Setari Cookie-uri

Nora Vs Soacra

De la: kudika503694, la data 2012-08-29 17:52:08Buna tuturor utilizatorilor,am nevoie de niste sfaturi de la persoanele mai mature sper sa nu jignesc.Am 2 ani si jumatate de relatie cu prietenul meu cunoscandu-ne pe internet.De 1 an sunt mutata la el acesta stand cu parintii......................



Iesi din aceasta familie,nu iti trebuie asa ceva!!!Iti asumi un rol extrem de dificil!!!Nu esti fericita,,atunci pentru ce te chinui?????Daca iti iubesti partenerul ,si sentimentele sunt reciproce,,separati-va de familie si faceti-va viitorul vostru!!!Declari ,ca nu poti fi prefacuta,,,dar,,ce mai conteaza daca nu te simti implinita in relatia ,pe care o ai????Ai incercat as vorbesti cu iubitul tau????Exprima-ti doleantele,nemultumirile,incercati sa le rezolvati si sa traiti frumos!!!Parintii vi-i daruieste Dumnezeu,aceia care sunt,,dar puteti sa faceti distinctie intre cuplul vostru si familiile de ambele parti!!Mama iubitului tau este un om suferind ,la care se adauga viciul consumului de alcool,doua tare in familia voastra,greu de eliminat,daca nu imposibil!!!In aceste conditii,nu puteti avea un climat favorabil,de convietuire in comun,ea,avand nevoie si de supraveghere medicala!!!situatia voastra este incerta in acest moment,,deci trebuie sa aduceti calmul in viata voastra!!Cum???Depinde de ce hotarare luati,,,oricum,,continuarea sederii la familia iubitului tau,,nu este de bun augur!!!
MissRainbow
Postat pe 29 August 2012 18:15
De la: kudika503694, la data 2012-08-29 17:52:08Buna tuturor utilizatorilor,am nevoie de niste sfaturi de la persoanele mai mature sper sa nu jignesc.Am 2 ani si jumatate de relatie cu prietenul meu cunoscandu-ne pe internet.De 1 an sunt mutata la el acesta stand cu parintii.Am trecut prin multe deoarece mama lui este dependenta de alcool,mai pe scurt si bolnava psihic.Am incercat sa nu o judec ptr ca fiecarui om ii se trage din cate ceva,si nu sunt eu in masura.Am incercat sa o consider ca pe mama mea,sa ii fiu aproape pe plac,sa ma implic in toate,sa fie armonie,insa oricate ai face nu e bine.La ea toate nurorile nu sunt bune,asta nu ptr ca isi iubeste copii,ii place sa bage zanzanie intre copii mai ales intre nurori,insa noi am vorbit asta si stim cum este felul ei de a fi.Se zice ca daca este iubire in cuplu nu mai conteaza cei din jur...dar aiici nu este aceea armonie care ar trebui sa fie,este ca vremea,acum ploua,acum e soare.Nu am urat pe nimeni,nu imi este genul insa aceasta femeie ma dezgusta total.Stiu ca daca nu ar fi fost ea,nu mai era copilul ei pe care il iubesc.Noi am stat o vreme buna la distanta,in fiecare luna eu venind la el,ne duceam la munte etc...nici asa nu era bine,,ca era la distanta..nu stiu ce sa fac,nu sunt fericita pe deplin..aici ca sa fi asa trebuie sa ai nesimtire cu caru ceea ce eu nu pot fi asa.Nu pot fi prefacuta si sa nu le pun la suflet...Si este rau ca nu lucrez din motive de sanatate..ca asa as mai pleca de acasa..multumesc ptr ascultare


Adelina draga mea pana nu vei incerca sa nu le mai pui la suflet credema ca nu vei avea pace. Eu am surori maritate si dintre toate niciuna nu se intelege cu soacrele lor parca sunt trase pe funie....tot ceea ce poti sa faci este sa fi indiferenta de ele si sa-ti traiesti viata ta !!!
