Setari Cookie-uri

gresesc?sau sunt prevazatoare?

Buna! ma confrunt si eu cu o problema si as dori un sfat,am o fata de 21 de ani care vrea sa se marite....pana aici totul e ok...a terminat liceul si nu a vrut sa dea mai departe,a avut o relatie cu un baiat cu care noi familia nu prea am fost de acord el fiind gelos si fara perspectiva dar am lasat-o sa traiasca relatia in speranta ca v-a invata ceva din greseli.....a rupt relatia intr-un final si a reluat alta tot asa dezastroasa dupa 5-6 luni a incheiat si relatia asta,acum are alt prieten cu care ar dori o familie.Acum o luna ma anunta ca e insarcinata si ca vrea sa se marite,i-am explicat ca o familie se intemeiaza pe o baza,un copil trebuie sa ai ce-i oferi.Dupa vestea asta sotul meu a ramas fara job''soarta'',eu am stat iar de vorba cu ea si i-am explicat ca ce s-a intamplat cu tatal ei cu serviciul se poate intampla si cu ei....parca am avut gura aurita,acum o sapt m-a anuntat ca firma lor disponibilizeaza....fiind ultimii veniti au fost primii plecati.Am incercat sa mai port o discutie privind sarcina dar nimic ea o tine pe a ei ca vrea sa tina copilul.ce sa fac?ma ia graza ca v-a veni iarna,la noi nu prea sunt joburi fiind un oras mic,cheltuieli mari....imi este groaza.ce naiba sa fac?ce decizii sa iau?cum sa-i arat ca v-a fi greu?
Perla38
Postat pe 26 Martie 2012 11:26
De la: Perla38, la data 2012-03-26 11:26:56Buna! ma confrunt si eu cu o problema si as dori un sfat,am o fata de 21 de ani care vrea sa se marite....pana aici totul e ok...a terminat liceul si nu a vrut sa dea mai departe,a avut o relatie cu un baiat cu care noi familia nu prea am fost de acord el fiind gelos si fara perspectiva dar am lasat-o sa traiasca relatia in speranta ca v-a invata ceva din greseli.....a rupt relatia intr-un final si a reluat alta tot asa dezastroasa dupa 5-6 luni a incheiat si relatia asta,acum are alt prieten cu care ar dori o familie.Acum o luna ma anunta ca e insarcinata si ca vrea sa se marite,i-am explicat ca o familie se intemeiaza pe o baza,un copil trebuie sa ai ce-i oferi.Dupa vestea asta sotul meu a ramas fara job''soarta'',eu am stat iar de vorba cu ea si i-am explicat ca ce s-a intamplat cu tatal ei cu serviciul se poate intampla si cu ei....parca am avut gura aurita,acum o sapt m-a anuntat ca firma lor disponibilizeaza....fiind ultimii veniti au fost primii plecati.Am incercat sa mai port o discutie privind sarcina dar nimic ea o tine pe a ei ca vrea sa tina copilul.ce sa fac?ma ia graza ca v-a veni iarna,la noi nu prea sunt joburi fiind un oras mic,cheltuieli mari....imi este groaza.ce naiba sa fac?ce decizii sa iau?cum sa-i arat ca v-a fi greu?



