Setari Cookie-uri

diferenta de clase sociale

pentru inceput nu te mai supraaprecia atit,esti dintr-o familie buna dar daca si el este??ca sa gindesti repede este usor,ca sa gindesti corect este mai greu,atit timp cit va intelegeti si te uiti la persoanele cu care vorbesti de pe picioare si nu de pe scara atunci o sa fi respectat pentru cine esti si nu ce ai in cont.
Amis_Reddrag_1
Postat pe 24 Iunie 2012 06:37
Pentru Titanika: ai dreptate, de regula barbatii sunt orgoliosi, insa, cand iubesc cei mai multi dintre ei lasa din orgoliu.
kokeshi
Postat pe 24 Iunie 2012 09:14
De la: kokeshi, la data 2012-06-24 09:14:33Pentru Titanika: ai dreptate, de regula barbatii sunt orgoliosi, insa, cand iubesc cei mai multi dintre ei lasa din orgoliu.



depinde de femeie cat de bine stie sa-l dreseze
Titanika
Postat pe 24 Iunie 2012 09:27
De la: Titanika, la data 2012-06-24 09:27:05
De la: kokeshi, la data 2012-06-24 09:14:33Pentru Titanika: ai dreptate, de regula barbatii sunt orgoliosi, insa, cand iubesc cei mai multi dintre ei lasa din orgoliu.



depinde de femeie cat de bine stie sa-l dreseze


Unde verbul a dresa e sinonim cu verbul a comunica, nu?
kokeshi
Postat pe 24 Iunie 2012 09:31
Nu stai intr-o relatie in speranta ca celalalt se va schimba in ce vrei tu;fiecare are calitati si defecte iar tie, cand ti-a picat cu tronc barbatul lucrat la sala,ti-ai asumat tot pachetul.Valabila si reciproca.
kudika050614
Postat pe 24 Iunie 2012 12:07
Barbatii nu se modeleaza asa usor ... Poate doar la suprafata sau aspect exterior dar nu o sa se apuce sa citeasca filozofie pt tiine.
Daca l obligi sau impui sa se cultive o sa te urascasi o sa caute pe altcineva care l ia asa cum e( fara multa carte).

Parerea mea : nu merita efortul educarii si adaptarii .
2. Mereu o sa apara discutii din familia ta / neamuri/ comparatii" ai tai "si "ai lui ".
3. Lipsa de educatie o sa insemne un venit mai mic. Esti multumita cu asta?
4. Lipsa de activitati / discutii comune va deveni enervanta dupa un timp.

Ca te iubeste el nu prea e relevant, te poate iubi si altul cu studii superioare.
kudika052198
Postat pe 24 Iunie 2012 16:47
aici are dreptate...dar cu parintii nu. nu trebuie sa faci ce zic ei, pentru ca poate binele lor pentru tine nu e si binele tau
CoKNeZaGirL
Postat pe 24 Iunie 2012 17:40
Vreau sa stiu cate sanse am ca ”totul sa fie bine”
Si cate sanse am sa am acum langa mine un om suberb, iubitor si care face totul pentru ca relatia noastra sa fie frumoasa si sa ma faca fericita poate sa se transforme pe viitor, dupa casatorie si copii intr un om complexat care nu isi suporta nevasta pentru ca e ceva mai desteapta decat el. Sa fie iritat de faptul k ea are dreptate cam tot timpul si sa treaca de la apreciere la dispret.


Of si iar of,ce anume sa fie bine,60%e bine,restul va fi apa de ploaie.N-ai idee prin cate compromisuri vei trece in viata si el iti va spune:
-draga mea fa tu cererea asta ca ai scoala mai multa!
iubita,dute tu si vorbeste pt locuinta ca tu esti mai elevata in vorbire
iubirea mea,fa tu socoata cate rate mai trebuie sa platim la banca ca mie nu-mi iasa lunile
-iubita de ce nu mergi tu sa te interesezi de....ca ai mai multe cunostinte in cercul tau de prieteni
-hai dute tu,ca pe tine te cunoaste
-hai dute odata ca tu esti cea le stie pe toate

--nu ma trimite pe mine ca n-am sa reusesc,dute tu ca ai mai multa facultate
-dute baaai de aici cu scoala ta cu tot,si ce crezi ca ai rezolvat cu asta

-nu esti in stare de nimic cu scoala ta cu tot,m-am saturat plec,cu tine n-o mai scot la capat si nici nu vrei sa ma ajuti pt ca nu ma mai iubesti
-Parca te-ai maritat cu serviciul,siguuur ai pe vreunul pe acolo de stai atatea ore si nu mai vrei sa sti de mine.........

