ce parere aveti despre alimentatia rawvegana?

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent ce parere aveti despre alimentatia rawvegana?: (5 din 1 vot)

yoyo27 Avatarul lui yoyo27

10 mesaje

M am documentat ceva timp despre alimentatia raw vegana si sunt tentata sa incerc.ce parere aveti si este cineva care a incercat deja?
Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra Kudika.ro
in ce consta aceasta alimentatie?
nu deschideti usa in timpul mersului.
Fosta membra Kudika.ro
De la: guru_ion, la data 2011-11-10 12:13:15in ce consta aceasta alimentatie?

chiar nu stii, ionica?!
Fosta membra Kudika.ro
Din cate am inteles daca pregatesti ceva, se face numai la abur. Nu prajit, copt, pe grill, la cuptor cu microunde, ci cat mai apropiat de starea naturala a alimentului.

Eu zic ca e ok pe termen scurt, pentru o detoxifiere, dar chiar nu inteleg de ce ai face asta pe termen lung si vegan pe deasupra. Ar trebui sa rontai la legume si fructe in mod continuu sa iei toate nutrientele necesare. Macar baga niste peste pe acolo

10 mesaje

fructe, legume, seminte, sucuri, nemodificate termic alimentatiaveganafarafoc@groups.facebook.com

10 mesaje

pentru ca am citit destul de mult si dupa cum v am postat mai sus,urmaresc un grup pe faceb de ceva vreme si au doar cuvinte de lauda pentru acest stil de viata
Fosta membra Kudika.ro
De la: yoyo27, la data 2011-11-10 12:24:13fructe, legume, seminte, sucuri, nemodificate termic alimentatiaveganafarafoc@groups.facebook.com

nemodificate termic????
adica in stare naturala?
Fosta membra Kudika.ro
De la: kiss_my_ass, la data 2011-11-10 12:17:15
De la: guru_ion, la data 2011-11-10 12:13:15in ce consta aceasta alimentatie?

chiar nu stii, ionica?!

chiar nu stiu. imi tii o prelegere in stare naturala , despre aceasta alimentatie?
Fosta membra Kudika.ro
De la: yoyo27, la data 2011-11-10 12:27:42pentru ca am citit destul de mult si dupa cum v am postat mai sus,urmaresc un grup pe faceb de ceva vreme si au doar cuvinte de lauda pentru acest stil de viata

Si proteinele atat de necesare organismului ,de unde ti le procuri?Proteina este esentiala in buna functionare a corpului uman!
Now it's me.Who's next?
Fosta membra Kudika.ro
De la: kudika_pudika, la data 2011-11-10 12:23:12Din cate am inteles daca pregatesti ceva, se face numai la abur. Nu prajit, copt, pe grill, la cuptor cu microunde, ci cat mai apropiat de starea naturala a alimentului.

Eu zic ca e ok pe termen scurt, pentru o detoxifiere, dar chiar nu inteleg de ce ai face asta pe termen lung si vegan pe deasupra. Ar trebui sa rontai la legume si fructe in mod continuu sa iei toate nutrientele necesare. Macar baga niste peste pe acolo

Daca ma "hraneste" cineva pe mine asa in 2 saptamani ma extermina sunt un carnivor convins
Marea mea greseala este ca incerc sa gasesc parti bune si-n cei pe care majoritatea ii hulesc :Pickard , Monreve, Talpa_Iute ... iar daca indraznesc sa ma supar ca-s respins pt asta si raspund la cuvinte aruncate zemeflitoare cu aceeasi moneda(poate ceva mai acida dar mesajul este acelasi) sunt judecat si condamnat ... de ce m-as mira ... sa se schimbe ceva in virutal cand in real intotdeauna am fost un exilat , intr-un fel sau altul ...
Fosta membra Kudika.ro
De la: kudika421339, la data 2011-11-10 12:37:25
De la: yoyo27, la data 2011-11-10 12:27:42pentru ca am citit destul de mult si dupa cum v am postat mai sus,urmaresc un grup pe faceb de ceva vreme si au doar cuvinte de lauda pentru acest stil de viata

Si proteinele atat de necesare organismului ,de unde ti le procuri?Proteina este esentiala in buna functionare a corpului uman!

Cica proteina se poate gasi si in combinatii ciudate gen fasole+orez sau +soia ..rezulta toti aminoacizii necesari pt formarea lantului proteic uman ,am citit si eu candva,pe vremea cand nu era internet , ma rog nu aveam eu, si mai puneam mana pe o carte,acu mai rar fac asta si in general majoritatea sunt carti tehnice , necesare in munca mea
Marea mea greseala este ca incerc sa gasesc parti bune si-n cei pe care majoritatea ii hulesc :Pickard , Monreve, Talpa_Iute ... iar daca indraznesc sa ma supar ca-s respins pt asta si raspund la cuvinte aruncate zemeflitoare cu aceeasi moneda(poate ceva mai acida dar mesajul este acelasi) sunt judecat si condamnat ... de ce m-as mira ... sa se schimbe ceva in virutal cand in real intotdeauna am fost un exilat , intr-un fel sau altul ...