Perla,scuza-ma,dar daca tot ai lasat-o sa guste din dulceata vietii,ar fi trebuit sa o sfatuiesti si despre modurile in care este obligatoriu sa se protejeze ,in cazul in care are viata sexuala si este posibil sa intervina o sarcina neplanificata!Nu poti lua decizii in numele ei si legat de viata ei!!Orice razvratire de a ta nu se justifica in acest moment,ar fi trebuit as fii mai apropiata de fiica ta,tocmai pentru a o proteja de astfel de situatii neplacute!Pe de alta parte,fiica ta este inconstienta,se hazardeaza in niste actiuni,care sunt definitive si irevocabile,in ceea ce priveste venirea pe lume a unui copil,este prea tanara si habar nu are ce o asteapta in viitorul apropiat!!!Poate ca este indicat sa o lasi in pace,sa se dea cu capul de pereti,astfel incat sa se trezeasca la realitate,de multe ori,este bine sa inveti sa inoti,atunci cand te afli in apa adanca!!!Decizia in ceea ce priveste evolutia sau involutia acelei sarcini,ii apartine in totalitate fiicei tale si tatalui copilului,este majora si daca nu a fost atenta cu viata ei,,nici nu o va face de acum incolo!!!La varsta pe care o are,totul zboara in jurul ei,dar nu stie ca un copil traieste aici,pe pamant ,si nicidecum in aer,tolanit pe norii pufosi,existenti in mintea ei!!Ea va hotara asupra viitorului ei!!!
MissRainbow
Postat pe 26 Martie 2012 11:43
Multumesc,ai dreptate! Fii sigura ca i-am vorbit de contraceptie dar pasul asta cred eu ca l-a facut sa-mi forteze putin mana.O sa ii las sa se descurce singuri....problema este ca ei stau la mine....unde e mai bine ca la mama unde totul e ok?Pune-te masa scoala-te masa?numaimama sa nu fii cu copii din ziua de azi!
Perla38
Postat pe 26 Martie 2012 11:52
De la: Perla38, la data 2012-03-26 11:52:26Multumesc,ai dreptate! Fii sigura ca i-am vorbit de contraceptie dar pasul asta cred eu ca l-a facut sa-mi forteze putin mana.O sa ii las sa se descurce singuri....problema este ca ei stau la mine....unde e mai bine ca la mama unde totul e ok?Pune-te masa scoala-te masa?numaimama sa nu fii cu copii din ziua de azi!



Se poate sa iti fi fortat mana prin aparitia acelei sarcini,dar,repet,a facut-o total inconstient!!!Nu stiu,tatal copilului lucreaza undeva?
Un copil aduce,odata cu venirea pe lume,cheltuieli substantiale si responsabilitati pe masura lor!!!Tu esti mama si ,chiar daca nu iti convine acest lucru,,trebuie sa fii alaturi de fiica ta, in aceste momente,stiu,este foarte greu sa sustii, cu hrana si cu toate celelalte necesitati ,guri suplimentare,in conditiile in care veniturile sunt reduse,dar nu o poti parasi in situatia in care se afla!!Lasa-i sa-si organizeze viata asa cum doresc,dar fii sprijin ,macar moral,pentru fiica ta !!Sunt si eu mama si nu te pot sfatui altfel,,eu,una,voi fi alaturi de fiicele mele,in momentele dificile,ce pot interveni in vietile lor!!!Fii mama pana la capat,viata este suficient de nemiloasa,si nu trebuie sa te indepartezi de fiica ta!!
MissRainbow
Postat pe 26 Martie 2012 12:03
Multumesc de sfat inca odata,nici tatal nu lucreaza lucrau amandoi la acceasi firma cand au fost disponibilizati.Voi fi mama pana la capat si sunt mama ei si ma doare ca stiu greutatile ce vor urma.....ma rog la D-zeu sa se descurce,am posibilitatea de ai lasa sa locuiasca separat eu stand la casa.Asa poate vor invata sa se gospodareasca.Am sa-i ajut doar in momentul in care voi vedea ca ei se straduiesc dar nu fac fata,nu ei sa stea sa doarma si sa stea fara griji si eu sa ma zbat ca apa de maluri.
Perla38
Postat pe 26 Martie 2012 16:29
De la: Perla38, la data 2012-03-26 11:26:56Buna! ma confrunt si eu cu o problema si as dori un sfat,am o fata de 21 de ani care vrea sa se marite....pana aici totul e ok...a terminat liceul si nu a vrut sa dea mai departe,a avut o relatie cu un baiat cu care noi familia nu prea am fost de acord el fiind gelos si fara perspectiva dar am lasat-o sa traiasca relatia in speranta ca v-a invata ceva din greseli.....a rupt relatia intr-un final si a reluat alta tot asa dezastroasa dupa 5-6 luni a incheiat si relatia asta,acum are alt prieten cu care ar dori o familie.Acum o luna ma anunta ca e insarcinata si ca vrea sa se marite,i-am explicat ca o familie se intemeiaza pe o baza,un copil trebuie sa ai ce-i oferi.Dupa vestea asta sotul meu a ramas fara job''soarta'',eu am stat iar de vorba cu ea si i-am explicat ca ce s-a intamplat cu tatal ei cu serviciul se poate intampla si cu ei....parca am avut gura aurita,acum o sapt m-a anuntat ca firma lor disponibilizeaza....fiind ultimii veniti au fost primii plecati.Am incercat sa mai port o discutie privind sarcina dar nimic ea o tine pe a ei ca vrea sa tina copilul.ce sa fac?ma ia graza ca v-a veni iarna,la noi nu prea sunt joburi fiind un oras mic,cheltuieli mari....imi este groaza.ce naiba sa fac?ce decizii sa iau?cum sa-i arat ca v-a fi greu?