Draga mea c-am asa stau lucrurile,s-au aproape... nu pot sa garantez ca ar fi real,...sti ce faci tu?Tu nu vrei sa superi pe nimeni dar te minti singura.Acum gandeste inima si iti doresti sa fi fericita si toate clipele frumoase sa prinda viata ,insa mai tarziu vei gandi cu ,capul si-ti vei da seama ca nu afost asa cum ti-ai sperat tu,dar va fi prea tarziu si-ti vei duce in continuare crucea!
Iartama n-am vrut sa fiu rea cu tine
CoKNeZaGirL
Postat pe 24 Iunie 2012 17:43
dupa parerea mea si din experienta mea diferentele intr-un cuplu,fie ele de natura materiala sau intelectuala,la un moment dat isi spun cuvantul.cel ,,dotat''are tendinta spre mai bine ,mai mult sau mai bun,in timp ce partenerul mai putin ,,dotat''nu poate sa tina pasul cu el.
kkrisstina1
Postat pe 24 Iunie 2012 17:53
caz real:o inginera mai dezavantajata de natura- cam mica si uratica dar isteata foc , are surpriza ca unul din muncitorii din subordinea ei sa ii spuna intr-o zi ca o iubeste si ca daca nu il vrea el moare. la inceput ea s-a gandit ca e cu vreo 10 ani mai mic ca ea, ca nu are decat scoala profesionala ... asa tipul arata bine, nimic de zis . dupa ce el a executat o sinucidere in stil nastase ea a crezut ca daca tot nu o mai cere altcineva si e destul de mare ca varsta-probabil si ceasul biologic ticaia- nu are ce mai astepta , l-a luat de barbat. s-a pus cu cartea pe el,l-a sustinut sa isi faca liceul la seral, apoi tot ea l-a meditat si l-a ajutat sa intre la facultate , a devenit omul ofiter de marina .cand s-a terminat munca de culturalizare fostul muncitor devenit ofiter a inceput sa plece afara cu contracte , totul parea ok,inca vreo 10 ani totul a fost frumos intre ei . intr-o zi el i-a spus ca vrea sa plece , a intalnit o alta femeie si o vrea , a luat masina si ei i-a lasat casa care oricum era a ei dinainte de casatorie , si dus a fost . ironia sortii era ca noua lui aleasa era chiar cu 17 ani mai mare ca el , deci nu pentru una mai tanara a plecat ci fiindca isi implinise scopul. nici noua aleasa nu a stat mai mult de un an in viata lui, a urmat alta si alta. fosta sotie inca isi face iluzii ca va reveni la ea odata si odata ..
daca e sa luam exemplu de la pomi, nu se altoieste un mar cu cais, sau un cires cu gutui, altoiul nu prinde, deci fiecare pom accepta doar altoi potrivit speciei , tot asa si oamenii ar trebui sa isi aleaga pereche pe potriva altfel nu iese nimic in 99,99 la suta din cazuri .
kudika464194
Postat pe 24 Iunie 2012 19:18
Eu cred ca deja sti ce ai de facut... In momentul in care ai dat "glas" gandurilor tale... STI ca ceva nu este in regula...
Ce pot sa-ti spun? ... Pentru ca simt ca ai un suflet bun si o constiinta curata... este foarte posibil sa ramai cu o intrebare ce te va urmari, poate, toata viata: "Ce ar fi fost daca...?" Si intr-un caz, si in celalat... nu-ti va fi deloc comod... Cam doare intrebarea aceasta...Cam strange inima...
kudika461772
Postat pe 24 Iunie 2012 20:57
