Setari Cookie-uri

Hai sa vad cat de deschisi sunteti

Azi as vrea sa vad aici pe form cateva persoane care sunt dispuse sa vorbeasca deschis despre sentimente.In conceptia mea ati ascunde unele sentimente este folositor (uneori).Dar facand asta cu timpul m-am transformat intr-o persoana rece(dar imi revin incet incet).Dupa ce am trecut peste cateva esecuri credeam pur si simplu ca nu merit sa fiu iubita si m-am inteles cu asta ,asa ca nu mai aratam niciun sentiment fata de ceilalti nici de prietenie nici de simpatie nici de ura...nimic....doar indiferenta.Muzica pot sa spun ca este salvarea mea.Ascultand intr-o zi aparent banala melodia nimeni pe drum de la spin am izbucnit in plans toata suferinta si tot amarul strans in inima a iesit afara.M-am regasit ata de mult in aceasta piesa si sper ca o stitit sau o veti asculta si voi.Acum as vrea sa stiu daca si voi ati trecut printr-o experienta devastatoare sufleteste si cum ati trecut peste
kudika499581
Postat pe 16 Februarie 2012 10:13
Draga mea eu din pacate am trecut printr-o experienta devastatoare din punct de vedere emotional,durerea si disperarea unei mamici de ingeras nu se poate descrie in cuvinte.
Cum am trecut peste?....nu ,nu am trecut...cel putin nu inca.Cum am reusit sa merg mai departe/?am reusit cu ajutorul sotului meu care mi-a fost alaturi ,mi-a aratat ca nu sunt singura ,ca nu sufar doar eu,si ca trebuie sa fim uniti si sa ne ajutam reciproc.
Nu exista om care sa nu fi suferit macar o data in viata,crede-ma ...incearca sa vorbesti cu cineva despre suferinta ta...asta te va ajuta sa te descarci...nu te retine daca iti vine sa plangi...descarca-te.
Timpul se spune ca vindeca toate ranile ...chiar si cele sufletesti.
Iti doresc sa treci peste ....esecuri vor mai fi,important este sa sti cum sa le tratezi .Indiferenta nu este o solutie .
Piscolinoo
Postat pe 16 Februarie 2012 10:24
De la: kudika499581, la data 2012-02-16 10:13:18Azi as vrea sa vad aici pe form cateva persoane care sunt dispuse sa vorbeasca deschis despre sentimente.In conceptia mea ati ascunde unele sentimente este folositor (uneori).Dar facand asta cu timpul m-am transformat intr-o persoana rece(dar imi revin incet incet).Dupa ce am trecut peste cateva esecuri credeam pur si simplu ca nu merit sa fiu iubita si m-am inteles cu asta ,asa ca nu mai aratam niciun sentiment fata de ceilalti nici de prietenie nici de simpatie nici de ura...nimic....doar indiferenta.Muzica pot sa spun ca este salvarea mea.Ascultand intr-o zi aparent banala melodia nimeni pe drum de la spin am izbucnit in plans toata suferinta si tot amarul strans in inima a iesit afara.M-am regasit ata de mult in aceasta piesa si sper ca o stitit sau o veti asculta si voi.Acum as vrea sa stiu daca si voi ati trecut printr-o experienta devastatoare sufleteste si cum ati trecut peste



Hmm,bun subiect de topic,dar atat de complex si ,in acelasi timp,atat de nesemnificativ,intr-o lume pragmatica,sordida,plina de neincredere,deziluzii!!!

