Setari Cookie-uri

Relatie toxica !

De la: kudika476409, la data 2011-11-24 18:06:45

"Da, nu cred ca e vb de intelepciune proverbiala ci mai degraba de SUPERFICIALITATE si individualism. EL nu e capabil sa inteleaga ce incerc sa-i transmit, nu empatizeaza cu mine, poate daca ar intelege ceea ce simt eu sau macar daca ar incerca, poate ar stii ce are de facut ...si mai e si super orgolios, nu suporta criticiile si orice discutie, comunicare pe care incerci sa o ai cu el reprezinta critici la adresa lui, asa intelege el !"

Si atunci,ce este de facut in acest caz?Am inteles toate defectele ,pe care le detine domnia sa,dar vin si te intreb;nu are nicio calitate?Dupa ce criterii l-ai ales ca partener?Nu cred ca nu are nicio valenta pozitiva,aste drept sa recunoastema la cel de langa noi si partile bune,nu numai pe cele mai putin bune!Stii ce sunt defectele?Sunt niste calitati neslefuite!Poate ,la el problema este strict de comunicare verbala,egoismul,vaniatatea si orgoliul,nu il lasa sa vada in exterior,privirea-i este blocata asupra eu-lui personal!Exista barbati care devin impulsivi,unii,chiar violenti,la observatiile facute,nu conteaza daca sunt intemeiate sau nu,pur si simplu,nu vor sa recunoasca greselile comise!incerc sa ajung la miezul neconcordantei voastre de pareri,dar nu vad decat indarjirea ta de a continua o astfel de legatura!Draga mea,barbatul si femeia,formeaza, impreuna,un tot unitar,indiferent daca ne convine sau nu acest lucru!Unitatea cuplului vostru este stirbita de necomunicarea dintre voi doi!Nu sunteti pe aceeasi frecventa de unda sentimentala!Tu vrei ceva anume,domnul tau,vrea cu totul altceva,singurul lucru comun,este patul pe care il impartiti din cand in cand,dar nu este suficient!Ai incercat sa vorbesti cu parintii lui,poate te vor ajuta intr-un fel!Incearca !
RAINBOWLADY
Postat pe 24 Noiembrie 2011 19:29
Parerea mea este ca ar trebui sa-l intrebi direct pe el ce ganduri are cu tine -ce vrea de la tine cu adevarat. Comunicarea este cea mai importanta intr-o relatie. Ar trebui sa-i spui lui problemele pe care le ai si ceea ce nu-ti convine si sa incercati anandoi sa va rezolvati problemele - sa ajungeti la un acord. Parerea mea...
kudika_nikole
Postat pe 24 Noiembrie 2011 19:52
Nu te mai plange sant altii si mai rai - iar daca crezi ca nu-ti mai place de el lasa-l.
papusika_kudika
Postat pe 24 Noiembrie 2011 21:56
De la: kudika476409, la data 2011-11-24 18:06:45
De la: kudika421339, la data 2011-11-24 17:41:32
Da,inteleg ce anume vrei sa spui!Cu toata prezenta lui ,langa tine,nu te simti implinita si multumita!Canalul de comunicare este inchis la un capat sau are un blocaj oarecare!Draga mea,spunea,la un moment dat,un coleg de-al nostru,ca barbatul vorbeste doar in problemele esentiale ale cuplului si atunci o face cu intelepciune marcanta,dar in atitudinea prietenului tau,nu vad nici macar un strop de atitudine in ceea ce-l priveste,practic iti arunca acuze ,care nu stiu cat sunt de veridice!Bun,el ia decizii finale,dar sa o faca efectiv,nu doar reactionand impulsiv sau cu indiferenta!Aici este problema;tu vorbesti mult,ii spui ce anume te nemultumeste si el iese la contraatac cu altfel de purtari,nicidecum cu intelepciunea proverbiala,asta daca nu te lasa cu privirea ratacita aiurea si fuge sa uite de suparare,la o bauta cu baietii!! In ceea ce priveste parintii lui,cinste lor pentru diplomatia afisata!


Da, nu cred ca e vb de intelepciune proverbiala ci mai degraba de SUPERFICIALITATE si individualism. EL nu e capabil sa inteleaga ce incerc sa-i transmit, nu empatizeaza cu mine, poate daca ar intelege ceea ce simt eu sau macar daca ar incerca, poate ar stii ce are de facut ...si mai e si super orgolios, nu suporta criticiile si orice discutie, comunicare pe care incerci sa o ai cu el reprezinta critici la adresa lui, asa intelege el !


