Setari Cookie-uri

Situatie dificila cu un medic

Am fost la prima consultatie impreuna cu fratele meu, nu prea semanam fizic iar cine nu ne cunoaste ar putea sa jure ca suntem iubiti. Acolo am intalnit un medic tinerel maxim 30 de ani, mi-a explicat ce tratament trebuie sa urmez si apoi m-am dus singura la programari ,totul bine si frumos, doctorul foarte simpatic,glumet,eu ceva mai rezervata pt ca asa ma manifest in societate(sunt o persoana mai timida)...La una din consulatii medicul mi-a aratat la calculator un exemplu de tratament ce ar putea sa imi foloseasca si mie,in acel timp am vazut ca era logat pe pagina de facebook, cand am ajuns acasa l=am adaugat ca prieten. De atunci situatia s-a schimbat la 90 de grade, imi vorbeste strict legat de tratament, imi raspunde la intrebari foarte dur, se uita foarte incruntat cand incerc sa ii vorbesc, situatia a devenit stresanta pentru mine si nu stiu cum sa ma comport,nu imi place de el,dar recunosc ca e o persoana atractiva,am un obicei de a baga in lista de fb toate persoanele pe care le cunosc,pe langa el mai am inca 3 medici ale caror pacienta sunt. Presupun ca a inteles altceva cum ca as fi indragostita de el,chiar nu inteleg,nu i-am dat semne saau motive ...Am neviue de tratamentul facut de el pt k am cheltuit destui banni pe radiografii si nu am cum sa o iau de la capat cu alt doctor,dar situatia a devenit stresanta si ma simt prost.Ce ma sfatuiti?cum sa ma comport?sa il intreb de ce are o atitudine aroganta?
kudika_9905
Postat pe 15 Iunie 2012 21:52
dupa exprimare se vede ca esti tanara daca oricum ai o atractie pentru doctori sau esti de profesie bolnava, renunta la acest doctor si dute la altul sau la medici femei daca ai ochii alunecosi
kudika_6668
Postat pe 15 Iunie 2012 22:04
am 24 de ani, nu am o atractie pt doctori, dar de-a lungul vietii am cunosc mai multi medici decat profesori, sunt o persoana foarte bolnavicioasa ,nu pot sa ma duc la alt medic pt ca ar inseamna sa o iau de la capat cu toate analizele radiografiile etc si asta o sa ma coste enorm si nu dispun de banii necesari, dar tratamentul va dura minim 1 an si nu imi place sa ma gandesc k va fi o situatie stresanta,tinand cont k stau cate 30-60 minute cu el in cabinet.
kudika_9905
Postat pe 15 Iunie 2012 23:30
Intr-o lege a sanatatii scrie si de drepturile pacientului.Ia citeste,sa vezi ca scrie acolo .
In alta lege nescrisa,sa-l bagi "preten" pe facebook ... tot cam abuz se cheama.La cate nebunii se-ntampla,e normal sa pastreze distanta.Si cred ca ar avea dreptul sa te refuze ca pacienta...asa ca stai calma!
E greu de explicat ca tu ai doar obiceiul sa "bagi in lista ".Omul se fereste de alte obiceiuri,cu ochi alunecosi,isterii...Poti sa-l acuzi daca se apara? Un scandal i-ar distruge munca de-o viata,viitorul,dreptul de-a profesa.
Desi nu ne cunoastem si am si facebooku' inchis...ia baga-ma-n lista,sa vezi ce binevoitoare pot fi!
nicossia
Postat pe 15 Iunie 2012 23:45
De la: kudika_9905, la data 2012-06-15 21:52:10Am fost la prima consultatie impreuna cu fratele meu, nu prea semanam fizic iar cine nu ne cunoaste ar putea sa jure ca suntem iubiti. Acolo am intalnit un medic tinerel maxim 30 de ani, mi-a explicat ce tratament trebuie sa urmez si apoi m-am dus singura la programari ,totul bine si frumos, doctorul foarte simpatic,glumet,eu ceva mai rezervata pt ca asa ma manifest in societate(sunt o persoana mai timida)...La una din consulatii medicul mi-a aratat la calculator un exemplu de tratament ce ar putea sa imi foloseasca si mie,in acel timp am vazut ca era logat pe pagina de facebook, cand am ajuns acasa l=am adaugat ca prieten. De atunci situatia s-a schimbat la 90 de grade, imi vorbeste strict legat de tratament, imi raspunde la intrebari foarte dur, se uita foarte incruntat cand incerc sa ii vorbesc, situatia a devenit stresanta pentru mine si nu stiu cum sa ma comport,nu imi place de el,dar recunosc ca e o persoana atractiva,am un obicei de a baga in lista de fb toate persoanele pe care le cunosc,pe langa el mai am inca 3 medici ale caror pacienta sunt. Presupun ca a inteles altceva cum ca as fi indragostita de el,chiar nu inteleg,nu i-am dat semne saau motive ...Am neviue de tratamentul facut de el pt k am cheltuit destui banni pe radiografii si nu am cum sa o iau de la capat cu alt doctor,dar situatia a devenit stresanta si ma simt prost.Ce ma sfatuiti?cum sa ma comport?sa il intreb de ce are o atitudine aroganta?


Nu-l intreba la modul asta, ci ai putea incepe prin a-i explica intreaga situatie si a te scuza pentru inportunitatea ta de a-l adauga pe lista de prieteni, fara sa-l intrebi daca e de acord.

Desi spui ca esti timida, mie imi faci impresia unei fete indraznete, totusi.

Discuta cu el si cere-ti scuze, sunt convinsa ca va redevi mai ingaduitor si tolerant, dupa ce vei face lucrurile acestea.

Bafta si multa sanatate!
kokeshi
Postat pe 16 Iunie 2012 10:16
*inoportunitatea
kokeshi
Postat pe 16 Iunie 2012 10:17
multumesc kokeshi pt sfat, cred asta e solutia cea mai corecta ,de a-mi cere scuze :)
kudika_9905
Postat pe 18 Iunie 2012 16:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cadouri de craciun din brad natural 13 De la: bella4U 10 Decembrie 2010 23:22
pentru liniste 1 De la: kudika_991449 17 Mai 2016 10:24
castiga bani on line 9 De la: a_nca 27 Iunie 2014 17:02
medici 2 De la: 7aleinad 15 Februarie 2009 17:19
Copilaria 12 De la: battleofwits 8 Februarie 2011 15:58