kudika_nikole
Postat pe 29 August 2012 19:03
De la: kudika503694, la data 2012-08-29 17:52:08Buna tuturor utilizatorilor,am nevoie de niste sfaturi de la persoanele mai mature sper sa nu jignesc.Am 2 ani si jumatate de relatie cu prietenul meu cunoscandu-ne pe internet.De 1 an sunt mutata la el acesta stand cu parintii.Am trecut prin multe deoarece mama lui este dependenta de alcool,mai pe scurt si bolnava psihic.Am incercat sa nu o judec ptr ca fiecarui om ii se trage din cate ceva,si nu sunt eu in masura.Am incercat sa o consider ca pe mama mea,sa ii fiu aproape pe plac,sa ma implic in toate,sa fie armonie,insa oricate ai face nu e bine.La ea toate nurorile nu sunt bune,asta nu ptr ca isi iubeste copii,ii place sa bage zanzanie intre copii mai ales intre nurori,insa noi am vorbit asta si stim cum este felul ei de a fi.Se zice ca daca este iubire in cuplu nu mai conteaza cei din jur...dar aiici nu este aceea armonie care ar trebui sa fie,este ca vremea,acum ploua,acum e soare.Nu am urat pe nimeni,nu imi este genul insa aceasta femeie ma dezgusta total.Stiu ca daca nu ar fi fost ea,nu mai era copilul ei pe care il iubesc.Noi am stat o vreme buna la distanta,in fiecare luna eu venind la el,ne duceam la munte etc...nici asa nu era bine,,ca era la distanta..nu stiu ce sa fac,nu sunt fericita pe deplin..aici ca sa fi asa trebuie sa ai nesimtire cu caru ceea ce eu nu pot fi asa.Nu pot fi prefacuta si sa nu le pun la suflet...Si este rau ca nu lucrez din motive de sanatate..ca asa as mai pleca de acasa..multumesc ptr ascultare


Adelina draga mea pana nu vei incerca sa nu le mai pui la suflet credema ca nu vei avea pace. Eu am surori maritate si dintre toate niciuna nu se intelege cu soacrele lor parca sunt trase pe funie....tot ceea ce poti sa faci este sa fi indiferenta de ele si sa-ti traiesti viata ta !!!
kudika_nikole
Postat pe 29 August 2012 19:03
Multumesc mult ptr raspuns.Asa o sa fac,trebuie sa fiu indiferenta,mereu cu zambetul pe fata
kudika503694
Postat pe 30 August 2012 18:25
De la: kudika503694, la data 2012-08-30 18:25:54Multumesc mult ptr raspuns.Asa o sa fac,trebuie sa fiu indiferenta,mereu cu zambetul pe fata


Draga mea,ai postat pe acest forum,,cu diverse probleme,,cam multe spun eu,pentru o fata atat de tanara!!! Incearca sa te detasezi,un pic,de ele,,de multe ori,,o doza de supeficialitate,,nu strica ,,ea ,te poate ajuta sa le depasesti mai usor!!!Si,da,zambeste mai mult,caci zambetul este poarta spre automultumire!!!
MissRainbow
Postat pe 30 August 2012 19:00
Cum poti zambi draga, cand ai atatea probleme!?Ca si 106, zambetul vine din interior, cand esti satisfacut ,insa cand ai probleme si nu le mai poti face fata!?Ai locuit vreodata cu socrii , sa vezi caci cu cat ii tratezi cu indiferenta tot au diverse motive sa te de-a peste cap!?
kudika467548
Postat pe 2 Septembrie 2012 07:11
Lucrul amestecat nu este bun! Dar cand nu ai incotro ...suporti ... pana gasesti solutia. Pup! Multa bafta si iubire!
tudoracristina
Postat pe 3 Septembrie 2012 21:39
Toate relatiile pe care le formam, se rezuma la a sti sa te faci un om placut.Si nu!Nu ma refer la pupatul in cu#!Ma refer la a fi tu insuti cu oricine,si in acelasi timp,la a nu-l rani pe celalalt nici cu o vorba,nici cu un gand!
