Setari Cookie-uri

prietenul meu este paranoic

salut lume,

va voi prezenta situatia mea si tare mult as vrea sa va aud opiniile.

sunt cu serban de un an . eu am 23 de ani si el 33.acum ceva timp ne -am mutat impreuna fiind amandoi convinsi ca este ceea ce ne dorim.

de ceva vreme insa , imi da senzatia ca eu nu am voie sa fac nimic. doar imi induce aceasta idee, nu mi o spune direct.
am o singura prietena cu care ma vad o data-de 2 ori pe saptamana,
cand ies cu ea de cele mai multe ori ma duce el, ma ia el inapoi acasa si dupa ce ies intotdeauna este suparat, defapt nu suparat, ci deranjat de ceva. s a intamplat sa fiu cu ea in oras , el sa ma sune si acasa sa imi spuna ca sigur nu am fost in parc unde am spus ca sunt, ca se auzea ecou in telefon si sigur am fost la cineva acasa,,,, eu fiind chiar in parc,...poate a fost vreo eroare de retea, nu stiu... supararea lui si suspiciunea pe aceasta tema a durat cateva zile cred,
alta data am iesit cu prietena mea si am stat mai mult ca de obicei...vreo 2 ore jumatate....dupa care am avut iar parte de clipe oribile , pe tema ca... sigur nu am fost cu ea, caci cu ea stateam mai putin..
un alt exemplu este urmatorul: am stabilit sa ma intalnesc cu prietena mea intr un loc, si ne am plimbat, nu am mers la cafea ca de obicei. l am sunat sa vina sa ma ia dupa , iar cand a auzit unde sunt...la vreo 7 strazi distanta de unde m am intalnit cu ea... mare scandal a iesit... ca niciodata nu ii spun unde ma duc... ca am spus ca ma duc intr un loc si am aterizat in altul si trebuia sa il sun sa ii spun exact unde ma duc... ca lui nu i se pare normal..

si acestea sunt doar foooaaarte putine din lucrurile la care reactioneaza ciudat.

am vrut sa merg la parintii mei in alt oras si iar a iesit urat...ca in acel oras este fostul prieten ...si daca ma vad cu el?
deci nici parintii nu ii pot vizita fara el.
nici la magazin nu pot fara el...niciunde.

cand ii spun ca nu este normal sa nu imi dea voie sa ies nici la o cafea cu singura prietena ...el spune ca am toata libertatea.... insa eu stiu ce ma asteapta daca ies.. zile in sir de tacere apasatoare si raspunsuri monosilabile.

sa nu mai spun ca imi cauta prin haine, genti, istoricul laptopului,,,telefon...tot!


spune ti mi va rog, este normal asa ceva intr o relatie? caci nu prea am experienta in domeniu...
sunt eu absurda ca cer un grad de libertate si incredere?

am ajuns sa imi fie frica sa ii spun ca vreau sa ies... sau ca vreau sa ma duc la printi...

p.s. noi nu iesim in oras decat poate o data la 2 luni... nu spun de club, ceva seara...nici macar la un suc...film...nimic...
kudika_17161
Postat pe 28 Septembrie 2012 21:25
Deh...asta-i sacrificiul pe care-l platesti daca accepti sa fii intretinuta de barbat ...tre' sa-i suporti toate crizele de gelozie si toate suspiciunile, cu sau fara motive..
Cum n-ai povestit nimic despre serviciul tau....sau nici asta nu ai voie sa faci?!
rondina
Postat pe 28 Septembrie 2012 21:34
muncesc inca de la 18 ani, am muncit in paralel cu facultatea... pana acum vreo 3 luni cand mi am pierdut locul de munca...nu sunt intretinuta, te rog nu deduce lucruri fara sa le stii... am banii mei stransi, masinuta luata de mine prin propriile mele eforturi... si bani stransi incat pot duce un trai decent pana imi gasesc alt job, lucru pe care il incerc din greu. si in aceasta privinta, nu, nu am voie orice job... in niciun caz intr o corporatie ...caci asta presupune sa merg in team building o data -de 2 ori pe an... si cu asta n ar fi de acord... ( iti spun exact ceea ce spune el)... si clar sa nu am un barbat ca sef.
kudika_17161
Postat pe 28 Septembrie 2012 21:38
De la: kudika_17161, la data 2012-09-28 21:25:41salut lume,

va voi prezenta situatia mea si tare mult as vrea sa va aud opiniile.

