Setari Cookie-uri

Am fost adoptat de la un centru de copii sau nu?

Va salut, forumisti si forumiste de pe kudika. Ma numesc Ionut, am 26 de ani si o maaaare problema: prima data cand mi-am facut cazier judiciar ..avea 20 de ani si vroiam sa dau de permis, scria acolo pe hartia de mi-au dat-o ..nume anterior: VLADU ....cum mi-a picat fisa ce ar putea sa insemne treaba asta ..am crezut ca lesin pana sa ies din sediu de acolo... "ba? cum nume anterior? adica...ups?!?". Am ajuns acasa, am lasat tot deoparte si am stat si m-am gandit niste chestii, cu liniuta de la capat:
-parintilor mei nu le-am mai zis mama/tata ...cam de 5 ani...nu pot! nu-mi vine;
-pe certificatul meu de nastere scrie ca e eliberat in 87!!!! eu fiind nascut pe 18.martie 1986..legea tarisoarei noastre, inca de la constitutia din 1923 spune negru pe alb: "Termenul pentru declararea ºi înregistrarea naºterii copilului este de 15 zile de la data naºterii, pentru copilul nãscut viu ºi aflat în viaþã" scurt pe 2!!! da al meu e in 87 ...bine ..explicatia maica-mii a fost ca atunci cand ne-am mutat la alta adresa l-a pierdut si nu l-a mai gasit ...pe el sunt trecuti ca parinti ea q taicameu;
-nu exista nici o poza nimic nimic cu mine mai devreme de MARTIE 87!!! luna emitenta a certificatului.....botezul a fost in aprilie ...credeti or ba ..mai imi vin in cam 2-3 "imagini" de atunci ..da daca ma intrebi mai devreme de botez ..0 barat.
-in 1996, lu maicamea i-au scos trompele si 1 ovar ..in urma unei crize de durere care s-a declansat doar intr-o zi ..nimic altceva inainte daca mai statea o ora zice doctorii ar fi facut septicemie. si pa!. ulterior mi-a povestit ca a avut mereu probleme in zona aia ...colaci peste pupaza: mi-a povestit la 1 an dupa operatia aia: cand a asjuns la spital sa ma nasca pe mine i-ar fi zis doctorii: "ai problema asta... mare minune daca scapati vii ..e riscul mare sa moara unu din voi ...si zice ca a riscat si ca uite rezultatul.."
-un singur lucru nu contest ..nu au exagerat cu nimic negativ, batai,certuri etc .. s-au schinuit sa scoata maximu din ce au putit si io zic ca au reusit! bataile toate le tin minte ..fiecare sunt justificate nu am ce contesta ...adica si eu le-am facut prea gogonate ..si ei n-aui exagerat ...adica nimic mai mult decat: palme, palete de tantari, furtune de masini de spalat si curele ...100%normal.
De ce ma framanta treaba sa aflu daca am fost adoptat: daca ar fi sa fie, parintii aia naturali fie ca ar fi ultimii boschetari/aurolaci/masteranzi la metrou sau Papa benedict si nevasta=sa ...mergh pana in panzele albe si ii transez file de merlucius si ii pun la tipla pe raft!!!! ca au facut un plod si l-au dat/aruncat ca p-o papusa ...parintii mei sunt astia care m-au crescut ...
Voi ce ziceti...cum as putea afla? exista la materingtate un registru? o evidenta ceva? a fiecarui bebel nascut acolo de cand s-a facut???
kudika434599
Postat pe 20 Aprilie 2012 05:47
PS: scuzati greselile de ortografie/gramatica ...am tastat prima oara in viata mea de pe o tableta ..si e oribil ..vedeti ce ai iesit! eu care ziceam ca fac parte din generatia PRO (aia nascuti intre 80 si 90) :)) uite ca ma vad batran pt asa tehnologii:)) lasand gluma> mi se poare o porcarie tableta ..
