!
De vazut ne vedem mai rar, cam o data pe saptamana, din cauza programului amandurora dar la telefon si prin mesaje vorbim zilnic sau o data la 2 zile.
Eu deja am inceput sa cad pe panta alunecoasa si nu reusesc deloc sa-i deslusesc comportamentul. Poate ma ajutati voi. Nu stiu daca sa am rabdare sau sa ma rup in conditiile in care am inceput sa am sentimente pentru el si nu imi doresc sa sufar.



Nu te grabi cu manifestarea sentimentelor tale pana nu cunosti clar pozitia amicului tau in ceea ce priveste relatia voastra!!Nu mai sunteti copii si chiar daca ai inceput sa te indragostesti de el,nu lasa loc suspiciunilor,temerilor si a intrebarilor fara raspuns!Sunteti doi maturi,discutati,intr-adevar,comportamentul lui nu este acela al unui amic,dar nici nu-l poti acuza de neseriozitate pentru ca nu a facut nimic concludent in acest sens.Vad ca socializati cu usurinta,deci nu este vorba de vreo retinere in a vorbi unul cu celalalt!Probabil el s-a obisnuit cu stilul de viata liber,fara obligatii si de aceea nu vrea sa se implice intr-o relatie de iubire!Sau poate a suferit anterior si ii este teama sa nu treaca din nou prin acelasi supliciu,caci sa stii ,ca sunt si barbati care sufera din relatii precedente,din cauza iubitelor lor!In toata aceasta viata agitata,sa stii,ca nu numai femeile sunt cele "oropsite",sunt si destule cazuri in care barbatii sunt cei pusi la zid de catre partenerele lor,ar fi o dovada ipocrizie sa nu recunoastem acest lucru,este adevarat ,ca aceste situatii sunt mult mai rare decat cele intalnite in randul femeilor!Deci,discuta cu el la o cafea tot ceea ce trebuie lamurit si in functie de rezultatul obtinut,mergi sau nu mai departe!Bafta1 Iubirea traita la maturitate este mult mai patimasa si mai ravasitoare decat cea traita in anii de adolescenta sau tinerete!
RAINBOWLADY
Postat pe 30 Septembrie 2011 12:09
E clar ca vrea o relatie fara obligatii,adica sa te f*** si atat.
broscoiu
Postat pe 30 Septembrie 2011 12:13
Aveti 30 de ani si va comportati ca la 15. Pai luat in brate, pupat, etc... Ori alba, ori neagra, sunteti maturi, ce naiba !
luchianramona
Postat pe 30 Septembrie 2011 12:40
De la: anutza1985, la data 2011-09-30 10:12:26Nici nu prea stiu cum sa incep sau cum sa desfasor dilema mea. Mentionez intai ca este vorba de niste persoane de 30 de ani, nu de 15 care totusi pot avea dileme in dragoste.
Pe la sfarsitul lui iulie am reintalnit un fost amic de cand aveam acesti 15 ani. Am inceput sa iesim, sa vorbim la telefon si prin mesaje. Am plecat noaptea sa bem pur si simplu o cafea in Brasov, imi trimite mesaje ca ii este dor de mine, cand ma vede ma strange in brate, la o iesire cu prieteni de-ai mei a stat numai langa mine si m-a tinut de mana, am fost la mare unde m-a tinut in brate pe plaja si m-a pupat (pe obraz) incontinuu.
Doar ca atunci cand discutam despre relatii, el spune ca de vreo 2 ani nu ii mai arde de o relatie, ca ii e bine asa si ca noi suntem 2 persoane care se inteleg f bine si care se simt bine impreuna. A se intelege ca intre noi nu s-a petrecut nimic! Doar ca mie comportamentul lui nu mi se pare adecvat unui amic!
De vazut ne vedem mai rar, cam o data pe saptamana, din cauza programului amandurora dar la telefon si prin mesaje vorbim zilnic sau o data la 2 zile.
Eu deja am inceput sa cad pe panta alunecoasa si nu reusesc deloc sa-i deslusesc comportamentul. Poate ma ajutati voi. Nu stiu daca sa am rabdare sau sa ma rup in conditiile in care am inceput sa am sentimente pentru el si nu imi doresc sa sufar.