sunt cu serban de un an . eu am 23 de ani si el 33.acum ceva timp ne -am mutat impreuna fiind amandoi convinsi ca este ceea ce ne dorim.
..................................................................................................


In primul rand,exista neconcordanta intre varstele voastre,la care se adauga faptul ca ,tu,esti inca o copila pe langa domnia sa!!!!Ai alte preocupari,dorinte,varsta detinuta isi spune cuvantul si isi cere drepturile!!!

Iubitul tau este un barbat matur,dar este posesiv,suspicios si gelos peste masura,defecte majore,care nu sunt normale intr-o relatie!!!!O astfel de legatura,desfasurata sub asemenea auspicii,normal ca nu este fireasca!!!Este si indiscret,incalcandu-ti orice drept la intimitate personala,nu crezi ca are prea multe defecte,care,mai mult ca sigur,te vor dezavantaja in viitor???Exista discrepante intre voi doi,caci varsta va delimiteaza activitatile comune,,acestea diferind major!!!

O discutie purtata in termeni civilizati,,se impune,mai ales ca, dupa fiecare iesire de-a ta,,izbucnesc discutii si certuri inutile si deranjante!!!Incearca sa-l lamuresti,convingi,ca ai nevoie de incredere si libertate personala,nu te afli la inchisoare si nici nu esti sub stapanire absoluta!!!!

I-ai spus,vreodata,ce anume doresti de la relatia cu el???Ti-ai exprimat dorintele,avand convingerea ca vei fi ascultata si inteleasa de el??O relatie presupune comunicare deplina,pe toate planurile!!!Esti prea tanara pentru el,si domnia sa doreste sa-si exprime atotputernicia,fara a-si da seama ca,procedand in acest mod,te va indeparta de el!!!!Procedeaza gresit si iresponsabil,caci o relatie nu inseamna subjugare,ci colaborare!!!
kudika_15804
Postat pe 28 Septembrie 2012 21:42
De la: kudika_17161, la data 2012-09-28 21:38:57muncesc inca de la 18 ani, am muncit in paralel cu facultatea... pana acum vreo 3 luni cand mi am pierdut locul de munca...nu sunt intretinuta, te rog nu deduce lucruri fara sa le stii... am banii mei stransi, masinuta luata de mine prin propriile mele eforturi... si bani stransi incat pot duce un trai decent pana imi gasesc alt job, lucru pe care il incerc din greu. si in aceasta privinta, nu, nu am voie orice job... in niciun caz intr o corporatie ...caci asta presupune sa merg in team building o data -de 2 ori pe an... si cu asta n ar fi de acord... ( iti spun exact ceea ce spune el)... si clar sa nu am un barbat ca sef.

