Setari Cookie-uri

Am si eu o problema psobil infantila

Nu-mi vine sa cred ca am ajuns si eu printre cei care cer sfaturi si pareri unor starini, dar asa cum eu citesc despre altii a venit si randul meu (sa citeasca altii despre mine). Ideea e ca de un an si ceva am o relatie serioasa, prma relatie serioasa cu adevarat. El e cu un an mai mare, eu avand 23 .... A fost complikt de la inceput datorita lipsei lui de experienta in realti. Eu nu stiam exact ce caut dar stiam ca vreau o rel serioasa. Aveam probleme cu gelozia lui extrem de mare, cu ideile preconcepute, dar am vb de casatorie ca niste ousti mult prea curand. In fine ideea e ca am trait intr.un an cat altii in 10. Si NU exagerez: mamele s-au cunsoscut f repede. am fost al de el cand i.a murit tatal, venea la mine mergeam la el..etc. In vara ne-am desaprtit in urma uneia dintre multele certuri pe tema geloziei. Eu am ramas fara asa zisii prieteni care erau de fapt ai lui. M-am intors la ai mei, pt ca imi era interzis sama vad cu putinii pe care ii aveam. O luna am stat separat apoi ne-.am reintalnit la o nunta si m.a rugat sa ii mai dau o sansa. Nu stiu daca am procedat bine. Stoiam ca sufera dupa mine, se vedea de la o posta, si eu sufeream dupa el dar nu stiam daca e bine sau nu sa reluam. s.a schimbat destul de mult dar am avut surpriza neplacuta zilele trecute sa ne crtam tot din gelozie. am imprumutat bani de la un ex. GRESEALA! eu si respectivul suntem amici..vb destul de rar si chestii fara importanta. de ce se supara+ ok inteleg orgoliul mascuklin etc..dar daca o spunea frumos si incerca sa inteleaga ca am imprumutat pt aniversarea noastra pt ca voiams a fie bine! am gresit ok..dar de ce nu se pune si in locul meu? acum ma intreb oioare sunt indragostita de ideea unei rel serioase, de dorinta de a ma aseza la casa mea(am reluat ideea casatoriei,a m si cautat inel) sau il iubesc pe el? e corect sa ingit toate atsea sau e mai bine sa renunt? voi ce spuneti? oriucm nu am scris tot ce putea fi scris pt ca sunt la job si :P merci anticipat
Yomina
Postat pe 2 Noiembrie 2009 12:31
Pe masura ce trece timpul vad ca tot mai multe persoane trec prin ceea ce am trecut si eu....si ma refer la tine.Si eu am avut un iubit pe care il iubeam mult (sau poate asa credeam),si el ma iubea.Problema si la noi ca si la tine a fost gelozia....si am facut prostia sa renunt si eu la amicii mei....era ft ft ft posesiv si gelos....in orice vedea infidelitatea mea....si eu l-am suportat ca si o proasta timp de 5 ani de zile...Erau momente in care zicea "gata,pana aici!" si ma certam ingrozitor cu el si ne-am si despartit de o gramada de ori...dar tot de atatea ori imi promitea ca se schimba si tot de atatea ori ma dezamagea....In ultimul an in care am fost impreuna am incercat sa fac cumva ca totul sa fie bine...sa las de la mine pana la refuz...a iesit groaznic...am descoperit ca ma urmarea si ce e cel mai grav e ca ma insela...si nu doar cu una....am descoperit cam 5 amante dar sunt sigura ca mai avea.Iar cireasa de pe tort a fost sa descopar ca m-a inselat cu verisoara mea primara...cea pe care o consideram ca si pe o sora (tocmai pt k eu nu am una).M-am simtit ingrozitor....ca un gunoi....despartirea a fost un scandal care a tinut o saptamana timp in care am vb la tel si eu cu el si mama cu el....Ar mai fi multe de zis...dar mi-e teama sa nu te plictisesc.
Sfatul meu este sa te feresti de barbatii gelosi pt k mai devreme sau mai tarziu ori va veti desparti ori vei suferi o viata si nu merita.Si oricat de mult ai incerca sa-l schimbi nu vei reusi....am incercat si eu...
alexxa4ever2000
Postat pe 2 Noiembrie 2009 13:05
Gelozia patologica strica orice relatie, numai din dorinta de a te marita, nu merita sa faci atatea compromisuri!
miss_darine
Postat pe 2 Noiembrie 2009 21:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fostul.... 25 De la: kudika_936128 29 Septembrie 2013 00:12
Vreau sa fiu fericita 14 De la: Flowers 13 Martie 2011 13:50
tu ce ai face in locul meu ?! 49 De la: crissa_909 3 Iunie 2009 16:47
Niste sfaturi, va rog! :( 44 De la: steffy91 19 Septembrie 2011 18:39
amant sau prieten? 74 De la: cinderella 4 Noiembrie 2009 16:35