Hidrosadenita.

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:

Fosta membra Kudika.ro
In urma cu cateva zile, am constatat aparitia unui nodul dureros la axila, de marimea unui bob de mazare.Zona s-a edematiat si a devenit mult mai dureroasa, asa ca am cautat ce ar putea fi si pare o hidrosadenita,probabil aparuta in urma epilatului.
Mi-am luat Oxacilina si unguent Fucidin, insa nu stiu daca vor functiona. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?Ce tratament funtioneaza? Nu vreau sa se agraveze si sa fiu nevoita sa ajung la drenaj chirugical, asa ca as vrea sa opresc infectia in stadiul incipient.

In cazul in care folosesc epilatorul electric pt zona axilei, ce masuri ar trebui sa iau ca sa previn o eventuala recidiva a infectiei? Dezinfectez inainte si dupa epilat zona cu alcool medicinal dar se pare ca nu a functionat.

Va multumesc!
Raporteaza abuz de limbaj
kudika_15804 Avatarul lui kudika_15804

41840 mesaje
Oras: bucuresti

De la: kudika_16672, la data 2012-09-21 03:19:00In urma cu cateva zile, am constatat aparitia unui nodul dureros la axila, de marimea unui bob de mazare.Zona s-a edematiat si a devenit mult mai dureroasa, asa ca am cautat ce ar putea fi si pare o hidrosadenita,probabil aparuta in urma epilatului.
Mi-am luat Oxacilina si unguent Fucidin, insa nu stiu daca vor functiona. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?Ce tratament funtioneaza? Nu vreau sa se agraveze si sa fiu nevoita sa ajung la drenaj chirugical, asa ca as vrea sa opresc infectia in stadiul incipient.

In cazul in care folosesc epilatorul electric pt zona axilei, ce masuri ar trebui sa iau ca sa previn o eventuala recidiva a infectiei? Dezinfectez inainte si dupa epilat zona cu alcool medicinal dar se pare ca nu a functionat.

Va multumesc!

In primul rand,intrerupe epilatul in zona axilelor,pana la rezolvarea problemei!!!In loc sa-ti autoadministrezi un tratament,in cazul in care se accentueaza durerea in zona respectiva,prezinta-te la medic ,in vederea unui consult!!Nu face presiune pe nodulul respectiv,si respecta normele de igiena locala!!Nu se intervine asupra zonei axilelor decat in cazuri exceptionale!!Ganglionii inflamati,,conduc la suspiciunea asupra unei infectii in organism!!
Raporteaza abuz de limbaj
Now is me,who's next!!