Setari Cookie-uri

Citatul zilei (IV)

"Copiii trebuie sã fie indulgenþi cu adulþii."

"A avea un prieten nu este ceva cu care oricine se poate lãuda."

Antoine de Saint-Exupery


Rebekka_
Postat pe 21 Noiembrie 2012 11:21
"Prietenia = o nava destul de mare pentru a duce doi insi pe vreme frumoasa, dar numai unul cand e vreme rea." Ambrose Bierce

"Fereste-te deopotriva de prietenia dusmanului si de dusmania prietenului." Nicolae Iorga

"Prietenul adevarat este acela care te sfatuieste de bine, nu acela care-ti lauda nebuniile." Andre Malraux

"Daca socotesti prieten pe cineva in care nu ai incredere ca si in tine insuti, faci o mare greseala si nu cunosti valoarea adevaratei prietenii." Seneca
kudika_10817
Postat pe 21 Noiembrie 2012 11:32
Micul Prinþ...

"Ce-aº putea face... în casa unui prieten care nu mi-ar primi cârjele, ci mi-ar cere sã joc ca sã mã poatã aprecia."


"Nu cunoaºtem decât ceea ce îmblânzim. Iar oamenii nu mai au timp sã cunoascã nimic. Cumpãrã lucruri de gata de la neguþãtori. Cum însã nu existã neguþãtori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni."
Rebekka_
Postat pe 21 Noiembrie 2012 11:39
De la: kudika_20884, la data 2012-11-21 11:39:03Micul Prinþ...

"Ce-aº putea face... în casa unui prieten care nu mi-ar primi cârjele, ci mi-ar cere sã joc ca sã mã poatã aprecia."


"Nu cunoaºtem decât ceea ce îmblânzim. Iar oamenii nu mai au timp sã cunoascã nimic. Cumpãrã lucruri de gata de la neguþãtori. Cum însã nu existã neguþãtori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni."


Primul citat imi place foarte mult!
kudika_10817
Postat pe 21 Noiembrie 2012 11:54
"A iubi inseamna a gasi fericirea noastra in fericirea altora." G.W. Leibniz

"Acolo unde domneste iubirea, si imposibilul poate fi atins." proverb indian

"Daca vrei sa fii iubit, iubeste." Seneca

"Iubirea este o stare in care fericirea altei persoane este esentiala pentru ca tu sa te simti fericit." Robert Heinlein
kudika_10817
Postat pe 22 Noiembrie 2012 11:22
Azi m-am trezit cu aceste versuri în gând.

"Fragilã alcãtuire ºi capcanã,
Las corpu-acesta unei alte flori.
O voi privi, cu lacrima-mi, din nori,
Deºi, vii prea devreme, tu, dojanã...
ªi cui sã-ncredinþez aceastã panã?
Cum sã te iau, durere, sã nu dori?"

Sorescu
Rebekka_
Postat pe 22 Noiembrie 2012 13:14
"Vai de parintii care nu-si asculta copiii."
alegro6543
alegro6543
Postat pe 22 Noiembrie 2012 13:24
"Mama a fost prima mea intalnire cu un inger." Neale Donald Walsch

“Mama este o fiinta care atunci cand vede ca sunt numai patru portii de placinta pentru cinci persoane , spune ca nu i-a placut niciodata placinta.”
Tenneva Jordan

“Decizia de a avea un copil este una de cruciala. Prin ea hotarasti pentru totdeuna sa iti lasi inima sa umble in afara trupului tau.”
Elizabeth Stone

“Mama mea canta fara incetare in sufletul meu , despre alinare , fericire si viata.Poate ca uneori uit cuvintele , dar imi amintesc intotdeuna melodia.”
Graycie Harmon
kudika_10817
Postat pe 23 Noiembrie 2012 11:41
"Oricine pretinde sa se erijeze in judecator al adevarului si al cunoasterii risca sa piara sub hohotele de ras ale zeilor, pentru ca nu stim cum stau lucrurile cu adevarat si cunoastem doar reprezentarea pe care ne-o facem asupra lor." Albert Einstein

"Fiecare om are un sipet de false adevaruri." Pavel Corut


"Adevarul este ca nu exista adevar." Pablo Neruda
kudika_10817
Postat pe 24 Noiembrie 2012 09:07
"Ca o piesã de teatru, aºa este viaþa: nu intereseazã cât de mult a þinut, ci cât de frumos s-a desfãºurat." Seneca
Rebekka_
Postat pe 24 Noiembrie 2012 14:26
"Inima are ratiunile ei, care n-au nici o legatura cu ratiunea." - Blaise Pascal