kudika434599
Postat pe 20 Aprilie 2012 05:58
De la: kudika434599, la data 2012-04-20 05:47:04Va salut, forumisti si forumiste de pe kudika. Ma numesc Ionut, am 26 de ani si o maaaare problema: prima data cand mi-am facut cazier judiciar ..avea 20 de ani si vroiam sa dau de permis, scria acolo pe hartia de mi-au dat-o ..nume anterior: VLADU ....cum mi-a picat fisa ce ar putea sa insemne treaba asta ..am crezut ca lesin pana sa ies din sediu de acolo... "ba? cum nume anterior? adica...ups?!?". Am ajuns acasa, am lasat tot deoparte si am stat si m-am gandit niste chestii, cu liniuta de la capat:
-parintilor mei nu le-am mai zis mama/tata ...cam de 5 ani...nu pot! nu-mi vine;
-pe certificatul meu de nastere scrie ca e eliberat in 87!!!! eu fiind nascut pe 18.martie 1986..legea tarisoarei noastre, inca de la constitutia din 1923 spune negru pe alb: "Termenul pentru declararea ºi înregistrarea naºterii copilului este de 15 zile de la data naºterii, pentru copilul nãscut viu ºi aflat în viaþã" scurt pe 2!!! da al meu e in 87 ...bine ..explicatia maica-mii a fost ca atunci cand ne-am mutat la alta adresa l-a pierdut si nu l-a mai gasit ...pe el sunt trecuti ca parinti ea q taicameu;
-nu exista nici o poza nimic nimic cu mine mai devreme de MARTIE 87!!! luna emitenta a certificatului.....botezul a fost in aprilie ...credeti or ba ..mai imi vin in cam 2-3 "imagini" de atunci ..da daca ma intrebi mai devreme de botez ..0 barat.
-in 1996, lu maicamea i-au scos trompele si 1 ovar ..in urma unei crize de durere care s-a declansat doar intr-o zi ..nimic altceva inainte daca mai statea o ora zice doctorii ar fi facut septicemie. si pa!. ulterior mi-a povestit ca a avut mereu probleme in zona aia ...colaci peste pupaza: mi-a povestit la 1 an dupa operatia aia: cand a asjuns la spital sa ma nasca pe mine i-ar fi zis doctorii: "ai problema asta... mare minune daca scapati vii ..e riscul mare sa moara unu din voi ...si zice ca a riscat si ca uite rezultatul.."
-un singur lucru nu contest ..nu au exagerat cu nimic negativ, batai,certuri etc .. s-au schinuit sa scoata maximu din ce au putit si io zic ca au reusit! bataile toate le tin minte ..fiecare sunt justificate nu am ce contesta ...adica si eu le-am facut prea gogonate ..si ei n-aui exagerat ...adica nimic mai mult decat: palme, palete de tantari, furtune de masini de spalat si curele ...100%normal.
De ce ma framanta treaba sa aflu daca am fost adoptat: daca ar fi sa fie, parintii aia naturali fie ca ar fi ultimii boschetari/aurolaci/masteranzi la metrou sau Papa benedict si nevasta=sa ...mergh pana in panzele albe si ii transez file de merlucius si ii pun la tipla pe raft!!!! ca au facut un plod si l-au dat/aruncat ca p-o papusa ...parintii mei sunt astia care m-au crescut ...
Voi ce ziceti...cum as putea afla? exista la materingtate un registru? o evidenta ceva? a fiecarui bebel nascut acolo de cand s-a facut???



Hmm,intr-adevar,tableta este o mare porcarie!!
