Setari Cookie-uri

"About life"

Alegerile ne definesc intr-un final...pentru ca putem spune ca daca nu s-ar fi intamplat x lucru sau y lucru, n-am fi ceea ce suntem acum..in momentul prezent.....

Cred ca mi-a venit inspiratia "about life", pentru ca ma uitam in jurul meu, defapt cred ca cu totii ne uitam in jurul nostru si observam diferite lucruri, care ne inspira ceva, ceva simplu, care ne face pentru 1 sec sa ne oprim....Ideea zilei este sa stim sa apreciem lucrurile simple, care ne fac cu adevarat fericiti, step by step, fara sa grabim anumite lucruri, sau sa vrem din ce in ce mai mult, fara sa dam importanta lucrurilor, persoanelor care le avem deja in viata noastra, si sa apreciem intr-adevar in adevaratul sens al cuvantului....just be true...and just be you...don't try to be someone else, doar pentru a asigura o imagine care toata lumea va fi incantata si o imagine acceptata, dar nu adevarata....

Credeti ca inca mai avem timp sa ne acordam 2 sec sa ne oprim din mode"gps" in sensul ca de la lucrurile normale de zi cu zi, de care suntem dependenti "supravietuiirii"....si pur si simplu sa vedem lucrurile in ansamblu, si sa vedem esenta lucrurilor:)....

Cam atat..:)

A.
kudika_3540
Postat pe 4 Noiembrie 2012 11:51
raspunsul in romana, engleza sau romengleza?
kudika_19008
Postat pe 4 Noiembrie 2012 11:54
sa stiu care alegere o sa ma defineasca.
kudika_19008
Postat pe 4 Noiembrie 2012 11:55
De la: kudika_3540, la data 2012-11-04 11:51:12Alegerile ne definesc intr-un final...pentru ca putem spune ca daca nu s-ar fi intamplat x lucru sau y lucru, n-am fi ceea ce suntem acum..in momentul prezent.....

Cred ca mi-a venit inspiratia "about life", pentru ca ma uitam in jurul meu, defapt cred ca cu totii ne uitam in jurul nostru si observam diferite lucruri, care ne inspira ceva, ceva simplu, care ne face pentru 1 sec sa ne oprim....Ideea zilei este sa stim sa apreciem lucrurile simple, care ne fac cu adevarat fericiti, step by step, fara sa grabim anumite lucruri, sau sa vrem din ce in ce mai mult, fara sa dam importanta lucrurilor, persoanelor care le avem deja in viata noastra, si sa apreciem intr-adevar in adevaratul sens al cuvantului....just be true...and just be you...don't try to be someone else, doar pentru a asigura o imagine care toata lumea va fi incantata si o imagine acceptata, dar nu adevarata....

Credeti ca inca mai avem timp sa ne acordam 2 sec sa ne oprim din mode"gps" in sensul ca de la lucrurile normale de zi cu zi, de care suntem dependenti "supravietuiirii"....si pur si simplu sa vedem lucrurile in ansamblu, si sa vedem esenta lucrurilor:)....

Cam atat..:)

A.



Hm,prea multe englezisme,care strica dulceata limbii romane!!!Eu,una,le inteleg,dar ceilalti???? Putem sta de vorba,cand vei trece la redarea in limba materna,nu-ti fie rusine sa o folosesti,limba vorbita este unul dintre mijloacele,care te definesc ca romanca!
kudika_15804
Postat pe 4 Noiembrie 2012 12:08
s-o mutat sediul pe varful Omu...ecou...ecou... on/off.
kudika_19008
Postat pe 4 Noiembrie 2012 12:23
Hmm...nu e vb de "englezisme, sau romanengleza...",pur si simplu asa mi-a venit sa zic. Iar cand vine vb despre alegeri, nu este vb daca spui lucrurile in engleza sau romana, pur si simplu sunt spuse ca atare, si nu era vb de a raspunde in romana sau engleza, gen care te defineste mai mult...
Ideea de a alege e strict personala..si pana la urma nu este nevoie sa ne justificam vizavi de nimeni in legatura cu alegerile facute...ma refeream la faptul ca facand la fiecare pas cate o alegere poate banala, sau poate importanta care poate pur si simplu simti ca ti se shimba viata, la un moment dat ajungi sa spui, daca ceva era altfel, rezultatul ar fi fost cu totul altul, doar ca niciodata nu vom fi siguri 100% de rezultat:)...in orice caz sunt multe de zis...pur si simplu la asta m-am referit...

