Setari Cookie-uri

Copilul meu nu stie niciun sport si eu ma plictisesc

Buna ziua. Stiu ca nu sunt deloc bine partea cu ma plictisesc, dar de cate ori ies in parc cu copilul nu fac decat sa ma plimb pe langa el sau sa stau pe banca atunci cand se da pe topogan sau in leagan, in rest ne cam plictisim amandoi. Imi doresc sa ii placa si lui sportul, sa stie ceva, dar la scoala face doar alergari si handbal, ori unde sa joc eu handbal cu el? Si in doi! Eu am facut inot in adolescenta si mi-a placut, dar el nu stie sa inoate si nici n-are incredere in mine sa-l invat cand mergem la mare. M-as multumi cu orice sport, doar sa ii placa si lui, sa nu ne plictisim impreuna.
kudika_10358
Postat pe 22 Iunie 2012 12:14
cati ani are copilul tau
Ame_li
Postat pe 22 Iunie 2012 12:18
L-ai intrebat ce sport ii surade? Fa-i o lista si da-i-o sa aleaga. Pe de alta parte, daca nu stie nimic in afara de handbal, nu poate sa faca o comparatie cu alte sporturi. Ce-ar fi sa il trimiti intr-o tabara? Fata mea merge in Tabara de Tenis, dar face si inot, merg cu bicicletele, au multe activitati. Poti cere mai multe detalii la da@tabaradetenis.ro Am uitat sa te intreb – ce varsta are baiatul tau? Desi daca face handbal, inseamna ca e destul de mare, cred ca-l vor accepta, locuri sa fie. Ca sa nu va mai plictisiti ai putea sa iei o carte pt tine si alta pentru el; asa stati in parc pe bancuta, la aer, dar nu va plictisiti :D
kudika_10357
Postat pe 22 Iunie 2012 12:27
De la: kudika_10358, la data 2012-06-22 12:14:55Buna ziua. Stiu ca nu sunt deloc bine partea cu ma plictisesc, dar de cate ori ies in parc cu copilul nu fac decat sa ma plimb pe langa el sau sa stau pe banca atunci cand se da pe topogan sau in leagan, in rest ne cam plictisim amandoi. Imi doresc sa ii placa si lui sportul, sa stie ceva, dar la scoala face doar alergari si handbal, ori unde sa joc eu handbal cu el? Si in doi! Eu am facut inot in adolescenta si mi-a placut, dar el nu stie sa inoate si nici n-are incredere in mine sa-l invat cand mergem la mare. M-as multumi cu orice sport, doar sa ii placa si lui, sa nu ne plictisim impreuna.



Presupun ca,copilul tau,se afla in ciclul primar de scoala!!!

Pana la a practica o ramura din sport,care iti place in acest moment,este important sa stii ce anume i-ar placea copilului tau,dar,cred ca nu este indragostit de handbal,caci daca ar fi fost astfel,,si-ar fi exprimat pasiunea!!!Discuta cu el,il poti indruma spre inot,chiar este recomandat la varste fragede,,sub indrumare de specialitate!!Sunt mai multe optiuni ,in ceea ce priveste sportul,dar ,intai,trebuie sa vezi afinitatile copilului!!!

In ceea ce te priveste,,starea de plictiseala este prezenta pentru ca ,ori nu stii sa "te dai" dupa copil,ori nu iti place sa fii parinte,stiu,este foarte greu sa fii restrictionata de un copilas aflat in evolutie!!Cauta alte preocupari,in interiorul ariei de interes a copilului,suficient sa-ti creeze confortul dorit!Vorbeste si cu tatal copilului,daca acesta exista,,isi poate exprima o opinie legat ade acest aspect!!
MissRainbow
Postat pe 22 Iunie 2012 13:08
De la: kudika_10358, la data 2012-06-22 12:14:55Buna ziua. Stiu ca nu sunt deloc bine partea cu ma plictisesc, dar de cate ori ies in parc cu copilul nu fac decat sa ma plimb pe langa el sau sa stau pe banca atunci cand se da pe topogan sau in leagan, in rest ne cam plictisim amandoi. Imi doresc sa ii placa si lui sportul, sa stie ceva, dar la scoala face doar alergari si handbal, ori unde sa joc eu handbal cu el? Si in doi! Eu am facut inot in adolescenta si mi-a placut, dar el nu stie sa inoate si nici n-are incredere in mine sa-l invat cand mergem la mare. M-as multumi cu orice sport, doar sa ii placa si lui, sa nu ne plictisim impreuna.