Herra8
Postat pe 5 Septembrie 2012 09:56
Are dreptate,nu astepta sa fii iubita ,inteleasa de altcineva;-schimba foaia_ ,fii tu intelegatoare si vei primi tot intelegere (dar fii neconditionat,nu astepta sa fii inteleasa si apreciata)!
tuca_lila
Postat pe 7 Septembrie 2012 12:03
Imi cer scuze autoarei topicului ca revin.
Eu mi-am spus parerea cu privire la problema ei si stiu ca a citit-o.
Acum as vrea sa imi cer scuze "soacrei mele" Kudika, sectiunea Forum...
Nu stiu cu ce i-am gresit, nu stiu sa fi suparat pe cineva de pe-aici, dar cert este ca cineva in colectivul Kudika, ce se comporta cu mine ca soacra din aceasta poveste, imi sterge postarile, fara vreun motiv aparent.
Ca sigur exista un motiv, e rezultatul. De aceea eu imi cer scuze public si-mi fac mea culpa.
maybe
Postat pe 8 Septembrie 2012 19:33
De la: maybe, la data 2012-09-08 19:33:19Imi cer scuze autoarei topicului ca revin.
Eu mi-am spus parerea cu privire la problema ei si stiu ca a citit-o.
Acum as vrea sa imi cer scuze "soacrei mele" Kudika, sectiunea Forum...
Nu stiu cu ce i-am gresit, nu stiu sa fi suparat pe cineva de pe-aici, dar cert este ca cineva in colectivul Kudika, ce se comporta cu mine ca soacra din aceasta poveste, imi sterge postarile, fara vreun motiv aparent.
Ca sigur exista un motiv, e rezultatul. De aceea eu imi cer scuze public si-mi fac mea culpa.



Nu esti singura aflata in aceasta ipostaza,stai linistita!!Motivul ,pentru care se sterg postarile sunt franchetea,transparenta,sinceritatea,,aici fiind mediul propice dezvoltarii prefacatoriei si minciunilor!!!
kudika_15804
Postat pe 8 Septembrie 2012 19:43
:smcine a vazut ,,dragoste antre nora si soacra
sunt soacra miam iubit enorm ,nora si stii cum este gura lumi ,ea a pus pret pe gura lumi si gata dragostea dintre nora si soacra ,asa ca oricum ai daua ,nu se pot iubi niciodata
l-happy0028:
kudika420325
Postat pe 13 Septembrie 2012 19:29
Am stat cu soacra multi ani pana ce a murit DUMNEZEU SA O IERTE, nu era alcoolica nu avea probleme psihice, dar,............. nu este bine tinerii trebuie sa stea singuri. chiar si daca este dragoste o sa va indepartati pentru ca micile sicane se transforma in venin, nu o sa mai suporti la un moment dat. Pentru toata lumea este mai bine sa va ,mutati separat de parinti. SUCCES
kudika396248
Postat pe 14 Septembrie 2012 08:09
De la: kudika396248, la data 2012-09-14 08:09:55Am stat cu soacra multi ani pana ce a murit DUMNEZEU SA O IERTE, nu era alcoolica nu avea probleme psihice, dar,............. nu este bine tinerii trebuie sa stea singuri. chiar si daca este dragoste o sa va indepartati pentru ca micile sicane se transforma in venin, nu o sa mai suporti la un moment dat. Pentru toata lumea este mai bine sa va ,mutati separat de parinti. SUCCES



Corect!!!Dar,la fel de adevarat este faptul ca in societatea noastra,,in conditii de buget restrans,locuri de munca incerte,,este dificil ca tinerii aflati la inceput de drum,sa-si poata obtine locuinta dorita,ceea ce ii obliga sa locuiasca cu familia personala!!! Trebuie facut un compromis,numai ca este greu de acceptat de catre un om!!!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Septembrie 2012 08:26
Nu este usor sa fi soacra
- pentru o mama copilul chiar adult fiind este ratiunea ei de a fi, de accea nu este de mirare ca la un moment dat sentimentul mamei ca isi pierde fiul in favoarea altei femei este foarte dureros. Pentru un barbat desprinderea din relatia mama-fiu este o modalitate de a-si dovedi maturitatea, distantarea (indiferent daca se face treptat sau brusc) intervine de obicei intr-o perioada mai delicata pentru mama, ea nu mai este tanara si poate ca singura satisfactie este propriul ei fiu.