O sera placuta:)
kudika_3540
Postat pe 5 Noiembrie 2012 00:02
De la: kudika_3540, la data 2012-11-05 00:02:06Hmm...nu e vb de "englezisme, sau romanengleza...",pur si simplu asa mi-a venit sa zic. Iar cand vine vb despre alegeri, nu este vb daca spui lucrurile in engleza sau romana, pur si simplu sunt spuse ca atare, si nu era vb de a raspunde in romana sau engleza, gen care te defineste mai mult...
Ideea de a alege e strict personala..si pana la urma nu este nevoie sa ne justificam vizavi de nimeni in legatura cu alegerile facute...ma refeream la faptul ca facand la fiecare pas cate o alegere poate banala, sau poate importanta care poate pur si simplu simti ca ti se shimba viata, la un moment dat ajungi sa spui, daca ceva era altfel, rezultatul ar fi fost cu totul altul, doar ca niciodata nu vom fi siguri 100% de rezultat:)...in orice caz sunt multe de zis...pur si simplu la asta m-am referit...

O sera placuta:)



Inteleg tot ceea ce spui,dar nu vad unde este problema vis-a-vis de alegerile personale,acestea sunt stricte,personalizate daca vrei,iar o eventuala justificare privind natura lor se poate face,doar in fata propriei constiinte,si mai putin in fata oamenilor!!!Eu asa gandesc si vad lucrurile!Luarea unei decizii este influentatta de anumiti factori externi sau interni,care poate fi buna sau mai putin buna,rezultatul aparand ulterior,dar asumarea ei este sarcina fiecarei persoane si nu trebuie justificata in fata cuiva!!

In ceea ce priveste utilizarea limbii materne,raman la concluzia ca este de preferat sa o folosesti in exprimarea curenta,in defavoarea limbilor de circulatie!Esti romanca si trebuie sa te mandresti cu acest lucru!!!Nu mai distrugeti limba strabunilor vostri!!!
kudika_15804
Postat pe 5 Noiembrie 2012 07:02
De la: kudika_3540, la data 2012-11-05 00:02:06Hmm...nu e vb de "englezisme, sau romanengleza...",pur si simplu asa mi-a venit sa zic. Iar cand vine vb despre alegeri, nu este vb daca spui lucrurile in engleza sau romana, pur si simplu sunt spuse ca atare, si nu era vb de a raspunde in romana sau engleza, gen care te defineste mai mult...
Ideea de a alege e strict personala..si pana la urma nu este nevoie sa ne justificam vizavi de nimeni in legatura cu alegerile facute...ma refeream la faptul ca facand la fiecare pas cate o alegere poate banala, sau poate importanta care poate pur si simplu simti ca ti se shimba viata, la un moment dat ajungi sa spui, daca ceva era altfel, rezultatul ar fi fost cu totul altul, doar ca niciodata nu vom fi siguri 100% de rezultat:)...in orice caz sunt multe de zis...pur si simplu la asta m-am referit...

O sera placuta:)


Oricum prin alegerile pe care le facem, zi de zi, ne schimbam viata, fie ca vrem asta sau nu.

Am spus-o de atatea ori: suntem fauritorii propriului nostru destin. Viata noastra se afla in mainile noastre, mai ales.
kudika_10817
Postat pe 5 Noiembrie 2012 10:27
Exact, sunt de acord cu tine...viata noastra se afla in maninile noastre, suntem "creatorii"propriul destin, sau as putea sa spun ca fiecare isi creaza de-a lungul timpului un mic Univers, in care se dezvolta ca om in primul rand...si depinde de el cum alege, si cum simte ca vrea sa fie...in final:)...in primul rand de a fi "uman"inainte de a capata a anumita "functie"in societate pentru a supravietuii in cele din urma...:D, nu cred ca este nevoie sa calcam totul in picioare pentru a ajunge in varf...
kudika_3540
Postat pe 6 Noiembrie 2012 19:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna 3 De la: Veveritzatha80 28 Octombrie 2013 16:35
un sfat 4 De la: Manu_M 5 Octombrie 2010 08:53
Menstruatia-problema de vacanta 4 De la: kudika_1016309 27 Iulie 2016 07:17
Va rog, ajutati-ma! Mama mea are insuficienta renala cronica, nu mai are niciun rinichi 21 De la: Verity24 21 Mai 2013 08:13
bacsis la salon 101 De la: sirghea 29 Septembrie 2010 21:45