Setari Cookie-uri

:)

BIO inseamna murdarie...bunicii nostri aveau in batatura minim 2-3 porci, 1-2 vaci, plus n inaripate...gandeste-te ca toata mizeria se ducea catre rasaduri...si ce sanatosi eram...pt ca totul era un ciclu natural...orataniile mancau boabe nemoddificate genetic, vacile pasteau iarba de pe imasuri, iar porcii erau hraniti cu laturi
miss_darine
Postat pe 20 Octombrie 2011 16:47
De la: kudika421339, la data 2011-10-20 16:46:06
Draga mea,dar acesta este sistemul care ne conduce!Toate supermarket-urile,megamarket-urile,sunt construite,organizate,intretinute si dezvoltate,de catre dezvoltatori si investitori straini si de aici vine impotrivirea introducerii in circuitul intern,a marfii pur romaneasca!Unde ar mai fi interesul lor,daca s-ar vehicula marfuri traditionale romanesti?Unde ne este agricultura cea de altadata?Unde este granarul Europei,Baraganul nostru,fruntea tarii in materie de culturi agricole?UInde ne este industria cu toate ramurile ei,unde ne sunt cooperativele mestesugaresti,la care se formau marii meseriasi ai timpurilor?Cum vrei tu sa mananci sanatos,cand am fost vanduti precum niste sclvi,puterilor straine?Si sunt multe de spus,dar ma opresc aici!Zootehnia,cultura mica si mare si toate celellte ramuri agricole,sunt in agonie generala!Micii intreprinzatori se chinuie pana la limita suportabilitatii,in incercarea de a face ceva pentru acest popor!Nu mai spun nimic,caci ,iar o sa am parte de oprobiul Admin-ului si mi se va sterge comment-ul!Asta este realitatea!

daca te vei duce in magazine din afara vei gasi marfa romaneasca , germanii ne lauda pt branza buna pe care o fabricam, francezi trimit anual feed-back-uri cercetatorilor americani despre vinurile romanesti( pe care doresc sa si le atribuie, francezi isi doresc atat de mult ca multe vinurile de pe piata lor sa nu mai aibe trecute pe eticheta Romania...)mi se pare groaznic ca ni se baga chimicale pe gat in timp ce alti se desfata cu bunataturi
yumy
Postat pe 20 Octombrie 2011 16:55
De la: miss_darine, la data 2011-10-20 16:47:22BIO inseamna murdarie...bunicii nostri aveau in batatura minim 2-3 porci, 1-2 vaci, plus n inaripate...gandeste-te ca toata mizeria se ducea catre rasaduri...si ce sanatosi eram...pt ca totul era un ciclu natural...orataniile mancau boabe nemoddificate genetic, vacile pasteau iarba de pe imasuri, iar porcii erau hraniti cu laturi


Asa este,Darine,dar cati tarani mai procedeaza astfel si la nivel national,cate crescatorii de animale si pasari,acelea care mai exista,beneficiaza de hrana naturala?Totul este bazat pe chimicale,ingrasaminte sintetice!Chiar si taranul isi hraneste pasarile si animalele cu ingrasaminte amestecate cu hrana naturala!Pasarile,animalele,toate cresc mai repede si cei care fac si comert cu asa ceva,sunt si foarte multumiti!Din pacate,lumea se confrunta din ce in ce mai mult cu chimicalele moderne,revolutionare in materie de hrana artificiala!
RAINBOWLADY
Postat pe 20 Octombrie 2011 17:01
da pana la urma omul vea multi bani in beneficiul lui, cred ca si daca ar inecerca sa faca agricultura evitand sa foloseasca tot felul de chimicale ar face multi bani....e tragic ceea ce se intampla si cum privim neputinciosi, de multi ori luam parte la niste procese de marketing(reclame) si incurajam astfel lucruri care nu ne plac, parca imi suna a complicitate la ceva urat, gen furat poate chiar si crima, niciodata nu se stie in ce poate degenera acest interes pt cat mai multi bani...
yumy
Postat pe 20 Octombrie 2011 17:08
[quote name='yumy' date='2011-10-20 16:55:44'

daca te vei duce in magazine din afara vei gasi marfa romaneasca , germanii ne lauda pt branza buna pe care o fabricam, francezi trimit anual feed-back-uri cercetatorilor americani despre vinurile romanesti( pe care doresc sa si le atribuie, francezi isi doresc atat de mult ca multe vinurile de pe piata lor sa nu mai aibe trecute pe eticheta Romania...)mi se pare groaznic ca ni se baga chimicale pe gat in timp ce alti se desfata cu bunataturi[/quote]