Scuza-ma, dar omul asta este schizofrenic cu diploma...iar tu accepti viata alaturi de el, constienta fiind ca nu-i normal! De cate ori te-a batut pana acum? Vei avea o viata de cosmar, iar tu iti porti crucea in numele iubirii, sau cum?! Esti propriul tau stapan, viata si fericirea ta stau numai in mainile tale!
rondina
Postat pe 28 Septembrie 2012 21:45
multumesc mult de raspuns... i am spus.. am vorbit..i am explicat... insa pe moment spune ca a gresit si incearca sa se controleze si a doua zi o luam de la capat.. il cunosc de 3 ani si ceva si parea un tip foarte ok... am inceput ca amici... pana sa fim impreuna ieseam in oras, ne distram, el chiar fiind genul caruia ii place sa iasa.insa de cand am inceput relatia incet incet a renuntat la aceste lucruri, spunand ca lui nu ii place sa iasa cu prietena in oras, ca se uita barbatii.. eu niciodata nu m am imbracat indecent, nu ma fardez decat foarte putin in culori naturale, ... dar imi place sa fiu feminina. nu mai accepta sa port fuste sau rochii...nimic.fara sa ii spun eu el a renuntat la iesirile cu prietenii lui, i a indepartat pe toti... desi eu il indemnam sa iasa, sa se distreze...caci eu chiar am toata increderea in el si ii ofer libertate...dar nimic. nu vrea sa iasa...bineinteles ca sa nu am eu dreptul sa astept acelasi lucru in schimb... discutie calma cu el am avut de nenumarate ori, dar degeaba.. tin la el foarte mult.. dar de fiecare data cand ne e bine imi vin in minte clipele de cosmar si nu imi mai vine nici macar sa il iau in brate.
kudika_17161
Postat pe 28 Septembrie 2012 21:50
nu m a batut niciodata... dar imi vorbeste foarte aspru. el spune ca nu este nimic deplasat in comportamentul lui...de aceea am cerut opiniile voastre... poate sunt eu nebuna si ii cer omului imposibilul...
kudika_17161
Postat pe 28 Septembrie 2012 21:53
De la: kudika_17161, la data 2012-09-28 21:53:46nu m a batut niciodata... dar imi vorbeste foarte aspru. el spune ca nu este nimic deplasat in comportamentul lui...de aceea am cerut opiniile voastre... poate sunt eu nebuna si ii cer omului imposibilul...




Draga mea,chiar ii ceri imposibilul,caci tot ceea ce doresti,,este de neacceptat pentru el!!!!
kudika_15804
Postat pe 28 Septembrie 2012 21:58
De la: kudika_17161, la data 2012-09-28 21:53:46nu m a batut niciodata... dar imi vorbeste foarte aspru. el spune ca nu este nimic deplasat in comportamentul lui...de aceea am cerut opiniile voastre... poate sunt eu nebuna si ii cer omului imposibilul...

...ai toate sansele sa innebunesti langa un asemenea caracter...nu degeaba se aduce des in discutie "Cei 7 ani de-acasa..." oare de ce? Pentru ca, fara sa vrem ajungem sa-i copiem si sa devenim exact ca si parintii nostri, iar el ce-a vazut in copilaria lui la parinti, asta face si el cu tine! Nu va sta nici o femeie langa asa "ceva"...Probabil ca iti place sa fii dominata de barbat, cum...vad ca nu conteaza, tu esti toleranta!
rondina
Postat pe 28 Septembrie 2012 22:00
cat despre innebunit... si aici ai dreptate. acolo nu am ajuns insa tensiunea o am exagerat de mica in ultimul timp.. 8 cu 6... si am stari foarte ciudata...cateodata imi vine sa plang din ..nimic.
kudika_17161
Postat pe 28 Septembrie 2012 22:15
De la: kudika_17161, la data 2012-09-28 22:15:08cat despre innebunit... si aici ai dreptate. acolo nu am ajuns insa tensiunea o am exagerat de mica in ultimul timp.. 8 cu 6... si am stari foarte ciudata...cateodata imi vine sa plang din ..nimic.