parerea mea,si repet ..e DOAR O PARERE.exact ca cei dinaintea mea,nu prea conteaza ce viziune au ceilalti asupra vietii tale.tu trebuie sa iti stabilesti prioritatile..asteptarile...si aspectele care te'ar deranja cel mai mult in viata.cu astea bine lamurite ai sa te poti ghida mai usor.sa te cunosti pe tine in primul rand...e cel mai important lucru.daca esti o pers puternica(ceea ce mie imi pare) ai sa te astepti sa traiesti experiente de genul..sunt mama inainte de vreme.adica nu te ridici doar pe tine...il ridici si pe el.daca esti pregatita din punctul asta de vedere sa duci toate responsabilitatile pe umarul tau...e ok.in timp oricum el se va modela dupa tine.precis vezi schimbari in el in 3 ani de zile.poate s'a mai maturizat.daca nu...e semn de intrebare
dark_eye
Postat pe 25 Iunie 2012 01:38
Singura mea intrebare este: Poti trai cu asta? treaba asta functioneaza pentru tine? De cand esti cu el esti mai fericita sau mai nefericita?
Daca raspunsul este da la aceste intrebari atunci ramai cu el. Daca este nu atunci cauta pe cineva care sa functioneze mai bine pentru tine
lore27
Postat pe 25 Iunie 2012 10:08
Eºti derutata ºi nu este bine. Cunosc un caz foarte bine, ea era medic, el economist (un economist f. bun. director economic la un tribunal) . El obinuia sã ia actele ºi acasã, acte la care lucra. In contabilitate actele se ordoneazã pe specific (pe conturi). Ei îi place ordinea (boalã profesionalã). Face ordine ºi în actele lui, acte pe care le-a dat peste cap pentru cã le-a aºezat pe dimensiuuni, cele mici cu cele micic , cele mai cu cele mari ºi tot aºa. S-a ales praful de munca lui în contabilitate. De aici au decurs certuri. Eu zic cã minunat ar fi ca un cuplu sã se formeze dupã profesii, clasã socialã. Dacã unul este bogat cel sãrac are de suferit, este primit în casa celui bogat ca o slugã, este ignorat ºi bineînþeles jicnit. Când doi tineri se îndrãgostesc este bine de ºtiut sã-ºi urmãreascã scopul nu numai dragostea. Existã un proverb, dragostea mai tfrece ºi prin stomac.
kudika409063
Postat pe 25 Iunie 2012 13:04
Nu stiu ce sa-ti spun, dar... mai devreme sau mai tarziu, doua persoane care nu au avut acelasi mod de viata se despart sau, raman "agatate"e dragul copiilor care vor suferii, oricum, foarte mult ca ei vor fii primii care vor constata diferentele comportamentale ale parintilor! De dragul copiilor tai ia acum hotararea care trebuie - fiecare pe drumul lui - ca... dragostea este trecatoare, ca si frumusetea fizica.. mult succes!
kudika442744
Postat pe 25 Iunie 2012 15:28
O fosta colega de-a mea din scoala generala inteligenta, singura la parinti si cu situatie materiala buna dar nu foarte atragatoare, vazand la un moment dat ca nu are "catare" a acceptat compromisul de a isi face un prieten sarac ce lucra ca si mecanic auto.Nu era nici el prea vorbaret insa ceea ce vreau sa subliniez e ca l-au inscris oamenii la colegiu, apoi si-a continuat studiile, i-au gasit post la o banca si totul a fost OK. Concluzia ar fi ca se poate.