In ipostaza de soacra cele mai multe mame de baieti gandesc ca “nici o femeie nu e destul de buna pentru fiul lor” traind cu teama permanenta ca sotia il va schimba si il va indeparta de ea. Ca mama nu este usor sa accepti ca fiul iubeste o alta femeie cel putin la fel de mult ca si pe tine (chiar daca intr-un mod diferit). Cu atat mai mult cu cat nora poate proveni dintr-un alt mediu social-economic poate avea un comportament si un sistem de valori si norme diferite de ale soacrei.
Multe soacre intra in conflict cu nurorile si cu proprii fii deoarece:
• Au pretentia sa ocupe exact accelasi rol important in viata fiului lor, uitand ca acesta are acum propria familie si propriile responsabilitati
• Permanent dau sfaturi din pacate necerute avand tendinta de a fi vesnic nemultumite, de a-si critica nora si actiunile acesteia
• Incearca sa isi impuna dorintele si prezenta in viata cuplului manifestandu-si gelozia si atitudinea dezaprobatoare
Cum poti fi o soacra buna
Incearca sa iti primesti nora cu sufletul deschis, eliberat de prejudecati si gelozie, accepta faptul ca nora ta face parte dintr-o alta generatie, ca intelege viata altfel, incearca sa intelegi ca fiul tau o iubeste si o doreste aproape de el, priveste-o ca pe mama nepotilor tai, fii intelegatoare fata de stangaciile ei si nu o face sa se simta vinovata in caz contrar o vei indeparta si mai grav s-ar putea sa il indepartezi si pe fiul tau, deci nu il pune sa aleaga intre tine si el, s-ar putea sa pierzi!
Nu iti impune propriile pareri las-o pe ea sa vina sa iti ceara sfatul, arata-te disponibila si intelegatoare, evita sa iei o atitudine de superioritate, incearca sa iti modelezi o noua viata care sa nu mai fie centrata pe fiul tau,ocupa-te de propria persoana si de propria viata de cuplu.
Nici sa fii nora nu este mai simplu.....

Cand intri in familia sotului te poti confrunta cu un alt model de viata de familie, la care adaptarea nu este intotdeauna usoara. Ca sotie te interpui intr-o relatie mama–fiu bine structurata in care uneori mama primeaza, o astfel de relatie te-ar putea face geloasa.
Soacra stie mai multe despre fiul ei si poti avea neplacuta senzatie ca esti tot timpul comparata cu ea, primesti sfaturi de care poate nu ai nevoie sau cu care nu esti de acord esti criticata iar soacra ta tine cu tot dinadinsul sa iti dovedeasca superioaritatea data de varsta si experienta ei. Are tendinta sa ii ia apararea sotului si atunci cand stie ca acesta nu are dreptate, conflictele care pot intervenii nu sunt cauzate doar de intoleranta si gelozia soacrei ci de multe ori si de greselile nurorii.