Personal,sunt o persoana sentimentala pana la refuz,,calitate transformata in defect major,in conditiile in care sentimentalismul a ajuns sa fie desconsiderat de cei cu inima "puternica",insensibilii,oamenii reci,rapace in dorinta lor de a nimici frumosul,sensibilul,candoarea,fragilitatea,tocmai din neputinta lor de a accepta si altceva in viata lor,ei traind in intuneric !!
Niciodata nu am putut sa-mi ascund sentimentele,spre nefericirea mea,,am suferit,sufar si probabil voi suferi in continuare!!!Sunt expansiva in manifestari,tara acceptata in virtutea tuturor conditiilor!!!Iubesc oamenii,in pofida rautatii lor,,,,m-am daruit iubirii,chiar daca a fost cruda cu mine,,,mi-am oferit inima ,chiar daca noptile au fost si sunt cosmar petrecut in lacrimi!!Nu pot ura,dar pot sa transform iubirea in cea mai acuta indiferenta,,chiar daca in strafundurile inimii,dragostea ramane aceeasi!!!Am un mod propriu de a trece peste dezamagiri!!!Gust din ea,ma hranesc cu ea,dar nu o las sa-mi "ingroase" talia!!!Muzica imi este prieten,ma linisteste,practic respir prin ea,este un mijloc ideal de a renaste!!Plang,caci altfel nu as mai fi eu,dar lacrimile sunt cenusa din care renasc!!Trec zilnic prin experiente devastatoare,,,sunt pionii mei,,,,cu care atac regina!!!Mai am un pic pana voi face SAH-MAT!!!
MissRainbow
Postat pe 16 Februarie 2012 10:33
Interesant topic - raspunsul meu la topiceste urmatorul : uneori sunt rece cu semenii mei dar asta nu inseamna ca in suflet am ura ci dimpotriva ii iubesc. De fiecare data cand ma enervez reusesc sa-mi controlez sentimentele. Cred ca a sti sa -ti controlezi sentimentele este foarte important...Deschisa nu sunt cu lumea decat atat cat trebuie nici mai mult nici mai putin.
kudika_nikole
Postat pe 16 Februarie 2012 10:52
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 10:24:04Draga mea eu din pacate am trecut printr-o experienta devastatoare din punct de vedere emotional,durerea si disperarea unei mamici de ingeras nu se poate descrie in cuvinte.
Cum am trecut peste?....nu ,nu am trecut...cel putin nu inca.Cum am reusit sa merg mai departe/?am reusit cu ajutorul sotului meu care mi-a fost alaturi ,mi-a aratat ca nu sunt singura ,ca nu sufar doar eu,si ca trebuie sa fim uniti si sa ne ajutam reciproc.
Nu exista om care sa nu fi suferit macar o data in viata,crede-ma ...incearca sa vorbesti cu cineva despre suferinta ta...asta te va ajuta sa te descarci...nu te retine daca iti vine sa plangi...descarca-te.
Timpul se spune ca vindeca toate ranile ...chiar si cele sufletesti.
Iti doresc sa treci peste ....esecuri vor mai fi,important este sa sti cum sa le tratezi .Indiferenta nu este o solutie .


Cred ca te inteleg foarte bine .Si eu sunt mama de inger si e adevarat , nu trece .
Thais13
Postat pe 16 Februarie 2012 11:04
De la: Thais13, la data 2012-02-16 11:04:23
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 10:24:04Draga mea eu din pacate am trecut printr-o experienta devastatoare din punct de vedere emotional,durerea si disperarea unei mamici de ingeras nu se poate descrie in cuvinte.
Cum am trecut peste?....nu ,nu am trecut...cel putin nu inca.Cum am reusit sa merg mai departe/?am reusit cu ajutorul sotului meu care mi-a fost alaturi ,mi-a aratat ca nu sunt singura ,ca nu sufar doar eu,si ca trebuie sa fim uniti si sa ne ajutam reciproc.
Nu exista om care sa nu fi suferit macar o data in viata,crede-ma ...incearca sa vorbesti cu cineva despre suferinta ta...asta te va ajuta sa te descarci...nu te retine daca iti vine sa plangi...descarca-te.
Timpul se spune ca vindeca toate ranile ...chiar si cele sufletesti.
Iti doresc sa treci peste ....esecuri vor mai fi,important este sa sti cum sa le tratezi .Indiferenta nu este o solutie .


Cred ca te inteleg foarte bine .Si eu sunt mama de inger si e adevarat , nu trece .

Piscolinoo
Postat pe 16 Februarie 2012 11:05
De la: kudika499581, la data 2012-02-16 10:13:18Azi as vrea sa vad aici pe form cateva persoane care sunt dispuse sa vorbeasca deschis despre sentimente.In conceptia mea ati ascunde unele sentimente este folositor (uneori).Dar facand asta cu timpul m-am transformat intr-o persoana rece(dar imi revin incet incet).Dupa ce am trecut peste cateva esecuri credeam pur si simplu ca nu merit sa fiu iubita si m-am inteles cu asta ,asa ca nu mai aratam niciun sentiment fata de ceilalti nici de prietenie nici de simpatie nici de ura...nimic....doar indiferenta.Muzica pot sa spun ca este salvarea mea.Ascultand intr-o zi aparent banala melodia nimeni pe drum de la spin am izbucnit in plans toata suferinta si tot amarul strans in inima a iesit afara.M-am regasit ata de mult in aceasta piesa si sper ca o stitit sau o veti asculta si voi.Acum as vrea sa stiu daca si voi ati trecut printr-o experienta devastatoare sufleteste si cum ati trecut peste


Nu te inchide in tine, pentru ca suferintele te vor macina pe interior si te vor distruge sufleteste usor usor. Vorbeste deschis despre sentimentele tale, pentru ca adevarul intotdeauna elibereaza.

Cu siguranta ca ai o familie si niste prieteni care te iubesc si care iti vor fi intotdeauna alaturi, iar cine nu stie a aprecia sinceritatea sentimentelor tale, aceluia nu merita sa acorzi niciun dram de atentie si nicio lacrima nu trebuie sa versi pentru o astfel de persoana.