Problema la tine e ca nu stii daca el e un caz (i)recuperabil.Cel putin este cam tacut si asta e bine, poate il inveti sa fie mai degraba laconic decat sa incerce sa "filosofeze".

Nu i-ai explicat ca orice organ neantrenat tinde sa se atrofieze? Asa cum isi antreneaza muschii poate ca ar trebui sa-si antreneze si "muschii" din cap...
Mr_6pack
Postat pe 25 Iunie 2012 16:33
De la: kudika052198, la data 2012-06-24 16:47:54Barbatii nu se modeleaza asa usor ... Poate doar la suprafata sau aspect exterior dar nu o sa se apuce sa citeasca filozofie pt tiine.
Daca l obligi sau impui sa se cultive o sa te urascasi o sa caute pe altcineva care l ia asa cum e( fara multa carte).

Parerea mea : nu merita efortul educarii si adaptarii .
2. Mereu o sa apara discutii din familia ta / neamuri/ comparatii" ai tai "si "ai lui ".
3. Lipsa de educatie o sa insemne un venit mai mic. Esti multumita cu asta?
4. Lipsa de activitati / discutii comune va deveni enervanta dupa un timp.

Ca te iubeste el nu prea e relevant, te poate iubi si altul cu studii superioare.



kudika226898
Postat pe 25 Iunie 2012 16:48
De la: kudika464194, la data 2012-06-24 19:18:00caz real:o inginera mai dezavantajata de natura- cam mica si uratica dar isteata foc , are surpriza ca unul din muncitorii din subordinea ei sa ii spuna intr-o zi ca o iubeste si ca daca nu il vrea el moare. la inceput ea s-a gandit ca e cu vreo 10 ani mai mic ca ea, ca nu are decat scoala profesionala ... asa tipul arata bine, nimic de zis . dupa ce el a executat o sinucidere in stil nastase ea a crezut ca daca tot nu o mai cere altcineva si e destul de mare ca varsta-probabil si ceasul biologic ticaia- nu are ce mai astepta , l-a luat de barbat. s-a pus cu cartea pe el,l-a sustinut sa isi faca liceul la seral, apoi tot ea l-a meditat si l-a ajutat sa intre la facultate , a devenit omul ofiter de marina .cand s-a terminat munca de culturalizare fostul muncitor devenit ofiter a inceput sa plece afara cu contracte , totul parea ok,inca vreo 10 ani totul a fost frumos intre ei . intr-o zi el i-a spus ca vrea sa plece , a intalnit o alta femeie si o vrea , a luat masina si ei i-a lasat casa care oricum era a ei dinainte de casatorie , si dus a fost . ironia sortii era ca noua lui aleasa era chiar cu 17 ani mai mare ca el , deci nu pentru una mai tanara a plecat ci fiindca isi implinise scopul. nici noua aleasa nu a stat mai mult de un an in viata lui, a urmat alta si alta. fosta sotie inca isi face iluzii ca va reveni la ea odata si odata ..
daca e sa luam exemplu de la pomi, nu se altoieste un mar cu cais, sau un cires cu gutui, altoiul nu prinde, deci fiecare pom accepta doar altoi potrivit speciei , tot asa si oamenii ar trebui sa isi aleaga pereche pe potriva altfel nu iese nimic in 99,99 la suta din cazuri .