Poate el vrea sah...si daca tu nu le ai cu sahul...normal sa se plicti si el.
serpico_
Postat pe 22 Iunie 2012 14:05
De la: kudika_10358, la data 2012-06-22 12:14:55Buna ziua. Stiu ca nu sunt deloc bine partea cu ma plictisesc, dar de cate ori ies in parc cu copilul nu fac decat sa ma plimb pe langa el sau sa stau pe banca atunci cand se da pe topogan sau in leagan, in rest ne cam plictisim amandoi. Imi doresc sa ii placa si lui sportul, sa stie ceva, dar la scoala face doar alergari si handbal, ori unde sa joc eu handbal cu el? Si in doi! Eu am facut inot in adolescenta si mi-a placut, dar el nu stie sa inoate si nici n-are incredere in mine sa-l invat cand mergem la mare. M-as multumi cu orice sport, doar sa ii placa si lui, sa nu ne plictisim impreuna.


fiu-miu are numa un an si deja ma alearga ca pe hotii de cai, cum poti sa spui ca te plicisesti in parc cu copilul?
du-l acolo unde sunt mai multi copii si lasa-l in sfanta pace sa relationeze cu alti copii si sa se dea pe topogan sa-si rupa genunchii pe toate minunile din parc, nu trebuie sa se joace cu tine neaparat trebuie sa invete sa relationeze cu ceilati copii de varsta lui.
daca vrei sa practice un sport poti sa il inscri la orice sport vrei tu unul de echipa sau unul individual, daca nu are incredere in tine sa-l inveti sa inoate iai un colac si lasa copilul in pace o sa invete daca are chef daca nu o sa-i fie in veci frica de apa.in plus daca ti cu tot dinadinsul sa petreci timp cu copilul limiteaza-te la orele petrecute in casa invatand sau facand teme ori alte activitati de genul asta,nu iti fa copilul dependent de tine,si nici tu nu deveni dependenta de activitatile lui.cum iti spuneam copilul meu are numai un an si se joaca singurel sau cu alti copilasi de varsta lui ,deocamdata la nisip, sau la fantana arteziana, mai incolo sper sa-l las singur prin fata blocului sa invete sa se joace si sa aiba propriul lui anturaj, evident ca o sa fiu cu ochii pe el dar asta nu inseamna ca o sa ma hazardez ca nu se joaca cu mine.de aia e copil sa se joace cu copiii.
dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Iunie 2012 14:22
De la: dandanaua_reloaded, la data 2012-06-22 14:22:36
De la: kudika_10358, la data 2012-06-22 12:14:55Buna ziua. Stiu ca nu sunt deloc bine partea cu ma plictisesc, dar de cate ori ies in parc cu copilul nu fac decat sa ma plimb pe langa el sau sa stau pe banca atunci cand se da pe topogan sau in leagan, in rest ne cam plictisim amandoi. Imi doresc sa ii placa si lui sportul, sa stie ceva, dar la scoala face doar alergari si handbal, ori unde sa joc eu handbal cu el? Si in doi! Eu am facut inot in adolescenta si mi-a placut, dar el nu stie sa inoate si nici n-are incredere in mine sa-l invat cand mergem la mare. M-as multumi cu orice sport, doar sa ii placa si lui, sa nu ne plictisim impreuna.