Eu vreau sa te intreb ceva...el stie ce e aia empatie?
faith742011
Postat pe 24 Noiembrie 2011 22:39
De la: kudika421339, la data 2011-11-24 19:29:52
De la: kudika476409, la data 2011-11-24 18:06:45



Si atunci,ce este de facut in acest caz?Am inteles toate defectele ,pe care le detine domnia sa,dar vin si te intreb;nu are nicio calitate?Dupa ce criterii l-ai ales ca partener?Nu cred ca nu are nicio valenta pozitiva,aste drept sa recunoastema la cel de langa noi si partile bune,nu numai pe cele mai putin bune!Stii ce sunt defectele?Sunt niste calitati neslefuite!Poate ,la el problema este strict de comunicare !



Cu siguranta are multe calitati pentru ca altfel, nu mai eram langa el acum. E gospodar, gateste, calca, spala, pregateste micul dejun, repara prin casa, si-a renovat singur apartamentul, pregateste mese la care invitam prietenii (eu nu stiu sa gatesc dar nu ma judecati acum, am si eu alte calitati, am un job f bun, in fine ...) baiat de casa din punctul asta de vedere ...iar fata de mine ...ii rade fata cand e cu mine ! Isi traieste pur si simplu clipa cand e cu mine, gen: vine la mine si ma saruta pe ceafa din senin, imi da pupicuri tot timpul prin casa, vine cu cate o floare din cand in cand..fara sa fie vreo ocazie...deci are destule calitati dar in acelasi timp e capabil sa nu ma vada cu zilele si sa se incurce la un sprit cu baietii si nu vorbeste prea mult, ma enerveaza ca suntem de 4 ani impreuna si nu am ajuns nici sa ne mutam cu totul impreuna, e o problema care se va rezolva cred curand (urmeaza sa-si ia un imobil) dar parca nu mai am rabdare. Si e frustrant ca refuza sa abordam problemele cand incerc sa le vorbesc cu el, el vrea doar sa ne simtim bine , sa ne alintam, sa se joace cu mine ...numai sa nu deschid subiecte serioase care sa-l solicite la raspunsuri! Efectiv pleaca din camera si daca am chef sa plang, imi zice ca n-am decat sa raman sa plang, imi zice ca sunt eu cu capul si nu vrea sa ma auda ! Trebuie sa am o tona de diplomatie cu el ca sa mai scot cate ceva de la el dar asta inseamna sa am tot timpul strategii de abordare...bla bla bla...si nu reusesc mereu sa am rabdare in acest sens si inseamna sa nu pot fi eu insami...pentru ca eu simt ceva si trebuie sa ma retin, sa ma fac ca nu simt aia ...si sa joc un fel de teatru pentru ca daca as rabufni, mai rau iese !

E adevarat ca la altii e mult mai rau dar na, fiecare cu problemele lui si e f adevarat ca fiecare isi poarta crucea.
kudika476409
Postat pe 25 Noiembrie 2011 09:10
[quote name='kudika476409' date='2011-11-25 09:10:11'
" Cu siguranta are multe calitati pentru ca altfel, nu mai eram langa el acum. E gospodar, gateste, calca, spala, pregateste micul dejun, repara prin casa, si-a renovat singur apartamentul, pregateste mese la care invitam prietenii (eu nu stiu sa gatesc dar nu ma judecati acum, am si eu alte calitati, am un job f bun, in fine ...) baiat de casa din punctul asta de vedere ...iar fata de mine ...ii rade fata cand e cu mine ! Isi traieste pur si simplu clipa cand e cu mine, gen: vine la mine si ma saruta pe ceafa din senin, imi da pupicuri tot timpul prin casa, vine cu cate o floare din cand in cand..fara sa fie vreo ocazie...deci are destule calitati dar in acelasi timp e capabil sa nu ma vada cu zilele si sa se incurce la un sprit cu baietii si nu vorbeste prea mult, ma enerveaza ca suntem de 4 ani impreuna si nu am ajuns nici sa ne mutam cu totul impreuna, e o problema care se va rezolva cred curand (urmeaza sa-si ia un imobil) dar parca nu mai am rabdare. Si e frustrant ca refuza sa abordam problemele cand incerc sa le vorbesc cu el, el vrea doar sa ne simtim bine , sa ne alintam, sa se joace cu mine ...numai sa nu deschid subiecte serioase care sa-l solicite la raspunsuri! Efectiv pleaca din camera si daca am chef sa plang, imi zice ca n-am decat sa raman sa plang, imi zice ca sunt eu cu capul si nu vrea sa ma auda ! Trebuie sa am o tona de diplomatie cu el ca sa mai scot cate ceva de la el dar asta inseamna sa am tot timpul strategii de abordare...bla bla bla...si nu reusesc mereu sa am rabdare in acest sens si inseamna sa nu pot fi eu insami...pentru ca eu simt ceva si trebuie sa ma retin, sa ma fac ca nu simt aia ...si sa joc un fel de teatru pentru ca daca as rabufni, mai rau iese !