• Deseori nora are prejudecati despre “soacra cea rea”
• Din cauza geloziei intra in competitie cu soacra (cine gateste mai bine, etc.) sau mai grav chiar o provoaca la o competitie tacita
• Isi critica soacra in fata sotului
• Nu ii accepta sub nici o forma sfaturile sau nici macar nu le asculta
• Incearca sa il indeparteze pe sot de mama sa, sperand ca astfel viata lor de cuplu va fi perfecta
Daca ai probleme cu soacra, nu uita ca de cele mai multe ori o relatie incordata cu aceasta are consecinte nefaste asupra relatiei cu sotul tau.
De accea incearca sa fi o nora mai buna!
Nu te stradui sa placi soacrei, s-ar putea sa creada ca o lingusesti, mai bine fii tu insuti, dar incearca sa fi toleranta si comunicativa, acorda-i consideratia pe care o merita, este mama barbatului pe care il iubesti si bunica copiilor tai.
Incearca sa gasesti preocupari comune sau lucruri care va plac in egala masura o relatie amicala cu soacra il va bucura pe sotul tau si nu il va pune in neplacuta situatie de a alege intre tine si mama lui.
Ascultai sfaturile si chiar cere-i-le in fond are mai multa experienta in viata de familie si oricum isi cunoaste bine fiul, daca soacra incearca sa se implice prea mult in familia ta incearca sa pastrezi distanta fara a o denigra si fara a provoca conflicte.
Cheia este sa incerci sa te pui in locul celeilalte –ai fost si tu nora odata si stii ce obstacole poti intampina, vei fi si tu soacra si vei simti teama de a-ti pierde fiul.


Fistichiu.ro
Thais13
Postat pe 15 Septembrie 2012 10:24
Draga mea,eu am indurat f f multe cu soacra mea si asta pt ca am construit o casa eu si sotul meu si am vrut sa locuiasca cu noi,crezand ca e bine ,dar am facut si greseala de a o construi pe numele socrilor.Ceea ce spui tu e mic copil fata de ceea ce am trait eu in acea casa....tot ce faceam nu era bine,tot ce cumparam cu banii munciti de mine si de sot trebuia sa aibe acordul ei si nici asa,dak vroiam cumva sa mananc o ciocolata trebuia sa o fac pe ascuns,in condiitle in care ei si socrului meu le cumparam zilnic portia de bautura....si jigniri cu galeata,si dak lucram de noapte cand ieseam dimineata nu aveam voie sa dorm,etc.Asta am indurat timp de 7 ani de zile,pana cand intr-o buna zi ea a crezut de cuuviinta ca ar fi mai bine sa ma bata sa imi aplice ea corectie...i-am aratat atunci tot ce inseamna furie,amaraciune si lacrimi inghite atata vreme..a luat bataie buna si asta in fata socrului meu,care a zis ca nu se baga caci am dreptate.Din acel moment nu a mai indraznit nimic,sau cel putin lucruri minore.Sfaturi aici sunt sa ignori situatia si sa nu dai atentie,dar cat???? Dak aveti posibilitatea cel mai bun sfat e sa plecati din acea casa si sa va vedeti de viata voastra singuri,sa veniti in vizita la ea cand doriti...dak doriti.Acum dupa tot ce am trait eu in casa mea cu soacra alaturi e singurul si cel mai bun sfat pe care ti-l pot da..regret ca am batut-o caci nu sunt violenta,dar atunci a fost gandirea si cel mai benefic gest de a stinge focul...tu reflecteaza cel mai bine si ia decizia corecta.Inteleg ca in ziua de azi e greu si mai ales la inceput de drum sa aveti casa voastra,dar mai bine cu chirie si singuri ca sa aveti liniste.Sa auzim de bine
kudika099282
Postat pe 16 Septembrie 2012 11:16