Iti repet indemnul cu care am initiat acest mesaj: nu te inchide in tine si discuta deschis despre sentimentele tale.
franziska_eu
Postat pe 16 Februarie 2012 11:11
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 10:24:04Draga mea eu din pacate am trecut printr-o experienta devastatoare din punct de vedere emotional,durerea si disperarea unei mamici de ingeras nu se poate descrie in cuvinte.
Cum am trecut peste?....nu ,nu am trecut...cel putin nu inca.Cum am reusit sa merg mai departe/?am reusit cu ajutorul sotului meu care mi-a fost alaturi ,mi-a aratat ca nu sunt singura ,ca nu sufar doar eu,si ca trebuie sa fim uniti si sa ne ajutam reciproc.
Nu exista om care sa nu fi suferit macar o data in viata,crede-ma ...incearca sa vorbesti cu cineva despre suferinta ta...asta te va ajuta sa te descarci...nu te retine daca iti vine sa plangi...descarca-te.
Timpul se spune ca vindeca toate ranile ...chiar si cele sufletesti.
Iti doresc sa treci peste ....esecuri vor mai fi,important este sa sti cum sa le tratezi .Indiferenta nu este o solutie .



Draga mea prietena,,in durerea ta,nu uita,te rog,,faptul ca ingerii,,adevaratii ingeri,,vor fi prezenti in viata noastra intotdeauna!!!Inalta-ti gandul,mintea,inima,si simte-i atingerea ingerasului tau,,este acolo,,printre falduri de ceruri!!!
MissRainbow
Postat pe 16 Februarie 2012 11:13
Piscotel si Thais, din suflet ca spun ca-mi pare tare rau pentru pierderea acelor ingeri.
franziska_eu
Postat pe 16 Februarie 2012 11:14
De la: franziska_eu, la data 2012-02-16 11:14:29Piscotel si Thais, din suflet ca spun ca-mi pare tare rau pentru pierderea acelor ingeri.

franzi ,eu nu am pierdut-o ,e mereu in sufletul si gandurile mele.exista si va exista vesnic deoarece a fost si este mica mea printesa chiar daca D-zeu a decis ca e mai bine pentru ea sa fie acolo sus cu ingerasii.Sunt sigura ca ne vegheaza si ceea ce ma linisteste si-mi da putere este faptul ca stiu ca acum nu mai sufera.
Piscolinoo
Postat pe 16 Februarie 2012 11:18
De la: MissRainbow, la data 2012-02-16 11:13:25
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 10:24:04Draga mea eu din pacate am trecut printr-o experienta devastatoare din punct de vedere emotional,durerea si disperarea unei mamici de ingeras nu se poate descrie in cuvinte.
Cum am trecut peste?....nu ,nu am trecut...cel putin nu inca.Cum am reusit sa merg mai departe/?am reusit cu ajutorul sotului meu care mi-a fost alaturi ,mi-a aratat ca nu sunt singura ,ca nu sufar doar eu,si ca trebuie sa fim uniti si sa ne ajutam reciproc.
Nu exista om care sa nu fi suferit macar o data in viata,crede-ma ...incearca sa vorbesti cu cineva despre suferinta ta...asta te va ajuta sa te descarci...nu te retine daca iti vine sa plangi...descarca-te.
Timpul se spune ca vindeca toate ranile ...chiar si cele sufletesti.
Iti doresc sa treci peste ....esecuri vor mai fi,important este sa sti cum sa le tratezi .Indiferenta nu este o solutie .



Draga mea prietena,,in durerea ta,nu uita,te rog,,faptul ca ingerii,,adevaratii ingeri,,vor fi prezenti in viata noastra intotdeauna!!!Inalta-ti gandul,mintea,inima,si simte-i atingerea ingerasului tau,,este acolo,,printre falduri de ceruri!!!


Sora mea a pierdut un copilas in formare in vara anului trecut. Am plans mult la auzul acestei vesti si i-am cerut scuze acelui copil ca n-am avut ocazia sa-l cunosc, sa-l dragalesc, sa-i spun cat de mult il iubesc, dar i-am promis, in sufletul meu, ca o sa-l iubesc pentru totdeauna in inima mea.

E groaznic sa te bucuri de venirea unui copil si sa afli la un moment dat ca acel copil a incetat sa mai existe in pantecele mamei sale.

Pentru toti ingerii plecati inainte de a prinde aripi:
franziska_eu
Postat pe 16 Februarie 2012 11:19
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 11:18:26
De la: franziska_eu, la data 2012-02-16 11:14:29Piscotel si Thais, din suflet ca spun ca-mi pare tare rau pentru pierderea acelor ingeri.

franzi ,eu nu am pierdut-o ,e mereu in sufletul si gandurile mele.exista si va exista vesnic deoarece a fost si este mica mea printesa chiar daca D-zeu a decis ca e mai bine pentru ea sa fie acolo sus cu ingerasii.Sunt sigura ca ne vegheaza si ceea ce ma linisteste si-mi da putere este faptul ca stiu ca acum nu mai sufera.


