Setari Cookie-uri

Va roog sa ma ajutati ca nu stiu ce sa ma mai fac.

Am si eu o probema..mare. Vreau sfatul vostru.
Am fost acum doua saptamani la strand cu o prietena. A fost prima mea iesire la soare pe anul acesta. Nu am stat mult la soare.. Chiar foarte putin si am incercat sa ma feresc de soare pentru ca in fiecare an eu ma prajesc pur si simplu! Dar si de data aceasta am patit-o..crunt. Prima saptamana abia am putut sa ies din cauza din cauza ca de cate ori pielea mea statea la soare simteam ca iau foc,abia puteam sa ma imbrac.. nu puteam sa dorm nu puteam sa stau jos... M-am tot dat cu creme hidratane sperand ca o sa-mi treaca. Si asa a fost doar ca de o saptamana mi se duce pielea de pe tot corpul inclusiv fata! Ma dau in continuare cu creme.. dar deja tine mult prea muult! SI mi-e frica sa nu raman cu pete groaznice.. Va rog sa ma ajutati sa imi dai sfaturi ce as putea sa fac.. Sa mi se duca cat mai repede pielea. Umblu in blugi si cu bluze pana la gat..pe canicula asta deoarece arat ca un zombie care se descompune..
i_deiutsa
Postat pe 28 Iunie 2012 21:10
De la: i_deiutsa, la data 2012-06-28 21:10:38Am si eu o probema..mare. Vreau sfatul vostru.
Am fost acum doua saptamani la strand cu o prietena. A fost prima mea iesire la soare pe anul acesta. Nu am stat mult la soare.. Chiar foarte putin si am incercat sa ma feresc de soare pentru ca in fiecare an eu ma prajesc pur si simplu! Dar si de data aceasta am patit-o..crunt. Prima saptamana abia am putut sa ies din cauza din cauza ca de cate ori pielea mea statea la soare simteam ca iau foc,abia puteam sa ma imbrac.. nu puteam sa dorm nu puteam sa stau jos... M-am tot dat cu creme hidratane sperand ca o sa-mi treaca. Si asa a fost doar ca de o saptamana mi se duce pielea de pe tot corpul inclusiv fata! Ma dau in continuare cu creme.. dar deja tine mult prea muult! SI mi-e frica sa nu raman cu pete groaznice.. Va rog sa ma ajutati sa imi dai sfaturi ce as putea sa fac.. Sa mi se duca cat mai repede pielea. Umblu in blugi si cu bluze pana la gat..pe canicula asta deoarece arat ca un zombie care se descompune..


Neaparat du-te la dermatolog, te rog din suflet! Iti doresc multa sanatate si ai mai multa grija de tine!

Cancerul de piele nu iarta pe nimeni, asa ca ai si tu mai multa grija, insa du-te cat mai urgent la medic.

kudika_10817
Postat pe 28 Iunie 2012 22:28
De la: i_deiutsa, la data 2012-06-28 21:10:38Am si eu o probema..mare. Vreau sfatul vostru.
Am fost acum doua saptamani la strand cu o prietena. A fost prima mea iesire la soare pe anul acesta. Nu am stat mult la soare.. Chiar foarte putin si am incercat sa ma feresc de soare pentru ca in fiecare an eu ma prajesc pur si simplu! Dar si de data aceasta am patit-o..crunt. Prima saptamana abia am putut sa ies din cauza din cauza ca de cate ori pielea mea statea la soare simteam ca iau foc,abia puteam sa ma imbrac.. nu puteam sa dorm nu puteam sa stau jos... M-am tot dat cu creme hidratane sperand ca o sa-mi treaca. Si asa a fost doar ca de o saptamana mi se duce pielea de pe tot corpul inclusiv fata! Ma dau in continuare cu creme.. dar deja tine mult prea muult! SI mi-e frica sa nu raman cu pete groaznice.. Va rog sa ma ajutati sa imi dai sfaturi ce as putea sa fac.. Sa mi se duca cat mai repede pielea. Umblu in blugi si cu bluze pana la gat..pe canicula asta deoarece arat ca un zombie care se descompune..


Ai facut arsuri tegumentare, data viitoare pune o crema cu factor de protectie cat mai mare si nu te mai expune la soare in perioada 12-17 cand nu te bronzezi te omori. Si acum cel mai important este sa te acoperi si sa nu te mai expui pana cand isi mai revine pielea ta.
Dr_AnnaH
Postat pe 28 Iunie 2012 22:34
De la: i_deiutsa, la data 2012-06-28 21:10:38Am si eu o probema..mare. Vreau sfatul vostru.
Am fost acum doua saptamani la strand cu o prietena. A fost prima mea iesire la soare pe anul acesta. Nu am stat mult la soare.. Chiar foarte putin si am incercat sa ma feresc de soare pentru ca in fiecare an eu ma prajesc pur si simplu! Dar si de data aceasta am patit-o..crunt. Prima saptamana abia am putut sa ies din cauza din cauza ca de cate ori pielea mea statea la soare simteam ca iau foc,abia puteam sa ma imbrac.. nu puteam sa dorm nu puteam sa stau jos... M-am tot dat cu creme hidratane sperand ca o sa-mi treaca. Si asa a fost doar ca de o saptamana mi se duce pielea de pe tot corpul inclusiv fata! Ma dau in continuare cu creme.. dar deja tine mult prea muult! SI mi-e frica sa nu raman cu pete groaznice.. Va rog sa ma ajutati sa imi dai sfaturi ce as putea sa fac.. Sa mi se duca cat mai repede pielea. Umblu in blugi si cu bluze pana la gat..pe canicula asta deoarece arat ca un zombie care se descompune..



Eeti tipul de persoana cu pigment deschis la culoare,,aici ma refer la piele,da??????

In cazul tau,problema expunerii la soare,chiar daca este efectuata cu durata mica de timp,,presupune asigurarea unei protectii exclusiviste!!!Ai doua cai de rezolvare,dar este important de aflat tipul "PH"-ului pielii tale,,stiam ca,pentru a afla asa ceva,,se pot face niste teste in cadrul farmaciilor,,trebuie sa te interesezi!!!In functie de rezultatul obtinut,,poti cumpara din farmacii creme cu factori de protectie ,,tocmai pentru aceste cazuri!!!Cremele de hidratatre le poti folosi dupa expunerea la soare!!!


A doua cale este recurgera la un control dermatologic,,medicul te va ajuta in problema ta!!!Adevarul este ca cei care au pielea corpului deschisa la culoare,prezinta predispozitii la arsuri si insolatii,in cazurile ,ce prezinta exces!!!Este o problema,pe care o vei avea tot timpul,caci acesta iti este pigmentul,nu ai ce sa faci!!Stiu ca exista si cremele bronzante,dar ,eu,una,nu folosesc asa ceva si nu vreau sa ma pronunt in necunostinta de cauza!!!

Exista si leacurile babesti,gen ,aplicari de iaurt,,ou amestecat cu miere de albine,,poti recurge si la cremele existente in Plafar-uri!!!
MissRainbow
Postat pe 28 Iunie 2012 22:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
alopecie calvatie chelie 2 De la: Asynia 30 Octombrie 2010 00:36
Ma simt nefericita 21 De la: selin32 21 Martie 2015 22:36
situatie dificila 5 De la: gabitza75 29 Iulie 2013 17:36
Va rog, ajutati-ma! Mama mea are insuficienta renala cronica, nu mai are niciun rinichi 21 De la: Verity24 21 Mai 2013 08:13
caut un (o) batran(a) de care sa am grija in schimbul locuintei 3 De la: kudibruneta 17 Septembrie 2015 18:42