Setari Cookie-uri

durere de oase

Buna,

am nevoie de niste pareri: ce sa fac sa ma pot misca mai usor si fara sa am dureri de oase? de mai mult timp resimt dureri ale oaselor cand urc scari sau merg mai mult si sunt tinerica, nu am decat 21 de ani.

m-ar interesa sa aflu si parerile voastre.stiu ca exista tratamente naturale pentru diverse, insa nu am gasit ceva special pentru asta.

multumesc
kudika_7390
Postat pe 14 Mai 2012 17:02
De la: kudika_7390, la data 2012-05-14 17:02:43Buna,

am nevoie de niste pareri: ce sa fac sa ma pot misca mai usor si fara sa am dureri de oase? de mai mult timp resimt dureri ale oaselor cand urc scari sau merg mai mult si sunt tinerica, nu am decat 21 de ani.

m-ar interesa sa aflu si parerile voastre.stiu ca exista tratamente naturale pentru diverse, insa nu am gasit ceva special pentru asta.

multumesc



In primul rand,fa-ti setul de analize recomandat de medicul de familie,in urma descrierii simptomelor !El va decide carui serviciu de specialitate te poti adresa,,,,problema poate fi de ordin reumatologic,sau una legata de sistemul osos.Investigatiile medicale vor decide asupra stabilirii diagnosticului!!
MissRainbow
Postat pe 14 Mai 2012 17:18
Buna,sunt Mariana,am 51 de ani si imi aduc aminte ca exact la varsta ta aveam si eu aceleasi probleme,cu dureri de articulatii si miscari greoaie.Pentru ca am dus-o pe picioare mult timp si doctorita de familie m-a trimis la bai,in loc sa puna diagnosticul corect,am ajuns in cateva luni sa nu mai pot umbla,cu lichid la articulatii si dureri groaznice...apoi in sfarsit am dat de cel mai bun reumatolog care m-a tratat lung timp cu infiltratii cu cortizon,antibiotice,si abia dupa vreo doi ani pot spune ca am intrat in normal.Asa ca repede la doctor,e de facut toate ananlizele pemtru artrita,si nu te lasa..va trebui sa dispara din corp orice urma de infectie,dar in general cea de amigdale,streptococ,etc...Iti doresc insanatosire grabnica,crede-ma,nu e o gluma,toate cele bune...ciao!!
Mariana_Oancea_1
Postat pe 13 Iunie 2012 00:50
Buna,sunt Mariana,am 51 de ani si imi aduc aminte ca exact la varsta ta aveam si eu aceleasi probleme,cu dureri de articulatii si miscari greoaie.Pentru ca am dus-o pe picioare mult timp si doctorita de familie m-a trimis la bai,in loc sa puna diagnosticul corect,am ajuns in cateva luni sa nu mai pot umbla,cu lichid la articulatii si dureri groaznice...apoi in sfarsit am dat de cel mai bun reumatolog care m-a tratat lung timp cu infiltratii cu cortizon,antibiotice,si abia dupa vreo doi ani pot spune ca am intrat in normal.Asa ca repede la doctor,e de facut toate ananlizele pemtru artrita,si nu te lasa..va trebui sa dispara din corp orice urma de infectie,dar in general cea de amigdale,streptococ,etc...Iti doresc insanatosire grabnica,crede-ma,nu e o gluma,toate cele bune...ciao!!
Mariana_Oancea_1
Postat pe 13 Iunie 2012 00:50
Buna tuturor

e bine sa mergi la medic si sa faci analize, te scapa de orice indoiala. poate fi un inceput de artroza, care se manifesta diferit in functie de stadiul in care se afla, de la disconfort usor, la dureri tot mai accentuate la efort si chiar si la mers ajungand pana la limitarea miscarii articulare.

de aceea, e bine sa o tratezi din timp. ca medicament, daca boala nu e agravata se poate lua piascledine 300, care contine extract de soia si avocado si ale carui efecte se resimt daca este luat pe termen mai lung fiindca e natural. este insa un tratament adjuvant pe care e bine sa il iei la recomandarea medicului dupa ce stabileste diagnosticul.

