Setari Cookie-uri

Hidrosadenita.

In urma cu cateva zile, am constatat aparitia unui nodul dureros la axila, de marimea unui bob de mazare.Zona s-a edematiat si a devenit mult mai dureroasa, asa ca am cautat ce ar putea fi si pare o hidrosadenita,probabil aparuta in urma epilatului.
Mi-am luat Oxacilina si unguent Fucidin, insa nu stiu daca vor functiona. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?Ce tratament funtioneaza? Nu vreau sa se agraveze si sa fiu nevoita sa ajung la drenaj chirugical, asa ca as vrea sa opresc infectia in stadiul incipient.

In cazul in care folosesc epilatorul electric pt zona axilei, ce masuri ar trebui sa iau ca sa previn o eventuala recidiva a infectiei? Dezinfectez inainte si dupa epilat zona cu alcool medicinal dar se pare ca nu a functionat.

Va multumesc!
kudika_16672
Postat pe 21 Septembrie 2012 03:19
De la: kudika_16672, la data 2012-09-21 03:19:00In urma cu cateva zile, am constatat aparitia unui nodul dureros la axila, de marimea unui bob de mazare.Zona s-a edematiat si a devenit mult mai dureroasa, asa ca am cautat ce ar putea fi si pare o hidrosadenita,probabil aparuta in urma epilatului.
Mi-am luat Oxacilina si unguent Fucidin, insa nu stiu daca vor functiona. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?Ce tratament funtioneaza? Nu vreau sa se agraveze si sa fiu nevoita sa ajung la drenaj chirugical, asa ca as vrea sa opresc infectia in stadiul incipient.

In cazul in care folosesc epilatorul electric pt zona axilei, ce masuri ar trebui sa iau ca sa previn o eventuala recidiva a infectiei? Dezinfectez inainte si dupa epilat zona cu alcool medicinal dar se pare ca nu a functionat.

Va multumesc!



In primul rand,intrerupe epilatul in zona axilelor,pana la rezolvarea problemei!!!In loc sa-ti autoadministrezi un tratament,in cazul in care se accentueaza durerea in zona respectiva,prezinta-te la medic ,in vederea unui consult!!Nu face presiune pe nodulul respectiv,si respecta normele de igiena locala!!Nu se intervine asupra zonei axilelor decat in cazuri exceptionale!!Ganglionii inflamati,,conduc la suspiciunea asupra unei infectii in organism!!
kudika_15804
Postat pe 21 Septembrie 2012 07:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
INCIZIE GANGLION 1 De la: mikela_my 25 Februarie 2009 13:09
Vitamina D3 100.000 si 300.000 ui injecabil 1 De la: kudika475382 22 Noiembrie 2011 09:30
Fundatii si centre gratuite de diagnostica a cancerului mamar 3 De la: yarinay 23 Martie 2009 17:19
despre alaptare 10 De la: AmiraS 11 Iulie 2013 19:04
TERAPIA BOWEN - O SANSA DATA UMANITATII 1 De la: kudika104129 15 Ianuarie 2010 10:09