Setari Cookie-uri

cat sa mai continui asa

Nu de mult timp am intalnit un barbat, are 34 de ani cu 9 mai mult ca mine, niciodata nu am avut o diferenta mare de varsta cu cineva.Dar el e diferit, nici nu-si arata varsta, in fine nu asta era problema, sunt cu el de 2 luni, in care nu exagerez cu nimic dar ne-am vazut absolut zilnic, simt ca avem 1 an inpreuna nu 2 luni.Am fost intai prieteni, ne povesteam ofurile, eu eram intr-o relatie urata, el era la fel.Apoi mi-a propus sa iesim, nu prea eram sigura dar am acceptat.In ziua aia el se despartise de iubita lui, probabil simtea nevoia sa vorbeasca cu cineva.Aveam emotii ca la 17 ani, tremuram, nu am stiut cei cu mine.Am stat in masina, am vorbit de la ora 9 seara la 4 dimineata, ne-am si sarutat putin, Ne-am intalnit si a doua seara, eu ma despartisem deja de iubit.la fel, am vorbit cu orele, nu ne plictiseam unul de altul.Incet, incet, ne-am dat seama ca ne simtim prea bine imreuna, radem peste masura, ne pupacim non stop, unul langa altul uitam de tot ce e in jur de orice problema.Dupa o luna de vorbit mi-a zis ca s-a impacat cu iubita, aici s-a stricat totul, nu puteam spune ca mor dupa el, dar m-a durut.Am continuat sa ma vad cu el, m-am si culcat cu el o data..chiar imi doream indiferent de situatie.El imi spune ca inca nu se intelege cu ea...ca e la fel ca in cei 6 ani, ca e rece, se tachineaza, ca el gaseste la mine blandetea, dragostea afectiunea care are nevoie, doar ca nu stie de ce sta langa ea, ca poate o iubeste sau poate ca e obisnuinta,dar mai asteapta, ca nici nu poate sa ma minta sa imi spuna ca o vor temina, ca nu stie, ca lasa timpul sa treaca..asa ca eu am decis sa raman langa el,,,ne vedem tot la fel de des,,,cu mine isi ocupa cea mai mare parte a timpului, nu ma face sa simt ca mai e o altta fata intre noi, ma alinta la fel...e la fel.Dar eu ma simt ciudat, e ceea ce mi-am jurat, ca niciodata nu as accepta sa fiu cu cineva care are pe alta, le faceam in toate felurile pe acele femei, si uite ca nu sti ce iti rezerva viata.Nu prea il pot lasa e singura mea bucurie, nici sa lupt cu ea nu pot, sa imi scot si eu armele, nu ar fi corect...chiar nu stiu
kudika481992
Postat pe 6 Decembrie 2011 16:47
de obicei reactionez urat la tradari, dar de data asta spun doar atat: tu pierzi in aceasta "ecuatie"

P.S Stii ce pierzi? Iti spun eu...pierzi timp, sentimente, demnitate..
ilumax_76
Postat pe 6 Decembrie 2011 16:52
Da', iar trebe' sa intervin.
Juramintele pe care si le face un om care vrea sa ia viata in piept, sa-si ia destinu' in propriile maini... nu au nici o valoare in momentu' in care, aproape de nicaieri, isi face simtita prezenta... dragostea. Iar daca "omu nostru" se dovedeste a fi si... o femeie, tot ce-a crezut ca a inteles din viata asta... se da peste peste cap. Ce sa facem, asa functioneaza...
Sfaturile utile, practice, pline de responsabilitate... pe care ti le vor da "colegele" mele imediat... nu te ajuta cu nimic. Cat timp esti indragostita... nimic altceva nu conteaza. Eee, daca te lecuiesti... vei puine toate acele sfaturi in practica cu brio... ba inca vreo cateva pe deasupra... Pana atunci insa... love is all around.
alegro6543
Postat pe 6 Decembrie 2011 16:57
alegro6543 mersi pentru raspuns, a fost haios intr-un fel, da asa e,,,,cat timp sunt indragostita, ma ghidez dupa ceea ce simt...apoi fac ce trebuie.Dar nu stiu cat de indragostita sunt, poate mai degraba imi place compania lui prea mult si inca nu este altul care sa il indragesc si mai vin si sarbatorile, care desii nu imi va apartine mie in totalitate, va fi si al meu si nu vreau tocmai acum sa raman singura...vreau sa am cu pe cineva care sa se bucure langa mine, de beculetele din oras, de braduti, de aceasta atmosfera de sarbatoare si sa fie cineva care totusi ma cunoaste si stie cum imi place sa fiu imbratisata in aceste momente.
kudika481992
Postat pe 6 Decembrie 2011 17:04
[quote name='kudika481992' date='2011-12-06 16:47:54'