Nu mai deslusi nimic, ti-a zis omul ce avea de zis. ((el spune ca de vreo 2 ani nu ii mai arde de o relatie))
doi_ochi_caprui
Postat pe 30 Septembrie 2011 12:51
Eu ori l-as bate la cap cu intrebarea "Ce vrei de la mine?" pana-mi raspunde sau pana dispare; ori i-as spune ce-mi doresc eu de la el si sa ma mai caute cand se hotareste ce vrea. Simplu. Ca avem 30 de ani, nu 15 sa credem ca lumea se termina la un singur barbat, nu?
kudika_pudika
Postat pe 30 Septembrie 2011 13:15
Tu ai discutat ceva cu el sau sunt doar idei de ale tale? Daca nu, ia discuta cu el face-to-face si vezi ce zice.
Eva32
Postat pe 2 Octombrie 2011 00:08
De la: anutza1985, la data 2011-09-30 10:12:26Nici nu prea stiu cum sa incep sau cum sa desfasor dilema mea. Mentionez intai ca este vorba de niste persoane de 30 de ani, nu de 15 care totusi pot avea dileme in dragoste.
Pe la sfarsitul lui iulie am reintalnit un fost amic de cand aveam acesti 15 ani. Am inceput sa iesim, sa vorbim la telefon si prin mesaje. Am plecat noaptea sa bem pur si simplu o cafea in Brasov, imi trimite mesaje ca ii este dor de mine, cand ma vede ma strange in brate, la o iesire cu prieteni de-ai mei a stat numai langa mine si m-a tinut de mana, am fost la mare unde m-a tinut in brate pe plaja si m-a pupat (pe obraz) incontinuu.
Doar ca atunci cand discutam despre relatii, el spune ca de vreo 2 ani nu ii mai arde de o relatie, ca ii e bine asa si ca noi suntem 2 persoane care se inteleg f bine si care se simt bine impreuna. A se intelege ca intre noi nu s-a petrecut nimic! Doar ca mie comportamentul lui nu mi se pare adecvat unui amic!
De vazut ne vedem mai rar, cam o data pe saptamana, din cauza programului amandurora dar la telefon si prin mesaje vorbim zilnic sau o data la 2 zile.
Eu deja am inceput sa cad pe panta alunecoasa si nu reusesc deloc sa-i deslusesc comportamentul. Poate ma ajutati voi. Nu stiu daca sa am rabdare sau sa ma rup in conditiile in care am inceput sa am sentimente pentru el si nu imi doresc sa sufar.


..hai ca asta e tare!! deci o dilema la puterea a treia??
ii e dor de tine dupa 15 ani? lol....... tu ai sentimente pt el, dupa cateva cafele si o iesire la mare?lol.
cati ani ai, serios? sigur nu 15???
daca iti doresti o zbenguiala zdravana, go on girl, vrea doar sa te f..a!
kudika143524
Postat pe 5 Octombrie 2011 06:25
@1985 No fato ti-o spui io - nu te cu el ca vei fi dejamagita, punct.
faith742011
Postat pe 17 Noiembrie 2011 15:35
De la: faith742011, la data 2011-11-17 15:35:31@1985 No fato ti-o spui io - nu te cu el ca vei fi dejamagita, punct.


de unde stii,poate o ..bine
Ame_li
Postat pe 17 Noiembrie 2011 15:39
Intreaba-l ce vrea de la tine - si fi atenta niciodata sa nu-ti pui increderea deplina intr-un om daca nu-l cunosti suficient de bine - ca sa nu suferi pe urma....si alege ceea ce crezi ca e mai bine astfel incat sa-ti fie tie bine....
papusika_kudika
Postat pe 17 Noiembrie 2011 15:46
De la: Ame_li, la data 2011-11-17 15:39:08
De la: faith742011, la data 2011-11-17 15:35:31@1985 No fato ti-o spui io - nu te cu el ca vei fi dejamagita, punct.


de unde stii,poate o ..bine


faith742011
Postat pe 17 Noiembrie 2011 17:59
De la: Ame_li, la data 2011-11-17 15:39:08
De la: faith742011, la data 2011-11-17 15:35:31@1985 No fato ti-o spui io - nu te cu el ca vei fi dejamagita, punct.


de unde stii,poate o ..bine


NU ZIC NIMIC !
PICCKARD
Postat pe 17 Noiembrie 2011 19:18
De la: kudika197746, la data 2011-11-17 15:46:30Intreaba-l ce vrea de la tine - si fi atenta niciodata sa nu-ti pui increderea deplina intr-un om daca nu-l cunosti suficient de bine - ca sa nu suferi pe urma....si alege ceea ce crezi ca e mai bine astfel incat sa-ti fie tie bine....


ia uite unde e sfatoasa care ieri plangea pe aici!
PICCKARD
Postat pe 17 Noiembrie 2011 19:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despre viata 16 De la: BEL_AMY1 10 Ianuarie 2011 20:18
Dați-mi un sfat ce fac în continuare... 14 De la: Bebelysh 8 Februarie 2015 12:25
buna 36 De la: geo_x 18 Septembrie 2009 20:16
Caut colega apartament - Dorobanti 1 De la: marydya 29 Iulie 2008 00:12
Barbatii gemeni 22 De la: Barbie30_ 31 Mai 2011 11:46