fiu-miu are numa un an si deja ma alearga ca pe hotii de cai, cum poti sa spui ca te plicisesti in parc cu copilul?
du-l acolo unde sunt mai multi copii si lasa-l in sfanta pace sa relationeze cu alti copii si sa se dea pe topogan sa-si rupa genunchii pe toate minunile din parc, nu trebuie sa se joace cu tine neaparat trebuie sa invete sa relationeze cu ceilati copii de varsta lui.
daca vrei sa practice un sport poti sa il inscri la orice sport vrei tu unul de echipa sau unul individual, daca nu are incredere in tine sa-l inveti sa inoate iai un colac si lasa copilul in pace o sa invete daca are chef daca nu o sa-i fie in veci frica de apa.in plus daca ti cu tot dinadinsul sa petreci timp cu copilul limiteaza-te la orele petrecute in casa invatand sau facand teme ori alte activitati de genul asta,nu iti fa copilul dependent de tine,si nici tu nu deveni dependenta de activitatile lui.cum iti spuneam copilul meu are numai un an si se joaca singurel sau cu alti copilasi de varsta lui ,deocamdata la nisip, sau la fantana arteziana, mai incolo sper sa-l las singur prin fata blocului sa invete sa se joace si sa aiba propriul lui anturaj, evident ca o sa fiu cu ochii pe el dar asta nu inseamna ca o sa ma hazardez ca nu se joaca cu mine.de aia e copil sa se joace cu copiii.



"Dandi",te rog sa iei in calcul faptul ca profesia de parinte este cea mai complicata si complexa profesie,,nu toti cunosc sau stiu sa fie parinti,,iti trebuie anumite trasaturi avute sau dobandite ulterior,,o doza de imaginatie,rabdare,fantezie,nelaindemana oricui,nu avem de unde sa stim ca doamna noastra este formata ca parinte sau mai are mult de invatat,,totul se face cu rabdare!!Multi ,devin parinti ,ca urmare a unor intamplari ,ce au intervenit in viata lor!!!Nu contest calitatile doamnei,dar am ceva dubii in ceea ce o priveste!!!
MissRainbow
Postat pe 22 Iunie 2012 14:30
Nu inteleg de ce nu a specificat cati ani are copilasul
Draga mea,tu ai uitat cand ai fost copil?Daca este baiat cumparai masinute teleghidate si mergi cu el in parc ca sa-si faca prieteni curiosi si in acest fel toti ii vor da atentie si vor intra in discutie in lumea lor de joc cu povesti cu zmei,bau-bau si vrajitoare!
Nu cred ca langa un copil te poti plictisi pt ca el aduce bucurie si umple casa cu zambetul si rasul in hoho!
Chiar tu poti sa-l inventezi jocuri s-au esti prea ocupata?
Eu cred ca tu ai fost singura !?


























Titanika
Postat pe 22 Iunie 2012 17:30
*cred ca ai fost singura la parinti!
Titanika
Postat pe 22 Iunie 2012 17:37
De la: Titanika, la data 2012-06-22 17:37:40*cred ca ai fost singura la parinti!


pe mine nu ma uimeste ca se plictiseste ea ma uimeste ca il condamna si pe bietul copil la aceeasi soarta, plictiseala, daca ar fi mai putin egoista ar invata sa-si cunoasca biel copil si sa stie ce ii place si lui sa faca.daca bietul nu vrea sa se joace cu mama e de inteles, nu trebuie sa se joace cu cine nu vrea.
ooof oricum eu raman la parerea mea, unui copil nu trebuie sa ii creezi dependenta de tine ca parinte trebuie in schimb sa-l inveti sa se descurce ingurel,chiar de mic micut.altfel in adolescenta o sa fie un papa lapte sau un fusta mamii. mai ales baietii sufera de complexe din astea,aia mamosi care isi aleg sotii ca si mamele lor, adica nu inceteaza sa caute intr-o femeie ,un surogat de mamica. uffff
dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Iunie 2012 18:02
De la: dandanaua_reloaded, la data 2012-06-22 18:02:27
De la: Titanika, la data 2012-06-22 17:37:40*cred ca ai fost singura la parinti!


