Setari Cookie-uri

ma minte...

buna fetelor:)..sunt noua pe aici si am intrat pt ca as vrea si eu un sfat de la voi:)...am o relatie de 5 ani...cu bune cu rele ..certuri ..iubiri..asa ca intro relatie de 5 ani..dar am o problema...prietenelui meu i cam place bautura si niciodata nu refuza cand i se ofera...mie nu imi place cand bea desi nu face urat daca se imbata ci dimpotrriva e foarte iubaret..dar nu imi place deloc...nu se imbata des si nici nu umbla prin baruri..dar totusi bea..acasa isi ia si bea..daca mergem la cineva bea..si nu prea refuza ....are 23 de ani si eu nu sunt deloc deacord ca deja de acum i place sa bea...inteleg in anumite situatii dar nu asa..a condus de multe ori cu cateva pahar la bord..ceea ce nu imi place deloc si mie frica sa se invete....am vorbit cu el si mia promis ca numai bea ca renunta...de atunci l.am tot intrebeat daca a mai baut si mi.a zis ca nu....intro seara a iesit cu prieten si a doua zi l.am intrebat daca a baut si a zis ca anu...azi cand vb cu cu unchiul lui zicea ca merge acolo sa bea un vin bun..si in urma unei discutii dea noastre dupa ce a ezistat mia zis ca am mai baut de atunci si si cu prietenul lui in seara aia a baut...acum de ce ma minte?...am mai avut acum un an o proeblema ca ma mintiti si apoi am alfat dar l.am iertat si a promis ca nu mai minte..dar minte in continuare si mie frica ca minte cu asta si va minte cu chestii mai grave de acum in colo...ce sa fac?...ce ziceti voi?...
kudika174040
Postat pe 1 Ianuarie 2013 22:09
Daca nu o sa isi rezolva problema cu alcoolul te chinui degeaba. Inteleg cand bei ocazional, undeva la o poveste etc., dar sa bei tot timpul deja e o problema.
Kiddo_
Postat pe 1 Ianuarie 2013 22:49
,, mie frica ca minte cu asta si va minte cu chestii mai grave de acum in colo"
mai grav decat alcolismul ?!!!!!!! - sper ca n-are de gand sa omoare un om.
perce_neige
Postat pe 7 Ianuarie 2013 13:34
De la: kudika174040, la data 2013-01-01 22:09:38buna fetelor:)..sunt noua pe aici si am intrat pt ca as vrea si eu un sfat de la voi:)...am o relatie de 5 ani...cu bune cu rele ..certuri ..iubiri..asa ca intro relatie de 5 ani..dar am o problema...prietenelui meu i cam place bautura si niciodata nu refuza cand i se ofera...mie nu imi place cand bea desi nu face urat daca se imbata ci dimpotrriva e foarte iubaret..dar nu imi place deloc...nu se imbata des si nici nu umbla prin baruri..dar totusi bea..acasa isi ia si bea..daca mergem la cineva bea..si nu prea refuza ....are 23 de ani si eu nu sunt deloc deacord ca deja de acum i place sa bea...inteleg in anumite situatii dar nu asa..a condus de multe ori cu cateva pahar la bord..ceea ce nu imi place deloc si mie frica sa se invete....am vorbit cu el si mia promis ca numai bea ca renunta...de atunci l.am tot intrebeat daca a mai baut si mi.a zis ca nu....intro seara a iesit cu prieten si a doua zi l.am intrebat daca a baut si a zis ca anu...azi cand vb cu cu unchiul lui zicea ca merge acolo sa bea un vin bun..si in urma unei discutii dea noastre dupa ce a ezistat mia zis ca am mai baut de atunci si si cu prietenul lui in seara aia a baut...acum de ce ma minte?...am mai avut acum un an o proeblema ca ma mintiti si apoi am alfat dar l.am iertat si a promis ca nu mai minte..dar minte in continuare si mie frica ca minte cu asta si va minte cu chestii mai grave de acum in colo...ce sa fac?...ce ziceti voi?...