Da,este adevarat,dar consumatorii respectivi ne aduc bani in visteria nationala,aici este vorba de cointeresare economica.Nu insist asupra acestui subiect,caci am trece in alt registru si nu vreau acest lucru.Totusi,nu putem generaliza,eu una,daca vreau ceva natural,imi pot cumpara si referindu-ma la fructe,procedez la fel.Nu cumpar fructe si legume din supermarket-uri,cu toate ca si taranii nostrii au trecut la artificii in ceea ce priveste produsele pe care le aduc pe piata.S-au "smecherit" si ei,nu mai vor sa transpire foarte mult la coada vacii sau la plivitul legumelor,pomii fructiferi sunt mai mult sau mai putin stropiti cu tot felul de substante care afecteaza coaja fructelor!Era o vorba care circula in popor;fructul natural,era cel in care gaseai viermele,caci acesta nu rezista la stropeala executata de catre proprietarul livezii!Totul este schimbat pana si in mentalitatea omului,nu numai in procedura de lucru!
RAINBOWLADY
Postat pe 20 Octombrie 2011 17:17
pana la urma se poate observa ca si in alimentatie ca si in viata reala, daca m-a inselat partenerul hai sa-l insel si eu, asa si cu tarani daca ei nu mai au loc,ce s afaca si ei, incep sa renunte la munca in zadar neplatita corespunzator si cine a pus mana pe un contract cu vreun investitor din afara, prefera sa importe.
mi-as permite sa aduc in discutie afacere viermilor de matase...din pacate in afara se bucura de mai mult succes decat la noi, sper ca vreun om cu bani si care vrea sa investeasca in ceva bun sa isi faca un plan bun de marketing si sa faca o afacere care sa aduca beneficii si pentru tara asta, cred ca asa cum l-au ucis pe ceausescu, il pot da jos de la conducere si pe basescu, niciodata nu am inteles de ce daca nu ne convine ceva, de ce ne place sa ne lasam asa batuti de "soarta"de data asta este in joc si sanatatea noastra si a copiilor, mai ales al copiilor, si mai ales fugim( de exemplu romanii au preferat sa plece in afara)daca mai avem un gram de umanitate in noi sa trecem la fapte si sa nu ne mai ferim de munca...ar fii multe de zis, oricum subiectul este unul destul de delicat, pe care multi il evita si merg mai departe...
daca unii ar zice ca e rusine sa vb de sex, pana la urma daca dai un search pe google gasesti raspunsuri, in schimb daca dai un search pe google de ce nu mancam sanatos nu o sa gasesti niste raspunsuri concrete ci niste invaluiri si recomandari de a manca sanatos, totul ambalat frumos si ascuns in fata unor reclame gata sa ne emotioneze pana la lacrimi
yumy
Postat pe 20 Octombrie 2011 17:28
De la: yumy, la data 2011-10-20 16:55:44
De la: kudika421339, la data 2011-10-20 16:46:06
Draga mea,dar acesta este sistemul care ne conduce!Toate supermarket-urile,megamarket-urile,sunt construite,organizate,intretinute si dezvoltate,de catre dezvoltatori si investitori straini si de aici vine impotrivirea introducerii in circuitul intern,a marfii pur romaneasca!Unde ar mai fi interesul lor,daca s-ar vehicula marfuri traditionale romanesti?Unde ne este agricultura cea de altadata?Unde este granarul Europei,Baraganul nostru,fruntea tarii in materie de culturi agricole?UInde ne este industria cu toate ramurile ei,unde ne sunt cooperativele mestesugaresti,la care se formau marii meseriasi ai timpurilor?Cum vrei tu sa mananci sanatos,cand am fost vanduti precum niste sclvi,puterilor straine?Si sunt multe de spus,dar ma opresc aici!Zootehnia,cultura mica si mare si toate celellte ramuri agricole,sunt in agonie generala!Micii intreprinzatori se chinuie pana la limita suportabilitatii,in incercarea de a face ceva pentru acest popor!Nu mai spun nimic,caci ,iar o sa am parte de oprobiul Admin-ului si mi se va sterge comment-ul!Asta este realitatea!