Daca iti obligi fata sa avorteze, te va uri toata viata ei. Las-o pe ea sa decida daca doreste sa pastreze acest copil sau nu. E majora, e vaccinata, poate lua si singura o decizie.
eu_33
Postat pe 27 Martie 2012 08:51
De la: Perla38, la data 2012-03-26 11:26:56Buna! ma confrunt si eu cu o problema si as dori un sfat,am o fata de 21 de ani care vrea sa se marite....pana aici totul e ok...a terminat liceul si nu a vrut sa dea mai departe,a avut o relatie cu un baiat cu care noi familia nu prea am fost de acord el fiind gelos si fara perspectiva dar am lasat-o sa traiasca relatia in speranta ca v-a invata ceva din greseli.....a rupt relatia intr-un final si a reluat alta tot asa dezastroasa dupa 5-6 luni a incheiat si relatia asta,acum are alt prieten cu care ar dori o familie.Acum o luna ma anunta ca e insarcinata si ca vrea sa se marite,i-am explicat ca o familie se intemeiaza pe o baza,un copil trebuie sa ai ce-i oferi.Dupa vestea asta sotul meu a ramas fara job''soarta'',eu am stat iar de vorba cu ea si i-am explicat ca ce s-a intamplat cu tatal ei cu serviciul se poate intampla si cu ei....parca am avut gura aurita,acum o sapt m-a anuntat ca firma lor disponibilizeaza....fiind ultimii veniti au fost primii plecati.Am incercat sa mai port o discutie privind sarcina dar nimic ea o tine pe a ei ca vrea sa tina copilul.ce sa fac?ma ia graza ca v-a veni iarna,la noi nu prea sunt joburi fiind un oras mic,cheltuieli mari....imi este groaza.ce naiba sa fac?ce decizii sa iau?cum sa-i arat ca v-a fi greu?







Inainte de a incepe sa vorbesc, va transmit condoliantze pentru situatia in care ati ajuns...

In perioada in care ai fost insarcinata, ai intretinut relatii sexuale cu sotul tau sau altul ? Nu trebuie sa-mi raspunzi mie, si nicidecum oficial... ci doar sa-ti aduci aminte si sa intelegi. Copii care nu sint lasati in pace, in perioada sarcinii, se nasc cu predispozitie spre desfranare.
Educatia religioasa, trebuia sa va fie prioritara, ca sa nu se ajunga pina aici.

" ce naiba sa fac? ce decizii sa iau? cum sa-i arat ca v-a fi greu? "

Tu nu trebuie sa-i arati ca va fi greu. Are grije soarta sa-i arate urmarile deciziilor. NU poti schimba in altii, greseli pe care nu le poti schimba nici macar in tine.
Vrei sa iei decizii ? Vrei sa faci ceva ? Vrei sa-i arati un exemplu pozitiv de mama ? Asta da, asta poti sa faci daca vrei.

Mergi la biserica, spovedeste-ti pacatele, tine 40 de zile de post. Nu-i da nici un fel de educatie in aceste 40 de zile ci doar exemplifica-ti atitudinea ta.
Renuntza tu prima la ceea ce-ti face placere, ca sa intelegi ce pretinzi tu, de la altcineva sa faca pentru tine.

Pamantenii uita intentionat de Dumnezeu, dar dumnezeu nu uita de nimeni si de nici un pacat...

Unde v-ati grabit sa ajungeti ??? Ati ajuns la destinatie ??? Evident ca da !

" Graba strica treaba " V-ati grabit destul ca sa ajungeti unde ati ajuns. Acum , ar fi timpul sa va calmati...

...


Dezarmoniile, vin calare pe viteza, aducand multe daruri necurate impachetate in neliniste !
Lasale sa treaca, sa se duca mai departe, nu te grabii sa urci calare pe viteza ! Nelinistea, viteza, accidentele si fuferintzele, merg impreuna la spital...