Eu iti dau doar cinci minute ca timp de ragaz,pentru a lua o decizie in ceea ce te priveste!!!! Ma uit la ceas,,,,,,,,,,,,,,,,gata,s-au scurs !Draga mea,in cazul tau nu sunt sfaturi de dat,situatia este cat se poate de clara!Se pune in discutie intrebarea daca tu accepti sa fii a doua sau a "n-a",de fapt nu mai conteaza a cata esti pe traseul iubitului tau!!Iubesti si accepti orice,......atunci vin si te intreb;ce rost mai are topicul deschis de tine?
RAINBOWLADY
Postat pe 6 Decembrie 2011 17:12
Draga mea sti ce faci tu ? Te amagesti singura. Se vede ca ai nevoie de dragoste si afectiune din partea unui barbat. Dar gandeste-te ca acest barbat de care povestesti tu nu iti apart5ne tie in totalitate. Pe ce baza stai tu sa astepti ca va fi cu tine...nu ti-a dat nimik de inteles. Cum naiba omul ala iese cu tine desi are alta. Sunt sigura ca daca aia nu stie nimik pe langa tine poate mai are si altele si daca este asa este un afemeiat. Eu iti zik din start k nu i-as pierde vremea cu asa barbat. Mai este si cu 9 ani mai mare, asta se vede ca-i versat...Eu zic sa-ti cauti unul care sa fie liber de tot ....eu asa as face ....succes
kudika_nikole
Postat pe 6 Decembrie 2011 17:37
Alta carpa de sters pe jos.
broscoiu
Postat pe 6 Decembrie 2011 18:52
De la: kudika481992, la data 2011-12-06 16:47:54Nu de mult timp am intalnit un barbat, are 34 de ani cu 9 mai mult ca mine, niciodata nu am avut o diferenta mare de varsta cu cineva.Dar el e diferit, nici nu-si arata varsta, in fine nu asta era problema, sunt cu el de 2 luni, in care nu exagerez cu nimic dar ne-am vazut absolut zilnic, simt ca avem 1 an inpreuna nu 2 luni.Am fost intai prieteni, ne povesteam ofurile, eu eram intr-o relatie urata, el era la fel.Apoi mi-a propus sa iesim, nu prea eram sigura dar am acceptat.In ziua aia el se despartise de iubita lui, probabil simtea nevoia sa vorbeasca cu cineva.Aveam emotii ca la 17 ani, tremuram, nu am stiut cei cu mine.Am stat in masina, am vorbit de la ora 9 seara la 4 dimineata, ne-am si sarutat putin, Ne-am intalnit si a doua seara, eu ma despartisem deja de iubit.la fel, am vorbit cu orele, nu ne plictiseam unul de altul.Incet, incet, ne-am dat seama ca ne simtim prea bine imreuna, radem peste masura, ne pupacim non stop, unul langa altul uitam de tot ce e in jur de orice problema.Dupa o luna de vorbit mi-a zis ca s-a impacat cu iubita, aici s-a stricat totul, nu puteam spune ca mor dupa el, dar m-a durut.Am continuat sa ma vad cu el, m-am si culcat cu el o data..chiar imi doream indiferent de situatie.El imi spune ca inca nu se intelege cu ea...ca e la fel ca in cei 6 ani, ca e rece, se tachineaza, ca el gaseste la mine blandetea, dragostea afectiunea care are nevoie, doar ca nu stie de ce sta langa ea, ca poate o iubeste sau poate ca e obisnuinta,dar mai asteapta, ca nici nu poate sa ma minta sa imi spuna ca o vor temina, ca nu stie, ca lasa timpul sa treaca..asa ca eu am decis sa raman langa el,,,ne vedem tot la fel de des,,,cu mine isi ocupa cea mai mare parte a timpului, nu ma face sa simt ca mai e o altta fata intre noi, ma alinta la fel...e la fel.Dar eu ma simt ciudat, e ceea ce mi-am jurat, ca niciodata nu as accepta sa fiu cu cineva care are pe alta, le faceam in toate felurile pe acele femei, si uite ca nu sti ce iti rezerva viata.Nu prea il pot lasa e singura mea bucurie, nici sa lupt cu ea nu pot, sa imi scot si eu armele, nu ar fi corect...chiar nu stiu