pe mine nu ma uimeste ca se plictiseste ea ma uimeste ca il condamna si pe bietul copil la aceeasi soarta, plictiseala, daca ar fi mai putin egoista ar invata sa-si cunoasca biel copil si sa stie ce ii place si lui sa faca.daca bietul nu vrea sa se joace cu mama e de inteles, nu trebuie sa se joace cu cine nu vrea.
ooof oricum eu raman la parerea mea, unui copil nu trebuie sa ii creezi dependenta de tine ca parinte trebuie in schimb sa-l inveti sa se descurce ingurel,chiar de mic micut.altfel in adolescenta o sa fie un papa lapte sau un fusta mamii. mai ales baietii sufera de complexe din astea,aia mamosi care isi aleg sotii ca si mamele lor, adica nu inceteaza sa caute intr-o femeie ,un surogat de mamica. uffff


E adevarat,copilului meu nu-i placea sa se joace cu jucariile,ci statea in atelier langa tatal sau si se juca cu lemne s-au incerca sa-l ajute la reparat flexul si statea ochi si urechi,am observat ca are inclinare electronica si cand era in clasa doua ii aduceam metanometre de la lucru defecte si el scotea fiecare piesa cu ciocanul de lipit ca asa vazuse la tata,azi baiatul meu repara computere!
Titanika
Postat pe 22 Iunie 2012 18:40
De la: Titanika, la data 2012-06-22 18:40:42


Titanika,este adevarat,abilitatile copiilor se observa inca din clasele primare,atunci cand se contureaza scheletul fizic si psihic al copilului!!!Un ochi experimentat,isi va da seama,numaidecat,de acele inclinatii,spre anumite domenii de activitate,ele ramanand sa fie dezvoltate ulterior,conform disponibilitatii parintilor!!!Totul este sa ai foarte multa rabdare cu copiii,ei suprasolicita nervos,intreaga structura a familiei,dar merita investitia facuta,caci ,copii sunt oglinda parintilor,am mai afirmat aceasta realitate si in alte commenturi!!! Sunt si exceptii,in care copiii se dezvolta in antagonism cu dorintele familiei,dar nu putem generaliza aceste aspecte.Exista si trebuie sa le tratam corespunzator!!!
MissRainbow
Postat pe 22 Iunie 2012 19:03
De la: MissRainbow, la data 2012-06-22 19:03:02
De la: Titanika, la data 2012-06-22 18:40:42


Titanika,este adevarat,abilitatile copiilor se observa inca din clasele primare,atunci cand se contureaza scheletul fizic si psihic al copilului!!!Un ochi experimentat,isi va da seama,numaidecat,de acele inclinatii,spre anumite domenii de activitate,ele ramanand sa fie dezvoltate ulterior,conform disponibilitatii parintilor!!!Totul este sa ai foarte multa rabdare cu copiii,ei suprasolicita nervos,intreaga structura a familiei,dar merita investitia facuta,caci ,copii sunt oglinda parintilor,am mai afirmat aceasta realitate si in alte commenturi!!! Sunt si exceptii,in care copiii se dezvolta in antagonism cu dorintele familiei,dar nu putem generaliza aceste aspecte.Exista si trebuie sa le tratam corespunzator!!!