Ma bucur mult ca gandesti asa, Piscotel!
franziska_eu
Postat pe 16 Februarie 2012 11:20
De la: MissRainbow, la data 2012-02-16 10:33:12
De la: kudika499581, la data 2012-02-16 10:13:18Azi as vrea sa vad aici pe form cateva persoane care sunt dispuse sa vorbeasca deschis despre sentimente.In conceptia mea ati ascunde unele sentimente este folositor (uneori).Dar facand asta cu timpul m-am transformat intr-o persoana rece(dar imi revin incet incet).Dupa ce am trecut peste cateva esecuri credeam pur si simplu ca nu merit sa fiu iubita si m-am inteles cu asta ,asa ca nu mai aratam niciun sentiment fata de ceilalti nici de prietenie nici de simpatie nici de ura...nimic....doar indiferenta.Muzica pot sa spun ca este salvarea mea.Ascultand intr-o zi aparent banala melodia nimeni pe drum de la spin am izbucnit in plans toata suferinta si tot amarul strans in inima a iesit afara.M-am regasit ata de mult in aceasta piesa si sper ca o stitit sau o veti asculta si voi.Acum as vrea sa stiu daca si voi ati trecut printr-o experienta devastatoare sufleteste si cum ati trecut peste



Hmm,bun subiect de topic,dar atat de complex si ,in acelasi timp,atat de nesemnificativ,intr-o lume pragmatica,sordida,plina de neincredere,deziluzii!!!

Personal,sunt o persoana sentimentala pana la refuz,,calitate transformata in defect major,in conditiile in care sentimentalismul a ajuns sa fie desconsiderat de cei cu inima "puternica",insensibilii,oamenii reci,rapace in dorinta lor de a nimici frumosul,sensibilul,candoarea,fragilitatea,tocmai din neputinta lor de a accepta si altceva in viata lor,ei traind in intuneric !!
Niciodata nu am putut sa-mi ascund sentimentele,spre nefericirea mea,,am suferit,sufar si probabil voi suferi in continuare!!!Sunt expansiva in manifestari,tara acceptata in virtutea tuturor conditiilor!!!Iubesc oamenii,in pofida rautatii lor,,,,m-am daruit iubirii,chiar daca a fost cruda cu mine,,,mi-am oferit inima ,chiar daca noptile au fost si sunt cosmar petrecut in lacrimi!!Nu pot ura,dar pot sa transform iubirea in cea mai acuta indiferenta,,chiar daca in strafundurile inimii,dragostea ramane aceeasi!!!Am un mod propriu de a trece peste dezamagiri!!!Gust din ea,ma hranesc cu ea,dar nu o las sa-mi "ingroase" talia!!!Muzica imi este prieten,ma linisteste,practic respir prin ea,este un mijloc ideal de a renaste!!Plang,caci altfel nu as mai fi eu,dar lacrimile sunt cenusa din care renasc!!Trec zilnic prin experiente devastatoare,,,sunt pionii mei,,,,cu care atac regina!!!Mai am un pic pana voi face SAH-MAT!!!


Doamna Curcubeu, ma regasesc atat de mult in aceste randuri...

Va multumesc ca existati, Doamna! Cat timp mai exista oameni care apreciaza oamenii, sentimentele pozitive, sinceritatea sentimentelor, mai exista o speranta de mai bine pentru lumea aceasta!
franziska_eu
Postat pe 16 Februarie 2012 11:24
De la: Franciska_eu, la data 2012-02-16 11:14:29Piscotel si Thais, din suflet ca spun ca-mi pare tare rau pentru pierderea acelor ingeri.


Multumesc , 'Franciska, mie mi-e greu sa vorbesc despre asta , nu vreau doar pentru motivul ca numai cei si cele care au trecut prin asta pot intelege .Dar cand intalnesc oameni care au avut astfel de tragedii in viata nu pot sa nu fiu solidara cu ei .E adevarat ce spunea Pisco, exista dureri si probleme mai mari in viata decat astea cu esecul in amor l si sexul i 2,3,4 etc si mai stiu eu ce false probleme isi creaza unii cand nu au ce face.
Thais13
Postat pe 16 Februarie 2012 11:35
[quote name='franziska_eu' date='2012-02-16 11:24:57'Doamna Curcubeu, ma regasesc atat de mult in aceste randuri...