Stai in spital 40 de zile, cu termomentul in gura, si masoara-ti aprinderea. Cand vezi ca te aprinzi prea tare, bei apa rece (sfintzita).

NU subestima puterea cuvintelor si nicidecum puterea ingerilor nevazuti .
In casa voastra nu locuiesc doar ingerii pe care-i vedeti cu ochii trupesti. Si cand spun ingeri, nu inseamna si ca acestia au aripile albe.

Ai destula treaba de facut, ai multe pacate de spalat... acum este momentul tau , nu al ficei tale... ea te ajuta pe tine sa-ti recunosti pacatele, iar copii ei, o vor ajuta pe ea, sa-si vada greselite facute in tineretea ei.

Multumeste-i ficei tale ca te ajuta sa te trezesti si sa-ti vezi greselile trecutului, in care iti sint inradacinate " florie " prezentului.

Multumeste-i cu parere de rau si cu lacrimi , caci datorita ignorantei tale din trecut, trebuia sa vina ea si sa plateasca un pretz amar, pentru ca tu sa te trezesti.
Opreste-ti pacatele, ca sa nu mai aiba ce sa plateasca pentru tine.




Linistea dragostei si adevarul, fie cu voi...


denis_3d25
Postat pe 27 Martie 2012 15:14
De la: Perla38, la data 2012-03-26 16:29:28Multumesc de sfat inca odata,nici tatal nu lucreaza lucrau amandoi la acceasi firma cand au fost disponibilizati.Voi fi mama pana la capat si sunt mama ei si ma doare ca stiu greutatile ce vor urma.....ma rog la D-zeu sa se descurce,am posibilitatea de ai lasa sa locuiasca separat eu stand la casa.Asa poate vor invata sa se gospodareasca.Am sa-i ajut doar in momentul in care voi vedea ca ei se straduiesc dar nu fac fata,nu ei sa stea sa doarma si sa stea fara griji si eu sa ma zbat ca apa de maluri.


Inteleapta decizie ai luta,lasa-i sa invete cum sa traiasca,cunoscand si urmarile faptelor lor nechibzuite,caci,cu toata delicatetea exprimarii,numai as apot caracteriza ca fiind comportamentele lor!!!
Daca tot s-au iubit atat de precipitat,sa se agite si in ceea ce priveste organizarea viatii de familie,cu toate responsabilitatile si problemele ei!!!Tu,doar supravegheaza-i din umbra!!!Orice fapta facuta fara minte ,,nu va ramane nerasplatita,chiar daca rasplata va fi foarte dura!!!
MissRainbow
Postat pe 27 Martie 2012 15:22
Multumesc,esti intr-adevar o persoana buna de ascultat si de sfatuit!
Perla38
Postat pe 28 Martie 2012 09:16
domnul denis....dute cu porcariile pe care le propavaduiesti....fiecare are credinta lui....offf! imi dau seama ca altii au probleme mult mai serioase....auzi...ai facut sex cand erai insarcinata?numai tampenii.nu am facut sex,am facut dragoste care este tot un fel de sex dar ce legatura are asta cu problema mea?
Perla38
Postat pe 28 Martie 2012 09:21
De la: Perla38, la data 2012-03-28 09:16:58Multumesc,esti intr-adevar o persoana buna de ascultat si de sfatuit!



O fac cu placere intotdeauna,multumesc!!!
MissRainbow
Postat pe 28 Martie 2012 09:24
De la: denis_3d25, la data 2012-03-27 15:14:43[q

In perioada in care ai fost insarcinata, ai intretinut relatii sexuale cu sotul tau sau altul ? Nu trebuie sa-mi raspunzi mie, si nicidecum oficial... ci doar sa-ti aduci aminte si sa intelegi. Copii care nu sint lasati in pace, in perioada sarcinii, se nasc cu predispozitie spre desfranare.




io cred ca ai tai au facut sex in biserica atunci cand te-au conceput pe tine!!
geo_revitalizat
Postat pe 28 Martie 2012 10:00
De la: geo_revitalizat, la data 2012-03-28 10:00:19
De la: denis_3d25, la data 2012-03-27 15:14:43[q

In perioada in care ai fost insarcinata, ai intretinut relatii sexuale cu sotul tau sau altul ? Nu trebuie sa-mi raspunzi mie, si nicidecum oficial... ci doar sa-ti aduci aminte si sa intelegi. Copii care nu sint lasati in pace, in perioada sarcinii, se nasc cu predispozitie spre desfranare.




io cred ca ai tai au facut sex in biserica atunci cand te-au conceput pe tine!!