E adevarat ca la altii e mult mai rau dar na, fiecare cu problemele lui si e f adevarat ca fiecare isi poarta crucea. [/quote]"


Draga mea,faptul ca iubitul tau are si asemenea calitati,ar trebui sa te bucure pentru ca multi alti barbati nici nu concep sa gateasca ,sa spele si sa calce,nu mai spun sa si concretizeze astfel de munci!Pentru toate acestea,apreciaza-l ca atare!Nu stiu in ce masura ,aceste calitati, acopera patima lui de a-si pierde seri intregi la bautura cu prietenii!Se compenseaza cumva?Pune in balanta ,beneficiile si dezavantajele,nemultumirile si vezi in ce parte se inclina platanele!Faptul ca lui nu-i place sa discute pe baza nemultumirilor tale,denota o usoara lipsa de responsabilitate,o purtare copilareasca,viata nu este conceputa doar din mangaieri,saruturi si joaca infantila,ea are si etape ,pe parcursul carora,trebuie sa iei decizii,hotarari importante!Sa stii ca asa se explica si reticenta vis-a-vis de parinti,este imatur,priveste totul ca pe o distractie,prefera jocul,in locul discutiilor serioase!Poate esti si tu prea intransigenta cu el,insistenta ta il preseaza prea mult si acest lucru nu-i place deloc!Tu faci eforturi in privinta mentinerii relatiei la cotele dorite,iti pierzi rabdarea de multe ori,rabufnesti si drept urmare, el te lasa singura in camera pentru a putea plange in voie!Ei,cum ti se pare acest stil de comunicare?Mie nu-mi place si nici nu as accepta asa ceva,l-as parasi fara sa ma uit in urma,dar ,tu nu ma lua drept exemplu,fa ceea ce trebuie facut din propria convingere ,nu influentata de factori externi!Dar,totusi,indraznesc sa te intreb ceva;Nu cumva ,tu,esti posesiva,mult prea cicalitoare in raport cu el?Nu cumva,tu,vrei sa domini in cuplul vostru?Nu cumva ,iti place sa detii controlul absolut asupra lui si asupra a tot ceea ce face?Nu stiu,eu incerc sa deslusesc ceea ce se intampla intre voi doi,sa vad unde este fisura din relatia voastra!Cert este faptul ca el prefera joaca si tu ai drept optiune,asumarea responsabilitatii asupra jocului!


RAINBOWLADY
Postat pe 25 Noiembrie 2011 10:03
Baiatului, pina nu-i pui pirostiile,nu-l poti tine in friu.El n-are nici o grija,pt ca se simte inca flakau,la mama si tata.Inca nu se simte responsabil pt ceea ce face si n-are cui da raportul.E liber.....pune mana pe el ca nu-i copil rau,chiar ai putea face o familie si un copil doi.......apoi se v-a linisti....
CE VA TINE DE NU VA CASATORITI???
aaaa,nu tea cerut inca
Ai rabdare cu el...........o sa-i vina mintea la cap.....
Titanika
Postat pe 25 Noiembrie 2011 19:22
De la: polin, la data 2011-11-25 19:22:07Baiatului, pina nu-i pui pirostiile,nu-l poti tine in friu.El n-are nici o grija,pt ca se simte inca flakau,la mama si tata.Inca nu se simte responsabil pt ceea ce face si n-are cui da raportul.E liber.....pune mana pe el ca nu-i copil rau,chiar ai putea face o familie si un copil doi.......apoi se v-a linisti....
CE VA TINE DE NU VA CASATORITI???
aaaa,nu tea cerut inca
Ai rabdare cu el...........o sa-i vina mintea la cap.....


Cu parere de rau draga Polin te contrazic... la o adica si daca ii pui pirostiile unui barbat dar ,nu sti sa-l ti langa tine "tat" degeaba, parerea mea
faith742011
Postat pe 27 Noiembrie 2011 16:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna! 3 De la: kud22 13 Octombrie 2009 01:27
PENTRU LAURA 18 De la: yumalai 25 Ianuarie 2010 20:16
Ce parere aveti despre "clarvazatori" ? 5 De la: Baiat_virgin 19 August 2012 01:34
Vrei independenta financiara? Aici gasesti raspunsul: 1 De la: catalyn_2792 12 Iulie 2011 00:21
Bijuterii Hand Made. Bijuterii fantezie. 1 De la: BonBons 9 Septembrie 2010 16:50