Setari Cookie-uri

Vegetarieni

Diete, diete, de slabit, de infrumusetare...dar pentru cei care iubesc la nebunie animalele si nu concep ideea de a le lua viata pentru a le manca , ceva diete mai explicite?!?! eu mananc aproape orice nu e din carne, insa cand apuc, ce apuc... Care sunt alimentele care nu trebuie sa lipseasca din meniul celor ca mine?! Sau mai bine zis, felurile de mancare, ca asa plante, seminte si nuci am inteles eu...
kudika_16683
Postat pe 16 Octombrie 2012 11:37
De la: kudika_16683, la data 2012-10-16 11:37:01Diete, diete, de slabit, de infrumusetare...dar pentru cei care iubesc la nebunie animalele si nu concep ideea de a le lua viata pentru a le manca , ceva diete mai explicite?!?! eu mananc aproape orice nu e din carne, insa cand apuc, ce apuc... Care sunt alimentele care nu trebuie sa lipseasca din meniul celor ca mine?! Sau mai bine zis, felurile de mancare, ca asa plante, seminte si nuci am inteles eu...


Sa nu-ti lipseasca din alimentatie preparatele pe baza de soia, linte, mieji de nuca, migdale, fulgi de ovaz etc.

Exista in librarii carti cu retete culinare pentru vegetarieni, te poti inspira de acolo pentru mancarurile vegetale.
kudika_10817
Postat pe 16 Octombrie 2012 13:28
Buna - doresc sa-ti las experinet mea de viata cu privire la mancarea vegetala. Inca de la inceput doresc sa specific faptul ca intalmplarea mea nu este valida pentru restul insa s-ar putea ca unele persoane sa aiba acelasi stil de viata si sa fie asemanator cazul cu al meu. Timp de 4 ani de zile am fost vegetareana - mancam orice insa la conttarea medicului ca as avea nevoie de proteina animala m-am decis sa consum carne de pui si in mod special piept de pui - asa cam o data pe luna. Mi mi-ar placea sa incerc treptat sal scot de tot din alimentatie insa treptat prostia la mine a fost faptul ca am incetat sa mai mananc carne spontan. Cat despre mancaruri sunt multe : cartofi la cuptor cu smantana, oua si cascaval. Ciuperci si cartofi, brocoli, conopida, cascaval, un iaurt zilnic, tot felul de fructe posibil, catofi, tot felul de semintii existente, adica tot ceea ce exista si nu are carne - adevarul este ca mancarea vegetala este mult mau scumpa la pret decat carnea in general dar si mult mai gustoasa! Eu de obicei cand nu mai stiu ce sa gatescpur si simplu iau pormoneul merg in magazin si ma uit pe rafturi si gasesc fel si fel de ucruri la care de-acasa nici nu ma gandeam! Pofta buna!
kudika_nikole
Postat pe 16 Octombrie 2012 16:20
De la: kudika_nikole, la data 2012-10-16 16:20:06Buna - doresc sa-ti las experinet mea de viata cu privire la mancarea vegetala. Inca de la inceput doresc sa specific faptul ca intalmplarea mea nu este valida pentru restul insa s-ar putea ca unele persoane sa aiba acelasi stil de viata si sa fie asemanator cazul cu al meu. Timp de 4 ani de zile am fost vegetareana - mancam orice insa la conttarea medicului ca as avea nevoie de proteina animala m-am decis sa consum carne de pui si in mod special piept de pui - asa cam o data pe luna. Mi mi-ar placea sa incerc treptat sal scot de tot din alimentatie insa treptat prostia la mine a fost faptul ca am incetat sa mai mananc carne spontan. Cat despre mancaruri sunt multe : cartofi la cuptor cu smantana, oua si cascaval. Ciuperci si cartofi, brocoli, conopida, cascaval, un iaurt zilnic, tot felul de fructe posibil, catofi, tot felul de semintii existente, adica tot ceea ce exista si nu are carne - adevarul este ca mancarea vegetala este mult mau scumpa la pret decat carnea in general dar si mult mai gustoasa! Eu de obicei cand nu mai stiu ce sa gatescpur si simplu iau pormoneul merg in magazin si ma uit pe rafturi si gasesc fel si fel de ucruri la care de-acasa nici nu ma gandeam! Pofta buna!