Ame_li
Postat pe 28 Martie 2012 11:14
De la: Ame_li, la data 2012-03-28 11:14:29
De la: geo_revitalizat, la data 2012-03-28 10:00:19
De la: denis_3d25, la data 2012-03-27 15:14:43[q

In perioada in care ai fost insarcinata, ai intretinut relatii sexuale cu sotul tau sau altul ? Nu trebuie sa-mi raspunzi mie, si nicidecum oficial... ci doar sa-ti aduci aminte si sa intelegi. Copii care nu sint lasati in pace, in perioada sarcinii, se nasc cu predispozitie spre desfranare.




io cred ca ai tai au facut sex in biserica atunci cand te-au conceput pe tine!!



doamne...
kudika_3939
Postat pe 28 Martie 2012 11:22
De la: Perla38, la data 2012-03-26 16:29:28Multumesc de sfat inca odata,nici tatal nu lucreaza lucrau amandoi la acceasi firma cand au fost disponibilizati.Voi fi mama pana la capat si sunt mama ei si ma doare ca stiu greutatile ce vor urma.....ma rog la D-zeu sa se descurce,am posibilitatea de ai lasa sa locuiasca separat eu stand la casa.Asa poate vor invata sa se gospodareasca.Am sa-i ajut doar in momentul in care voi vedea ca ei se straduiesc dar nu fac fata,nu ei sa stea sa doarma si sa stea fara griji si eu sa ma zbat ca apa de maluri.


De obicei nu citesc toate mesajele postate la o tema, pentru a nu ma lasa influentata intr-un fel sau altul de o opinie sau alta, iar acum am descoperit ca Duneavoastra ati luat deja o decizie. Va felicit pentru hotararea luata! Sunteti o Mama cu adevarat Mama!
eu_33
Postat pe 28 Martie 2012 11:27
De la: franziska_ich, la data 2012-03-28 11:27:26
De la: Perla38, la data 2012-03-26 16:29:28Multumesc de sfat inca odata,nici tatal nu lucreaza lucrau amandoi la acceasi firma cand au fost disponibilizati.Voi fi mama pana la capat si sunt mama ei si ma doare ca stiu greutatile ce vor urma.....ma rog la D-zeu sa se descurce,am posibilitatea de ai lasa sa locuiasca separat eu stand la casa.Asa poate vor invata sa se gospodareasca.Am sa-i ajut doar in momentul in care voi vedea ca ei se straduiesc dar nu fac fata,nu ei sa stea sa doarma si sa stea fara griji si eu sa ma zbat ca apa de maluri.


De obicei nu citesc toate mesajele postate la o tema, pentru a nu ma lasa influentata intr-un fel sau altul de o opinie sau alta, iar acum am descoperit ca Duneavoastra ati luat deja o decizie. Va felicit pentru hotararea luata! Sunteti o Mama cu adevarat Mama!


*Dumneavoastra
eu_33
Postat pe 28 Martie 2012 11:27
Multumesc! sunt o mama!
Perla38
Postat pe 28 Martie 2012 11:43
Si eu sunt de aceeasi parere, trebuie sa-i lasati sa se descurce singuri. Cand or sa vada ca lucrurile nu sunt chiar atat de roz, or sa devina mai responsabili. Un copil nu traieste cu aer; are nevoie de multa atentie si presupune un efort financiar destul de mare.
Micaell
Postat pe 30 Martie 2012 11:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Unde-mi gasesc o femeie cu bani? 80 De la: Eva32 2 Iulie 2011 03:06
hello 12 De la: Celia_29 3 Mai 2010 10:49
Sunt nehotarata ce sa fac !! pe cine sa aleg ???!!! 38 De la: kudika_9026 21 Septembrie 2012 10:09
as vrea sa stiu ce ati face in locul meu ! 11 De la: valita76 13 Mai 2009 16:53
Cum sã procedez? 24 De la: kudika_979977 17 Februarie 2015 11:24