De la: kudika099282, la data 2012-09-16 11:16:30Draga mea,eu am indurat f f multe cu soacra mea si asta pt ca am construit o casa eu si sotul meu si am vrut sa locuiasca cu noi,crezand ca e bine ,dar am facut si greseala de a o construi pe numele socrilor.Ceea ce spui tu e mic copil fata de ceea ce am trait eu in acea casa....tot ce faceam nu era bine,tot ce cumparam cu banii munciti de mine si de sot trebuia sa aibe acordul ei si nici asa,dak vroiam cumva sa mananc o ciocolata trebuia sa o fac pe ascuns,in condiitle in care ei si socrului meu le cumparam zilnic portia de bautura....si jigniri cu galeata,si dak lucram de noapte cand ieseam dimineata nu aveam voie sa dorm,etc.Asta am indurat timp de 7 ani de zile,pana cand intr-o buna zi ea a crezut de cuuviinta ca ar fi mai bine sa ma bata sa imi aplice ea corectie...i-am aratat atunci tot ce inseamna furie,amaraciune si lacrimi inghite atata vreme..a luat bataie buna si asta in fata socrului meu,care a zis ca nu se baga caci am dreptate.Din acel moment nu a mai indraznit nimic,sau cel putin lucruri minore.Sfaturi aici sunt sa ignori situatia si sa nu dai atentie,dar cat???? Dak aveti posibilitatea cel mai bun sfat e sa plecati din acea casa si sa va vedeti de viata voastra singuri,sa veniti in vizita la ea cand doriti...dak doriti.Acum dupa tot ce am trait eu in casa mea cu soacra alaturi e singurul si cel mai bun sfat pe care ti-l pot da..regret ca am batut-o caci nu sunt violenta,dar atunci a fost gandirea si cel mai benefic gest de a stinge focul...tu reflecteaza cel mai bine si ia decizia corecta.Inteleg ca in ziua de azi e greu si mai ales la inceput de drum sa aveti casa voastra,dar mai bine cu chirie si singuri ca sa aveti liniste.Sa auzim de bine



Eu,una,nu sunt de acord cu nicio forma de violenta,dar daca sotul tau,,nu a avut capacitatea de a clarifica lucrurile cu mama sa,,tind sa cred ca nevoia si durerea din inima,te-au impins la aceasta forma de aplicare a justitiei umane,,,bataia!!!
kudika_15804
Postat pe 16 Septembrie 2012 12:24
topicu asta e un fel de Batman vs Superman , da' mai autentic asa, mai ca la tara
kudika_16044
Postat pe 16 Septembrie 2012 13:38
Dupa cativa anisori petrecuti impreuna cu socrii, am constatat ca in momentele in care exista disensiuni este necesar un tupeu fantastic
kudika467548
Postat pe 16 Septembrie 2012 20:03
De la: kudika467548, la data 2012-09-16 20:03:13Dupa cativa anisori petrecuti impreuna cu socrii, am constatat ca in momentele in care exista disensiuni este necesar un tupeu fantastic
.....este singura cale sa razbati!!!!! CORECT!!!
mia2123
Postat pe 16 Septembrie 2012 20:10
De la: kudika467548, la data 2012-09-16 20:03:13Dupa cativa anisori petrecuti impreuna cu socrii, am constatat ca in momentele in care exista disensiuni este necesar un tupeu fantastic



Presupun ca acest tupeu vine din partea nurorii,nu??Da,este posibil,dat fiind cunoscuta vehementa soacrelor,in cazul locuirii in acelasi spatiu,in a detine suprematia asupra tuturor aspectelor!!!Nu am locuit cu soacra niciodata,dar am avut de-a face cu nemernicia ei!!!!
kudika_15804
Postat pe 16 Septembrie 2012 20:15
De la: kudika_16044, la data 2012-09-16 13:38:24topicu asta e un fel de Batman vs Superman , da' mai autentic asa, mai ca la tara
....in zilele de azi, e mai degraba Care pe care!!!!
