Setari Cookie-uri

Fara menstruatie

Buna all!
Ma adresez voua in speranta de a primi cateva sfaturi! Deci, problema mea e urmatoare: Mi-a venit ciclul pe la varsta de 13-14 ani, insa dupa un an am avut o intrerupere inexplicapbila de vreo 6-7 luni, perioada in care nu am mai avut nici un fel de scurgere. Nu am avut niciodata menstratia regulata, cel putin in primul an, nu imi venea niciodata la aceiasi data, iar cand imi venea ma tinea in jur de 10 zile, cu scurgeri abundente.
In fine am fost la medic pt a afla ce se intampla, mai ales ca eram inca virgina. Medicul mi-a spus ca as avea un surplus de hormoni si din aceasta cauza nu e regulat, la care mi-a recomandat Duphaston ( anticoncetionale). Mi-a spus sa le iau cateva luni si sa vad daca se regleaza, iar daca nu, sa continui cu ele si posibil ca dupa ce imi incep viatza sexuala sa isi revina. Insa nu a fost sa fie. Asa ca alta varianta nu am avut decat sa continui cu pastilele. Ceea ce ma ingrijoreaza e faptul ca deja am ajuns la varsta de 22 ani, timp in care nu am facut nici o pauza la acest tratament pt ca altfel nu imi vine ciclu, insa la toti medicii la care am fost, mi-au spus ca nu e nici o problema sa continui cu ele. Deja am 7 ani de cand le iau continu si nu stiu ce sa fac pt ca medicul nu imi da alta alternativa, iar din cate am inteles, anticonceptionalele, luate pe o perioada indelungata, pot dauna (astupa trompele uterine, plus ca ma ingras de la ele).
In luna lui septembrie am decis sa fac o pauza pt a vedea daca si-a revenit si abea in decembrie mi-a venit normal timp de inca 3 luni... insa luna aceasta iar a stopat.
Nu stiu ce sa fac, sa continui cu pastilele, sa merg iar la medic sa imi zica acelasi lucru, chiar nu stiu ce sa mai fac...

Astept pareri si sfaturi daca ati avut situatii asemanatoare!! Multumesc!!
Justme31
Postat pe 28 Martie 2012 16:02
ti-ai inceput viata sexuala?
geo_revitalizat
Postat pe 28 Martie 2012 16:18
Da... cu vreo 4 ani in urma...
Justme31
Postat pe 28 Martie 2012 17:12
De la: Justme31, la data 2012-03-28 17:12:16Da... cu vreo 4 ani in urma...



Draga mea,problema ,pe care o ai in acest moment,este de durata,nu se rezolva decat ,poate,dupa nasterea unui copilas!!Medicul ginecolog ti-a prescris contraceptive potrivite cazului tau,nu te speria !!Te-ai ingrasat in ultimul timp?Situatia in care te afli ,este comuna cu cea a multor fete ,nu esti un caz disparat!!Problema este hormonala,ovarele tale nu sunt in deplinatatea functiilor ,si nici viata sexuala nu iti va aduce modificari in derularea menstrei,ea te va implini ca femeie,dar nu poate prelua functia ovarelor,in ceea ce priveste ciclul menstrual!!Urmeaza tratamentul prescris si fa-ti controalele periodice,repet,,dupa nasterea unui copil,s-ar putea sa scapi de aceasta corvoada fiziologica!!Mentine legatura cu medicul curant!!
MissRainbow
Postat pe 28 Martie 2012 17:35
Da, acelasi lucru mi-a spus si medicul ca nu-i nimic grav, si cum ai spus si tu, s-ar putea reglementa dupa o prima nastere... insa a tinut sa mentioneze si faptul ca e posibil sa intampin oarecare piedici in momentul in care voi vrea sa raman insarcinata (prbl care ar putea fi remediata deasemenea, tot prin tratament).
Si, da, ma ingras de la pastile( insa nu mai e ca la inceput, cand am acumulat aprox 10kg in primele luni) i-am spus medicului si mi le-a schimbat de cateva ori...
Justme31
Postat pe 28 Martie 2012 18:22
De la: Justme31, la data 2012-03-28 18:22:02Da, acelasi lucru mi-a spus si medicul ca nu-i nimic grav, si cum ai spus si tu, s-ar putea reglementa dupa o prima nastere... insa a tinut sa mentioneze si faptul ca e posibil sa intampin oarecare piedici in momentul in care voi vrea sa raman insarcinata (prbl care ar putea fi remediata deasemenea, tot prin tratament).
Si, da, ma ingras de la pastile( insa nu mai e ca la inceput, cand am acumulat aprox 10kg in primele luni) i-am spus medicului si mi le-a schimbat de cateva ori...