ce naive sunteti... puneti botu' la orice vorba de a lor...
steffy91
Postat pe 6 Decembrie 2011 20:55
Asta cam asa este.
Se spune ca lumea este judecata dupa fapte, nu dupa vorbe.
Dar totusi cati/cate sunt gata sa si demonstreze asta ?
Max2
Postat pe 7 Decembrie 2011 08:47
De la: Max2, la data 2011-12-07 08:47:32Asta cam asa este.
Se spune ca lumea este judecata dupa fapte, nu dupa vorbe.
Dar totusi cati/cate sunt gata sa si demonstreze asta ?




Camelia_08
Postat pe 7 Decembrie 2011 16:18
De la: kudika481992, la data 2011-12-06 16:47:54nu stie de ce sta langa ea, ca poate o iubeste sau poate ca e obisnuinta,dar mai asteapta, ca nici nu poate sa ma minta sa imi spuna ca o vor temina, ca nu stie, ca lasa timpul sa treaca..asa ca eu am decis sa raman langa el,,,


Nu te respecta si daca a vazut ca ii permiti, continua sa nu te respecte din ce in ce mai mult. "Lasa timpul sa treaca"? Adica investeste in relatia lui timpul tau sau cum? Ai grija sa nu zica peste o vreme ca aventura cu tine l-a facut sa isi dea seama cat de mult o iubeste pe ea sau te miri ce...O relatie care incepe fara respect reciproc, nu are nici o sansa...
DayC
Postat pe 7 Decembrie 2011 16:24
Mai bine singura decat cu unu' care are pe alta. In momentele importante, tot singura vei fi si vei suferi
luchianramona
Postat pe 7 Decembrie 2011 16:40
Adica tu o tii langa-danga sa nu fii singura de Craciun?
Crede-ma o sa fii singura oricum, dar stai langa el daca vrei sa ai si ochii plansi sub brad.

Daca ai sa te uiti atenta in jurul tau, ai sa vezi ca bucuriile vin din mai multe surse, nu are cum sa fie el SINGURA bucurie.
kudika_pudika
Postat pe 7 Decembrie 2011 17:16
Lasa-l in pace, ca-si bate joc de tine. Eu cred ca in realitate nici el nu stie ce vrea. Probabil ca nu te iubeste nici pe tine, nici pe tipa cu care e. Cine stie, o astepta sa apara o a treia
Micaell
Postat pe 7 Decembrie 2011 18:43
eu o sfatuiesc sa nu,si mai puna atatea intrebari.daca se simte bine cu el sa se intalneasca.ce are de pierdut.daca tine relatia sau nu nu ai de unde sa stii.de fapt totul e relativ in viata asta.cred ca noi ne complicam viata.de ce?pentru ca punem prea multe intrebari.
kudika127260
Postat pe 7 Decembrie 2011 20:44
De la: kudika127260, la data 2011-12-07 20:44:43eu o sfatuiesc sa nu,si mai puna atatea intrebari.daca se simte bine cu el sa se intalneasca.ce are de pierdut.daca tine relatia sau nu nu ai de unde sa stii.de fapt totul e relativ in viata asta.cred ca noi ne complicam viata.de ce?pentru ca punem prea multe intrebari.

Probabil n-ai auzit de respect de sine
kudika_pudika
Postat pe 8 Decembrie 2011 00:34
De la: kudika127260, la data 2011-12-07 20:44:43eu o sfatuiesc sa nu,si mai puna atatea intrebari.daca se simte bine cu el sa se intalneasca.ce are de pierdut.daca tine relatia sau nu nu ai de unde sa stii.de fapt totul e relativ in viata asta.cred ca noi ne complicam viata.de ce?pentru ca punem prea multe intrebari.