Si proteinele,atat de necesare organismului uman,din ce alimente ti le asiguri,Nikole?
kudika_15804
Postat pe 16 Octombrie 2012 16:22
Din "semintiile vegetareene". Scuze, num-am putut abtine !
luchianramona
Postat pe 16 Octombrie 2012 16:29
De la: kudika_15804, la data 2012-10-16 16:22:19
De la: kudika_nikole, la data 2012-10-16 16:20:06Buna - doresc sa-ti las experinet mea de viata cu privire la mancarea vegetala. Inca de la inceput doresc sa specific faptul ca intalmplarea mea nu este valida pentru restul insa s-ar putea ca unele persoane sa aiba acelasi stil de viata si sa fie asemanator cazul cu al meu. Timp de 4 ani de zile am fost vegetareana - mancam orice insa la conttarea medicului ca as avea nevoie de proteina animala m-am decis sa consum carne de pui si in mod special piept de pui - asa cam o data pe luna. Mi mi-ar placea sa incerc treptat sal scot de tot din alimentatie insa treptat prostia la mine a fost faptul ca am incetat sa mai mananc carne spontan. Cat despre mancaruri sunt multe : cartofi la cuptor cu smantana, oua si cascaval. Ciuperci si cartofi, brocoli, conopida, cascaval, un iaurt zilnic, tot felul de fructe posibil, catofi, tot felul de semintii existente, adica tot ceea ce exista si nu are carne - adevarul este ca mancarea vegetala este mult mau scumpa la pret decat carnea in general dar si mult mai gustoasa! Eu de obicei cand nu mai stiu ce sa gatescpur si simplu iau pormoneul merg in magazin si ma uit pe rafturi si gasesc fel si fel de ucruri la care de-acasa nici nu ma gandeam! Pofta buna!



Si proteinele,atat de necesare organismului uman,din ce alimente ti le asiguri,Nikole?


In primul rand din nuci, seminte de susan, de in si soia. Acestea sunt cele care le consum eu cel mai des insa bineinteles eista o varietate de aimente care contin proteine. Adevarul este ca pentru a fi vegetarian ai nevoie de timp pentru a gati si de o siguranta ca mananci corespunzator si bine - pentru a putea supravietuii nu doar cu alimente vegetae si sanatoase dar si in societatea de astazi in care factorii care ne inconjoara au influenta asupra noastra fie ca ne dam sau nu seama de asta! Nu pot sa dau cuiva un sfat ca este bine sau nu sa fi vegetarian, consider ca fiecare ne cunoastem organizmul si stim de ce este capabil si de ceea ce noi ca persoane suntem in stare astfel incat prin capacitatea de a ne autocunoaste si gandi,decizia, ne apartine fiecaruia dintre noi !
kudika_nikole
Postat pe 16 Octombrie 2012 16:33
Draga mea! Sa stii ca nu este usor sa devii vegetarian. Eu am citit si am inceput la indemnul unui prieten care a trait in China, o viata "vegetariana". Am consumat si "mieji" si "seminte" si foarte multa soia sub toate formele. Pe deasupra am luat mute suplimente cu vitamine si ce crezi?! La un control medical stateam asa prost la capitolul calciu, ...iar cu fierul ( hemoglobina) eram la pamant. La fel prietenul meu a trebuit sa suporte o interventie chirurgicala si prima descoperire: hemoglobina foarte mica! Nu s-a putut opera fara tranfuzie de sange. Dupa operatie lui, ca si mie ni s-a recomandat cu titlul obligatoriu consumul de proteina animala. Asa ca... acest mod de viata nu este decat pentru cei care pot si stiu sa manance corect. Eu nu zic ca nu este bun, dimpotriva, dar trebuie sa nu-ti lipseasaca elementele fundamentale, altfel iti dai sanatatea peste cap.
healthy005427
Postat pe 22 Octombrie 2012 19:41
De la: healthy005427, la data 2012-10-22 19:41:02 Draga mea! Sa stii ca nu este usor sa devii vegetarian. Eu am citit si am inceput la indemnul unui prieten care a trait in China, o viata "vegetariana". Am consumat si "mieji" si "seminte" si foarte multa soia sub toate formele. Pe deasupra am luat mute suplimente cu vitamine si ce crezi?! La un control medical stateam asa prost la capitolul calciu, ...iar cu fierul ( hemoglobina) eram la pamant. La fel prietenul meu a trebuit sa suporte o interventie chirurgicala si prima descoperire: hemoglobina foarte mica! Nu s-a putut opera fara tranfuzie de sange. Dupa operatie lui, ca si mie ni s-a recomandat cu titlul obligatoriu consumul de proteina animala. Asa ca... acest mod de viata nu este decat pentru cei care pot si stiu sa manance corect. Eu nu zic ca nu este bun, dimpotriva, dar trebuie sa nu-ti lipseasaca elementele fundamentale, altfel iti dai sanatatea peste cap.