kudika226898
Postat pe 25 Iunie 2012 16:53
Draga mea ia o foaie de hartie si scrie defectele lui si calitatiile ,scrietiile si pe ale tale si apoi analizezi treaba...Cu ascultatul parintiilor...Verisoara mea si ea are facultate si sta super bine finaciar la fel a cunoscut un tip modest si fara sc,matusa mea de fiecare data a avut ceva de comentat despre relatia lor..Nu a tinut cont ca baiatul o respecta ii vb foarte frumos,din saracia lui ii cumpara cadouri,oriunde mergeau el platea,nu suporta sa ii plateasca verisoara mea ceva..In fine..Pana la urma s-a despartit din cauza matusei mele ,ca vezi Doamne cunoaste ea un baiat de aceeasi clasa cu ei...Totul bine si frumos pana dupa nunta...Dupa nunta a inceput cosmarul...Matusa mea de fiecare data ii gasea scuze lui pt comportamentul lui...Acum isi regreta verisoara mea ca a ascultat-o pe matusa..Doar noah e mama si vrea binele..Sunt unii parinti pt egoistul lor si pt lacomia lor sunt in stare sa isi sacrifice copii...Eu stiu un parinte bun te sustine in ceea ce faci pana la o limita,cand ai trecut limita incep sa isi impuna punctul lor de vedere...Parintii trebuie sa ii invete pe copii cum sa isi ghideze ei viata...Si parintii mai gresesc,nu de fiecare data au dreptate...O fii dansi trecuti prin viata,dar nu mai e viata care a fost candva...Multi/multe dintre noi ne ghidam dupa placul altora,nu dupa placul nostru...Noi tot suntem cu mentalitatea 'oare ce spune x,y,z'ca stau cu asa tip,oare ce zice x,y,z daca ma vede imbracata in halul asta etc'?Va ceea ce crezi tu ca e mai bine,ca tine nimeni nu stie...Noi ne dam cu pareriile ce ne-ai povestit....Am observat ca mai mult ai spus de defectele prietenului tau si mai mult te-ai pus intr-o lumina minunata...El e urat si eu sunt frumoasa cam asa ceva...Daca e asa cum spui tu de ce te tine sa mai ramai cu el?Destept nu e bani nu are bla bla..Nu iti gasesti un baiat pe masura ta?Sau iti place placere ca el e un pic mai inferior tine?Ceva nu se leaga...Scuze poate sunt mai sceptica...Nu stiu ce te face sa crezi ca unul cu scoala e super educat?In ziua de azi oricine are scoala...
Maria_Loredana_1
Postat pe 30 Iunie 2012 06:34
Daca vrei sa isi dezvolte vocabularul,nu neaparat trebuie scoala...Cititul ajuta foarte mult la dezvoltarea vocabularului....Jucati-va ape munti,tari,orase,culori etc ,asta ajuta pt cultura generala...Si faceti o ora timp si spune-i sa va jucati cine invata 10 cuvinte cu litera a din dex tot asa..
Maria_Loredana_1
Postat pe 30 Iunie 2012 07:12
Am cautat chiar azinoapte ceva in legatura cu subiectul asta..nu din motivele tale, ca esti dintr-o familie buna sa zic asa, ci pentru ca am incercat sa am o relatie cu cineva sa zicem cu aspiratii mai joase ca ale mele in viata. Sincer nu am putut, m-am chinuit, am incercat, dar parerea mea e ca nu poti ca si femeie, care vrea sa fie egala cu barbatul, sa fii cu cineva care nu a facut mai nimic cu viata lui pana la o varsta, pur si simplu nu se poate. Iubirea e cam relativa in zilele noastre, nu mai zic cand treci de o anumita varsta si te-ai axat mai mult pe cariera decat pe relatii.
Daca eram in locul tau probabil nu treceam de 2 luni impreuna, din punctul asta de vedere te admir cumva, dar banui ca vrei o viata si copii la un moment dat. Crezi ca atunci ai sa poti trece peste toate? Daca el nu are aspiratii acu, cum va fi un exemplu pentru copii vostri?
Si intrebarea mea pentru cei ce posteaza aici e: poti ca femeie care sa zicem ca ai un anumit statut sa cunosti un barbat care te vrea pentru ce esti ca persoana? sa nu fie intimidat de cariera ta?
elena_irina
Postat pe 5 August 2012 04:45
bine zici , la ce-i foloseste muschii daca n-are creier ???
nicusor
Postat pe 5 August 2012 07:16
In toti acesti trei ani pasiunea tea facut sa intretii aceasta relatiie .Acum a iceput sa se stinga si ai inceput sa vezi defectyele pe care si el la randul lui nici nu se mai osteneste sa le mascheze.Si tu la randul tau crezi doar ca il iubesti ,nu ai certitudinea pentru ca altfel nu cereai sfaturi.Dar vin si te intreb :cine traieste in acest episod noi sau tu?chiar vei lua o decizie in functie de ce iti vom sugera noi ??daca tot ai o minte mai sclipitoare nu crezi ca ar fi cazul sa decizi tu ce vrei?Oviata cu un prost ce sufera de cultul personalitatii ,egoist si pentru inceput un bun critic ?Sau o viata in care sentimentele si valorile sa fie in proportii egale?