daca te vei duce in magazine din afara vei gasi marfa romaneasca , germanii ne lauda pt branza buna pe care o fabricam, francezi trimit anual feed-back-uri cercetatorilor americani despre vinurile romanesti( pe care doresc sa si le atribuie, francezi isi doresc atat de mult ca multe vinurile de pe piata lor sa nu mai aibe trecute pe eticheta Romania...)mi se pare groaznic ca ni se baga chimicale pe gat in timp ce alti se desfata cu bunataturi
aberezi cu vinurile,,ne intrec aya de departe,,ca avem si noi vinuri bune e altcva,,cu haleala insa noi inca nu prea suntem prea poluati,,dar devenim incet incet,,chiar foate,,produsele asa zis naturale oricum sau alterat de mult,,din cauza poluari cand ne intalnim si noi ano sa vb de haleala
thadoogback
Postat pe 20 Octombrie 2011 17:34
De la: yumy, la data 2011-10-20 16:34:59da..din pacate ne distrugem tot mai mult, lucrurile se misca intr-un mod alert, iar noi suntem din in ce mai obositi pt a tine pasul cu modificarile, fie prea sensibili(76,5% din populatia lumii dezvolta o forma de alergie), sistemul imunitar uman inca nu este pregatit sa faca fata noilor schimbari meteorologice(cauzate tot de noi) si nici noilor virusuri ce au aparut. cred ca medici in loc sa piarda timpul cu a cauta un remediu pt a vindeca anumite boli, mai bine ar cauta modalitati de a combate aparitia lor, se stie foarte bine ca e mai bine sa previi decat sa rezolvi. este adevarat nu putem modifica mult lucrurile, insa stim sigur ca am putea schimba asta, totul este sa vrem, sa ne dorim sa ne fie bine
e cred ca si in ciuda tehnologiei ar putea exista alimente bune, de exemplu sunt multi tarani care vor sa isi vanda merele lor din livezi, dar in supermarketuri ele nu sunt primite ca vezi sunt prea mici sau sunt usor stricate(tot noi suntem de vina, refuzam ceva natural) ar trebui sa le dam voie oamenilor care chiar muncesc, se duc cu vaca pe camp, cu oile in creierul muntilor sa vanda si sa faca un ban cinstit, ba mai mult astfel ne-am hrani sanatos, insa statul ii exclude de pe piata, iar bietii oameni ajung sa iti taie animalele sau sa le vanda pe nimic si astfel o luam pe urma americanilor si se duce si putinul de hrana naturala de care am mai putea beneficia si acum stau si ma intreb cat de inconstienti suntem...chiar vrem sa ajungem pe urmele americanilor care se indoapa cu fast-food( chiar daca puiul a fost crescut intr-o ferma, el e chimic in totalitate, fiind hranit cu proumb modificat genetic)
de asta cred ca noi ca si tara am putea face ceva..mai avem ceva natural care ar putea sa ne salveze sanatatea, macar in punctul asta sa ne mobilizam daca in altele am cazut si am pierdut totul...pt ca din cate observ straini au descoperit sursa bio de hrana si deja incep sa o exploateze....
bai iumi asta nu au cum sa o faca mai medicii,,,sa combatas aparitia bolilor,,voi nu intelegeti cva ,,sau nu vreti sa intelegeti,,nu e vb de ,,e vb de cei care au cva de spus in sensul asta ,,adica de facut,,guvernele tuturor tarilor,,,omenirea daca crede cnva ca evolueaza se inseala amarnic,,,asta este involutie totala,,nicidecum evolutie,,ne facem singuri rau,,ya zi ano cand sa vin sa te yau
thadoogback
Postat pe 20 Octombrie 2011 17:40
Produsele naturale nu se gasesc in comert. Am aproape 2 ani de cand nu mai consum produse lactate sau orice fel de imitatie de carne de prin supermarket iar sucurile mi le prepar eu acasa. Acest stil de viata e un pic ma costisitor si iti ia un pic de timp ca sa ti-l procuri dar se merita.
Consumatorii cumpara mai mult un produs fiindca au vazut pur si simplu o reclama la tv ceea ce e total gresit. Produsul promite multe pe micul ecran si vinde iluzii iar noi picam ca dudele.
piranha
Postat pe 20 Octombrie 2011 18:07
da ma bucur ca ai un stil de viata sanatos, poate mai multi ar trebui sa iti urmeze exemplul, pana la urma e vorba si de sanatatea noastra, iar produsele naturale sunt alea pe care ni le facem noi cum mana noastra, si oricum e foarte greu sa ai incredere in cineva ca mai produce in zilele noastre ceva antural, totusi e pacat pt ca sitm ca se poate
yumy
Postat pe 21 Octombrie 2011 08:15
De la: yumy, la data 2011-10-21 08:15:32da ma bucur ca ai un stil de viata sanatos, poate mai multi ar trebui sa iti urmeze exemplul, pana la urma e vorba si de sanatatea noastra, iar produsele naturale sunt alea pe care ni le facem noi cum mana noastra, si oricum e foarte greu sa ai incredere in cineva ca mai produce in zilele noastre ceva antural, totusi e pacat pt ca sitm ca se poate
vrajeala ieftina,,nu se poate nimik
thadoogback
Postat pe 21 Octombrie 2011 22:13
stil de viata sanatos in visele voastre
thadoogback
Postat pe 21 Octombrie 2011 22:37
sa va zic cva,,stilul de viata sanatos in primul rand nicidecum nu vine din hrana,,au fost oameni care se hraneau cu poame uscate ft rar si erau cei mai sanatosi,,,omenirea face ft mari greseli,,,,,dacii stiau ca nicidecum din ce mananci vine sanatatea,,ci din suflet poti tu sa mananci si urzici,,zi de zi,,, cascati bn ochi nu va mai lasati influentati de vb
thadoogback
Postat pe 21 Octombrie 2011 22:44
ha ha e ca si cum ai zice drogheaza-te ca oricum daca sufletul e fericit nu o sa patesti nimic
yumy
Postat pe 22 Octombrie 2011 07:47
De la: yumy, la data 2011-10-22 07:47:22 ha ha e ca si cum ai zice drogheaza-te ca oricum daca sufletul e fericit nu o sa patesti nimic
nu cum sa ai sufletul sanatos daca te droghezi nu e cazul sa bati campi
thadoogback
Postat pe 22 Octombrie 2011 17:57
De la: thadoogback, la data 2011-10-22 17:57:37
De la: yumy, la data 2011-10-22 07:47:22 ha ha e ca si cum ai zice drogheaza-te ca oricum daca sufletul e fericit nu o sa patesti nimic
nu cum sa ai sufletul sanatos daca te droghezi nu e cazul sa bati campi

