Setari Cookie-uri

epilarea inghinala

Buna,am si eu o mare problema de fiecare care data cand ma epilez inghinal ma irit foarte tare doar pe linia bikini, nu de putine ori mi s-au inflamat ganglionii din aceasta zona,imi cresc fire sub piele care arata inestetic sau pur si simplu se formeaza niste cosuri care apar a doua zi dupa epilat.Am incercat cu epilatorul,crema de epilat iar in prezent folosesc lama de ras dar vad ca rezultatul e acelasi.Ma mai ungeam cu crema de galbenele dupa epilat dar vad ca nu are are niciun efect.

Chiar nu stiu ce sa mai fac va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat!
Becka33
Postat pe 26 Octombrie 2011 16:57
De la: Becka33, la data 2011-10-26 16:57:04Buna,am si eu o mare problema de fiecare care data cand ma epilez inghinal ma irit foarte tare doar pe linia bikini, nu de putine ori mi s-au inflamat ganglionii din aceasta zona,imi cresc fire sub piele care arata inestetic sau pur si simplu se formeaza niste cosuri care apar a doua zi dupa epilat.Am incercat cu epilatorul,crema de epilat iar in prezent folosesc lama de ras dar vad ca rezultatul e acelasi.Ma mai ungeam cu crema de galbenele dupa epilat dar vad ca nu are are niciun efect.

Chiar nu stiu ce sa mai fac va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat!


Epileaza-te cu ceara.
ilumax_76
Postat pe 26 Octombrie 2011 17:13
Neaparat cureti pielea cu alcool medicinal inainte si dupa epilatul cu ceara calda...apoi dai cu folisan in fiecare zi..am vazut floiculita agresiva care a cedat asa
_oktober_
Postat pe 26 Octombrie 2011 17:16
De la: Becka33, la data 2011-10-26 16:57:04Buna,am si eu o mare problema de fiecare care data cand ma epilez inghinal ma irit foarte tare doar pe linia bikini, nu de putine ori mi s-au inflamat ganglionii din aceasta zona,imi cresc fire sub piele care arata inestetic sau pur si simplu se formeaza niste cosuri care apar a doua zi dupa epilat.Am incercat cu epilatorul,crema de epilat iar in prezent folosesc lama de ras dar vad ca rezultatul e acelasi.Ma mai ungeam cu crema de galbenele dupa epilat dar vad ca nu are are niciun efect.

Chiar nu stiu ce sa mai fac va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat!




Zona respectiva este foarte sensibila si dispusa la iritatii de consistenta.Dezinfecteaza zona inainte si dupa epilare sau radere!
Pe piata exista aparate de ras, ale caror lame sunt imbibate in "Aloe vera",acestea sunt de unica folosinta,eliminanadu-se din start iritarea epidermei in zona inghinala si chilotul trebuie sa fie numai din bumbac.
RAINBOWLADY
Postat pe 26 Octombrie 2011 17:23
multumesc pentru raspunsuri
chiar o sa caut lame din acelea cu aloe vera si dezinfectant folisan.
Becka33
Postat pe 26 Octombrie 2011 19:05
Folisanul trebuie aplicat zilnic...il vei gasi in farmacii,net sau salon de cosmetica..sunt sticlute micute,au o biluta de plastic sub capac cum vezi si la deodorantele rool-on..pt inceput nu invest int-ro sticla mare de 150ml
_oktober_
Postat pe 26 Octombrie 2011 19:10
Un amanunt important: contine acid acetilsalicilic deci nu il poti folosi daca esti alergica la aspirina
_oktober_
Postat pe 26 Octombrie 2011 19:19
a deci pot sa-l cumpar fara nicio problema
vazui pe net folisan roll-on la 10 ml in jur de 29 de lei
Mai trebuie sa-l folosesc in combinatie cu altceva?Vreo crema ceva?
Becka33
Postat pe 26 Octombrie 2011 19:22
De la: _oktober_, la data 2011-10-26 19:10:53Folisanul trebuie aplicat zilnic...il vei gasi in farmacii,net sau salon de cosmetica..sunt sticlute micute,au o biluta de plastic sub capac cum vezi si la deodorantele rool-on..pt inceput nu invest int-ro sticla mare de 150ml


Care este rolul lui.? Este dezinfectant ? Are si alte utilizari ?
GHEISA_ALBA
Postat pe 26 Octombrie 2011 19:24
Nu e indicat sa-l combini cu un alt produs...igiena zilnica si Folisan...atat....sa ne spui daca la tine a functionat...sigur,nu va face minuni de la prima aplicare...
_oktober_
Postat pe 26 Octombrie 2011 19:25
Nu e indicat sa-l combini cu un alt produs...igiena zilnica si Folisan...atat....sa ne spui daca la tine a functionat...sigur,nu va face minuni de la prima aplicare...
_oktober_
Postat pe 26 Octombrie 2011 19:25
Scuzati balbaiala anterioara netul
Nu vreau sa-i fac reclama..nu e un produs minune...dar e unul ft utilizat pt tratamentul foliculitei si a iritatiilor pielii dupa epilat....l-am vazut prima oara la un congres de cosmetica acum cativa ani...am cateva cunostinte la care a avut efect...
_oktober_
Postat pe 26 Octombrie 2011 19:29
ok intai sa-l cumpar si o sa revin cu detalii daca si-a facut efectul dupa aplicare.
Becka33
Postat pe 26 Octombrie 2011 21:52
sunt foarte suparata am cautat in vreo 4 farmacii pana acum si nici urma de Folisan:(
o sa continui si maine sa-l caut
Becka33
Postat pe 2 Noiembrie 2011 21:12
De la: Becka33, la data 2011-11-02 21:12:58sunt foarte suparata am cautat in vreo 4 farmacii pana acum si nici urma de Folisan:(
o sa continui si maine sa-l caut