Da,exact cum am anticipat al momentul respectiv!!Draga mea,tu ai o problema,ce tine de functionarea deficitara a ovarelor,acestea nu produc menstra lunara,asa cum ar fi normal!!Toate contraceptivele aduc ,intr-o mai mica sau mai mare masura,modificari in ceea ce priveste greutatea corporala,este unul dintre riscurile ,pe care trebuie sa ti le asumi,altfel nu vei avea ciclu menstrual,fapt ce iti va aduce probleme hormonale grave!!Deci urmeaza tratamentul dat de catre medicul ginecolog,urmarindu-ti evolutia in ceea ce priveste greutatea corpului !!Nu ai ce sa faci!!Si fertilitatea este strans legata de buna functionare a ovarelor,deci,sigur,va trebui ca la momentul respectiv,sa urmezi un tratament de fertilizare,,iar nu ai ce sa faci in acest caz,,asa iti este corpul si trebuie sa te supui cerintelor lui!!Incearca sa recurgi la o alimentatie mai putin bogata in grasimi,in vederea contracararii ingrasarii tale!!Miscare,viata sexuala activa,control medical periodic,acestea sunt sfaturile mele!!
MissRainbow
Postat pe 28 Martie 2012 18:59
De la: MissRainbow, la data 2012-03-28 18:59:22
De la: Justme31, la data 2012-03-28 18:22:02Da, acelasi lucru mi-a spus si medicul ca nu-i nimic grav, si cum ai spus si tu, s-ar putea reglementa dupa o prima nastere... insa a tinut sa mentioneze si faptul ca e posibil sa intampin oarecare piedici in momentul in care voi vrea sa raman insarcinata (prbl care ar putea fi remediata deasemenea, tot prin tratament).
Si, da, ma ingras de la pastile( insa nu mai e ca la inceput, cand am acumulat aprox 10kg in primele luni) i-am spus medicului si mi le-a schimbat de cateva ori...


Da,exact cum am anticipat al momentul respectiv!!Draga mea,tu ai o problema,ce tine de functionarea deficitara a ovarelor,acestea nu produc menstra lunara,asa cum ar fi normal!!Toate contraceptivele aduc ,intr-o mai mica sau mai mare masura,modificari in ceea ce priveste greutatea corporala,este unul dintre riscurile ,pe care trebuie sa ti le asumi,altfel nu vei avea ciclu menstrual,fapt ce iti va aduce probleme hormonale grave!!Deci urmeaza tratamentul dat de catre medicul ginecolog,urmarindu-ti evolutia in ceea ce priveste greutatea corpului !!Nu ai ce sa faci!!Si fertilitatea este strans legata de buna functionare a ovarelor,deci,sigur,va trebui ca la momentul respectiv,sa urmezi un tratament de fertilizare,,iar nu ai ce sa faci in acest caz,,asa iti este corpul si trebuie sa te supui cerintelor lui!!Incearca sa recurgi la o alimentatie mai putin bogata in grasimi,in vederea contracararii ingrasarii tale!!Miscare,viata sexuala activa,control medical periodic,acestea sunt sfaturile mele!!
Justme31
Postat pe 28 Martie 2012 19:07
De la: giordao, la data 2012-03-28 19:08:55sa mi arati si mie curcubeu ce diplome detii



Esti sigur ca vrei sa le vezi pe toate??????
MissRainbow
Postat pe 28 Martie 2012 19:13
De la: giordao, la data 2012-03-28 19:08:55sa mi arati si mie curcubeu ce diplome detii

pot sa ti le arat eu?
muza_ta
Postat pe 28 Martie 2012 19:15
De la: giordao, la data 2012-03-28 19:17:36
De la: MissRainbow, la data 2012-03-28 19:13:23
De la: giordao, la data 2012-03-28 19:08:55sa mi arati si mie curcubeu ce diplome detii



Esti sigur ca vrei sa le vezi pe toate??????
asculta ma bn,,ti am mai zis ca de multe ori vrand sa ajuti oameni faci doar prostii,,ieri o invatai pe una cum sa faca sex anal,,pe un forum publik tu inveti lumea la sex anal,,acum ii zici tu fetii astia ce sa faca,,chiar daca ai cateva ideii in cap tine le pentru tn,,trimite o doal la medic atat,,nu ai idee ce poti crea,,ti am mai zis sa te abtii,,nu ti o zik cu rautate,,incearca sa treci peste orgoliu si abtinete cand trebuie





Pe mine nu ma intereseaza ce diplome detine fiecare... Eu am cerut doar niste pareri... :)
La urma urmei, tot ce zice medicul am sa fac :D.
Oricum, multumesc tuturor pt implicare!
Justme31
Postat pe 28 Martie 2012 20:03
De la: Justme31, la data 2012-03-28 20:03:52
De la: giordao, la data 2012-03-28 19:17:36
De la: MissRainbow, la data 2012-03-28 19:13:23
De la: giordao, la data 2012-03-28 19:08:55sa mi arati si mie curcubeu ce diplome detii



Esti sigur ca vrei sa le vezi pe toate??????
asculta ma bn,,ti am mai zis ca de multe ori vrand sa ajuti oameni faci doar prostii,,ieri o invatai pe una cum sa faca sex anal,,pe un forum publik tu inveti lumea la sex anal,,acum ii zici tu fetii astia ce sa faca,,chiar daca ai cateva ideii in cap tine le pentru tn,,trimite o doal la medic atat,,nu ai idee ce poti crea,,ti am mai zis sa te abtii,,nu ti o zik cu rautate,,incearca sa treci peste orgoliu si abtinete cand trebuie





Pe mine nu ma intereseaza ce diplome detine fiecare... Eu am cerut doar niste pareri... :)
La urma urmei, tot ce zice medicul am sa fac :D.
Oricum, multumesc tuturor pt implicare!

tot respectul!
muza_ta
Postat pe 28 Martie 2012 20:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Plosnite 8 De la: ROfelia 14 Iulie 2013 04:10
Un sfat despre tunsori..? 3 De la: kiss_my_ass 14 Iulie 2011 21:17
albirea dintilor acasa . 1 De la: healthy014415 26 Martie 2010 14:49
Dati-mi niste sfaturi !! 11 De la: kudika226898 24 Octombrie 2011 08:01
mini abdominoplastia 11 De la: lilly_mumusica 11 Martie 2010 17:51