Spune-i "La revedere",in limba romana,clar,raspicat,fara teama,cu alcoolicii nu vei fi fericita niciodata!!!!Nu intinde elasticul ,mai mult decat se poate,caci te va plesni peste degete,si te va durea naprasnic!!!
kudika_15804
Postat pe 7 Ianuarie 2013 13:45
problema este la tine nu la el. daca lui ii place sa bea, asta este problema lui. Cu cat ii vei interzice mai tare sa faca asta, cu atat va fi mai rau. Tu esti cea care decizi pentru viata ta, el pentru viata lui. Decizia de a nu mai bea lui ar trebui sa-i apartina, nu tie.
www.relatiidecuplu.com
kudika109274
Postat pe 7 Ianuarie 2013 15:48
buna,parerea mea e ca gresesti iertand,iti spun di experienta si eu am fost iertata de muuuulte ori intro relatie,nu cu alcoolu bineinteles:P si chear faptu ca eram mereu iertata ma facea sa gresec si sa mint mereu,nu e normal sa bea de pe acum asa,si nici sa te minta nu e normal,eu spun sa stai de vorba serios cu el,sa ii explici de ce te deranjeaza si ce gandesti tu atunci,iar daca iti spune ca renunta si nu renunta si te minte in continuare eu spun sa luati o pauza.....sa vada ca intradevar te deranjeaza si daca nici dupa pauza nu se potoleste inseamna ca nu era pentru tine....gandestete la tine si apoi la cel de langa tine in cazul asta,daca tie nu iti pasa de tine,nimanui nu ii va pasa....bafta si sper sa fie bine
kudika_20410
Postat pe 19 Ianuarie 2013 10:50
Fata mea, viitorul tau alaturi de acest consumator de alcool este foarte sumbru!
Dupa experienta acumulata in decenii, iti pot spune ca, daca acum, la varsta lui, a inregistrat o tentativa de a se lasa de baut, iar aceasta a esuat, stiind ca-i in joc casnicia voastra, nicicand nu va manifesta abstinenta la alcool.
Partea dificila tie este aceea potrivit careia intrevezi, totusi, o renuntare la aceasta tara a personalitatii; din pacate, iti pot confirma imposibilitatea ca partenerul tau sa renunte la viciu.
Am avut parte sa asist adeseori incl. la juraminte ref la viitoarea abstinenta a tatalui meu (a inceput sa bea in tinerete si a continuat chiar si dupa tratamente antialcoolice, pana la decesul sau in urma 25 ani), a colegilor mei de serviciu, care, odata iesiti la pensie, au dat in patima alcoolului si chiar au decedat din aceasta cauza.
Sfatul meu? Daca in urmatoarele 2-3 luni nu se dezbara de viciu si continui sa ramai langa el, nu-ti ramane decat sa-l suporti asa o viata (cu timpul va apare si violenta verbala si fizica), dar visele tale vs casnicie se vor duce pe apa sambetei!
Mai exista si varianta acompanierii lui intr'ale bautului si, daca beti impreuna, veti fi o pereche de betivi fericiti, atata timp cat veti avea asigurate resursele financiare necesare satisfacerii viciului!
Danut52
Postat pe 19 Ianuarie 2013 17:08
Solutia: trebuie sa intelegi ca este un acoolic si nu va rezolva asta decat daca va vrea ceea nu e cazul pt el. Exista asociatii care se ocupa de asemenea dependente numai asa va scapa!
Concluzia: daca nu poti dormi de dorul lui atunci fa tot posibilul sa il ajuti si respectiv sa ajuti relatia, daca insa nu arde eu zic sa iti gasesti un barbat cu capul pe umeri ca esti cam tinerica ca sa iti bati capul cu asa ceva . Acum nu intelegi tu prea bine dar mai tarziu vei realiza ca ai pierdut mult timp si ca viata e frumoasa si trebuie traita
verraa
Postat pe 20 Ianuarie 2013 00:38
A ajuta pe cineva care este in situatia lui este ca si cum ai incerca sa faci pace in Irak. Lui asta ii place. Nu incerca sa il schimbi ca iti pierzi timpul degeaba. Fie il accepti asa cum e fie il lasi. Ai de ales.
www.relatiidecuplu.com
kudika109274
Postat pe 20 Ianuarie 2013 13:51
De la: kudika174040, la data 2013-01-01 22:09:38buna fetelor:)..sunt noua pe aici si am intrat pt ca as vrea si eu un sfat de la voi:)...am o relatie de 5 ani...cu bune cu rele ..certuri ..iubiri..asa ca intro relatie de 5 ani..dar am o problema...prietenelui meu i cam place bautura si niciodata nu refuza cand i se ofera...mie nu imi place cand bea desi nu face urat daca se imbata ci dimpotrriva e foarte iubaret..dar nu imi place deloc...nu se imbata des si nici nu umbla prin baruri..dar totusi bea..acasa isi ia si bea..daca mergem la cineva bea..si nu prea refuza ....are 23 de ani si eu nu sunt deloc deacord ca deja de acum i place sa bea...inteleg in anumite situatii dar nu asa..a condus de multe ori cu cateva pahar la bord..ceea ce nu imi place deloc si mie frica sa se invete....am vorbit cu el si mia promis ca numai bea ca renunta...de atunci l.am tot intrebeat daca a mai baut si mi.a zis ca nu....intro seara a iesit cu prieten si a doua zi l.am intrebat daca a baut si a zis ca anu...azi cand vb cu cu unchiul lui zicea ca merge acolo sa bea un vin bun..si in urma unei discutii dea noastre dupa ce a ezistat mia zis ca am mai baut de atunci si si cu prietenul lui in seara aia a baut...acum de ce ma minte?...am mai avut acum un an o proeblema ca ma mintiti si apoi am alfat dar l.am iertat si a promis ca nu mai minte..dar minte in continuare si mie frica ca minte cu asta si va minte cu chestii mai grave de acum in colo...ce sa fac?...ce ziceti voi?...