Va multumesc ca existati, Doamna! Cat timp mai exista oameni care apreciaza oamenii, sentimentele pozitive, sinceritatea sentimentelor, mai exista o speranta de mai bine pentru lumea aceasta! [/quote]


Aceasta sunt si acesta este titlul subiectului nostru;sinceritatea!Multumesc!
MissRainbow
Postat pe 16 Februarie 2012 11:43
De la: Thais13, la data 2012-02-16 11:35:36
Multumesc , 'Franciska, mie mi-e greu sa vorbesc despre asta , nu vreau doar pentru motivul ca numai cei si cele care au trecut prin asta pot intelege .Dar cand intalnesc oameni care au avut astfel de tragedii in viata nu pot sa nu fiu solidara cu ei .E adevarat ce spunea Pisco, exista dureri si probleme mai mari in viata decat astea cu esecul in amor l si sexul i 2,3,4 etc si mai stiu eu ce false probleme isi creaza unii cand nu au ce face.

Thais si eu am avut o perioada(ani buni0in care nu am vorbit despre ceea ce s-a intamplat,eram doar apatica ,extrem de slabita (fizic si psihic),aveam acelasi punct de vedere ca tine...nimeni nu poate sa inteleaga decat cei carora li s-a intamplat.Abea acum de ceva timp am reusit sa ma eliberez putin cate putin si crede-ma ca de fiecare data cand ma gandesc la ea sau vorbesc despre ea incep sa simt o stransoare in gat,imi dau lacrimile incontrolabil,imi tremura vocea si am in fata ochilor fractiuni si fragmente a clipelor petrecute alaturi de ea.
Este totusi un lucru bun pentru mine ca pot macar sa vorbesc cu cineva despre asta ,pe mine chiar ma ajuta.Nu am cautat niciodata compasiune din partea celorlalti...nici vorba de asa ceva ,in schimb am participat de mai multe ori la ziua mamelor de ingeri(la noi aci se tine pe 9 martie in fiecare an)...e o comunitate calda care chiar ajuta .
thais intradevar nimeni nu poate intelege ce simti tu...sau eu...sau alte mamicute de suflete inaripate ,important este ca tu sa fi tare ,sa mergi mai departe chiar daca sufletul tau e sfarmat im mii de bucatele,pentru ca sunt sigura ca ai pe cineva care are nevoie de tine .
Daca o sa simti vreodata nevoia sa vb .scrie-mi linistita ...orcand
Piscolinoo
Postat pe 16 Februarie 2012 11:50
De la: Thais13, la data 2012-02-16 11:35:36
De la: Franciska_eu, la data 2012-02-16 11:14:29Piscotel si Thais, din suflet ca spun ca-mi pare tare rau pentru pierderea acelor ingeri.


Multumesc , 'Franciska, mie mi-e greu sa vorbesc despre asta , nu vreau doar pentru motivul ca numai cei si cele care au trecut prin asta pot intelege .Dar cand intalnesc oameni care au avut astfel de tragedii in viata nu pot sa nu fiu solidara cu ei .E adevarat ce spunea Pisco, exista dureri si probleme mai mari in viata decat astea cu esecul in amor l si sexul i 2,3,4 etc si mai stiu eu ce false probleme isi creaza unii cand nu au ce face.


Pentru fiecare om, problemele sale par cele mai arzatoare in comparatie cu problemele altora. Fiecare om alege cum sa-si traiasca viata, pentru ca fiecare stie ce-i mai bine pentru sine, de aceea nu vad de ce alte persoane ar interveni in viata altora, fara sa li se ceara lucrul acesta, spunandu-le acelor oameni cum sa-si traiasca viata. Fiecare om stie ce-i mai bine pentru sine, asta-i parerea mea, si nu ar trebui noi sa ne erijam in stapanii vietii altora si sa le spunem acelor oameni cum sa-si duca existenta, decat in masura in care ne este cerut in mod expres acest lucru. Nu vad cine suntem noi incat sa impunem celorlalti parerile noastre personale, stilul nostru de viata, alegerile personale altora.

Eu, una, prefer sa nu ma bag in vietile altora si nici nu vreau sa le spun acelor oameni cum sa-si traiasca viata (fac rabat de la aceasta chestiune doar cand omul acela imi cere o parere, in mod expres), nu vreau sa iau in deradere suferinta nimanui ridiculizand-o si bagatelizand-o, nu iau in deradere dorinta nimani de a-si trai viata asa cum isi doreste. Fiecare om este responsabil de propriul sau destin, fiecare om este fauritorul propriului sau destin.
franziska_eu
Postat pe 16 Februarie 2012 11:56
De la: franziska_eu, la data 2012-02-16 11:56:44
De la: Thais13, la data 2012-02-16 11:35:36
De la: Franciska_eu, la data 2012-02-16 11:14:29Piscotel si Thais, din suflet ca spun ca-mi pare tare rau pentru pierderea acelor ingeri.


Multumesc , 'Franciska, mie mi-e greu sa vorbesc despre asta , nu vreau doar pentru motivul ca numai cei si cele care au trecut prin asta pot intelege .Dar cand intalnesc oameni care au avut astfel de tragedii in viata nu pot sa nu fiu solidara cu ei .E adevarat ce spunea Pisco, exista dureri si probleme mai mari in viata decat astea cu esecul in amor l si sexul i 2,3,4 etc si mai stiu eu ce false probleme isi creaza unii cand nu au ce face.


