Setari Cookie-uri

VIOLENTA IN FAMILIE

in italia sunt cu baiatul cel mic de 12 ani,baiatul cel mare s-a reintors in tara anul trecut fiindca era cls a 11 si aici daca ramanea trebuia sa faca un curs de un an de lb.italiana plus liceul de la cls a 9 a decai in concluzie termina liceul la 23 de ani....asa a preferat sa mai faca 2 ani in tara(a 11-a si a 12-a si dupa poate vine aici,dar fostul sot are grija sa profite de el in toate sensurile si sa-l santajeze emotional....incat cu mine la ora actuala nu mai vorbeste....chiar daca in luna mai cand a implinit 18 ani am fost in romania(si in vacanta de iarna a fost aici,a stat o luna...)acum dupa ce in ianuarie a plecat la calarasi pana in luna mai s-a schimbat total....este egoist,vrea totul pt.el.....uita de fratele lui.....imi vorbeste pe un ton ridicat....sau ma evita....am stat putin de vorba:"spune-mi ce nu iti place,ce vrei tu ,de ce imi vorbestei pe tonul asta?etc...."cu o zi inainte sa ajung eu in tara a scos toti banii de pe card,iar a doua zi cand am venit eu....imi spunea sa ma duc sa-i cumpar bomboane pt.la scoala....si cand i-am zis sa-mi de-a cardul(fiindca eu aici nu am servici deci nu am banii mei)mi-a zis ca ,cardul este gol....cu toate ca pe card era alocatia fratelui sau mai mic cu care trebuia sa-i schimb ochelarii,cand veneam in tara....sunt multe ....chiar nu stiu ce si cum sa fac....baiatul cel mic sa acomodat foarte bine si-a facut prieteni,a invatat lb.italiana foarte repede.....nu pot sa-l iau de aici si sa plec inapoi in tara pt.mofturile celui mare....cred ca ar trebuii sa invete sa se descurce....si singur,nu sa stea cu fostul sot in casa mea(probabil cu o alta femeie nu stiu)si sa nu vorbeasca cu mine....tot eu sunt rea?
rodik_37
Postat pe 27 Septembrie 2012 18:20
Undeva situatia a scapat de sub control, probabil te crede vinovata de faptul ca nu are o familie normala, cu tata si mama, ar fii nevoie de o discutie serioasa, si poate chiar de un ajutor specializat, o alta persoana care sa medieze discutiile dintre voi doi, acum decizia iti apartine
yumy
Postat pe 27 Septembrie 2012 18:29
Este un adolescent "rebel" ca mai toti la varsta asta...numai ca el pare scapat de sub controlul tau, probabil si-al tatalui ! Lasa-l sa invete din propriile-i greseli, stii cum se spune...numai dand cu capul de sus, vezi pragul de jos!
rondina
Postat pe 27 Septembrie 2012 20:32
De la: rodik_37, la data 2012-09-27 18:20:58in italia sunt cu baiatul cel mic de 12 ani,baiatul cel mare s-a reintors in tara anul trecut fiindca era cls a 11 si aici daca ramanea trebuia sa faca un curs de un an de lb.italiana plus liceul de la cls a 9 a decai in concluzie termina liceul la 23 de ani....asa a preferat sa mai faca 2 ani in tara(a 11-a si a 12-a si dupa poate vine aici,dar fostul sot are grija sa profite de el in toate sensurile si sa-l santajeze emotional....incat cu mine la ora actuala nu mai vorbeste....chiar daca in luna mai cand a implinit 18 ani am fost in romania(si in vacanta de iarna a fost aici,a stat o luna...)acum dupa ce in ianuarie a plecat la calarasi pana in luna mai s-a schimbat total....este egoist,vrea totul pt.el.....uita de fratele lui.....imi vorbeste pe un ton ridicat....sau ma evita................