Da, sa nu puna intrebari si sa stea dupa coada aluia inca zece ani de acum incolo, pana s-o trezi la 40 de ani singura si fara nimic al ei.
Micaell
Postat pe 8 Decembrie 2011 12:57
Data viitoare vei sti sa nu mai gresesti...trebuie sa-l cunoscut mai bine si sa nu te mai arunci asa repede in bratele oricarui necunoscut!!!



Titanika
Postat pe 8 Decembrie 2011 19:49
De la: ilumax_76, la data 2011-12-06 16:52:13de obicei reactionez urat la tradari, dar de data asta spun doar atat: tu pierzi in aceasta "ecuatie"

P.S Stii ce pierzi? Iti spun eu...pierzi timp, sentimente, demnitate..



Sint si eu de aceeasi parere...si

Iti transmit si eu ganduri de pe aceeasi frecventza, doar altfel expuse.

Spui ca in trecutul tau, ai condamnat felele care faceau ceea ce faci tu acum.
Felicitari fetei din trecut , iar tie sa-ti fie rusine pt crima ta fatza de tine.
Ti-ai ucis valorile morale, ca sa te cobori la nivel de imoralitate....
Unii spun: " sa ne urmam inima si nu ratiunea"... ei, afla ca, orice violator, tradator sau criminal, exact asta face.

Eu, am sa-ti dau o alta expresie: " tine minte, ca somnul ratiunii naste monstrii"
Nu inima trebuie urmata caci inima e tradatoare si muritoare... Adevarul trebuie urmat caci adevarul este lumina intelepciunii si este de natura vesnica. Adevarul este baza fiintzei, baza creeatiei, baza tuturor existentelor...
Iubirea nu traieste in minciuna. Indragostirea tradeaza iubirea.

Indragostirea inseamna tradare, minciuna, nebunie, moarte...
Iubirea inseamna curatenie, adevar, armonie, viatza...

Cu ce credeai ca vine dracu sa ne ispiteasca sa tradam iubirea, adevarul , curatenia, armonia vietzii ?
Credeai ca dracul vorbeste urat ? Sau ca este urat ? Ei, daca ai crezut aceste munciuni, aflca ca acolo ai pierdut primul razboi.

Ferestema doamne de cele frumoase, ca de cele urate ma feresc eu singur
denis_3d25
Postat pe 26 Decembrie 2011 06:37
Mama ce semnatura si-a tras Pericol Public ....."Ingerul Denis"
The_Exile
Postat pe 26 Decembrie 2011 07:34
De la: The_Exile, la data 2011-12-26 07:34:49Mama ce semnatura si-a tras Pericol Public ....."Ingerul Denis"


...nici semnatura ta nu e de lepadat
GHEISA_
Postat pe 26 Decembrie 2011 08:21
De la: LADY_IN_RED__, la data 2011-12-26 08:21:21
De la: The_Exile, la data 2011-12-26 07:34:49Mama ce semnatura si-a tras Pericol Public ....."Ingerul Denis"


...nici semnatura ta nu e de lepadat


mi-a furat gagica
PICCKARD
Postat pe 26 Decembrie 2011 08:26
De la: LADY_IN_RED__, la data 2011-12-26 08:21:21
De la: The_Exile, la data 2011-12-26 07:34:49Mama ce semnatura si-a tras Pericol Public ....."Ingerul Denis"


...nici semnatura ta nu e de lepadat

Du-te pe topicul "Pt voi dragi prieteni" si ai sa vezi cat de mult o "iubesc" pe scumpa de zecezece
The_Exile
Postat pe 26 Decembrie 2011 08:26
De la: The_Exile, la data 2011-12-26 07:34:49Mama ce semnatura si-a tras Pericol Public ....."Ingerul Denis"
in ger sa stea el,denis...
INVIZIBILUL999
Postat pe 26 Decembrie 2011 08:28
De la: denis_3d25, la data 2011-12-26 06:37:03
Eu, am sa-ti dau o alta expresie: " tine minte, ca somnul ratiunii naste monstrii"
Nu inima trebuie urmata caci inima e tradatoare si muritoare... Adevarul trebuie urmat caci adevarul este lumina intelepciunii si este de natura vesnica. Adevarul este baza fiintzei, baza creeatiei, baza tuturor existentelor...