Tinere,ca prim pas,trebuie sa discuti cu parintii,care te-au crescut,ei te pot lamuri asupra problemei tale!!Inteleg ca vrei sa iti cunosti parintii naturali!!!Nu vad aceasta intentie,ca fiind o decizie oportuna,ce rost mai are acum,dupa atatia ani,doar ca sa vezi cine te-a procreat??Nu are rost,dar,ma rog,daca asta doresti,,da,exista dosarul de adoptie,dar acesta este confidential!!Maternitatea are,de asemenea,o arhiva,dar trebuie urmati niste pasi,in vederea obtinerii unor informatii minime in ceea ce te priveste,dar nu stiu care este cadrul juridic legitim!!!Sfatul meu este acela de a discuta cu cei care te-au crescut,acestia sunt demni sa poarte numele de "tata" si "mama" sau poti consulta un avocat ,care este la curent cu legislatia aplicata in cazul adoptiilor si contextul in care se pot face investigatii privind adoptarea ta!!!!!!
MissRainbow
Postat pe 20 Aprilie 2012 07:55
multam, da.. tinere? u ar trebui sa ai 50...sa fiu io "tinere"
kudika434599
Postat pe 20 Aprilie 2012 14:18
De la: kudika434599, la data 2012-04-20 14:18:59multam, da.. tinere? u ar trebui sa ai 50...sa fiu io "tinere"



Cu placere,,,,tinere!!!! Incearca sa nu produci durere parintilor,care te-au crescut!!!De multe ori,astfel de demersuri,aduc suferinta in familia respectiva!
MissRainbow
Postat pe 20 Aprilie 2012 14:23
De la: kudika434599, la data 2012-04-20 05:47:04Va salut, forumisti si forumiste de pe kudika. Ma numesc Ionut, am 26 de ani si o maaaare problema: prima data cand mi-am facut cazier judiciar ..avea 20 de ani si vroiam sa dau de permis, scria acolo pe hartia de mi-au dat-o ..nume anterior: VLADU ....cum mi-a picat fisa ce ar putea sa insemne treaba asta ..am crezut ca lesin pana sa ies din sediu de acolo... "ba? cum nume anterior? adica...ups?!?". Am ajuns acasa, am lasat tot deoparte si am stat si m-am gandit niste chestii, cu liniuta de la capat:
-parintilor mei nu le-am mai zis mama/tata ...cam de 5 ani...nu pot! nu-mi vine;
-pe certificatul meu de nastere scrie ca e eliberat in 87!!!! eu fiind nascut pe 18.martie 1986..legea tarisoarei noastre, inca de la constitutia din 1923 spune negru pe alb: "Termenul pentru declararea ºi înregistrarea naºterii copilului este de 15 zile de la data naºterii, pentru copilul nãscut viu ºi aflat în viaþã" scurt pe 2!!! da al meu e in 87 ...bine ..explicatia maica-mii a fost ca atunci cand ne-am mutat la alta adresa l-a pierdut si nu l-a mai gasit ...pe el sunt trecuti ca parinti ea q taicameu;
-nu exista nici o poza nimic nimic cu mine mai devreme de MARTIE 87!!! luna emitenta a certificatului.....botezul a fost in aprilie ...credeti or ba ..mai imi vin in cam 2-3 "imagini" de atunci ..da daca ma intrebi mai devreme de botez ..0 barat.
-in 1996, lu maicamea i-au scos trompele si 1 ovar ..in urma unei crize de durere care s-a declansat doar intr-o zi ..nimic altceva inainte daca mai statea o ora zice doctorii ar fi facut septicemie. si pa!. ulterior mi-a povestit ca a avut mereu probleme in zona aia ...colaci peste pupaza: mi-a povestit la 1 an dupa operatia aia: cand a asjuns la spital sa ma nasca pe mine i-ar fi zis doctorii: "ai problema asta... mare minune daca scapati vii ..e riscul mare sa moara unu din voi ...si zice ca a riscat si ca uite rezultatul.."
-un singur lucru nu contest ..nu au exagerat cu nimic negativ, batai,certuri etc .. s-au schinuit sa scoata maximu din ce au putit si io zic ca au reusit! bataile toate le tin minte ..fiecare sunt justificate nu am ce contesta ...adica si eu le-am facut prea gogonate ..si ei n-aui exagerat ...adica nimic mai mult decat: palme, palete de tantari, furtune de masini de spalat si curele ...100%normal.