De la crizele instantanee de plans ,pana la crizele de nervi,,nu este decat un pas,,nu-l face,iesi din aceasta relatie,nepotrivita tie!!!
kudika_15804
Postat pe 28 Septembrie 2012 22:23
merci de raspunsuri. revin cu un post aici dupa ce voi termina tot :) nu are rost sa imi pun in pericol fericirea si sanatatea pentru nimeni si nimic.. si sentimentele..deja incep sa se duca :)
kudika_17161
Postat pe 28 Septembrie 2012 22:36
De la: kudika_17161, la data 2012-09-28 22:36:36merci de raspunsuri. revin cu un post aici dupa ce voi termina tot :) nu are rost sa imi pun in pericol fericirea si sanatatea pentru nimeni si nimic.. si sentimentele..deja incep sa se duca :)

Ai grija de tine !
rondina
Postat pe 28 Septembrie 2012 22:39
exact asa a fost fostul meu sot.
Parerea mea e ca trebuie sa fugi de el ca dracu de tamaie
Posesivitatea ucide dragostea! E doar intrebare de timp, pana cand nu vei simti altceva, decat ura!
Ghicicummacheama
Postat pe 28 Septembrie 2012 22:40
voi avea. asa sa faci si tu.
kudika_17161
Postat pe 28 Septembrie 2012 22:46
crede ma ca deja dupa scurt timp de cand se poarta asa ....cand incepe cu chestiile astea...simt ca vreau sa i crap capul :)))
kudika_17161
Postat pe 28 Septembrie 2012 22:48
De la: kudika_17161, la data 2012-09-28 22:48:14crede ma ca deja dupa scurt timp de cand se poarta asa ....cand incepe cu chestiile astea...simt ca vreau sa i crap capul :)))


doar tu esti in masura sa decizi...insa te sfatuiesc sa iti faci viata cat mai usoara! nu are rost sa ti-l complici cu oameni de acest gen
Ghicicummacheama
Postat pe 28 Septembrie 2012 22:49
stiu ca nu are rost...dar din cate spui ai trecut prin asta...si stii ca nu este usor sa iei decizia finala... insa din moment ce mi o doresc..pana la urma o voi lua.
kudika_17161
Postat pe 28 Septembrie 2012 22:53
De la: kudika_17161, la data 2012-09-28 22:36:36merci de raspunsuri. revin cu un post aici dupa ce voi termina tot :) nu are rost sa imi pun in pericol fericirea si sanatatea pentru nimeni si nimic.. si sentimentele..deja incep sa se duca :)



Esti propria-ti stapana,si nu uita ca fericirea nu inseamna intrebari,iar sanatatea,o data pierduta,nu ti-o va reda nimeni si nimanui nu ii va pasa de tine!!!!
kudika_15804
Postat pe 29 Septembrie 2012 16:17
Am avut si eu de-a face cu un astfel de individ si singurul meu sfat e sa-l lasi naibii. Nu stiu cum ai reusit sa-l suporti pana acum!
Micaell
Postat pe 29 Septembrie 2012 17:43
De la: kudika_17161, la data 2012-09-28 21:25:41salut lume,

va voi prezenta situatia mea si tare mult as vrea sa va aud opiniile.

sunt cu serban de un an . eu am 23 de ani si el 33.acum ceva timp ne -am mutat impreuna fiind amandoi convinsi ca este ceea ce ne dorim.

de ceva vreme insa , imi da senzatia ca eu nu am voie sa fac nimic. doar imi induce aceasta idee, nu mi o spune direct.
am o singura prietena cu care ma vad o data-de 2 ori pe saptamana,
cand ies cu ea de cele mai multe ori ma duce el, ma ia el inapoi acasa si dupa ce ies intotdeauna este suparat, defapt nu suparat, ci deranjat de ceva. s a intamplat sa fiu cu ea in oras , el sa ma sune si acasa sa imi spuna ca sigur nu am fost in parc unde am spus ca sunt, ca se auzea ecou in telefon si sigur am fost la cineva acasa,,,, eu fiind chiar in parc,...poate a fost vreo eroare de retea, nu stiu... supararea lui si suspiciunea pe aceasta tema a durat cateva zile cred,
alta data am iesit cu prietena mea si am stat mai mult ca de obicei...vreo 2 ore jumatate....dupa care am avut iar parte de clipe oribile , pe tema ca... sigur nu am fost cu ea, caci cu ea stateam mai putin..
un alt exemplu este urmatorul: am stabilit sa ma intalnesc cu prietena mea intr un loc, si ne am plimbat, nu am mers la cafea ca de obicei. l am sunat sa vina sa ma ia dupa , iar cand a auzit unde sunt...la vreo 7 strazi distanta de unde m am intalnit cu ea... mare scandal a iesit... ca niciodata nu ii spun unde ma duc... ca am spus ca ma duc intr un loc si am aterizat in altul si trebuia sa il sun sa ii spun exact unde ma duc... ca lui nu i se pare normal..

