Setari Cookie-uri

Ce sa fac

Iau anticonceptionale yasmin de 4 luni,vineri trebuia sa iau iar fiind a 8 a zi dar nu am mai continuat ca le iau pt chisturi ovariane si atata mi-a fost tratamentul iar ieri am avut contact sexual neprotrejat...practicand coitus interruptus insa el era cam ametit si nu stiu cat a reusit sa iasa cand trebuia. Sa iau astazi pilula de-a 2 a zi sau nu exista riscuri mari ?
Alexandra04
Postat pe 29 Iulie 2012 07:29
De la: Alexandra04, la data 2012-07-29 07:29:22Iau anticonceptionale yasmin de 4 luni,vineri trebuia sa iau iar fiind a 8 a zi dar nu am mai continuat ca le iau pt chisturi ovariane si atata mi-a fost tratamentul iar ieri am avut contact sexual neprotrejat...practicand coitus interruptus insa el era cam ametit si nu stiu cat a reusit sa iasa cand trebuia. Sa iau astazi pilula de-a 2 a zi sau nu exista riscuri mari ?



Nu te intreb motivul pentru care ai renunatt la administarrea de contraceptive,caci nu are rost!!

Ti-ai asumat inutil un risc,,puteai sa te protejezi prin folosirea de prezervativ,,metoda"coitus interruptus" nu este garantata in totalitate!!!Substanta contraceptiva,,se mentine in organism,dar nu este de recomandat sa intrerupi anticonceptionalele!!!Ca sfat,,iti spun sa astepti data venirii urmatoarei menstre,,pastila de a doua zi,,nu isi are rostul,,daca actul sexual s-a desfasurat in conditiile redate de tine!!!
MissRainbow
Postat pe 29 Iulie 2012 11:10
Am intrerupt pt ca 4 luni mi-a zis doctorita sa iau anticonceptionalele si apoi apoi sa ma duc la control pt chistul ovarian, acum nu stiu daca trebuia sa continui ,sa ma duc sub tratament la ea sau ...sunt inconstienta din toate punctele de vedere...n-am avut acte sexuale cat am luat anticonceptionale si m-a apucat acum nebuna.
Alexandra04
Postat pe 29 Iulie 2012 11:18
De la: Alexandra04, la data 2012-07-29 11:18:59Am intrerupt pt ca 4 luni mi-a zis doctorita sa iau anticonceptionalele si apoi apoi sa ma duc la control pt chistul ovarian, acum nu stiu daca trebuia sa continui ,sa ma duc sub tratament la ea sau ...sunt inconstienta din toate punctele de vedere...n-am avut acte sexuale cat am luat anticonceptionale si m-a apucat acum nebuna.



Inteleg ceea ce spui,asa se procedeaza in cazurile in care se prescriu ca tratament in vederea reducerii chisturilor ovariene!!!Te duci la controlul periodic,si in urma ecografiei abdominale sau transvaginale,,medicul va aprecia modificarea dimensiunilor acelor chisturi sau,chiar disparitia lor!Dar,,toate acestea nu au legatura cu actul sexual neprotejat!!!!Pentru linistea ta,,ar fi trebuit sa te protejezi folosind prezervativul,ca mijloc de contraceptie,,ce sa-ti mai spun?Ejacularea intravaginala,spui ,ca a fost incerta,deci nu ai ce sa faci in atare conditii,decat sa astepti urmatorul ciclu menstrual!!!Protejeaza-te si prezinta-te la controlul ginecologic!!!
MissRainbow
Postat pe 29 Iulie 2012 11:27
Acum am alta problema,am mers la mare 5 zile si in primele 2 zile ma ustura la urinare rau si mi-au curs cateva picaturi de sange...m-am speriat grav. A trecut o saptamana de atunci si am dureri jos,ma dor ovarele ,nu pot sa alerg, acum ma gandesc ca poate s-a intamplat ceva cu chistul sau e vorba de o posibila sarcina.
Alexandra04
Postat pe 9 August 2012 23:29
Scuze, dar asta da inconstienta. Sa fi sigura ca nu te lipesti de o sarcina puteai lua pastila de a doua zi. Pe viiotr fi mai atenta si nu te juca cu asta pt ca poti ramane insarcinata in orice situatie a unui act sexual neprotejat.
kudika_12831
Postat pe 19 August 2012 08:39
De la: Alexandra04, la data 2012-08-09 23:29:13Acum am alta problema,am mers la mare 5 zile si in primele 2 zile ma ustura la urinare rau si mi-au curs cateva picaturi de sange...m-am speriat grav. A trecut o saptamana de atunci si am dureri jos,ma dor ovarele ,nu pot sa alerg, acum ma gandesc ca poate s-a intamplat ceva cu chistul sau e vorba de o posibila sarcina.



Probabil ai contractat o cistita!!Presupun ca ai fost la medic intre timp!!!!Durerile de ovare,,pot fi efectul unei anexite bilaterale,dar tot medicul va stabili cauzele!!!
MissRainbow
Postat pe 19 August 2012 10:56
oarecum off-topic. in caz ca uitati sa luati pilula contraceptiva pentru o zi, e posibil/probabil sa nu se instaleze sarcina. daca luati pastila de a doua zi chiar in perioada aceea, lucrul asta favorizeaza sarcina si copilul iese si cu malformatii. aveti grija !
kudi10
Postat pe 19 August 2012 15:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nasterea in apa 19 De la: lucia75 17 Februarie 2010 16:27
atacuri de panica 13 De la: MissRainbow 17 Februarie 2012 11:52
fertilizarea in vitro 15 De la: roz5blue6lila7 17 Decembrie 2010 13:40
buna 4 De la: camiflorea 26 Martie 2010 21:41
Vacuum-ul si scaderea in centimetri 13 De la: ridona 9 Decembrie 2009 15:26