Pacat!!! De multe ori,dezbinarea parintilor marcheaza copiii in mod dramatic,dar,pe de alta parte,,fiul tau este un adolescent in proces de maturizare,,si este cunoscut faptul ca tinerii sunt impulsivi,ratacitori si furtunosi,mai ales intr-o familie ,care a cunoscut durerea adusa de divortul parintilor!!!Ar trebui sa-ti dea niste explicatii legate de schimbarea comportamentului,esti doar mama lui,,incearca sa il intelegi si sa gasesti o ocazie de a discuta cu el,chiar telefonic,,este copilul tau!!Poate,,nu isi mai gaseste identitatea intr-un mediu,pe care nu si l-a dorit ,ca si copil vorbind!!!Probabil,,duce dorul parintilor uniti intr-o familie,copiii sufera din cauza climatului nepotrivit!!!Fiind separat de fratele sau,,refuleaza in accese de egoism,,este clar ca nu ii place atmosfera in care traieste zilnic!!!Tatal lui ,,ar trebui sa se implice,mai mult,in viata fiului sau,,sa comunice cu el,mai mult ca oricand!!!Copiii nu trebuie sa locuiasca separat,,sentimentele fraterne au importanta lor!!!Uneste copiii si fii apropiata de ei,fiul cel mare,,se afla intr-o mare de ganduri,nu mai are repere,ajuta-l sa le regaseasca!!!Nu uita ca mama este liantul dragostei filiale!!!Iubeste-l,,rasplateste-i rautatea prin afisarea dragostei de mama,chiar daca iti va fi greu,,va veni ziua cand va constientiza greselile comise!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Septembrie 2012 20:46
De la: rodik_37, la data 2012-09-27 18:20:58in italia sunt cu baiatul cel mic de 12 ani,baiatul cel mare s-a reintors in tara anul trecut fiindca era cls a 11 si aici daca ramanea trebuia sa faca un curs de un an de lb.italiana plus liceul de la cls a 9 a decai in concluzie termina liceul la 23 de ani....asa a preferat sa mai faca 2 ani in tara(a 11-a si a 12-a si dupa poate vine aici,dar fostul sot are grija sa profite de el in toate sensurile si sa-l santajeze emotional....incat cu mine la ora actuala nu mai vorbeste....chiar daca in luna mai cand a implinit 18 ani am fost in romania(si in vacanta de iarna a fost aici,a stat o luna...)acum dupa ce in ianuarie a plecat la calarasi pana in luna mai s-a schimbat total....este egoist,vrea totul pt.el.....uita de fratele lui.....imi vorbeste pe un ton ridicat....sau ma evita....am stat putin de vorba:"spune-mi ce nu iti place,ce vrei tu ,de ce imi vorbestei pe tonul asta?etc...."cu o zi inainte sa ajung eu in tara a scos toti banii de pe card,iar a doua zi cand am venit eu....imi spunea sa ma duc sa-i cumpar bomboane pt.la scoala....si cand i-am zis sa-mi de-a cardul(fiindca eu aici nu am servici deci nu am banii mei)mi-a zis ca ,cardul este gol....cu toate ca pe card era alocatia fratelui sau mai mic cu care trebuia sa-i schimb ochelarii,cand veneam in tara....sunt multe ....chiar nu stiu ce si cum sa fac....baiatul cel mic sa acomodat foarte bine si-a facut prieteni,a invatat lb.italiana foarte repede.....nu pot sa-l iau de aici si sa plec inapoi in tara pt.mofturile celui mare....cred ca ar trebuii sa invete sa se descurce....si singur,nu sa stea cu fostul sot in casa mea(probabil cu o alta femeie nu stiu)si sa nu vorbeasca cu mine....tot eu sunt rea?


O sa te intreb ceva ce te va soca, insa trebuie sa te intreb: esti sigura ca fiul tau cel mare nu se drogheaza?
kudika_10817
Postat pe 22 Noiembrie 2012 10:56
Stimata doamna,

Preocuparea nr 1 acum este fiul minor care merge bine pe un fagas stabil.
Copilul care are 18 ani de ce nu lucreaza in Calarasi?
Daca s-a inhaitat cu droguri sau baieti de pacanele sau cheltuie banii dvs este numai vina dvs ca ii dati bani.

In cazul in care veti ajunge la divort casa este a dvs oricum si a copilului minor. Puteti cere evacuarea sotului dar cine are grija de casa. El lucreaza??

Pensie alimentara pentru copii peste 18 ani se ofera doar daca sunt la facultate ori acest baiat mai mare trebuie zguduit putin de catre dvs nu invers, el sa va faca pe dvs sa va simtiti prost.

Tineti doi trantori acasa? Nu aveti nicio autoritate desi sunteti singura care munciti?

Baiatul cel mare are nevoie de caldura si familie? Sa munceasca pt banii necesari de autocar sa dovedeasa asta!
Lasati-i pe ei sa faca rost de bani si sa vina in Italia de Craciun si de alte sarbatori.

Ce veti face daca reveniti aici? Unde va angajati si pe ce salariu?? Si copilul cel mic.. cum ramane cu el? O va duce greu aici impreuna cu dvs si cei doi trantori pt ca asa a vrut cel mare? si credeti ca se vor iubi pe chestia asta?

kudika_22701
Postat pe 3 Decembrie 2012 21:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de sfaturi, dar nu rautacioase plz 96 De la: TANASE_CONSTRUCT 4 Februarie 2012 20:23
cosmetice de lux lichidare stoc 100%originale 2 De la: kudika226898 7 Noiembrie 2010 07:57
Am uitat o pastila, anticonceptionale Karissa 4 De la: Eliza-Alexandra 19 Aprilie 2016 07:15
Subiectul zilei - Probleme de cuplu si sex 41 De la: roz5blue6lila7 25 Iulie 2010 18:59
Pilulele pentru cresterea sanilor ! 68 De la: kudika049282 15 Septembrie 2012 19:19