Respect pentru ce ai zis mai sus, dar exista cateva probleme aici:
1. Nici o idee nu e atat de 'adevarata' incat sa nu trebuieasca testata cu indoiala.
2. Adevarul il dicteaza cine cunoaste cel mai mult despre un anume subiect. Si intotdeauna se va gasi cineva sa cunoasca mai mult, deci adevarul devine subiectiv. Ce consideri a fi adevarat e foarte probabil ca pe parcurs sa ti se dovedeasca a fi fals.
3. Da, somnul ratiunii naste monstrii...si d-aia unii au doua personalitati si o dezvolta pe a 3-a.
Max2
Postat pe 26 Decembrie 2011 15:34
De la: kudika481992, la data 2011-12-06 16:47:54Nu de mult timp am intalnit un barbat, are 34 de ani cu 9 mai mult ca mine, niciodata nu am avut o diferenta mare de varsta cu cineva.Dar el e diferit, nici nu-si arata varsta, in fine nu asta era problema, sunt cu el de 2 luni, in care nu exagerez cu nimic dar ne-am vazut absolut zilnic, simt ca avem 1 an inpreuna nu 2 luni.Am fost intai prieteni, ne povesteam ofurile, eu eram intr-o relatie urata, el era la fel.Apoi mi-a propus sa iesim, nu prea eram sigura dar am acceptat.In ziua aia el se despartise de iubita lui, probabil simtea nevoia sa vorbeasca cu cineva.Aveam emotii ca la 17 ani, tremuram, nu am stiut cei cu mine.Am stat in masina, am vorbit de la ora 9 seara la 4 dimineata, ne-am si sarutat putin, Ne-am intalnit si a doua seara, eu ma despartisem deja de iubit.la fel, am vorbit cu orele, nu ne plictiseam unul de altul.Incet, incet, ne-am dat seama ca ne simtim prea bine imreuna, radem peste masura, ne pupacim non stop, unul langa altul uitam de tot ce e in jur de orice problema.Dupa o luna de vorbit mi-a zis ca s-a impacat cu iubita, aici s-a stricat totul, nu puteam spune ca mor dupa el, dar m-a durut.Am continuat sa ma vad cu el, m-am si culcat cu el o data..chiar imi doream indiferent de situatie.El imi spune ca inca nu se intelege cu ea...ca e la fel ca in cei 6 ani, ca e rece, se tachineaza, ca el gaseste la mine blandetea, dragostea afectiunea care are nevoie, doar ca nu stie de ce sta langa ea, ca poate o iubeste sau poate ca e obisnuinta,dar mai asteapta, ca nici nu poate sa ma minta sa imi spuna ca o vor temina, ca nu stie, ca lasa timpul sa treaca..asa ca eu am decis sa raman langa el,,,ne vedem tot la fel de des,,,cu mine isi ocupa cea mai mare parte a timpului, nu ma face sa simt ca mai e o altta fata intre noi, ma alinta la fel...e la fel.Dar eu ma simt ciudat, e ceea ce mi-am jurat, ca niciodata nu as accepta sa fiu cu cineva care are pe alta, le faceam in toate felurile pe acele femei, si uite ca nu sti ce iti rezerva viata.Nu prea il pot lasa e singura mea bucurie, nici sa lupt cu ea nu pot, sa imi scot si eu armele, nu ar fi corect...chiar nu stiu