"Am invatat ca un om are dreptul sa-l priveasca pe celalalt de sus numai cand il ajuta sa se ridice." - G. G. Marquez

"Daca nu poti avea in viata ceea ce iti doresti, nu risipi ceea ce ai !" (filmul italian "Miracole")

"If you have not hope... invent it !" (Cirque du Soleil )

“Rareori ne gândim la ceea ce avem, dar mereu la ceea ce ne lipseºte.” Schopenhauer
kudika544357
Postat pe 25 Noiembrie 2012 09:26
"Spune adevãrul ºi atunci nu va trebui sã þii minte nimic."
Mark Twain
"Prefer sã fiu criticat pentru ceea sunt decât iubit pentru ceea ce nu sunt."
Kurt Kobain
"Nu plange pentru cã s-a terminat, zâmbește pentru cã s-a petrecut."
Gabriel Jose Garcia Marquez
"Nu dispreþui lucrurile mici; o lumânare poate face oricând ceea ce nu poate face soarele niciodatã: sã lumineze în întuneric"
Octavian Paler
Exista bãtãlii pe care e bine sã le ocoleºti; nu din teama cã le-ai putea pierde, ci pentru cã ai deveni ridicol câºtigându-le.”

Gelu Negrea
Thais13
Postat pe 25 Noiembrie 2012 10:25
De la: alegro6543, la data 2012-11-22 13:24:59"Vai de parintii care nu-si asculta copiii."
alegro6543
...zise copilul din tine!
mia2123
Postat pe 25 Noiembrie 2012 11:30

Toti prietenii mei mi`au devenit prieteni fara sa`mi dau seama.
criszoe
Postat pe 25 Noiembrie 2012 11:57
Daca citatul iti apartine, da-mi voie sa te felicit. Este o fraza care a a fost facuta de o persoana care stie sa ofere credit si respect celor din jur. Mai mult decat atat are si disponibilitatea interioara de a recunoaste autenticitatea sentimentelor. Dar mai ales are puterea de a risca. ... Deci... am regasit aici cateva chestii esentiale, dupa parerea ea, pentru ceea ce ar trebui sa fie un OM.
Lizicat
Postat pe 25 Noiembrie 2012 15:09
Nimic nu e mai rãu decât prostia agresivã. Johann Wolfgang von Goethe
criszoe
Postat pe 25 Noiembrie 2012 15:13
De la: Lizicat, la data 2012-11-25 15:09:42Daca citatul iti apartine, da-mi voie sa te felicit. Este o fraza care a a fost facuta de o persoana care stie sa ofere credit si respect celor din jur. Mai mult decat atat are si disponibilitatea interioara de a recunoaste autenticitatea sentimentelor. Dar mai ales are puterea de a risca. ... Deci... am regasit aici cateva chestii esentiale, dupa parerea ea, pentru ceea ce ar trebui sa fie un OM.



Cu mine vorbesti ??
criszoe
Postat pe 25 Noiembrie 2012 15:14
"Prin fire, suntem foarte aproape unii de alþii, dar prin obiceiurile noastre suntem foarte depãrtaþi."

Confucius
Rebekka_
Postat pe 25 Noiembrie 2012 15:21
"Poate cã fiecare am venit cu o altã ambarcaþiune, dar acum suntem
cu toþii în aceeaºi barcã!"
Martin Luther King Jr.
criszoe
Postat pe 25 Noiembrie 2012 15:23

"Cãci, cel dispãrut, dacã este venerat, este mai prezent și mai puternic
decât cel viu"
Antoine de Saint-Exupery
criszoe
Postat pe 25 Noiembrie 2012 15:24

"Sã nu lãsaþi niciodatã ca durerea sã devinã mai mare decât Iubirea"
Robert Binder
criszoe
Postat pe 25 Noiembrie 2012 15:25
Una din legile lui Murphy:


"Dacã totul pare perfect astãzi mâine se va termina."
Rebekka_
Postat pe 25 Noiembrie 2012 15:29
De la: kudika544357, la data 2012-11-25 09:26:21"Inima are ratiunile ei, care n-au nici o legatura cu ratiunea." - Blaise Pascal

