Setari Cookie-uri

probleme intime :(

Buna fetelor,
Chiar daca mi-a luat ceva timp sa ma hotarasc, iata ca mi-am luat inima-n dinti sa va scriu aici si sa va cer parerea intr-o problema care ma deranjeaza peste poate si care nu mai suporta amanare. Ma gandesc ca voi ati vazut mai multe si poate sunteti mai trecute prin viata decat mine si ma puteti ajuta cu un sfat. Dar uite care e problema mea: Am 42 de ani, o fetita de 15 ani si un sot fidel si iubitor. Am insa un mare of pe suflet: de vreo 3-4 luni, imi este din ce in ce mai greu sa fac dragoste cu sotul meuL Sa nu ma-ntelegeti gresit – suntem amandoi sanatosi si ne iubim si ne dorim asta la fel de mult, doar ca pe mine ma doare de fiecare data extraordinar de tare, pentru ca nu mai reusesc sa ma umezesc ca pana acum. N-am nici cea mai vaga idee ce mi se intampla, dar parca nici ciclul nu-mi mai vine asa regulat ca pana acum, ma dor
sanii si sunt mai obosita si mai deprimata ca de obicei. Am crezut ca e doar o faza si am strans din dinti, dar de fiecare data cand facem dragoste durerile sunt teribile si nu-mi dau pace. O prietena mi-a recomandat sa incerc un lubrifiant de la Durex si vreau sa va spun ca pe moment si-a facut treaba, dar doar pe momentL Durerile au reaparut, parca mai rele ca niciodata…
Ce ziceti, aveti vreun sfat si pentru mine? Nu vreau minuni, ci doar ca totul sa revina la normal.
Va multumesc si va pup cu drag, Alina.
kudika_16642
Postat pe 24 Septembrie 2012 14:49
De la: kudika_16642, la data 2012-09-24 14:49:39Buna fetelor,
Chiar daca mi-a luat ceva timp sa ma hotarasc, iata ca mi-am luat inima-n dinti sa va scriu aici si sa va cer parerea intr-o problema care ma deranjeaza peste poate si care nu mai suporta amanare. Ma gandesc ca voi ati vazut mai multe si poate sunteti mai trecute prin viata decat mine si ma puteti ajuta cu un sfat. Dar uite care e problema mea: Am 42 de ani, o fetita de 15 ani si un sot fidel si iubitor. Am insa un mare of pe suflet: de vreo 3-4 luni, imi este din ce in ce mai greu sa fac dragoste cu sotul meuL Sa nu ma-ntelegeti gresit – suntem amandoi sanatosi si ne iubim si ne dorim asta la fel de mult, doar ca pe mine ma doare de fiecare data extraordinar de tare, pentru ca nu mai reusesc sa ma umezesc ca pana acum. N-am nici cea mai vaga idee ce mi se intampla, dar parca nici ciclul nu-mi mai vine asa regulat ca pana acum, ma dor
sanii si sunt mai obosita si mai deprimata ca de obicei. Am crezut ca e doar o faza si am strans din dinti, dar de fiecare data cand facem dragoste durerile sunt teribile si nu-mi dau pace. O prietena mi-a recomandat sa incerc un lubrifiant de la Durex si vreau sa va spun ca pe moment si-a facut treaba, dar doar pe momentL Durerile au reaparut, parca mai rele ca niciodata…
Ce ziceti, aveti vreun sfat si pentru mine? Nu vreau minuni, ci doar ca totul sa revina la normal.
Va multumesc si va pup cu drag, Alina.