multa sanatate!
Monicamm85
Postat pe 19 Iunie 2012 17:29
Buna,

eu folosesc o metoda cat se poate de sanatoasa, mai ales in aceasta perioada:ciresele. consum din abundenta cirese si desi initial nu am stiut si le-am consumat doar pentru ca imi plac foarte mult, am descoperit ca sunt bune pentru dureri articulare. Contin antocianine care calmeaza durerile articulare si durerile de cap.

piascledine am luat pentru sangerari gingivale la recomandarea medicului, nu am stiut ca e folosit si ca remediu pentru dureri articulare, dar e bine de stiut.

o zi faina,
irina

kudika_8118
Postat pe 26 Iunie 2012 11:53
De la: kudika_7390, la data 2012-05-14 17:02:43Buna,

am nevoie de niste pareri: ce sa fac sa ma pot misca mai usor si fara sa am dureri de oase? de mai mult timp resimt dureri ale oaselor cand urc scari sau merg mai mult si sunt tinerica, nu am decat 21 de ani.

m-ar interesa sa aflu si parerile voastre.stiu ca exista tratamente naturale pentru diverse, insa nu am gasit ceva special pentru asta.

multumesc


Ai fost la medicul ortoped sa-ti masori densitatea oaselor, sanatatea articulatiilor, a oaselor?

Fa-ti o programare la ortoped. Doar el este in masura sa-ti puna un diagnostic si sa-ti ofere un tratament.

Multa sanatate iti doresc!
kokeshi
Postat pe 26 Iunie 2012 11:56
buna

artroza nu apare la varste asa timpurii, insa nu e ok daca articulatiile dau astfel de simptome.
piascledine e bun pentru articulatii dureroase, dar nu trebuie sa te bazezi doar pe asta fara a merge la medic.

by the way, vad ca pe acest subiect se schimba multe pareri in spiritul amuzamentului pe seama celorlalti care posteaza, insa trebuie sa tinem cont ca pe forum, in limitele decentei, fiecare isi poate spune parerea.
kudika_7144
Postat pe 27 Iunie 2012 17:45
in primul rand ar tb sa consulti un medic si el iti va spune ce e de facut si de ce ai probleme. de ceaiuri care sa vindece durerile de oase nu prea am auzit.
daca vrei un medic bun, ti-l recomand pe dr Ciprian Nanescu, de la Spitalul de urgente Floreasca.
irina_v2011
Postat pe 1 Iulie 2012 19:54
buna

am luat si eu piascledine, dar pentru gingii fiindca imi sangerau. stiu ca e bun si pentru articulatii.

asa ca fuga la medic si vezi ce iti spune. mie mi l-a recomandat dentistul. nu-mi place sa iau medicamente fara sa ma consult si cu medicii.
kudika_11410
Postat pe 6 Iulie 2012 12:04
De la: kudika_7144, la data 2012-06-27 17:45:15
by the way, vad ca pe acest subiect se schimba multe pareri in spiritul amuzamentului pe seama celorlalti care posteaza, insa trebuie sa tinem cont ca pe forum, in limitele decentei, fiecare isi poate spune parerea.


Corect!
kudika_10817
Postat pe 6 Iulie 2012 12:16
asa mi s-a intamplat si mie pe la 23 de ani ma asezam pe vine si nu ma mai puteam ridica , am acut analize de sange si a aparut problema ... ASLO 900. am facut moldamin 2 luni si am scapat. mergi si fa-ti cateva investigatii. incepe cu analizele la sange :).o zi buna.
oanascumpik
Postat pe 6 Iulie 2012 16:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SLABESTE CU FITDAY SYRUP 10 De la: cornel_sabin 27 Februarie 2010 00:11
am incercat mai multe cure de slabire 14 De la: Monicamm85 7 Mai 2010 10:52
Help!!! 6 De la: cmonikdulcik 9 Februarie 2010 11:56
Diabet 22 De la: cfracea 31 Ianuarie 2013 12:33
Miscare / Miscare corecta pentru ....echilibrul vietii 1 De la: pasztaizoltan 15 Septembrie 2011 13:30