kudika_13124
Postat pe 5 August 2012 08:11
un proverb romanesc spune asa ,,dupa sac si petic", peticul este o bucata de material cu care se astupa o gaura a sacului prin coasere ... parerea mea este ca ceea ce nu merge din prima nu are sa mearga niciodata , nu te mai crampona de acea transformare in timp,astazi nu avem timp si rabdare sa modelam,asa ca, pune punct acestei relatii...cauta un tip dupa tine,nu este lume numai cat se vede pe geam...omul pe care-l descrii este diferit de tine:tu snoaba cu aere intelectuale el robust , rustic , cu muschi si nu creier...nu vad nici o potrivire, decat doar daca te multumeste in pat , lucru pe care doar tu il stii ,daca ai acceptat situatzia asta 3 ani asa am concluzionat.Acum ce sa spun este alegerea ta!dupa mine aceasta relatie nu trebuia sa aiba loc.
kudika146580
Postat pe 5 August 2012 08:45
In viata trebuie sa alegi si cu sufletul si cu mintea! Va veni o zi in care vei simti diferenta,si nu vei mai avea ce face...nu te poti dezvolta si ,,hrani,, mental cu aspectul lui de culturist...sunt multe de spus aici... barbatii nu prea se schimba, poti decat putin sa-i slefuiesti...deprinderile raman...
kudika058110
Postat pe 5 August 2012 08:47
Draga mea,renunta la o relatie care nu duce nicaieri si la care, daca nu o vei face acum, oricum va duce la ruptura, doar ca pana atunci pierzi ani din viata, energie, investesti sentimente care iti vor lasa un gust amar.
Stiu ca ti-e greu acum, ca-l iubesti si te-ai obisnuit cu el, dar, asculta-ma, in timpul acesta pe care-l pierzi langa el si nu mai ai ochi pentru altcineva, te-ai putea uita in jur si sa gasesti omul potrivit, omul care nu-si va deschide gura ca sa-si raceasca amigdalele ci pentru ca are ceva de comunicat.
Nu incerca sa-l schimbi si nu spera la asa ceva, gustul pentru lectura se educa in familie, in primii ani, daca nu l-a dobandit n-o va face de dragul tau. Pe masura ce vor trece anii il vei uri, iti va fi rusine sa iesi cu el in societate si te vei plafona alaturi de un mediocu. Iti vei cauta refularea in lacrimi sau in vreun viciu si in loc sa fii alaturi de un om de valoarea ta, care sa te ridice pe piedestal, te va aduce la nivelul lui si vei deveni un nimic.
Nu vreau sa te supar, asculta-ma ca am o experienta de viata, cauta omul potrivit, alaturi de care sa stralucesti, care sa te puna in valoare si sa te faca fericita.N-a murit mama baietilor, gaseste-l pe cel potrivit, langa care, pe masura ce veti imbatrani comunicarea va fi la baza si respectul reciproc la rang de principiu.
Liuta
Postat pe 5 August 2012 09:26
eu te intreb un singur lucru:ce iubesti la el?...muschii ? dragostea presupune o comuniune de idealuri care nu pot fi aceleasi daca nu ai inteligenta sau cultura necesara.Ceea ce simti tu e pura atractie fizica si daca te multumesti cu atat imi pare
rau sa ti-o spun dar nu e nici o diferenta sociala.
liviabaciu
Postat pe 5 August 2012 09:54
Eu zic sa-l lasi... daca n-ai cu cine discuta.... (pentru ca el are puncte de vedere, aprecieri putine si fixe) Si-atunci? Sa stii ca muschii nedusi la sala- din diverse motive- se flescaiesc...
kudika365187
Postat pe 5 August 2012 10:44
Sincer, renunta tu inaintea lui.Iubirea trece oricum, si vreau sa spun ca vb din proprie experienta....
lala1970
Postat pe 5 August 2012 11:12
Diferenta asta de "clase sociale" eu as accepta-o doar in ideea in care unul are bani mai multi decat celalalt, dar ce tine de educatie sa fie pe aceeasi lungime de unda.
Se observa in intimitate, in societate, cand unul sclipeste prin neuroni, iar celalalt doar prin muschi si nu merge deloc pe termen lung.
Eu as accepta doar daca eu sau el, ar avea mai multi bani, atat. Educatia, caraterul, principiile e bine sa coincida. Semnez pentru asa ceva!
lizzylight
Postat pe 5 August 2012 11:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sarbatori fericite 93 De la: MissDarine 28 Decembrie 2011 21:47
PRO sau CONTRA 27 De la: OCTAIA 19 Martie 2008 22:29
mesaje fara rost de la asa zisi oameni 218 De la: oana81 22 Mai 2008 13:49
Ce sa fac ? 4 De la: kudika_976492 23 Noiembrie 2014 22:29
matrimoniale ..........trei! 24 De la: france1974 31 August 2008 19:40