10 mesaje

www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.citynews.ro%2Fcluj%2Fd...

10 mesaje

www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fhrana-vie.blogspot.com%2Fp...

10 mesaje

www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fligiapop.com%2F2009%2F04%2...

10 mesaje

sper k v am informat cat de cat
Fosta membra Kudika.ro
De la: Yharr, la data 2011-11-10 13:01:41
De la: kudika421339, la data 2011-11-10 12:37:25

Cica proteina se poate gasi si in combinatii ciudate gen fasole+orez sau +soia ..rezulta toti aminoacizii necesari pt formarea lantului proteic uman ,am citit si eu candva,pe vremea cand nu era internet , ma rog nu aveam eu, si mai puneam mana pe o carte,acu mai rar fac asta si in general majoritatea sunt carti tehnice , necesare in munca mea

Da,se merge mai nou,pe proteina obtinuta din vegetale,cercetatorii pe domeniu au ajuns la concluzia ca proteinele de origine animala sunt distructive pentru corpul uman.Aici ,si medicii au un cuvant de spus!
Now it's me.Who's next?
Fosta membra Kudika.ro
Bai duti la pascut...ca vini iarna.
Cat traiesc sunt viu!
kudika226898 Avatarul lui kudika226898

4550 mesaje

Fosta membra Kudika.ro

Ok, dar daca esti atat de convinsa de ce ne mai intrebi pe noi?
A, am uitat, toti cei cu diete "traditionale" sunt "necredinciosi" si trebuie adusi pe calea cea dreapta, nu? Nu stiu ce pierd si ce beneficii aduce organismului, nu?

Sunt tare curioasa cum reactioneaza un corp tipic uman la o alimentatie si RAW si VEGANA pe termen lung. Ai vreun link cu vreun studiu pe tema asta? Dar nu doar vegana, ca asta stiu si sunt oameni care tolereaza extraordinar de bine aceasta alimentatie (precum sunt si altii care nu). Ma intereseaza RAW VEGANA. Si nu sunt sarcastica, sunt doar curioasa. Mersi :)
Fosta membra Kudika.ro
De la: Yharr, la data 2011-11-10 13:01:41
Cica proteina se poate gasi si in combinatii ciudate gen fasole+orez sau +soia .

Dar problema apare la preparare pentru a fi mancate. Cica nu pot fi modificate termic, deci nu le poti gati la foc. Oare ce fac oamenii cu aceasta dieta? Le tin in apa 5 zile?
Fosta membra Kudika.ro
De la: yoyo27, la data 2011-11-10 14:14:28sper k v am informat cat de cat

frectie la picorul de lemn nemodificat termic.
faptul ca dai un link in speranta ca oamenii se duc buluc spre acel link consideri tu informare?
RoxyRoxx Avatarul lui RoxyRoxx

328 mesaje

ooo adica sa nu mancam deloc ceva gatit? nu tu o ciorba nu tu un dovlecel prajit? nu stiu ce sa zic, mai bine le combin pe cele crude cu cele gatite.
DariaMih Avatarul lui DariaMih

334 mesaje

Va dau eu o reteta de negrese raw-vegane: Negrese super delicioase!! Le-am facut musafirilor de curand, au fost incantati!
Ingrediente blat:

2 cești alune de pădure crude
1 ceașcă cu vârf curmale fără sâmburi
½ ceașcă pudră raw de cacao sau roșcove
¼ ceașcă sirop de arțar sau miere
½ linguriță extract de vanilie raw

Amestecați alunele de pădure într-un blender până obțineți o făină fină. Adăugați curmalele, pudra de cacao, siropul și vanilia și amestecați până obțineți o apstă lipicioasă. Întindeți aluatul și tăiați discuri, după gust (puteți folosi un pahar cu diametru mic sau forme de fursecuri), de circa un centimetru grosime. Dacă aluatul este prea moale, dați la frigider până este gata crema.

Ingrediente cremă de ciocolată:

1 avocado
7 linguri sirop de arțar sau agave
¼ ceașcă pudră de cacao raw sau roșcove
2 lingurițe pudră de cafea (nu ness!)

Amestecați toate ingredientele într-un blender, până la omogenizare și ajustați cantitatea de sirop după gust (cafeaua poate face crema puțin mai amară, adăugați sirop cât considerați necesar). Turnați câte o lingură de cremă pe fiecare fursec și puneți capac un alt fursec. Folosiți-vă fantezia pentru forme și straturi. Dați la rece și păstrați până la servire.