pai vezi tu ai zis-o nu bate campii
yumy
Postat pe 28 Octombrie 2011 19:42
Ce pacat nu mai bea nimeni iaurt
yumy
Postat pe 18 Aprilie 2012 08:57
Iartul si celelalte lactate sunt bune, dar in cantiati moderate, altfel apar probleme ale tenului, etc.
dorina2011
Postat pe 4 Iunie 2013 10:37
De la: yumy, la data 2011-10-19 11:57:44niciun subiect, iata dovada pura cat de putini oameni sunt interesati de sanatate in special de silueta, nu ca ar fii foarte bune produsele tnuva, dar nimeni nu pare interesant nici de macar a ceva similar acestui produs, toti utilizatori kudika au in cap sex si despartiri, toti se ingramadesc pe sex si se cred importanti
daca tot am deschid topic la acest subiect, revin dupa aceasta mica paranteza asupra subiectului.
ce stiti despre aceasta firma sau firmele concurente, cati dintre voi stiu ce contin aceste produse?
cati dintre voi a acesat site-ul acestei organizatii? cum credeti ca influenteaza viata oamenilor consumul acestui produs?
cu siguranta o sa va intrebati de ce va adresez aceste intrebari, nu sunt interesata nici pe departe de ceea ce consumati, iar scopul intrebarilor poate sa-l aflati chiar voi, asta daca o sa stiti care este si sloganul acestei companii si daca o sa va dati cata legatura are cu viata vostra.
sunt convinsa ca nici 1% din oamenii din tara asta nu sunt constienti de efectul acestei firme asupra vietii noastre si cat de important este sa invatam in aceste vremuri sa traim sanatos