Sa-i spui ca daca tot e atat de inconstient incat sa-si distruga corpul consumand alcool peste masura, macar sa aiba un dram de minte si sa nu se mai urce baut la volan, ca sa nu mai puna in pericol viata unor oameni nevinovati.
Viorica_Franziska
Postat pe 22 Ianuarie 2013 12:28
imi pare rau sa aud ca la aceasta virsta s-a prins viciul acesta! partea proasta e ca daca nu are vointa si intr-un timp scurt nu -l va lasa, viitorul lui si al celei(celui)de linga dinsul nu e prea roz.oamenii cu acest viciu nu au personalitate si sunt impulsionati in orice moment al vietii numai de o recompensa numita bautura!!! ce e mai grav e ca pune si vietile altora in primejdie. ti-ar suride ,de dragul, amorului sa fii in masina cu copilul,el la volan,baut sa faca un accident si ori tu ,ori copilul,ori vreun alt participant la trafic sa fiti raniti,sau chiar sa nu mai fiti,l-ai putea ierta???? bunica mea avea o vorba(referitor la barbatii acelor timpuri),un betiv,un afemeiat si un cartofor(jocuri de noroc) niciodata nu-si va pierde naravul,va fi mai presus de el si de tot ce iubeste chiar vrei sa vezi cum va arata viitorul alaturi de un om cu asemenea ,,talent''?? deja e mult ca te minte,dar e viata ta si cum au scris s i cei de aici tu ,,faci cartile''
kudika_19985
Postat pe 28 Ianuarie 2013 23:54
Daca urca baut la volan .......inconstienta infantila. cand bea se crede zmeu. O cauza pierduta.
kind_er
Postat pe 29 Ianuarie 2013 07:34
alcoolul distruge neuronii daia dupa ce te imbeti a doua zi nu mai sti ce ai facut.un paharel inainte de masa iti da pofta de macare dar numai un paharel.cu cat ii vei interzice mai mult cu atat mai multa te va minti si va bea pe ascuns,sunteti 2 si problema asta trebuie revolvata de amandoi,fi langa el.poate are o problema de bea,ceva il apasa,il macina lai intrebat daca are un motiv??dacal apasa ceva?nu poti sa sti ce se ascunde in spatele bauturii....
kudika_11661
Postat pe 30 Ianuarie 2013 17:34
Eu nu inteleg ceva:initiatoarea topicului e "fosta membra kudika.ro" si vad ca unul din raspunsuri e de la "fosta membra kudika.ro".e una si aceeasi sau cum?
kudika_22574
Postat pe 30 Ianuarie 2013 18:40
De la: kudika_22574, la data 2013-01-30 18:40:45Eu nu inteleg ceva:initiatoarea topicului e "fosta membra kudika.ro" si vad ca unul din raspunsuri e de la "fosta membra kudika.ro".e una si aceeasi sau cum?