eu sunt exemplul viu al neamplinirii dorintelor alor ai mei, pana la urma a iesit asa cum am vrut eu dar asta tot datorita lor parintilor mei, tocmai pt ca ei m-au invatat sa lupt pt ceea ce imi doresc,asa am facut.n-am iesit profa de mate cum vroia tata si nici vreo mare "derectoare" cum vroia mama, sunt doar un viitor contabil. ciudat cum le brodeste viata, pana la urma am aes o profesie care mi se potriveste ca o manusa ,desi aspiratiile parintilor mei pentru mine erau mult mai mari . de asta spun ca a fi parinte nu inseamna doar sa-ti ajuti copilul ci sa-l lasi sa invete singur din propriile lui greseli,altfel va avea intotdeauna o carja pe care sa se sprijine si care pana la urma ii va spori handicapul de adaptare in societate.
dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Iunie 2012 20:01
De la: kudika_10358, la data 2012-06-22 12:14:55Buna ziua. Stiu ca nu sunt deloc bine partea cu ma plictisesc, dar de cate ori ies in parc cu copilul nu fac decat sa ma plimb pe langa el sau sa stau pe banca atunci cand se da pe topogan sau in leagan, in rest ne cam plictisim amandoi. Imi doresc sa ii placa si lui sportul, sa stie ceva, dar la scoala face doar alergari si handbal, ori unde sa joc eu handbal cu el? Si in doi! Eu am facut inot in adolescenta si mi-a placut, dar el nu stie sa inoate si nici n-are incredere in mine sa-l invat cand mergem la mare. M-as multumi cu orice sport, doar sa ii placa si lui, sa nu ne plictisim impreuna.
ce plictiseala si presupun ca si sotul se plictiseste langa tine
kudika_10403
Postat pe 22 Iunie 2012 20:05
De la: dandanaua_reloaded, la data 2012-06-22 20:01:34
eu sunt exemplul viu al neamplinirii dorintelor alor ai mei, pana la urma a iesit asa cum am vrut eu dar asta tot datorita lor parintilor mei, tocmai pt ca ei m-au invatat sa lupt pt ceea ce imi doresc,asa am facut.n-am iesit profa de mate cum vroia tata si nici vreo mare "derectoare" cum vroia mama, sunt doar un viitor contabil. ciudat cum le brodeste viata, pana la urma am aes o profesie care mi se potriveste ca o manusa ,desi aspiratiile parintilor mei pentru mine erau mult mai mari . de asta spun ca a fi parinte nu inseamna doar sa-ti ajuti copilul ci sa-l lasi sa invete singur din propriile lui greseli,altfel va avea intotdeauna o carja pe care sa se sprijine si care pana la urma ii va spori handicapul de adaptare in societate.