Pentru fiecare om, problemele sale par cele mai arzatoare in comparatie cu problemele altora. Fiecare om alege cum sa-si traiasca viata, pentru ca fiecare stie ce-i mai bine pentru sine, de aceea nu vad de ce alte persoane ar interveni in viata altora, fara sa li se ceara lucrul acesta, spunandu-le acelor oameni cum sa-si traiasca viata. Fiecare om stie ce-i mai bine pentru sine, asta-i parerea mea, si nu ar trebui noi sa ne erijam in stapanii vietii altora si sa le spunem acelor oameni cum sa-si duca existenta, decat in masura in care ne este cerut in mod expres acest lucru. Nu vad cine suntem noi incat sa impunem celorlalti parerile noastre personale, stilul nostru de viata, alegerile personale altora.

Eu, una, prefer sa nu ma bag in vietile altora si nici nu vreau sa le spun acelor oameni cum sa-si traiasca viata (fac rabat de la aceasta chestiune doar cand omul acela imi cere o parere, in mod expres), nu vreau sa iau in deradere suferinta nimanui ridiculizand-o si bagatelizand-o, nu iau in deradere dorinta nimani de a-si trai viata asa cum isi doreste. Fiecare om este responsabil de propriul sau destin, fiecare om este fauritorul propriului sau destin.


*alegerile personale sa le impunem altora
franziska_eu
Postat pe 16 Februarie 2012 11:57
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 11:50:28
De la: Thais13, la data 2012-02-16 11:35:36
Multumesc , 'Franciska, mie mi-e greu sa vorbesc despre asta , nu vreau doar pentru motivul ca numai cei si cele care au trecut prin asta pot intelege .Dar cand intalnesc oameni care au avut astfel de tragedii in viata nu pot sa nu fiu solidara cu ei .E adevarat ce spunea Pisco, exista dureri si probleme mai mari in viata decat astea cu esecul in amor l si sexul i 2,3,4 etc si mai stiu eu ce false probleme isi creaza unii cand nu au ce face.

Thais si eu am avut o perioada(ani buni0in care nu am vorbit despre ceea ce s-a intamplat,eram doar apatica ,extrem de slabita (fizic si psihic),aveam acelasi punct de vedere ca tine...nimeni nu poate sa inteleaga decat cei carora li s-a intamplat.Abea acum de ceva timp am reusit sa ma eliberez putin cate putin si crede-ma ca de fiecare data cand ma gandesc la ea sau vorbesc despre ea incep sa simt o stransoare in gat,imi dau lacrimile incontrolabil,imi tremura vocea si am in fata ochilor fractiuni si fragmente a clipelor petrecute alaturi de ea.
Este totusi un lucru bun pentru mine ca pot macar sa vorbesc cu cineva despre asta ,pe mine chiar ma ajuta.Nu am cautat niciodata compasiune din partea celorlalti...nici vorba de asa ceva ,in schimb am participat de mai multe ori la ziua mamelor de ingeri(la noi aci se tine pe 9 martie in fiecare an)...e o comunitate calda care chiar ajuta .
thais intradevar nimeni nu poate intelege ce simti tu...sau eu...sau alte mamicute de suflete inaripate ,important este ca tu sa fi tare ,sa mergi mai departe chiar daca sufletul tau e sfarmat im mii de bucatele,pentru ca sunt sigura ca ai pe cineva care are nevoie de tine .
Daca o sa simti vreodata nevoia sa vb .scrie-mi linistita ...orcand


Am incercat sa vorbesc despre asta dar am primit replici de genul:
-si ce, faci altul , desi un copil nu poate inlocui un altul
- ce te dai victima, vrei sa fii compatimita ?
- infiaza daca vrei musai un copil

Si altele de genul.N-am avut pretentia ca suferinta e cea mai grava din lume sau ca eu merit toata intelegerea si compasiunea , as fi vrut doar sa ma asculte cineva la momentul respectiv, atat.
Am vrut si eu sa particip la intalnirile mamicilor de ingeri dar cand am primit o replica rece si dura chiar de la una dintre sustinatoarele lor , m-am retras .
Mi-am lasat ranile sa dospeasca in speranta ca se vor inchide , ca voi putea sa le ingrop adanc fara ca efortul urias de a le cicatriza sa imi rapeasca din puterea de a iubi, de a ma bucura de viata , de cei dragi si nu in ultimul rand de a nu mai putea comunica cu ceilalti, de a nu mai intelege pe altii .
Thais13
Postat pe 16 Februarie 2012 12:04
De la: franziska_eu, la data 2012-02-16 11:56:44
De la: Thais13, la data 2012-02-16 11:35:36
De la: Franciska_eu, la data 2012-02-16 11:14:29Piscotel si Thais, din suflet ca spun ca-mi pare tare rau pentru pierderea acelor ingeri.


