Setari Cookie-uri

Cum sa procedez?

Buna tuturor utilizatorilor! Intrebarea mea este legata de greutate,si am nevoie de pareri,mai mult din partea fetelor.As vrea sa dau cateva kg jos am 23 de ani 1 50 inaltime si greutate ma incadrez 51/52,am multa grasime depozitata pe abdomen,si mostenire genetica si probabil ca sunt scunda.Am renuntat 1 saptamana de tot la paine,insa imi venea pofta de dulce.Din cate am vazut nu este bine ca painea sa fie eliminata de tot din alimentatie.Sport nu pot sa fac,asta din punct medical nu am voie la efort.De maine vreau sa incep un regim sanatos,prin excluderea dulcurilor,insa nu stiu daca si a carbohidratilor.Voi ce parere aveti..multumesc
kudika503694
Postat pe 13 Ianuarie 2013 15:24
Arata-mi si mie medicul care a zis ca nu ai voie la sport !! Sportul nu inseamna ,, sport de performanta'', e vorba de miscare..... Dansul este miscare, ti-a interzis cineva sa dansezi ??
Iar pt.grasimea de pe burtica : abdomene !! Zilnic !!
GHEISA_
Postat pe 13 Ianuarie 2013 15:33
De la: kudika503694, la data 2013-01-13 15:24:36Buna tuturor utilizatorilor! Intrebarea mea este legata de greutate,si am nevoie de pareri,mai mult din partea fetelor.As vrea sa dau cateva kg jos am 23 de ani 1 50 inaltime si greutate ma incadrez 51/52,am multa grasime depozitata pe abdomen,si mostenire genetica si probabil ca sunt scunda.Am renuntat 1 saptamana de tot la paine,insa imi venea pofta de dulce.Din cate am vazut nu este bine ca painea sa fie eliminata de tot din alimentatie.Sport nu pot sa fac,asta din punct medical nu am voie la efort.De maine vreau sa incep un regim sanatos,prin excluderea dulcurilor,insa nu stiu daca si a carbohidratilor.Voi ce parere aveti..multumesc




Zestrea genetica te va influenta toata viata!!!!Portioneaza fainoasele,scoate dulciurile din alimentatie si incearca sa nu mai fii sedentara,sedentarismul este cauza ingrasarii tale!!Poti face minime eforturi,hraneste-te ,mai mult,cu legume,fructe,decat cu carne cu grasimi!!!!Hidrateaza-te cu apa plata,nu cu sucuri contrafacute,din comert!!
kudika_15804
Postat pe 13 Ianuarie 2013 15:33
De la: kudika503694, la data 2013-01-13 15:24:36Buna tuturor utilizatorilor! Intrebarea mea este legata de greutate,si am nevoie de pareri,mai mult din partea fetelor.As vrea sa dau cateva kg jos am 23 de ani 1 50 inaltime si greutate ma incadrez 51/52,am multa grasime depozitata pe abdomen,si mostenire genetica si probabil ca sunt scunda.Am renuntat 1 saptamana de tot la paine,insa imi venea pofta de dulce.Din cate am vazut nu este bine ca painea sa fie eliminata de tot din alimentatie.Sport nu pot sa fac,asta din punct medical nu am voie la efort.De maine vreau sa incep un regim sanatos,prin excluderea dulcurilor,insa nu stiu daca si a carbohidratilor.Voi ce parere aveti..multumesc


Cu siguranta medicul nu ti-a interzis mersul pe jos, mersul pe bicicleta, inotul, dansul etc...

Iar in ceea ce priveste numarul de kilograme raportat la inaltimea ta e ok. Daca tii insa sa dai un kilogram, doua jos, inlocuieste painea alba cu painea integrala, consuma mai putina carne rosie, daca se poate inlocuieste-o cu pui, curcan, peste slab (pangasius, spre exemplu), mananca mai ales fructe si legume proaspete. Daca vrei sa duci un regim de viata sanatos, sunt permise chiar si dulciurile, insa in cantitati foarte mici, adica cel mult 2 patratele de ciocolata.

Fereste-te de prajeli, fast-food, cantitati exagerate de dulciuri, sucuri.

Consuma multa apa si ceai.
Viorica_Franziska
Postat pe 14 Ianuarie 2013 15:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caut colega apartament - Dorobanti 1 De la: marydya 29 Iulie 2008 00:14
animalute de companie (zebrele australiene) ajutoor!!! 1 De la: oana0309 16 Aprilie 2011 01:55
Am nevoie de votul vostru! Va rog! 2 De la: rashela 26 Mai 2011 17:42
Oare nu contrazice Hawking legile fizicii? 4 De la: parus_piparus 27 August 2013 20:54
si ... 20 De la: pysyca 14 August 2008 16:07