Nu sunt aceeasi persoana,Carmen,atat initiatoarea topicului,cat si cealalta utilizatoare au aplicat pe forum ,dupa care,si-au sters conturile,este simplu!!!Buna seara!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Ianuarie 2013 18:45
De la: kudika_15804, la data 2013-01-30 18:45:50
De la: kudika_22574, la data 2013-01-30 18:40:45Eu nu inteleg ceva:initiatoarea topicului e "fosta membra kudika.ro" si vad ca unul din raspunsuri e de la "fosta membra kudika.ro".e una si aceeasi sau cum?



Nu sunt aceeasi persoana,Carmen,atat initiatoarea topicului,cat si cealalta utilizatoare au aplicat pe forum ,dupa care,si-au sters conturile,este simplu!!!Buna seara!!!

Si au avut acelasi nume de utilizator?Buna si tie!
kudika_22574
Postat pe 30 Ianuarie 2013 18:52
Iubita eu nu sunt de mult cu prietenul meu,avem doar un an si 4 luni.Si mie imi facea la fel.Incercati sa faceti in asa fel sa cadeti e comun acord.Ii spui ca renunti si tu la ceva daca renunta si el la alcool.Daca te iubeste cu adevarat va face si el acest 'sacrificiu',desi ar trebui sa inteleaga ca bautura nu duce la nimic bun.Eu una asa am reusit.El a renuntat la multe ptr mine.Insa te rog sa ai grija(mai ales daca locuiti impreuna) ptr ca poate deveni violent.Bautura ii ia mintile omului,indiferent de situatie.Te-as sfatui sa vorbesti si cu rude,apropiati sa il mai sfatuiasca,dar s-ar putea ca el atunci sa reactioneze negativ.Eu sper sa reusesti,iti doresc numai bine si multa bafta ptr ca nu e de glumit cu alcoolul.Sanatate!
kudika_27855
Postat pe 30 Ianuarie 2013 19:11
De la: kudika_22574, la data 2013-01-30 18:52:31
De la: kudika_15804, la data 2013-01-30 18:45:50
De la: kudika_22574, la data 2013-01-30 18:40:45Eu nu inteleg ceva:initiatoarea topicului e "fosta membra kudika.ro" si vad ca unul din raspunsuri e de la "fosta membra kudika.ro".e una si aceeasi sau cum?



Nu sunt aceeasi persoana,Carmen,atat initiatoarea topicului,cat si cealalta utilizatoare au aplicat pe forum ,dupa care,si-au sters conturile,este simplu!!!Buna seara!!!

Si au avut acelasi nume de utilizator?Buna si tie!