Multumesc , 'Franciska, mie mi-e greu sa vorbesc despre asta , nu vreau doar pentru motivul ca numai cei si cele care au trecut prin asta pot intelege .Dar cand intalnesc oameni care au avut astfel de tragedii in viata nu pot sa nu fiu solidara cu ei .E adevarat ce spunea Pisco, exista dureri si probleme mai mari in viata decat astea cu esecul in amor l si sexul i 2,3,4 etc si mai stiu eu ce false probleme isi creaza unii cand nu au ce face.


Pentru fiecare om, problemele sale par cele mai arzatoare in comparatie cu problemele altora. Fiecare om alege cum sa-si traiasca viata, pentru ca fiecare stie ce-i mai bine pentru sine, de aceea nu vad de ce alte persoane ar interveni in viata altora, fara sa li se ceara lucrul acesta, spunandu-le acelor oameni cum sa-si traiasca viata. Fiecare om stie ce-i mai bine pentru sine, asta-i parerea mea, si nu ar trebui noi sa ne erijam in stapanii vietii altora si sa le spunem acelor oameni cum sa-si duca existenta, decat in masura in care ne este cerut in mod expres acest lucru. Nu vad cine suntem noi incat sa impunem celorlalti parerile noastre personale, stilul nostru de viata, alegerile personale altora.

Eu, una, prefer sa nu ma bag in vietile altora si nici nu vreau sa le spun acelor oameni cum sa-si traiasca viata (fac rabat de la aceasta chestiune doar cand omul acela imi cere o parere, in mod expres), nu vreau sa iau in deradere suferinta nimanui ridiculizand-o si bagatelizand-o, nu iau in deradere dorinta nimani de a-si trai viata asa cum isi doreste. Fiecare om este responsabil de propriul sau destin, fiecare om este fauritorul propriului sau destin.


Imi pare rau ca exagerezi totusi .Nu vad pe nimeni aici care sa impuna altuia convingerile lui sau modul lui de viata.Sunt pareri mai mult sau mai putin vehemente .Si daca le cer sau nu( parerile) cei care se expun pe aici pe forum vor face tot ce-i taie capul asa ca pana in final ceea ce le spun altii oamenilor sa faca si ce ce fac ei de fapt sant doua lucruri complet diferite.
ma indoiesc foarte tare ca fiecare om stie ce e mai bine pentru el/ea.Daca ar fi asa , toata lumea ar avea o viata ideala , numai multumiri si fericiri .Eu pe aici nu vad asta.si nu poti cere nimanui sa inteleaga suferintele altuia cand nu a trecut prin ele si nu a simtit si gandit ca cel/cea in cauza.
Faptul ca nu te bagi in vietile oamenilor poate fi interpretat si ca lipsa de implicare , o spun din experianta.
E preferabil sa ai o atitudine de mijloc nu una la extreme.
Thais13
Postat pe 16 Februarie 2012 12:16
De la: Thais13, la data 2012-02-16 12:04:41
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 11:50:28
De la: Thais13, la data 2012-02-16 11:35:36
Multumesc , 'Franciska, mie mi-e greu sa vorbesc despre asta , nu vreau doar pentru motivul ca numai cei si cele care au trecut prin asta pot intelege .Dar cand intalnesc oameni care au avut astfel de tragedii in viata nu pot sa nu fiu solidara cu ei .E adevarat ce spunea Pisco, exista dureri si probleme mai mari in viata decat astea cu esecul in amor l si sexul i 2,3,4 etc si mai stiu eu ce false probleme isi creaza unii cand nu au ce face.

Thais si eu am avut o perioada(ani buni0in care nu am vorbit despre ceea ce s-a intamplat,eram doar apatica ,extrem de slabita (fizic si psihic),aveam acelasi punct de vedere ca tine...nimeni nu poate sa inteleaga decat cei carora li s-a intamplat.Abea acum de ceva timp am reusit sa ma eliberez putin cate putin si crede-ma ca de fiecare data cand ma gandesc la ea sau vorbesc despre ea incep sa simt o stransoare in gat,imi dau lacrimile incontrolabil,imi tremura vocea si am in fata ochilor fractiuni si fragmente a clipelor petrecute alaturi de ea.
Este totusi un lucru bun pentru mine ca pot macar sa vorbesc cu cineva despre asta ,pe mine chiar ma ajuta.Nu am cautat niciodata compasiune din partea celorlalti...nici vorba de asa ceva ,in schimb am participat de mai multe ori la ziua mamelor de ingeri(la noi aci se tine pe 9 martie in fiecare an)...e o comunitate calda care chiar ajuta .
thais intradevar nimeni nu poate intelege ce simti tu...sau eu...sau alte mamicute de suflete inaripate ,important este ca tu sa fi tare ,sa mergi mai departe chiar daca sufletul tau e sfarmat im mii de bucatele,pentru ca sunt sigura ca ai pe cineva care are nevoie de tine .
Daca o sa simti vreodata nevoia sa vb .scrie-mi linistita ...orcand