De ce ma framanta treaba sa aflu daca am fost adoptat: daca ar fi sa fie, parintii aia naturali fie ca ar fi ultimii boschetari/aurolaci/masteranzi la metrou sau Papa benedict si nevasta=sa ...mergh pana in panzele albe si ii transez file de merlucius si ii pun la tipla pe raft!!!! ca au facut un plod si l-au dat/aruncat ca p-o papusa ...parintii mei sunt astia care m-au crescut ...
Voi ce ziceti...cum as putea afla? exista la materingtate un registru? o evidenta ceva? a fiecarui bebel nascut acolo de cand s-a facut???

Mergi la emisiunea aia..."Gaseste-mi familia" pe Kanal-D
PARTENERDEVIS
Postat pe 20 Aprilie 2012 14:31
E chiar atat de important pentru tine sa afli cine te-a nascut?oare nu-i mai important cine te-a crescut?cine te-a educat,cine ti-a dat bani de buzunar?Nu e mai important ca ai avut niste parinti care te-au iubit si s-au zbatut ca tie sa-ti fie bine?
Daca e atat de important sa afli ...de ce nu esti sincer cu mama ta /de ce nu o intrebi?de ce nu-i spui ce te macina?Nu crezi ca e mai corect ?
Piscolinoo
Postat pe 20 Aprilie 2012 14:33
Salut !
Am auzit un zvon ca pe la data nasterii tale "sistemul " proba niste vaccinuri pe bebelusii nou nascutii in spitale si mureau aproape toti.
Parintii disperati apelau ( cu mare eforturi pe vremea aia ) la adoptii. Eu personal stiu multi colegi care au fost adoptati. Unora li s a spus si motivul. Altora nu.

Nu cred ca are rost sa incerci sa ti cauti parintii pentru ca o sa faci comparatii mereu si o sa te framante tot felul de intrebari. Oricum mama ta va fi dezamagita daca afla ca vrei neaparat sa i cunosti, pentru ca imediat incep criticile si comentariile.
Daca s mai bogati o sa i judeci.
Daca s saraci lipiti o sa simti nevoia sa le dai ceva si lor .. Asta luand din portia alor tai, care te au crescut . ( datoria ta catre ei )
Deci intreab o pe mama ta adevarul( ii arati cazierul ) ca sa te linistesti si incheie capitolul, pentru linistea ta sufleteasca.
kudika052198
Postat pe 20 Aprilie 2012 15:31
Parerea mea _ atata timp cat esti MAJOR ai dreptul sa stii si poti sa intrebi f clar AUTORITATILE. Dar si daca ar fi asa, o faci doar de curiozitate si ca sa fii real dar ar fi mai bine sa nu le spui parintilor care te au crescut. O lasi balta. Intreaba un avocat sau oricum autoritatile ce inseamna acel nume anterior, intereseaza te clar ca nu cred ca o sa fie f greu sa afli si gata. Dar nu trebuie create probleme. Tu esti independent acum sau ce faci si stii ce drum vrei sa urmezi clar in viata?
healthy005533
Postat pe 20 Aprilie 2012 22:17
Mai e posibil ca mama ta sa te fi facut cu alt barbat care nu se stie ce s a intamplat si cu noul barbat sa te fi trecut pe numele lui si sa nu vrea sa stii, ca e posibil orice.
healthy005533
Postat pe 23 Aprilie 2012 21:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cuum va petreceti pastele....?idei cv:>? 1 De la: oanyca15 2 Aprilie 2010 22:55
kudikuplu 3 De la: snickers 9 Februarie 2008 19:01
ce ati spune daca?... 12 De la: danyuly 17 Octombrie 2008 11:49
RAMADAN 9 De la: kudika319695 5 Septembrie 2010 05:35
Cine are pareri sa le spuna! 1 De la: kudika_4649 9 Aprilie 2012 02:55