Setari Cookie-uri

Progesteron foarte mic !

Buna fetelor!
Sunt noua pe forum, dar am citit multe din subiectele de aici. Am o mare problema si ma gandesc ca unele dintre voi ma puteti ajuta cu o opinie. De curand, am hotarat impreuna cu sotul meu sa facem un copil. Problema e ca... am o val de progesteron FOARTE mica. 0,3 in conditiile in care minimul e pe undeva la 4. Am inceput sa iau Duphaston, dar eu nu prea sunt buna prietena cu tratamentele pe baza de hormoni... Am luat anticonceptionale candva si odata cu ele si ceva kg in plus. Am auzit de ceva tinctura de zmeura, dar mi-a spus o farmacista ca am ceva de asteptat pana isi va face efectul. Asadar, stie cineva daca exista o metoda mai buna pentru a aduce aceasta valoare la normal? Ne dorim un copil foarte mult. Va pup si astept sugestii...
symm
Postat pe 2 Februarie 2009 21:11
uuuuhhhhh...... eu zic sa mergi la dr, sa ti se faca niste analize mai complexe si sa ti se dea un tratament care chiar ar da rezultate. am o cunostinta care a incercat ani in sir cu ce spui tu, insa fara nici un rezultat. nu vreau sa te descurajez, dar sfatul meu e sa iti faci niste analize detaliate la un medic ginecolog specializat in infertilitate
Anissia27
Postat pe 2 Februarie 2009 21:21
Un medic ginecolog f bun te poate lamuri, eventual ajuta. Nu noi, nu vecina, nu farmacista, ci o persoan autorizata sa iti dea informatii reale !

Postat pe 2 Februarie 2009 21:26
Pai, da, eu stiu ca un medic ma poate indruma, aveti dreptate... numai ca... un medic mi-a si recomandat duphaston. In momentul in care m-am hotarat sa fac bebe, m-am dus la medic... Si am facut acele analize, am aflat de progesteron, apoi medicul a spus sa iau pastilele astea. Nu stiu ce sa fac, ca v-am spus, mi-e tare teama de tratamentele cu hormoni. Medicul spune ca este singura solutie. Speram sa aud de vreun "leac babesc" ceva Mersi mult..
symm
Postat pe 2 Februarie 2009 21:34
Nu te speria asa de tare... :) din cate am citit duphastonul a ajutat pe foarte multe persoane aflate in situatia ta ... Am luat si eu duphaston dar nu pentru sarcina l-am luat eu ...pentru k si eu am progesteronul mic 2,6 insa eu nu am menstruatie ...si mie mi s-a zis k o sa raman foarte greu insarcinata , am o insuficienta luteala ( pentru ca asa se numeste acest progesteron scazut ) mare. Analiza progesteronului se face in a 21 a zi sper ca asa ti-a facut-o, insa probabil k mai sunt nevoie si de alte analize... trebuie sa te mergi la un doctor ginecolog sau endocrinolog specializat pe probleme de feritilizare... eu cred totusi ca nu e asa de grav la tine , insa duphastonul este un medicament de fertilizare, el se da si in timpul sarcinii si am citit in procent destul de mare commenturi bune despre el, plus k are si mai putine efecte adverse. Iti doresc mult succes in a ramane insarcinata!
alisika
Postat pe 3 Martie 2009 00:09
daca tu crezi k acel medic este bun (ai referinte bune despre el) at inseamna k stie ce face si ar trebui sa ai incredere in el. Daca nu mergi la altul dar cu care sa poti comunica, care sa te trateze cu seriozitate si multa intelegere.... Tratamentele "dupa ureche"- scuza-ma ca-ti spun- dar sunt cea mai proasta idee. Si eu trec printr-o perioada asemanatoare (progesreron-normal, prolactina- nivel crescut) si iti sp din experienta ca trebuie tratat cu toata seriozitatea si competenta unui medic ginecolog bun. Trebuie sa ai multa rabdare si incredere si vei vedea k totul va fi bine. Multa sanatate si ai grija de tine!
mihaela_bobaru
Postat pe 9 Aprilie 2009 16:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutor! Caut "crema coloranta de fatza" 9 De la: gildap 11 Martie 2010 12:11
AHHHHHHHHHHHHHHHHH 6 De la: baby_frances 6 Decembrie 2009 11:49
ce marci de autobronzat recomandati? 2 De la: broscoiu 11 Noiembrie 2011 18:07
ce ziceti de cosmeticele acestea 1 De la: ocaziebuna 8 Martie 2010 10:56
Copilul meu nu stie niciun sport si eu ma plictisesc 23 De la: kudika_10358 30 Iunie 2012 17:17