Parca ai face lobby firmei respective, pe bune.
kudika_32792
Postat pe 4 Iunie 2013 10:55
Eu prefer sa tin cu fermierul de rand, decat cu vreo firma.
kudika_32792
Postat pe 4 Iunie 2013 10:56
De la: yumy, la data 2011-10-20 15:08:27 acum imi dai seama ca daca oamenii mor o fac pt ca se sinucid la greu...fara ca macar sa scontientize asta hai sa vorbim de vodafone inseamna ca ii fac o mare reclama sunt surprinsa sa vad ca sunteti slabi de tot cu gandirea si poate prea putini din cei de pe forum si-au dat seama ce subiect vreau sa ating este vorba despre ceea ce consumam, nu cred ca tnuva mananci toata ziua si nici nu cred ca e cel mai grozav, sau poate este din punct de vedere chimic cu siguranata nu le-ar echivala pe celelalte, vad ca totusi toti va ganditi la reclama, desi mai sus eu am tot trancanit de produse traditionale...ceea ce cred ca intr-o companie moderna nu prea se gaseste , cat despre scris mult...habar nu ai cat de mult am scris


Pentru ca toate postarile tale de la aceasta tema suna a reclama, si inca a reclama la greu.
kudika_32792
Postat pe 4 Iunie 2013 11:00
Wau peste ce tombic am dat, mai ca uitasem de el, auzi tu reclama reclama la ce ? pana la urma fiecare haleste ce vrea burta lui ca iaurt din supermarket sau de la tara de la bunica, pana la urma fermierul ala ii da vacii concentrate care contin chimicale, iar mie una mi se pare ca e acelasi lucru cu lactatele din magazine, cu nimic mai bun sau mai prost
yumy
Postat pe 9 Iulie 2013 13:10
De la: yumy, la data 2013-07-09 13:10:57Wau peste ce tombic am dat, mai ca uitasem de el, auzi tu reclama reclama la ce ? pana la urma fiecare haleste ce vrea burta lui ca iaurt din supermarket sau de la tara de la bunica, pana la urma fermierul ala ii da vacii concentrate care contin chimicale, iar mie una mi se pare ca e acelasi lucru cu lactatele din magazine, cu nimic mai bun sau mai prost


E o mare diferenta, Yumy. Iaurturile de la fermieri sunt cu mult mai bune si sanatoase, ma refer la gust si compozitie, decat iaurturile din magazin, marca a nu stiu carei firme.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 9 Iulie 2013 15:48
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-09 15:48:04
De la: yumy, la data 2013-07-09 13:10:57Wau peste ce tombic am dat, mai ca uitasem de el, auzi tu reclama reclama la ce ? pana la urma fiecare haleste ce vrea burta lui ca iaurt din supermarket sau de la tara de la bunica, pana la urma fermierul ala ii da vacii concentrate care contin chimicale, iar mie una mi se pare ca e acelasi lucru cu lactatele din magazine, cu nimic mai bun sau mai prost


E o mare diferenta, Yumy. Iaurturile de la fermieri sunt cu mult mai bune si sanatoase, ma refer la gust si compozitie, decat iaurturile din magazin, marca a nu stiu carei firme.

Asta crezi tu, dar daca ai stii cate pun si fermieri in ele sigur ai lua-o la fuga si nu o spun ca sa le fac o imagine negativa si pentru ca stiu. Laptele si iartul adevarat nu mai ajunge de cativa ani buni pe mesele tuturor. Decat cei care isi cresc singuri animalele mai gusta lactate adevarate. Din pacate sunt multi fermieri care sunt in neregula, sar traim in Romania
yumy
Postat pe 9 Iulie 2013 15:53
De la: yumy, la data 2013-07-09 15:53:11
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-09 15:48:04
De la: yumy, la data 2013-07-09 13:10:57Wau peste ce tombic am dat, mai ca uitasem de el, auzi tu reclama reclama la ce ? pana la urma fiecare haleste ce vrea burta lui ca iaurt din supermarket sau de la tara de la bunica, pana la urma fermierul ala ii da vacii concentrate care contin chimicale, iar mie una mi se pare ca e acelasi lucru cu lactatele din magazine, cu nimic mai bun sau mai prost


E o mare diferenta, Yumy. Iaurturile de la fermieri sunt cu mult mai bune si sanatoase, ma refer la gust si compozitie, decat iaurturile din magazin, marca a nu stiu carei firme.