In primul rand,,prezinta-te la medic!!!In al doilea rand,se poate intampla ,ca la femeile ,care se apropie de menopauza,sa apara starea de uscaciune a vaginului,care este o problema rezolvabila,dar trebuie sa urmezi sfatul medicului ginecolog!!!Mergi la consult medical,fara jena sau teama de ceva,nu este nimic grav!!!!Exista medicatie specifica,dar doctorul trebuie sa-ti faca un control minim!!!
kudika_15804
Postat pe 24 Septembrie 2012 14:53
De la: kudika_16642, la data 2012-09-24 14:49:39Buna fetelor,
Chiar daca mi-a luat ceva timp sa ma hotarasc, iata ca mi-am luat inima-n dinti sa va scriu aici si sa va cer parerea intr-o problema care ma deranjeaza peste poate si care nu mai suporta amanare. Ma gandesc ca voi ati vazut mai multe si poate sunteti mai trecute prin viata decat mine si ma puteti ajuta cu un sfat. Dar uite care e problema mea: Am 42 de ani, o fetita de 15 ani si un sot fidel si iubitor. Am insa un mare of pe suflet: de vreo 3-4 luni, imi este din ce in ce mai greu sa fac dragoste cu sotul meuL Sa nu ma-ntelegeti gresit – suntem amandoi sanatosi si ne iubim si ne dorim asta la fel de mult, doar ca pe mine ma doare de fiecare data extraordinar de tare, pentru ca nu mai reusesc sa ma umezesc ca pana acum. N-am nici cea mai vaga idee ce mi se intampla, dar parca nici ciclul nu-mi mai vine asa regulat ca pana acum, ma dor
sanii si sunt mai obosita si mai deprimata ca de obicei. Am crezut ca e doar o faza si am strans din dinti, dar de fiecare data cand facem dragoste durerile sunt teribile si nu-mi dau pace. O prietena mi-a recomandat sa incerc un lubrifiant de la Durex si vreau sa va spun ca pe moment si-a facut treaba, dar doar pe momentL Durerile au reaparut, parca mai rele ca niciodata…
Ce ziceti, aveti vreun sfat si pentru mine? Nu vreau minuni, ci doar ca totul sa revina la normal.
Va multumesc si va pup cu drag, Alina.


Ma gandesc ca poate te paste menopauza. Sfatul meu e sa mergi la medicul ginecolog, sunt convinsa ca problemele tale din intimitate sunt de natura hormonala, si ai nevoie de un consult si ceva preparate pe baza de hormoni.

Iti doresc multa sanatate!
kudika_10817
Postat pe 24 Septembrie 2012 14:53
Am fost la medic, nu se punea problema ca n-o sa ma duc...doar ca pana mi-a venit randul programarii (care cred ca stim cu totii ca se face de azi pentru peste o saptamana, doua...) incercam sa ma informez...sa aflu daca a mai patit si altcineva ceva asemanator...
Oricum, s-a confirmat verdictul: pre-menopauza se instaleaza confortabil in organismul meu...dar doctorul mi-a zis si cum sa "anihilez" acest simptom cu uscaciunea...asa ca ma simt mai bine putin :) Feminella Hyalosoft se numeste tratamanetul: 20 ovule / luna in prima faza...dupa care cate 2 ovule / saptamana pentru intretinere...sa nu mai resimt acest efect enervant al menopauzei.
Asa ca...am rezolvat unul...urmeaza celelalte :)
kudika_16642
Postat pe 28 Septembrie 2012 14:37
De la: kudika_16642, la data 2012-09-28 14:37:17Am fost la medic, nu se punea problema ca n-o sa ma duc...doar ca pana mi-a venit randul programarii (care cred ca stim cu totii ca se face de azi pentru peste o saptamana, doua...) incercam sa ma informez...sa aflu daca a mai patit si altcineva ceva asemanator...
Oricum, s-a confirmat verdictul: pre-menopauza se instaleaza confortabil in organismul meu...dar doctorul mi-a zis si cum sa "anihilez" acest simptom cu uscaciunea...asa ca ma simt mai bine putin :) Feminella Hyalosoft se numeste tratamanetul: 20 ovule / luna in prima faza...dupa care cate 2 ovule / saptamana pentru intretinere...sa nu mai resimt acest efect enervant al menopauzei.
Asa ca...am rezolvat unul...urmeaza celelalte :)