Fa o comanda pe net

http://www.manichiura.ro/shop_7_184_86_1252.html
ilumax_76
Postat pe 2 Noiembrie 2011 21:51
De la: Becka33, la data 2011-11-02 21:12:58sunt foarte suparata am cautat in vreo 4 farmacii pana acum si nici urma de Folisan:(
o sa continui si maine sa-l caut


Sansele sunt mici...mai degraba gasesti la un salon..sau pur si simplu pui comanda pe net..
_oktober_
Postat pe 2 Noiembrie 2011 23:39
De la: _oktober_, la data 2011-11-02 23:39:55
De la: Becka33, la data 2011-11-02 21:12:58sunt foarte suparata am cautat in vreo 4 farmacii pana acum si nici urma de Folisan:(
o sa continui si maine sa-l caut


Sansele sunt mici...mai degraba gasesti la un salon..sau pur si simplu pui comanda pe net..

asta e topicul flocoaselor!?
PICCKARD
Postat pe 3 Noiembrie 2011 06:14
da probabil ca nu se gaseste in farmacii ca si azi cautai si tot asa nu-l gasii cred ca pana la urma fac comanda de pe net.
da pana una alta cumparai unguent baneocin nu stiu cat o fi de bun dar o sa ma dau cu el in seara asta.
Becka33
Postat pe 3 Noiembrie 2011 19:41
Buna,

Un sfat definitiv: epilarea cu laser si nu mai ai probleme din astea.Eu m-am epilat la Dr Kasem ,iti las nr clinicii lui:0730052545.

kudika472042
Postat pe 16 Noiembrie 2011 14:55
De la: Becka33, la data 2011-10-26 19:22:50a deci pot sa-l cumpar fara nicio problema
vazui pe net folisan roll-on la 10 ml in jur de 29 de lei
Mai trebuie sa-l folosesc in combinatie cu altceva?Vreo crema ceva?


e important si ca lenjeria sa fie de bumbac, inclusiv pe margini acolo unde te plangi ca apare mai mult iritatia (evita dantela pe margine de ex.)
DayC
Postat pe 16 Noiembrie 2011 16:13
De la: Becka33, la data 2011-11-03 19:41:22da probabil ca nu se gaseste in farmacii ca si azi cautai si tot asa nu-l gasii cred ca pana la urma fac comanda de pe net.
da pana una alta cumparai unguent baneocin nu stiu cat o fi de bun dar o sa ma dau cu el in seara asta.



Ambele forme de prezentare ale produsului "BANEOCIN",atat pudra cat si unguent ,te pot ajuta in calmarea iritatiilor respective!Tine cont si de igiena locala inainte si dupa intrebuintarea Baneocin-ului!
RAINBOWLADY
Postat pe 16 Noiembrie 2011 16:25
Buna,

Singurul sfat pe care ti-l dau e cel de a te epila definitiv cu laser si sa scapi de problema asta.Ceea ce am facut si eu.Iti recomand o clinica de estetica,se nmeste Kalil Aesthetic.
Si daca esti tentata sa iti facu cu IPL,te informez ca desi este mai ieftin nu este definitiva epilarea si la o anumita perioada trebuie intretinuta.

Deci,cu incredere
kudika472042
Postat pe 14 Decembrie 2011 12:44
As recomanda epilarea definitiva.
gamara
Postat pe 14 Februarie 2012 09:50
De la: Becka33, la data 2011-10-26 21:52:06ok intai sa-l cumpar si o sa revin cu detalii daca si-a facut efectul dupa aplicare.


Becka, ai gasit pana la urma Folisan? ai rezolvat problema cu iritatiile?
Si pe mine ma omoara problema asta, imi apar zeci de cosuri mici mici cand incep sa creasca firele de par si incepe sa ma manance; am inceput sa fac exfolieri dese cu malai, pe care il folosesc si pt restul corpului si are un efect minunat, dar inghinal e teroare, nu pot sa scap de iritatiile astea :( si ma apuca toate nabadaile si ma apuc sa storc cosurile astea mici si mi-au ramas o gramada cicatrici.. toata zona de acolo e vanata si ichisa la culoare, mi-e si rusine :((
Pls pls pls, cine poate ajuta cu ceva sfaturi folositoare?
Oneri
Postat pe 17 Februarie 2012 00:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Utilizati penseta la epilare inghinala? 39 De la: 18 August 2014 21:09
epilat inghinal 6 De la: andra88 20 Mai 2012 19:05
Chiar trebuie??? 46 De la: ronna20 1 Iunie 2010 22:22
epilatoare speciale 7 De la: msyry 31 Ianuarie 2011 13:02
Capilare sparte de la epilatul cu ceara, vanatai... 4 De la: Eloah 22 Octombrie 2013 12:46