"Am invatat ca un om are dreptul sa-l priveasca pe celalalt de sus numai cand il ajuta sa se ridice." - G. G. Marquez

"Daca nu poti avea in viata ceea ce iti doresti, nu risipi ceea ce ai !" (filmul italian "Miracole")

"If you have not hope... invent it !" (Cirque du Soleil )

“Rareori ne gândim la ceea ce avem, dar mereu la ceea ce ne lipseºte.” Schopenhauer


Citatul care-i apartine lui Marquez mi se pare exceptional! Multam ca l-ai postat!
kudika_10817
Postat pe 25 Noiembrie 2012 16:47


"Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga." Napoleon Bonaparte


"Orice femeie este regina din clipa in care incepe sa iubesca un barbat." Andre Suares
kudika_10817
Postat pe 25 Noiembrie 2012 17:24
Daaaaa. Scuze ca nu m-am facut bine inteleasa.
Lizicat
Postat pe 25 Noiembrie 2012 20:27
De la: criszoe, la data 2012-11-25 15:14:26
De la: Lizicat, la data 2012-11-25 15:09:42Daca citatul iti apartine, da-mi voie sa te felicit. Este o fraza care a a fost facuta de o persoana care stie sa ofere credit si respect celor din jur. Mai mult decat atat are si disponibilitatea interioara de a recunoaste autenticitatea sentimentelor. Dar mai ales are puterea de a risca. ... Deci... am regasit aici cateva chestii esentiale, dupa parerea ea, pentru ceea ce ar trebui sa fie un OM.



Cu mine vorbesti ??

Da. Inca o data scuze ca tot gresesc butoanele.
Lizicat
Postat pe 25 Noiembrie 2012 20:42
"daca nu am sti vorbirea...am fi niste simple animale,incerc sa fiu pe cat posibil om poate sa fie orisicine,atat doar ca imi pare ca te intregesti cand rupi...cuvintele din propria simtire."

Poetuliradiant, un forumist
Lizicat
Postat pe 26 Noiembrie 2012 08:34
am citit de dimineata pe geamul manastirii pe langa care trec un inscris de maicute ,mie mi-a placut mult,si anume:
'puterea nu sta in asemanari ci in diferente "
Piscolinoo
Postat pe 26 Noiembrie 2012 10:15
"Ma pot increde mai mult in dusmani cinstiti decat in prieteni falsi." Lorenzo de Medici

"Nimic nu e mai amar decat otrava prieteniei false." Emil Garleanu

"Nu imi este frica de inamicul care ma ataca. Imi este frica de un prieten fals care ma imbratiseaza." Viorel Mitea


"E mai rusinos sa nu ai incredere intr-un prieten decat sa fii inselat de el." Arthur Schopenhauer
kudika_10817
Postat pe 26 Noiembrie 2012 11:17
"Trebuie sa inveti sa vezi. De vrei sa cunosti bine un lucru, nu te multumi doar cu marturia propriilor tai ochi: cere ajutorul catorva perechi de ochi straini…fiecare om are un fel al lui de a vedea lucrurile, si nu-i in stare sa cuprinda intregul adevar." Boleslaw Prus


"Daca stai sa judeci cu luare-aminte faptele noastre, gasesti intotdeauna in ele felurite neajunsuri, si aceasta pentru ca natura, felurita si ea, il lumineaza pe unul intr-o privinta si pe altul in alta; de aceea, se intampla ca, stiind un ins un lucru pe care celalalt nu-l stie si necunoscand ce anume are de gand celalalt, fiecare isi da seama cu usurinta de greseala semenului sau, dar nu de a sa, si tuturor ni se pare ca suntem foarte intelepti, si poate mai mult tocmai in acele lucruri in care ne vadim mai nebuni." Baldassare Castiglione
kudika_10817
Postat pe 26 Noiembrie 2012 12:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cine stie cel mai scurt si amuzant banc? 155 De la: rox_rbz 22 Noiembrie 2015 20:35
Sunt disperata ca nu mai stiu ce metoda sa adopt in educatia copilului meu! 901 De la: kudika045103 29 Iunie 2010 17:10
PREMONITIILE 31 De la: madyna89 13 Septembrie 2010 20:24
Kudika va ureaza La multi ani! 78 De la: amigoss 8 Ianuarie 2010 23:18
Problemele ADOLESCENTILOR! 9 De la: ayyryynn 9 Septembrie 2009 13:59