Nu,fiecare cu nick-ul ei!!!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Ianuarie 2013 19:20
a loat bataie din nefericire. E terminat distrus praf pa
kind_er
Postat pe 1 Februarie 2013 11:13
De la: kudika_15804, la data 2013-01-30 19:20:48
De la: kudika_22574, la data 2013-01-30 18:52:31
De la: kudika_15804, la data 2013-01-30 18:45:50
De la: kudika_22574, la data 2013-01-30 18:40:45Eu nu inteleg ceva:initiatoarea topicului e "fosta membra kudika.ro" si vad ca unul din raspunsuri e de la "fosta membra kudika.ro".e una si aceeasi sau cum?



Nu sunt aceeasi persoana,Carmen,atat initiatoarea topicului,cat si cealalta utilizatoare au aplicat pe forum ,dupa care,si-au sters conturile,este simplu!!!Buna seara!!!

Si au avut acelasi nume de utilizator?Buna si tie!



Nu,fiecare cu nick-ul ei!!!!!

am inteles despre ce este vorba.
kudika_22574
Postat pe 1 Februarie 2013 11:18
depre titlu : ma minte !

Bini di tat. Parca ai fi singura. E normal fata nu te panica.
kind_er
Postat pe 1 Februarie 2013 11:23
Oamenii care beau o fac din diverse motive. Sa il schimbi pe el este ca si cum ai crede ca il poti controla, iar a controla pe cineva este inuman si imposibil. Singura persoana pe care o poti controla esti doar tu insuti.
www.relatiidecuplu.com
kudika109274
Postat pe 1 Februarie 2013 18:44
De la: kudika109274, la data 2013-02-01 18:44:32Oamenii care beau o fac din diverse motive. Sa il schimbi pe el este ca si cum ai crede ca il poti controla, iar a controla pe cineva este inuman si imposibil. Singura persoana pe care o poti controla esti doar tu insuti.
www.relatiidecuplu.com



nu sunt deacor cu nici un motiv oricare ar fi el sal acoperi cu alcol,sau mai nou sa gsesti consolare in alcol acest gen de oameni sunt niste nimeni si nimicuri nu in ntentia de ai jigni .
dar credetima la viata care am fost avuto eu daca ma lasam pagubas sau daca dadeam pret anturajelor sau din tot ce mia fost greu si crud in viata asta ce trebuia sa fac sa ma inec in alcol .

eu ii consider alcolisti slabi si fara de valoare
oameni de nimic.
urasc alcolisti increzuti jmecheri piriti oameni inginfati care defapt au fost sustinuti de mami de tati de diversi bani din diverse tinpeni pt mine sunt niste nimicuri

om este acela care respectind pe cei din jur isi arata respectul de sine

omul care este stapin pe el si poate stapini si in jurul lui prin propriile forte nu prin sustineri..si care sa ajunga cineva prin puterea lui prin respect munca curaj si onoare
bleyd_nyght
Postat pe 1 Februarie 2013 20:53
este simplu:PARASESTE-L!!!!!!!!
kudika172071
Postat pe 1 Martie 2013 14:55
dependenta de alcool e o problema, mai ales de la 23 de ani. el e constient de asta? o sa ajungi sa l pui sa aleaga intre tine si bautura si vei fi surprinsa de alegere... taie raul din radacina pana nu devine prea grava dependenta
kudika_32624
Postat pe 29 Martie 2013 03:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna tuturor 16 De la: kudika_32367 29 Iulie 2013 17:24
Cine spune ca intr-o fata si un baiat nu poate fi o relatie de prietenie si doar atat??? 6 De la: geo_x 13 August 2009 12:27
Cand barbatul insista... 2 De la: roz5blue6lila7 11 Decembrie 2010 19:23
toata viata fara copii ? 975 De la: andreea_n_x 11 Martie 2010 01:50
o porcarie 15 De la: iry24 16 Februarie 2009 00:02