mia2123
Postat pe 16 Septembrie 2012 20:31
Super!Azi spal eu,;vezi ca e vineri sa nu speli;dar ea spala,daca eu gatesc un gen de mancare azi, maine gateste si ea ca ii era pofta.Insa nu vrea de la mine caci gatim diferit.Ea la piftele pune leustean si patrunjel.Eu pun marar si patrunjel.Eu la sarmale ori ardei pun ceapa ,ea nu pune decat la ardei si etc.Asa ca nu v-as dori sa patiti ce am patit eu sapt. trecuta.Am luat vreun kg. de vinete si am facut cu maioneza.Bunnnnnnnnn!Cand vin de la sch. 2 socrul meu i-mi spune;,a scuze, insa ti-am varsat platoul cu vinete , i-ti face mamata maine alte vinete, au cazut din raft cand am deschis frigiderul.N-am zis nimic, insa, a doua zi m-am uitat la platou. Ii fusese pfta omului si mancase din el si apoi rascolise rosiile alea cu care eu decorez salata.Le-am aruncat la gunoi, ce mai, mai stii?Las-o incolo de salata, mi-am facut alta duminica si gata! Dar vezi ce-i omul?! Cata parsivitate!Timp pierdut si alte alea.Soacra mea se trez. de la 4 dim. i-si face cafeaua si sta la calc. si joaca poker si altea alea.A lucrat in sistemul sanitar, are pensie mare femeia, si nu face ea vinete sa se afume si sa-si piarda timpul. Macar daca spunea ca a gustat ca ii dadeam din tot sufletul.
kudika467548
Postat pe 18 Septembrie 2012 16:49
Ca sa te faci inteles, trebuie sa vorbesti aceiasi limba cu persoana din fata ta....cu alte cuvinte, comporta-te la fel cum se comporta si ea...nu intoarce si celalat obraz, nu merita nici efortul si nici sacrificiul tau!
Intr-o buna zi va intelege ..si te va si respecta!
rondina
Postat pe 18 Septembrie 2012 18:43
buna....trebuie sa inveti sa nu mai pui la suflet.daca vede ca nu te mai doare tace....pentru ca nu mai are rost sa te atace daca tu nu te necajesti....eu am stat impreuna cu sotul la mama....el nu avea servici atunci si mama ne chinuia mereu....noi faceam tot in casa cu toate ca mai am 2 surori si mama are partener,ne certa mereu,ne facea scandal ca nu dam bani....dar nu aveam ce face...nu puteam sa plecam aiurea intrucat avem bebelus mic....la un moment dat incepusem sa nu o mai bag in seama si sa ma cert cu ea....vorbea cu peretii iar eu fumam linistita si imi vedeam de treaba....apoi sotul si-a luat servici si a inceput sa dea bani dar tot nu era bine ca erau prea putini....s-a bagat foarte mult si in ceea ce faceam cu copilul meu lucru care nu-mi placea deloc...nu m-a lasat sa pun mana pe fata mea pana la 1 luna jumate pe motiv ca nu ma pricep...mi-o aducea doar la alaptat....ne-a facut si pe noi sa ne certam...intr-un final ne-am luat inima in dinti si am plecat.....mama sotului meu a inceput sa ne trimita bani lunar din strainatate si ne descurcam bine.....cu soacra e alta....vorbim mereu pe net,la telefon....ne intelegem perfect....suntem ca surorile...si in loc sa-si apere baiatul ea tine numai cu mine...si ma iubeste ca pe fata ei....acum ma inteleg bine si cu mama...solutia a fost sa plec ca sa fie totul bine....poate asa ar trebui sa faceti si voi...desigur daca aveti conditiile necesare...
nykky
Postat pe 21 Septembrie 2012 10:26
Saluuut!!!Sant cea mai buna soacra si pt nora cat si pt ginere,cine are nevoie de sfaturi sa ma caute pe mesaj privat!!!