Dandi,,daca ar trebui sa facem un sondaj de opinie,privitor la impliniri si neimpliniri profesionale,cred ca am ramane uimite de rezultatele sondajului!!! Personal,am vrut sa imbratisez cariera militara,dar ,ca urmare a opunerii tatalui meu,am urmat una dintre facultatile tehnice din Bucuresti,nu spun ca nu mi-a placut,nu,este un domeniu greu,dar frumos,,insa,inima mea, a ramas in amfiteatrul Academiei Militare,asta este !!!Am compensat dorul cu celelalte pasiuni personale,carora nu s-a mai opus nimeni din familie,,literatura si poezia!!!Ceea ce m-a determinat sa nu imi oblig fiicele sa faca ceva ,ce nu le place,fiecare si-a ales drumul indragit,macar am aceasta multumire sufleteasca,au urmat si urmeaza domeniul ,care le-a atras si le-a placut foarte mult.
MissRainbow
Postat pe 22 Iunie 2012 20:09
De la: kudika_10186, la data 2012-06-22 20:28:37
De la: kudika_10403, la data 2012-06-22 20:05:58
De la: kudika_10358, la data 2012-06-22 12:14:55Buna ziua. Stiu ca nu sunt deloc bine partea cu ma plictisesc, dar de cate ori ies in parc cu copilul nu fac decat sa ma plimb pe langa el sau sa stau pe banca atunci cand se da pe topogan sau in leagan, in rest ne cam plictisim amandoi. Imi doresc sa ii placa si lui sportul, sa stie ceva, dar la scoala face doar alergari si handbal, ori unde sa joc eu handbal cu el? Si in doi! Eu am facut inot in adolescenta si mi-a placut, dar el nu stie sa inoate si nici n-are incredere in mine sa-l invat cand mergem la mare. M-as multumi cu orice sport, doar sa ii placa si lui, sa nu ne plictisim impreuna.
ce plictiseala si presupun ca si sotul se plictiseste langa tine
ti-ai pus coarne numai tie sau si sotului tau ?
doar tie,eu nu am sot,dar poate o iubita
kudika_10403
Postat pe 22 Iunie 2012 20:42
De la: kudika_10186, la data 2012-06-22 20:44:00
De la: kudika_10403, la data 2012-06-22 20:42:17
De la: kudika_10186, la data 2012-06-22 20:28:37
De la: kudika_10403, la data 2012-06-22 20:05:58
De la: kudika_10358, la data 2012-06-22 12:14:55Buna ziua. Stiu ca nu sunt deloc bine partea cu ma plictisesc, dar de cate ori ies in parc cu copilul nu fac decat sa ma plimb pe langa el sau sa stau pe banca atunci cand se da pe topogan sau in leagan, in rest ne cam plictisim amandoi. Imi doresc sa ii placa si lui sportul, sa stie ceva, dar la scoala face doar alergari si handbal, ori unde sa joc eu handbal cu el? Si in doi! Eu am facut inot in adolescenta si mi-a placut, dar el nu stie sa inoate si nici n-are incredere in mine sa-l invat cand mergem la mare. M-as multumi cu orice sport, doar sa ii placa si lui, sa nu ne plictisim impreuna.
ce plictiseala si presupun ca si sotul se plictiseste langa tine
ti-ai pus coarne numai tie sau si sotului tau ?
doar tie,eu nu am sot,dar poate o iubita
poate...abar n-ai nici asta
de unde sti ?
kudika_10403
Postat pe 22 Iunie 2012 20:49
De la: kudika_10186, la data 2012-06-22 20:51:51dar poate...habar n-ai
nu stie
kudika_10403
Postat pe 22 Iunie 2012 20:54
De la: kudika_10186, la data 2012-06-22 20:58:25spune-i
spune-i tu
kudika_10403
Postat pe 22 Iunie 2012 21:01
Ideea cu tabara mi se pare desul de buna. va multumesc tuturor pentru sfaturi!
kudika_10357
Postat pe 30 Iunie 2012 13:04
deci fiecare a zis ce a vrut.femeia v-a multumit
krizantema
Postat pe 30 Iunie 2012 14:55
Ca sa invete fi-miu badminton,am invatat si eu.Prima data cu bicicleta pe sosea a mers cu mine (dupa mine,mai exact).Nepoata-mea l-a invatat mersul pe role,parintii mei,fotbal.Si multe altele le-a invatat singur sau de la copii.Arcuri,bumeranguri,zmee,masinute....cum sa nu stie un copil sa se joace?N-are prieteni,familie?
nicossia
Postat pe 30 Iunie 2012 16:47
Copilul nu cred ca este mai mare de 5 anisori...De ce nu va jucati impreuna,de ce nu va dati pe tobogan impreuna pe leagan?Iti garantez ca nu o sa te plictisesti nici tu nici el,o sa fie super distractiv si pt tine si pt el...Faceti sport impreuna ,care crezi ca i-ar potrivi...
Maria_Loredana_1
Postat pe 30 Iunie 2012 17:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Celulit Stop capsule 10 De la: pretziossa 6 Decembrie 2015 02:30
Produse cosmetice, parfumuri ºi accesorii de calitate la preþuri accesibile 3 De la: lady_trm 12 Februarie 2012 21:01
ce marci de autobronzat recomandati? 2 De la: broscoiu 11 Noiembrie 2011 18:07
acneea 113 De la: gabrielah1978 20 Ianuarie 2017 23:27
ce ma fac cu cearcanele?? 8 De la: pamela_1 2 Iulie 2009 10:26