Asta crezi tu, dar daca ai stii cate pun si fermieri in ele sigur ai lua-o la fuga si nu o spun ca sa le fac o imagine negativa si pentru ca stiu. Laptele si iartul adevarat nu mai ajunge de cativa ani buni pe mesele tuturor. Decat cei care isi cresc singuri animalele mai gusta lactate adevarate. Din pacate sunt multi fermieri care sunt in neregula, sar traim in Romania


Prefer sa sprijin micii fermieri si agricultura regionala si nicidecum o firma. Si da, din proprie experienta o spun, produsele de la micii fermieri le consider cu mult mai gustoase decat tot ceea ce gasesti in magazine.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 9 Iulie 2013 15:59
din partea mea poti sa sprinjini pe cine vrei, aici vorba la modul general de ce lactate consuma lumea, pentru ca si in spatele unor branduri de renume se afla tot fermieri, mai mici si mai mari Acum dupa cum a avut fiecare norocul
Si oricum conteaza foarte mult cum cineva prepara branza, iaurtul si chiar smantana. De exmplu nu toti tarani fac branza buna, iar multi dau vina pe vaca, dar de fapt, la baza unei branze buna sta modul de preparare, cantitatea de sare pe care i-o pune, cum o depozitezi si multe altele :-)
si evident intotdeauna lactatele facute de bunica vor fii cele mai bune, nici cel mai smecher fermier nu le va putea face mai bune!
yumy
Postat pe 9 Iulie 2013 16:04
De la: yumy, la data 2013-07-09 16:04:23din partea mea poti sa sprinjini pe cine vrei, aici vorba la modul general de ce lactate consuma lumea, pentru ca si in spatele unor branduri de renume se afla tot fermieri, mai mici si mai mari Acum dupa cum a avut fiecare norocul
Si oricum conteaza foarte mult cum cineva prepara branza, iaurtul si chiar smantana. De exmplu nu toti tarani fac branza buna, iar multi dau vina pe vaca, dar de fapt, la baza unei branze buna sta modul de preparare, cantitatea de sare pe care i-o pune, cum o depozitezi si multe altele :-)
si evident intotdeauna lactatele facute de bunica vor fii cele mai bune, nici cel mai smecher fermier nu le va putea face mai bune!


In spatele unui brand care vinde lactate, se afla o firma care cumpara laptele respectiv de la fermieri, iar apoi il prelucreaza ca sa tina nu stiu cate luni si ti-l vand de nu stiu cate ori mai scump decat l-au cumparat de la amaratul ala de fermier.

Si da, sprijin pe cine doresc, sunt majora si vaccinata, n-am nevoie sa-mi spuna careva ce si cum sa gandesc.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 9 Iulie 2013 16:08
stai calma, ca nu ti-a zis nimeni pe cine sa sprijini si pe cine nu fiecare face ce vrea, vad ca atunci cand o persoana pe aici deschide o simpla discutie, se da mereu in altele, cred ca de aia se da de multe ori in bascalie si altele. in fine nu mai conteaza
Ideea topicului era daca lumea consuma lactate in general pentru ca ele sunt sanatoase si ajuta organismul...dar ce mai conteaza daca lumea nu a inteles
yumy
Postat pe 9 Iulie 2013 16:13
De la: yumy, la data 2013-07-09 16:13:06stai calma, ca nu ti-a zis nimeni pe cine sa sprijini si pe cine nu fiecare face ce vrea, vad ca atunci cand o persoana pe aici deschide o simpla discutie, se da mereu in altele, cred ca de aia se da de multe ori in bascalie si altele. in fine nu mai conteaza
Ideea topicului era daca lumea consuma lactate in general pentru ca ele sunt sanatoase si ajuta organismul...dar ce mai conteaza daca lumea nu a inteles


E bine ca ne explici tu...

Era o ironie, iti explic asta, ca poate n-ai inteles-o, ironia la ea ma refer...
Viorica_Ecaterina
Postat pe 9 Iulie 2013 16:15
nu ma stresez sa inteleg ironia ta imi place oricum ca te agiti dar te agiti degeaba, oricum nu esti lapte batut
yumy
Postat pe 9 Iulie 2013 16:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
:) 64 De la: yumy 7 Noiembrie 2019 13:34