si acestea sunt doar foooaaarte putine din lucrurile la care reactioneaza ciudat.

am vrut sa merg la parintii mei in alt oras si iar a iesit urat...ca in acel oras este fostul prieten ...si daca ma vad cu el?
deci nici parintii nu ii pot vizita fara el.
nici la magazin nu pot fara el...niciunde.

cand ii spun ca nu este normal sa nu imi dea voie sa ies nici la o cafea cu singura prietena ...el spune ca am toata libertatea.... insa eu stiu ce ma asteapta daca ies.. zile in sir de tacere apasatoare si raspunsuri monosilabile.

sa nu mai spun ca imi cauta prin haine, genti, istoricul laptopului,,,telefon...tot!


spune ti mi va rog, este normal asa ceva intr o relatie? caci nu prea am experienta in domeniu...
sunt eu absurda ca cer un grad de libertate si incredere?

am ajuns sa imi fie frica sa ii spun ca vreau sa ies... sau ca vreau sa ma duc la printi...

p.s. noi nu iesim in oras decat poate o data la 2 luni... nu spun de club, ceva seara...nici macar la un suc...film...nimic...


Nu, nu este normal ceea ce ti se intampla, si ai face bine daca i-ai arata iubitului tau ca a sarit calul in foarte multe situatii. Arata-i unde-i locul lui in banca, daca nu vrei ca acest tip sa-ti controleze viata si sa-ti fie frica sa mai si traiesti.
kudika_10817
Postat pe 1 Octombrie 2012 13:06
De la: kudika_17161, la data 2012-09-28 22:36:36merci de raspunsuri. revin cu un post aici dupa ce voi termina tot :) nu are rost sa imi pun in pericol fericirea si sanatatea pentru nimeni si nimic.. si sentimentele..deja incep sa se duca :)



Macar in ultimul ceas sper sa iei decizia corecta!Esti femeie si daca vrei ceva pt viata ta,poti reusi daca vrei!Nu te lasa calcata in picioare si nici nu trebuie sa cersesti dragoste s-au respect de la cineva care nu stie sa te aprecieze si sa-ti scoata la suprafata valoarea ta!!!

Titanika
Postat pe 1 Octombrie 2012 13:38
aiurea,n-are nici o legatura cu faptul ca are el bani sau nu,e gelos,eu sunt cu 10 ani mai mare decat el si intampin aceleasi probleme,parca vorbesti despre acelasi barbat,citind ce ai scris m-a pufnit rasul,indiferent de ce spune el eu imi continui viata mea sociala spunandu-i unde ma duc ptr linistea lui,ca-i place sau nu sunt un om cu dorinte si nevoi,asta trebuie sa-l faci sa inteleaga
kudika_17747
Postat pe 23 Octombrie 2012 08:01
:)) eu sunt de 7 ani cu iub meu si e aproape la fel, poate nu chiar atat de exagerat dar oricum...am preferat sa renunt la iesirile cu persoanele pe care el nu le cunoaste/agreeaza, aproape peste tot ies cu el, dar nu pot sa zic ca regret ceva, ma simt bine si cu el...la tine e exagerat, in general persoanele care inseala sunt cele mai geloase gandindu-se ca tu faci cand iesi in oras ceea ce fac ei. Fa-te ca esti tu geloasa ca sa mai indrepti atentia asupra lui si o sa te lase mai usor cu timpul!
kudika_16683
Postat pe 25 Octombrie 2012 10:10
De ce nu te urmarea efectiv cand iesei cu pritenea ta la plimbare?