Exact cum am prevazut,,continua cu rezolvarea tuturor aspectelor neplacute,,succes pe mai departe!!!
kudika_15804
Postat pe 28 Septembrie 2012 14:44
De la: kudika_16642, la data 2012-09-24 14:49:39Buna fetelor,
Chiar daca mi-a luat ceva timp sa ma hotarasc, iata ca mi-am luat inima-n dinti sa va scriu aici si sa va cer parerea intr-o problema care ma deranjeaza peste poate si care nu mai suporta amanare. Ma gandesc ca voi ati vazut mai multe si poate sunteti mai trecute prin viata decat mine si ma puteti ajuta cu un sfat. Dar uite care e problema mea: Am 42 de ani, o fetita de 15 ani si un sot fidel si iubitor. Am insa un mare of pe suflet: de vreo 3-4 luni, imi este din ce in ce mai greu sa fac dragoste cu sotul meuL Sa nu ma-ntelegeti gresit – suntem amandoi sanatosi si ne iubim si ne dorim asta la fel de mult, doar ca pe mine ma doare de fiecare data extraordinar de tare, pentru ca nu mai reusesc sa ma umezesc ca pana acum. N-am nici cea mai vaga idee ce mi se intampla, dar parca nici ciclul nu-mi mai vine asa regulat ca pana acum, ma dor
sanii si sunt mai obosita si mai deprimata ca de obicei. Am crezut ca e doar o faza si am strans din dinti, dar de fiecare data cand facem dragoste durerile sunt teribile si nu-mi dau pace. O prietena mi-a recomandat sa incerc un lubrifiant de la Durex si vreau sa va spun ca pe moment si-a facut treaba, dar doar pe momentL Durerile au reaparut, parca mai rele ca niciodata…
Ce ziceti, aveti vreun sfat si pentru mine? Nu vreau minuni, ci doar ca totul sa revina la normal.
Va multumesc si va pup cu drag, Alina.
Dute la ginecolog si fa-ti papanicolau si secretia.Nu vreau sa te sperii dar sa nu ai si altceva.PESTE 3 SAPT VEI AVEA REZULTATUL. DUPA ACEIA VEI DA CU ce ITI DA GINECOLOGUL.Durerile nu sunt in regula.Eu din aceiasi cauza am fost si nu a fost bine ,am facut conizatie si acum e bine.
kudika453154
Postat pe 28 Septembrie 2012 19:01
De la: kudika_14283, la data 2012-09-28 22:25:12[quote name='
Eu cred ca au un surplus de hormoni care nu este eliberat la timp sau deloc de catre un partener prin diferite metode sexuale printre care este si stimularea clitorisului cu limba.... Isteria este ca o oala de gatit aflata pe foc sub presiune si la care nu se elibereaza presiunea la momentul oportun.



Isteria este o boala psihica!!!La nivel de sex,,se poate explica printr-o incarcatura emotionala imensa,dar care nu este eliberata in totalitate,ceea ce duce la o continua stare de excitatie a persoanei,caz in care apar manifestari pe masura excitarii ei!!!
kudika_15804
Postat pe 28 Septembrie 2012 22:31
De la: kudika_15804, la data 2012-09-28 22:31:29
De la: kudika_14283, la data 2012-09-28 22:25:12[quote name='
Eu cred ca au un surplus de hormoni care nu este eliberat la timp sau deloc de catre un partener prin diferite metode sexuale printre care este si stimularea clitorisului cu limba.... Isteria este ca o oala de gatit aflata pe foc sub presiune si la care nu se elibereaza presiunea la momentul oportun.



Isteria este o boala psihica!!!La nivel de sex,,se poate explica printr-o incarcatura emotionala imensa,dar care nu este eliberata in totalitate,ceea ce duce la o continua stare de excitatie a persoanei,caz in care apar manifestari pe masura excitarii ei!!!

Probabil asa este....
kudika_14283
Postat pe 28 Septembrie 2012 22:49
incearca la doctor, ma mir ca n ai facut astapana acum
kudika075442
Postat pe 29 Septembrie 2012 15:16
Raspunsul colegei de mai sus este corect. Ai mai multe posibilitati. Doctorul de familie, un doctor ginecolog din cadrul unui spital sau un medic particular.
kudika023770
Postat pe 30 Septembrie 2012 09:09
mergi la medic. pentru ca si eu am avut probleme de genul acesta ,dar am ajuns prea tarziu la medic.adica acum sunt ok,dar ma lasat sotul pt una mai umeda si dupa 20 ani de casnicie.nu sta pe ganduri mergi la medic.succes.
kudika509559
Postat pe 30 Septembrie 2012 10:34
urerea nu este in regula.fa-ti examene complete cu ecografii si examene de laborator.
alisa_lacatus
Postat pe 30 Septembrie 2012 11:52
Buna!Posibil durerea ta sa se datoreze unui inceput de menopauza.Sunt schimbari diferite de la femeie la femeie .La unele poate aparea menopauza la 40 de ani,iar la altele la 60,si se manifesta diferit.In orice caz,consulta un doctor daca surerile nu dispar .te pup
kudika_13491
Postat pe 30 Septembrie 2012 13:56
incearca crema de galbenele cu miere ,15 lei o gasesti in farmacii este foarte santoasa, vindeca o eventuala fisura si este placut ...
kudika410934
Postat pe 30 Septembrie 2012 23:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despre o relatie sexula normala 65 De la: kudika029282 25 Mai 2009 13:28
dureri :( 6 De la: Titanika 17 Iulie 2013 20:35
Dati'ne un sfat :D 18 De la: karynutza18 26 Noiembrie 2009 10:07
ce vreti de la o fata in pat? 13 De la: giordao 23 Aprilie 2012 20:06
help 7 De la: one_size 27 Aprilie 2010 13:02