Daca nu ar fi iubit-o pe acea femeie nu s-ar fi reintors la ea. Nu te reintorci la un om fata de care nu mai simti mai nimic, mai ales ca nu au si copii, care sa-i tina fortat impreuna. El te minte cu multa nerusinare, el inca tine la femeia cu care formeaza un cuplu oficial si-mi pare rau sa-ti spun, dar el a speculat vulnerabilitatea ta din momentul crizei cu fostul tau iubit, s-a prins ca tu il placi si te-a determinat intr-un fel sau altul sa-ti parasesti iubitul. Sa fiu in locul tau l-as pune sa aleaga: eu sau cealalta femeie, iar asta fara drept de apel, adica nu as accepta sa ma amane o luna, doua sau mai multe, sub diferite pretexte. Daca ar incerca sa ma abureasca cu tot felul de scuze in continuare, i-as spune "ok, tu ai ales!" si i-as arata usa. Nu se merita sa-ti incurci viata cu astfel de indivizi, care sa te tina in sah ani de zile, pentru ca asa-i comod lui, in timp ce tineretea si frumusetea ta ar pali cu trecerea anilor si ai ajunge dupa "n" de amantlac sa te intrebi cu ce te-ai ales de pe urma unei astfel de legaturi? Merita sa-ti consumi cativa ani din viata si tineretea in indoieli, iluzii desarte, suferinta, lacrimi? Inainte de a te gandi la el, gandeste-te, mai intai de toate, la tine.
franziska_eu
Postat pe 29 Decembrie 2011 01:26
De la: denis_3d25, la data 2011-12-26 06:37:03
De la: ilumax_76, la data 2011-12-06 16:52:13de obicei reactionez urat la tradari, dar de data asta spun doar atat: tu pierzi in aceasta "ecuatie"

P.S Stii ce pierzi? Iti spun eu...pierzi timp, sentimente, demnitate..



Sint si eu de aceeasi parere...si

Iti transmit si eu ganduri de pe aceeasi frecventza, doar altfel expuse.

Spui ca in trecutul tau, ai condamnat felele care faceau ceea ce faci tu acum.
Felicitari fetei din trecut , iar tie sa-ti fie rusine pt crima ta fatza de tine.
Ti-ai ucis valorile morale, ca sa te cobori la nivel de imoralitate....
Unii spun: " sa ne urmam inima si nu ratiunea"... ei, afla ca, orice violator, tradator sau criminal, exact asta face.

Eu, am sa-ti dau o alta expresie: " tine minte, ca somnul ratiunii naste monstrii"
Nu inima trebuie urmata caci inima e tradatoare si muritoare... Adevarul trebuie urmat caci adevarul este lumina intelepciunii si este de natura vesnica. Adevarul este baza fiintzei, baza creeatiei, baza tuturor existentelor...
Iubirea nu traieste in minciuna. Indragostirea tradeaza iubirea.

Indragostirea inseamna tradare, minciuna, nebunie, moarte...
Iubirea inseamna curatenie, adevar, armonie, viatza...

Cu ce credeai ca vine dracu sa ne ispiteasca sa tradam iubirea, adevarul , curatenia, armonia vietzii ?
Credeai ca dracul vorbeste urat ? Sau ca este urat ? Ei, daca ai crezut aceste munciuni, aflca ca acolo ai pierdut primul razboi.

Ferestema doamne de cele frumoase, ca de cele urate ma feresc eu singur


Cat poti abera... Cum naiba poti afirma o asemenea prostie: "un criminal sau un violator isi urmeaza inima" ??? Pai cine are inima, e in stare sa faca lucruri grave semenilor sai? Atunci cand gresim, ratiunea a dat chix, si nicidecum inima. Inima ne indeamna sa iubim si sa fim mai buni unii cu ceilalti, ratiunea te indeamna la tot felul de lucruri, uneori chiar si-n folos propriu, si-n detrimentul altora. Inima nu-i nici tradatoare si nici muritoare, ratiunea insa da. Uneori, luand decizii gresite ajungem sa ne tradem noi pe noi insine, uneori erorile de rationament ne pot aduce in situatii periculoase. Daca iubesti un om inseamna ca-l tradezi? Daca iubirea e trecatoare in unele cazuri, lucrul acesta se intampla tot din cauza esuarii partii rationale din noi, deoarece am luat hotarari sau masuri, care au afectat, in timp, relatia noastra cu celalalt. Inima nu greseste, ratiunea insa, da. Daca toti am rationa corect in orice moment al vietii noastre, am fi cu totii perfecti traind viata perfecta, dar cum lucrurile nu stau asa, RATIONAMENTUL tau cum ca inima ar fi inselatoare si mincinoasa pica. Iata cum mult preaslavitul tau rationament a dat gres in cazul de fata, deoarece te-ai hazardat in niste afirmatii fara acoperire in realitate.

franziska_eu
Postat pe 29 Decembrie 2011 01:41
De la: franziska_eu, la data 2011-12-29 01:41:31
De la: denis_3d25, la data 2011-12-26 06:37:03
De la: ilumax_76, la data 2011-12-06 16:52:13de obicei reactionez urat la tradari, dar de data asta spun doar atat: tu pierzi in aceasta "ecuatie"

P.S Stii ce pierzi? Iti spun eu...pierzi timp, sentimente, demnitate..