Ti-a interzis sa mergi la interviuri? Ai masina poti sa pleci si sa faci ce vrei tu. Doar tu ai permis sa dai socoteala.
Poate el e proxenet si ii e teama sa nu te fure vreun cartel de fosti colaboratori.

Ia-ti inima in dinti si spune-i ca are 33 de ani, sa isi invinga odata teama ca nu mai e la 14 ani. Are de gand sa te ia de nevasta? A fost cumva insurat?

Si exista riscul sa te piarda, COMUNICA-I acest aspect lasa-l sa se gandeasca si intre timp te gaseste la parintii tai acasa.
PUNCT.
kudika_22701
Postat pe 4 Decembrie 2012 10:29
Pana la urma te-ai despartit de el?
kudika_23278
Postat pe 12 Decembrie 2012 15:45
De la: kudika_23278, la data 2012-12-12 15:45:24Pana la urma te-ai despartit de el?

sau de forum
mihaelaionita74
Postat pe 22 Martie 2013 10:10
Vrei sa vinzi sau sa cumperi?Cauti un loc de munca sau prestezi servicii?Adauga anuntul tau GRATUIT!
http://bazar-net.ro/
Mobila_La_Comanda_1
Postat pe 25 Martie 2013 22:21
Te-ai intrebat de unde vine nesiguranta asta a lui? Persoanele geloase nu au suficienta incredere in ele si se gandesc la ce e mai rau..
kudika_32624
Postat pe 29 Martie 2013 02:52
Este o relatie tipica in care unul da dovada de o gelozie maladiva iar celalalt sufera, pana cand zice se hotaraste sa zica "stop!". Genul acesta de problema - ii spun asa pentru ca este o mare problema atat pentru el cat si pentru cea de langa el - se poate rezolva cu psihoterapie. Hmm... asta in cazul in care accepta ca el are o problema si nu celalalt. Dar cum nu el ne-a cerut parerea nu e treaba noastra. Pana la urma e clar ca aducand situatia pe forum arata ca te-ai saturat sa mai suporti hartuiala nemeritata a unui om care nu are incredere in tine. Asta si este, nu are incredere in tine, si cel mai probabil, asta e o caracteristica de comportament la el, indiferent cu cine ar fi. Putin probabil sa-ti doresti sa traiesti intr-un borcan toata viata, asa ca deschide o discutie lamuritoare in care prezinta-i cum vezi tu o viata de cuplu implinita si vezi daca sunteti pe aceeasi lungime de unda. Daca este constient ca greseste si FACE CEVA CONCRET in directia asta, relatia are sanse. Iar a face ceva concret poate insemna si terapie de cuplu, terapie individuala de intarire a stimei de sine. Este evident ca nu se simte securizat la unele capitole ( adesea cel sexual ) in raport cu tine si cu ceilalti barbati pe care ii percepe ca pe niste competitori.

Daca ar fi sa fac o mica analiza psihologica a textului asi spune ca ai suferit foarte mult din cauza acestui barbat incat i-ai dat numele "pe post" ca un fel de pedepsire prin expunere.

Mult succes si sa auzim de bine!


Va asteptam cu drag pe pagina noastra:
http://cabinetpsihologic21.wordpress.com/
https://www.facebook.com/pages/Cabinet-Psihologic-21/285357961584336
psihologul-tau
Postat pe 2 Aprilie 2013 12:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o mint pentru ca e prea geloasa,e normal? 47 De la: gabriela2008 20 Octombrie 2013 18:17
am nevoie de sfaturi...ca nu mai pot 96 De la: 2 Septembrie 2014 15:19
Cum sa am incredere in el ? 28 De la: 20 Octombrie 2013 18:18
Prieten posesiv 43 De la: kudika_23278 16 Aprilie 2013 10:22
eu trecuta de 50 el....35 15 De la: brun3tu 28 Noiembrie 2010 15:37