Setari Cookie-uri

Va rog raspundeti-mi

Buna! Am si eu o problema...am fost la ginecolog si mi s-a spus ca am rana pe col...am citit pe mai multe forumuri si am inteles ca daca rana este grava este necesara cauterizarea ei. Acest lucru implica posibilitatea de a nu mai avea copii ? De asemenea...trebuie sa opresti viata sexuala pana te vindeci? Eu am o menstruatie foarte neregulata...nu imi vine niciodata la aceeasi data si nici debitul nu este acelasi...va rog sa imi raspundeti. Sunt foarte speriata :( CUnoasteti o doamna doctora ginecolog bun ?
antonia1009
Postat pe 22 Februarie 2012 15:38
De la: antonia1009, la data 2012-02-22 15:38:20Buna! Am si eu o problema...am fost la ginecolog si mi s-a spus ca am rana pe col...am citit pe mai multe forumuri si am inteles ca daca rana este grava este necesara cauterizarea ei. Acest lucru implica posibilitatea de a nu mai avea copii ? De asemenea...trebuie sa opresti viata sexuala pana te vindeci? Eu am o menstruatie foarte neregulata...nu imi vine niciodata la aceeasi data si nici debitul nu este acelasi...va rog sa imi raspundeti. Sunt foarte speriata :( CUnoasteti o doamna doctora ginecolog bun ?


Ranile existente pe colul uterin,se pot trata medicamentos,dar cele de dimensiuni mari,se rezolva numai prin cauterizare!!Nu pot fi motiv de infertilitate,exclus!Da,in perioada tratamentului respectiv,se opreste activitatea sexuala!Ciclul menstrual neregulat ,se regleaza prin administrare de contraceptive,dar pentru asta trebuie sa te prezinti la medic!!!Deci mergi la control ginecologic de amploare!!
MissRainbow
Postat pe 22 Februarie 2012 15:44
De la: MissRainbow, la data 2012-02-22 15:44:18
De la: antonia1009, la data 2012-02-22 15:38:20Buna! Am si eu o problema...am fost la ginecolog si mi s-a spus ca am rana pe col...am citit pe mai multe forumuri si am inteles ca daca rana este grava este necesara cauterizarea ei. Acest lucru implica posibilitatea de a nu mai avea copii ? De asemenea...trebuie sa opresti viata sexuala pana te vindeci? Eu am o menstruatie foarte neregulata...nu imi vine niciodata la aceeasi data si nici debitul nu este acelasi...va rog sa imi raspundeti. Sunt foarte speriata :( CUnoasteti o doamna doctora ginecolog bun ?


Ranile existente pe colul uterin,se pot trata medicamentos,dar cele de dimensiuni mari,se rezolva numai prin cauterizare!!Nu pot fi motiv de infertilitate,exclus!Da,in perioada tratamentului respectiv,se opreste activitatea sexuala!Ciclul menstrual neregulat ,se regleaza prin administrare de contraceptive,dar pentru asta trebuie sa te prezinti la medic!!!Deci mergi la control ginecologic de amploare!!



Rana pe col e foarte periculoasa,ar trebui sa-ti faci mai intai un control la medic sa vezi cat este de grav.Daca iti administreaza un tratament usor,fara sa te programeze pt cauterizare,e bine.Atunci ai putea pe langa tratamentul care-l iei,sa faci si spalaturi vaginale cu ceai de scumpina,care-l gasesti la farmacia naturista.Atentie!!!...acest ceai nu este bun de baut,decat ptr persoanele care au probleme de ulcer s-au stomac,daca bei si nu ai nimic la stomac,poti pierde calciu din corp.Aceasta scumpina,un copac cu coaja galbena e un foarte bun cicatrizant in aceste situatii!Iar atata timp cat esti in tratament,cred ca ca trebuie sa opresti viata sexuala pt un moment cat ai dureri.....dar stai linistita ca, copii vei putea face,dar fereasca dzeu sa ramai gravida cat timp nu esti vindecata!
Titanika
Postat pe 22 Februarie 2012 22:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sa dai vrabia din mana pe cioara de pe gard??? 24 De la: MiaMz 6 Septembrie 2009 19:58
Fostul iubit...viitor amant??? 50 De la: tzvetociki 26 Ianuarie 2010 17:34
sa-l iert??? 24 De la: terorista27 13 Mai 2009 15:39
Buna....... 7 De la: GODZILA 15 Noiembrie 2011 19:49
CE TREBUIE SA FACA O FEMEIE CAND BARBATUL O NEGLIJEAZA SEXUAL??? 41 De la: kudika374451 7 Martie 2011 12:10