Sint si eu de aceeasi parere...si

Iti transmit si eu ganduri de pe aceeasi frecventza, doar altfel expuse.

Spui ca in trecutul tau, ai condamnat felele care faceau ceea ce faci tu acum.
Felicitari fetei din trecut , iar tie sa-ti fie rusine pt crima ta fatza de tine.
Ti-ai ucis valorile morale, ca sa te cobori la nivel de imoralitate....
Unii spun: " sa ne urmam inima si nu ratiunea"... ei, afla ca, orice violator, tradator sau criminal, exact asta face.

Eu, am sa-ti dau o alta expresie: " tine minte, ca somnul ratiunii naste monstrii"
Nu inima trebuie urmata caci inima e tradatoare si muritoare... Adevarul trebuie urmat caci adevarul este lumina intelepciunii si este de natura vesnica. Adevarul este baza fiintzei, baza creeatiei, baza tuturor existentelor...
Iubirea nu traieste in minciuna. Indragostirea tradeaza iubirea.

Indragostirea inseamna tradare, minciuna, nebunie, moarte...
Iubirea inseamna curatenie, adevar, armonie, viatza...

Cu ce credeai ca vine dracu sa ne ispiteasca sa tradam iubirea, adevarul , curatenia, armonia vietzii ?
Credeai ca dracul vorbeste urat ? Sau ca este urat ? Ei, daca ai crezut aceste munciuni, aflca ca acolo ai pierdut primul razboi.

Ferestema doamne de cele frumoase, ca de cele urate ma feresc eu singur


Cat poti abera... Cum naiba poti afirma o asemenea prostie: "un criminal sau un violator isi urmeaza inima" ??? Pai cine are inima, e in stare sa faca lucruri grave semenilor sai? Atunci cand gresim, ratiunea a dat chix, si nicidecum inima. Inima ne indeamna sa iubim si sa fim mai buni unii cu ceilalti, ratiunea te indeamna la tot felul de lucruri, uneori chiar si-n folos propriu, si-n detrimentul altora. Inima nu-i nici tradatoare si nici muritoare, ratiunea insa da. Uneori, luand decizii gresite ajungem sa ne tradem noi pe noi insine, uneori erorile de rationament ne pot aduce in situatii periculoase. Daca iubesti un om inseamna ca-l tradezi? Daca iubirea e trecatoare in unele cazuri, lucrul acesta se intampla tot din cauza esuarii partii rationale din noi, deoarece am luat hotarari sau masuri, care au afectat, in timp, relatia noastra cu celalalt. Inima nu greseste, ratiunea insa, da. Daca toti am rationa corect in orice moment al vietii noastre, am fi cu totii perfecti traind viata perfecta, dar cum lucrurile nu stau asa, RATIONAMENTUL tau cum ca inima ar fi inselatoare si mincinoasa pica. Iata cum mult preaslavitul tau rationament a dat gres in cazul de fata, deoarece te-ai hazardat in niste afirmatii fara acoperire in realitate.



*tradam
franziska_eu
Postat pe 29 Decembrie 2011 01:48
Bine spus franziska
The_Exile
Postat pe 29 Decembrie 2011 05:35
De la: The_Exile, la data 2011-12-26 07:34:49Mama ce semnatura si-a tras Pericol Public ....."Ingerul Denis"





Am ras, am ras dar stii ca are dreptate Denis?!
Thais13
Postat pe 29 Decembrie 2011 07:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
imi caut jumatatea 67 De la: scorpio67 16 Iulie 2009 09:15
Cum atrage o extravertita un carismatic? 62 De la: Miss_Stardust 25 Ianuarie 2011 22:18
Cat de departe sunteti dispuse sa mergeti pt. cariera? 28 De la: Max2 17 Noiembrie 2011 23:20
cat sa mai continui asa 54 De la: kudika_nikole 11 Ianuarie 2012 00:30
Cum se fac cuplãrile în high life? 28 De la: darksukkubus69 2 Iulie 2009 23:15