Titanika
Postat pe 21 Septembrie 2012 10:40
De la: nykky, la data 2012-09-21 10:26:40buna....trebuie sa inveti sa nu mai pui la suflet.daca vede ca nu te mai doare tace....pentru ca nu mai are rost sa te atace daca tu nu te necajesti....eu am stat impreuna cu sotul la mama....el nu avea servici atunci si mama ne chinuia mereu....noi faceam tot in casa cu toate ca mai am 2 surori si mama are partener,ne certa mereu,ne facea scandal ca nu dam bani....dar nu aveam ce face...nu puteam sa plecam aiurea intrucat avem bebelus mic....la un moment dat incepusem sa nu o mai bag in seama si sa ma cert cu ea....vorbea cu peretii iar eu fumam linistita si imi vedeam de treaba....apoi sotul si-a luat servici si a inceput sa dea bani dar tot nu era bine ca erau prea putini....s-a bagat foarte mult si in ceea ce faceam cu copilul meu lucru care nu-mi placea deloc...nu m-a lasat sa pun mana pe fata mea pana la 1 luna jumate pe motiv ca nu ma pricep...mi-o aducea doar la alaptat....ne-a facut si pe noi sa ne certam...intr-un final ne-am luat inima in dinti si am plecat.....mama sotului meu a inceput sa ne trimita bani lunar din strainatate si ne descurcam bine.....cu soacra e alta....vorbim mereu pe net,la telefon....ne intelegem perfect....suntem ca surorile...si in loc sa-si apere baiatul ea tine numai cu mine...si ma iubeste ca pe fata ei....acum ma inteleg bine si cu mama...solutia a fost sa plec ca sa fie totul bine....poate asa ar trebui sa faceti si voi...desigur daca aveti conditiile necesare...



Intotdeauna ,separarea de familie,,va fi solutia cea mai buna ,in situatii de criza!!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Septembrie 2012 11:13
De la: maybe, la data 2012-09-08 19:33:19Imi cer scuze autoarei topicului ca revin.
Eu mi-am spus parerea cu privire la problema ei si stiu ca a citit-o.
Acum as vrea sa imi cer scuze "soacrei mele" Kudika, sectiunea Forum...
Nu stiu cu ce i-am gresit, nu stiu sa fi suparat pe cineva de pe-aici, dar cert este ca cineva in colectivul Kudika, ce se comporta cu mine ca soacra din aceasta poveste, imi sterge postarile, fara vreun motiv aparent.
Ca sigur exista un motiv, e rezultatul. De aceea eu imi cer scuze public si-mi fac mea culpa.


Suntem mai multi in situatia ta, desi scriem mesaje decente si la tema, cu toate acestea, adesea ne sunt sterse mesajele decente si obiective. Eu m-am obisnuit cu aceasta situatie, chiar daca e suparatoare. Si, de obicei, acolo unde remarc ca mi-au mai sters o postare, postez din nou mesajul.
kudika_10817
Postat pe 21 Septembrie 2012 13:24
Dar ce mai ziceti de o soacra care nu isi ia chiloti cand e fiul prin curte si se aseaza pe un taburet si sta cu picioarele desfacute cand trece fiul prin fata ei?si nu e nebuna...
kudika453154
Postat pe 27 Septembrie 2012 21:19
Mi-e una imi este scarba si daca i-a zis peste 10 min la fel statea.Astazi am surprins-o cu o lumanare in mama pe langa sotul meu ,nu stiu ce tot zicea si dupa aia si-a facut cruce,mai tarziu ne-am certatfara un motiv anume.
kudika453154
Postat pe 27 Septembrie 2012 21:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Decolorarea 38 De la: wews 30 August 2014 23:50
fostul 4 De la: scorpio67 20 Februarie 2010 12:56
COSMETICE LADYS 1 De la: M_Tiana 30 Iulie 2012 11:43
cosmetice rezistente la transfer 5 De la: dorina_77 17 Septembrie 2009 16:56
Bronzarea organica 23 De la: Valy90 3 Iunie 2011 14:53