Setari Cookie-uri

recidiva cancerului

sal..........am 23 de ani si acum 5 ani am fost diagnosticata cu cancer ovarian....a urmat o operatie de histerectomie totala cu anexectomie bilaterala si 6 serii de chimioterapie........de atunci merg periodic la control....cea mai mare frica a mea este sa nu imi recidiveze cancerul indeosebi la sani.....ce sanse credeti a exista sa se intample aceat lucru?mentionez ca a fost stadiul 1.........
cosmilumi
Postat pe 30 Martie 2012 12:53
Bravo esti o luptatoare!
roz5blue6lila7
Postat pe 30 Martie 2012 12:56
ms frumos
cosmilumi
Postat pe 30 Martie 2012 12:57
De la: cosmilumi, la data 2012-03-30 12:53:31sal..........am 23 de ani si acum 5 ani am fost diagnosticata cu cancer ovarian....a urmat o operatie de histerectomie totala cu anexectomie bilaterala si 6 serii de chimioterapie........de atunci merg periodic la control....cea mai mare frica a mea este sa nu imi recidiveze cancerul indeosebi la sani.....ce sanse credeti a exista sa se intample aceat lucru?mentionez ca a fost stadiul 1.........


Felicitari pentru faptul ca esti o femeie puternica!!! Faptul ca ai facut o histerectomie totala,este de bun augur,intrucat problema cancerului ovarian este in stransa legatura cu cel de la sani!!Sanse de revenire sunt minime,dar,la fel de adevarat,este faptul ca aceasta maladie este perversa si nemiloasa ,in cazul recidivelor fiind distrugatoare si malefica!!Capul sus,,mergi in continuare la control,dupa prescriptia medicului,si in plus de asta,draga mea,ai credinta in Dumnezeu,,inalta-ti sufletul si multumeste-i zilnic,pentru faptul ca esti inca in viata!!
MissRainbow
Postat pe 30 Martie 2012 13:07
se pare ca nimeni nu imi rasp.......
cosmilumi
Postat pe 30 Martie 2012 13:08
Ar trebui sa ti un regim alimentar care mai apoi sa devina un stil de viata...
roz5blue6lila7
Postat pe 30 Martie 2012 13:10
De la: cosmilumi, la data 2012-03-30 13:08:06se pare ca nimeni nu imi rasp.......


Ti-am raspuns mai sus,draga mea,si asa cum s-a exprimat si colega de mai sus,,schimba-ti si regimul alimentar,evita carnea rosie cat se poate de mult,echilibreaz-o si adu-ti un suport de vitamine,minerale ,prin consum de fructe,legume si sucuri proaspete,in sprijinul sanatatii tale!!!
MissRainbow
Postat pe 30 Martie 2012 13:14
va multumes frumos tututor.....am uitat sa va spun ca desi am 23 de ani si nu mai pot face copii am o printesa de 6 ani
cosmilumi
Postat pe 30 Martie 2012 13:15
De la: cosmilumi, la data 2012-03-30 13:15:38va multumes frumos tututor.....am uitat sa va spun ca desi am 23 de ani si nu mai pot face copii am o printesa de 6 ani



Felicitari,sa-ti traiasca ingerasul,si cu atat mai mult,ai pentru ce sa lupti cu boala!!!
MissRainbow
Postat pe 30 Martie 2012 13:20
daa asa este,,,,,,,,poooooppppp
cosmilumi
Postat pe 30 Martie 2012 17:08
Am citit mai demult intr-o revista ca jogging-ul scade riscul de recidiva cu 30%.
De fapt, e important sa faci miscare 30 min pe zi vreo 5 zile pe saptamana.
In afara de sport, alimentatia si starea psihica sunt foarte importante.
Ai putea sa incerci meditatia cu vizualizare.Adica, meditezi cateva minute si iti imaginezi o imagine dinamica ce reprezinta procesul de vindecare sau de respingere a bolilor.De exemplu, pentru a preveni bolile infectioase si cancerul , una dintre imaginile recomandate este a unor pisoi albi(leucocitele) care mananca mancare de pisici(celulele canceroase sau germenii).Iti recomand in acest sens cartile doctorului Bernie S.Siegel.
A, si o cura de detoxifiere la vreo 6 luni sau toate posturile de peste an.
kudika007007
Postat pe 12 Aprilie 2012 15:33
Pai,din cate stiu eu, si nu-s o mare isteata,operatia ai facut-o tocmai ca sansele de recidiva sa fie 0.Ai inlaturat toate anexele si ai facut chimio tocmai d-asta.Controale trebe facute,da' parc-ai scapat...Eu asa stiam.
nicossia
Postat pe 14 Aprilie 2012 21:00
ma numesc iorga
adresa mea de email este dumitru.iorga@gmail.com
tel 0736200415
va rog sa ma contacta-ti va rog vizavi de problema.
kudika_1929
Postat pe 15 Aprilie 2012 09:14
http://www.youtube.com/watch?v=ljkxrOl3Ywg&feature=youtube_gdata_player