Dar suplimente de fier nu ti-a recomandat medicul? Si esti tu sigura ca doar carnea e unica sursa de fier?

In ceea ce priveste termenul de "mieji" pe care l-am folosit in mesajul meu, am gresit, e adevarat, dar tie nu ti s-a intamplat vreodata sa gresesti in exprimare?
kudika_10817
Postat pe 22 Octombrie 2012 19:54
De la: kudika_16683, la data 2012-10-16 11:37:01Diete, diete, de slabit, de infrumusetare...dar pentru cei care iubesc la nebunie animalele si nu concep ideea de a le lua viata pentru a le manca , ceva diete mai explicite?!?! eu mananc aproape orice nu e din carne, insa cand apuc, ce apuc... Care sunt alimentele care nu trebuie sa lipseasca din meniul celor ca mine?! Sau mai bine zis, felurile de mancare, ca asa plante, seminte si nuci am inteles eu...

http://bucataria.realitatea.net/articole/701/dieta-vegetariana
rondina
Postat pe 23 Octombrie 2012 15:57
Nu prea ma inspaimanta pe mine lipsurile din organism, nici cand manacam carne nu imi ieseau analizele perfect. Fier incerc pe cat posibil sa iau din spanac, si proteine in special din nuci.
Ma simt perfect de un an si jumatate de cand nu consum carne decat de peste si asta la ocazii. Scump nu mi se pare, sa mananci vegetarian, adica in loc de pilaf cu carne de exemplu sa faci numai pilaf, sau in loc de o friptura de pui sa imi iau o punga cu alune de padure, sau un kg de ciuperci...problema e ca 12 h pe zii sunt la munca si nu am deloc timp sa gatesc - meniul standard la serviciu: banane, iaurt, biscuiti cu mere
kudika_16683
Postat pe 1 Noiembrie 2012 14:11
OMS a introdus vegetarianismul si raw-vegan-ismul pe lista bolilor psihice.
kudika226898
Postat pe 1 Noiembrie 2012 17:50
De la: kudika226898, la data 2012-11-01 17:50:11OMS a introdus vegetarianismul si raw-vegan-ismul pe lista bolilor psihice.


Eu l-as considera bolnav cu capsorul (scuze de cacofonie) pe ala care a propus ca vegetarianismul si dieta cu alimente crude sa fie considerate afectiuni psihice.

kudika_10817
Postat pe 2 Noiembrie 2012 12:34
De la: kudika_10817, la data 2012-11-02 12:34:04
De la: kudika226898, la data 2012-11-01 17:50:11OMS a introdus vegetarianismul si raw-vegan-ismul pe lista bolilor psihice.


Eu l-as considera bolnav cu capsorul (scuze de cacofonie) pe ala care a propus ca vegetarianismul si dieta cu alimente crude sa fie considerate afectiuni psihice.




Sunt...la fel si obsesia pt. mancatul sanatos...
kudika226898
Postat pe 2 Noiembrie 2012 16:05
Culmea vegetarianului : Sa manance numa' friptura... de legume.
alegro6543
Postat pe 2 Noiembrie 2012 16:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SILUETA DE INVIDIAT 11 De la: desert_plant 31 Ianuarie 2009 06:58
Dieta de sarbatori 8 De la: DariaMih 19 Decembrie 2010 21:09
SEMINEE PENTRU TOTI SI PE TOATE GUSTURILE!!!! 28 De la: donttouch 5 Iunie 2009 14:02
ab rocket 5 De la: Ronnie_Coleman 17 Iulie 2009 20:28
ANOREXIE-BULIMIE: CUM SE POATE IEªI DIN ACEST INFERN? 0 De la: 28 August 2012 15:14