Am o prietena care a facut aceeasi operatie ca si tine,a facut chimioterapie,i-am trimis si ei filmul acesta,si mi-a multumit dupa ca l-a vazut,spunandu-mi ca acum intelege de unde a aparut boala,si ce are de facut.Toti care au scris au dreptate,ganduri pozitive,sport,mancare sanatoasa si 6 luni macar ceva natural cu antioxidanti.Prietena mea consuma un astfel de produs si i-a scazut markerul tumoral,se simte mult mai bine.Sanatate !
daniela_erdos
Postat pe 15 Aprilie 2012 09:20
Bravo! Optimism, credinta, regim alimentar cu cat mai putina proteina animala, dar pot compansa din vegetale, de ex microalgele au 70 % proteine, poti lua zilnic alge si iti va face bine deoarece regleaza si ph -ul fiind alcaline, deci nu mai au mediu prielnic de inmultire celulele canceroase. Poti sa bei si cate o lingurita de bicarbonat de sodiu cu apa. Sunt multe modalitati de a fi sanatoasa , eu le recomand la cunostintele mele credinta si Imune. Merge f bine. Iti doresc mult succes si viata lunga alaturi de cei dragi! Sa-ti traiasca fetita si sa fiti fericite!
Ildikuta
Postat pe 16 Aprilie 2012 10:54
Buna! nu sunt in masura sa dau un raspuns din punctul de vedere al unui profesionist dar, din cite am citit,stiu ca nu exista posibilitatea ca un cancer ovarian sa recidiveze la sin dupa o histero totala si chimioterapie.Dar, paza buna trece primejdia rea asa ca nu renunta la vizitele la medic.Multa sanatate si,multa credinta in Dumnezeu.Se spune despre cancer ca este o boala a sufletului asa ca de suflet trebuie sa ai mare grija.
kudika449968
Postat pe 16 Aprilie 2012 16:59
Pagina s-a modificat putin de cand n-am trecut pe-aici...cineva ma citase,scrisese o multime de sfaturi,bune sau nu,habar n-am,dar...
Adevarul e ca citind ce-am scris eu mai sus ,si inca n-a sters nimeni,s-ar putea intelege "culca-te pe-o ureche,stadiul 1,ablatie totala,fas !"desi n-am gandit chiar asa.Era o incurajare si ceea ce gandesc cinstit,da' tanti cu sfaturile avea dreptatea ei.
Cat despre tanti-cu-sfaturile,nu-mi amintesc cine era,de unde citase ,cum se aplica ce zicea ea acolo. Dar poate chiar merita citit.Rataram.
nicossia
Postat pe 19 Aprilie 2012 21:23
Cancerul si tumorile canceroase sunt inmultirea celulara anarhica ce apare si se dezvolta intr-o anumita parte a organismului. Daca sunt depistate din timp, boala poate fi circumscri3a in punctul de plecare, daca nu are loc inmultirea. Organismul va fi invadat treptat, colonizat de celule canceroase care calatoresc prin sistemul sangvin sau limfatic si colonizarea diferitelor parti ale corpului se face mereu printr-un tip de efractie in mediul celular.
Stiuta fiind gravitatea acestei boli, as vrea sa amintesc caracteristicile principale ale procesului sau :
- dezordinea subterana, inconstienta si nedureroasa la inceput
- dezvoltarea anarhica prin pierderea reperelor celulare
- invadarea organismului prin colonizarea acestuia
- colonizarea prin efractie a zonelor afectate
- contaminarea organismului prin circuitul sangvin sau limfatic
- moartea prin autodistrugere daca nu se intervine.
Avem aici descrierea intregului proces psihologic care precede si pregateste terenul bolii. Individul traieste intr-o zi un traumatism (sau o acumulare) emotionala sau afectiva importanta si o inchide in interiorul sau. Prin forta, vointa, educatie, credinta sau fuga, nu o lasa sa se exprime in mod real sau nu recunoaste suferinta sa si mai mult chiar pierderea reperelor, distrugerea profunda a convingerilor sau iluziilor pe care o reprezinta. Traumatismul este resimtit inconstient ca o intruzie, o efractie interioara si unda de soc va coloniza treptat constructia psihologica a persoanei.
Echilibrul interior al individului va pierde incetul cu incetul reperele, va deveni haotic si cu tendinte suicidare pentru structura fiintei (opus procesului alergic care nu e niciodata canceros). Tot acest proces se d%zvolta contaminand capacitatea de a se bucura de viata si emotiile (sistemul circulator) vor fi treptat impregnate de amintirea traumatismului si vor lasa treptat locul sentimentelor sau emotiilor care vor mina ele insele terenul. Toate acestea sunt inconstiente, subterane si nedureroase pana in momentul in care totul explodeaza si apar la lumina zilei.
Cancerul reprezinta, prin urmare, distrugerea programarii noastre interioare a echilibrului si se exprima in principal prin prima zona afectata. Exprima adesea rani pe care nu vrem si nu putem as le cicatrizam si care sunt adesea asociate unui sentiment de culpabilitate. E vorba de un fel de autopedepsire care se vrea definitiva, de un esec constant in fata vietii sau a alegerilor din viata. Ce am ratat, de ce ma pedepsesc, ce imi reprosez atat de profund ?
Suntem in prezenta ultimului strigat al Maestrului Interior pentru ca toate celelalte au esuat sau au fost sufocate.
citat din cartea SPUNE-MI UNDE TE DOARE, autor MICHAEL ODOUR
kudika_1929
Postat pe 20 Aprilie 2012 15:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
concubinaj 19 De la: rox_sb 3 Decembrie 2012 21:06
ajutor 31 De la: kudika496520 5 Mai 2012 01:03
infectie urinara fetita 11 luni 14 De la: ivanescu 12 Decembrie 2010 11:29
nevralgia Arnold 11 De la: ginuta 30 August 2014 17:28
Hey 26 De la: crysis 31 Ianuarie 2011 16:53