Am incercat sa vorbesc despre asta dar am primit replici de genul:
-si ce, faci altul , desi un copil nu poate inlocui un altul
- ce te dai victima, vrei sa fii compatimita ?
- infiaza daca vrei musai un copil

Si altele de genul.N-am avut pretentia ca suferinta e cea mai grava din lume sau ca eu merit toata intelegerea si compasiunea , as fi vrut doar sa ma asculte cineva la momentul respectiv, atat.
Am vrut si eu sa particip la intalnirile mamicilor de ingeri dar cand am primit o replica rece si dura chiar de la una dintre sustinatoarele lor , m-am retras .
Mi-am lasat ranile sa dospeasca in speranta ca se vor inchide , ca voi putea sa le ingrop adanc fara ca efortul urias de a le cicatriza sa imi rapeasca din puterea de a iubi, de a ma bucura de viata , de cei dragi si nu in ultimul rand de a nu mai putea comunica cu ceilalti, de a nu mai intelege pe altii .


nu cred ca era vorba de intelegere sau compasiune ci de dorinta de "a scoate" afara ceea ce dospea in interior! imi pare rau ca ai intalnit astfel de oameni si da ai dreptate niciodata un copil nu inlocuieste si nu va inlocui pe altul!
kiss_my_ass
Postat pe 16 Februarie 2012 12:16
De la: Thais13, la data 2012-02-16 12:04:41
Am incercat sa vorbesc despre asta dar am primit replici de genul:
-si ce, faci altul , desi un copil nu poate inlocui un altul
- ce te dai victima, vrei sa fii compatimita ?
- infiaza daca vrei musai un copil

Si altele de genul.N-am avut pretentia ca suferinta e cea mai grava din lume sau ca eu merit toata intelegerea si compasiunea , as fi vrut doar sa ma asculte cineva la momentul respectiv, atat.
Am vrut si eu sa particip la intalnirile mamicilor de ingeri dar cand am primit o replica rece si dura chiar de la una dintre sustinatoarele lor , m-am retras .
Mi-am lasat ranile sa dospeasca in speranta ca se vor inchide , ca voi putea sa le ingrop adanc fara ca efortul urias de a le cicatriza sa imi rapeasca din puterea de a iubi, de a ma bucura de viata , de cei dragi si nu in ultimul rand de a nu mai putea comunica cu ceilalti, de a nu mai intelege pe altii .

Thais imi pare rau .
Un copil pierdut nu va putea fi inlocuit de un altul niciodata ....asculta tu la mine asta ,eu dupa ce am pierduto pe micuta,abea dupa 6 ani am avut bucuria de a avea un baietel care nu a inlocuit nimic,el este un miracol al vietii mele ,o speranta si o bucurie.
Faptul ca suferi nu te face victima si nici nu ai nevoie de compasiune,ai nevoie doar sa fi ascultata ...de multe ori e suficient doar atat.Eu am avut noroc sa am alaturi persoane care nu au spus nimic ,au suferit si ei in tacere alaturi de mine,care atunci cand izbugneam in plans nu faceau altceva decat sa-mi ofere un umar ,si le multumesc ca m-au ajutat sa nu ma prabusesc.
Ranile nu ti se vor vindeca niciodata ,vor ramane adanci mereu ....si daca vei avea un alt copil ..........diferenta va fi ca un alt copilas o sa te absoarba ,vei fi in priza mereu ca sa-i satisfaci nevoile ,sa-l vezi ca zambeste ,se joaca ...etc,si astfel te vei putea din nou bucura de viata .
Iti doresc multa sanatate si putere
Piscolinoo
Postat pe 16 Februarie 2012 12:19
Doamne, chiar nu pot citi ce scrieti voi aici, dragi doamne ! Imi vine sa Cea mai mare durere a mea a fost cand am pierdut-o pe mama, acum 10 ani, dar nu se compara totusi. Parerea mea. Cateodata ii simt prezenta (a mamei),parca-i aud vocea, am o fotografie a ei inramata in camera si cand ma uit la ea, o simt langa mine. Incerc sa ocolesc cu privirea acea foto uneori, pentru ca doare, doare tare. In concluzie, nu vreau sa ma deschid, fug si ma protejez de durere (zic eu). Multa putere si sanatate doresc celor in suferinta !
luchianramona
Postat pe 16 Februarie 2012 12:20
De la: kudika499581, la data 2012-02-16 10:13:18Azi as vrea sa vad aici pe form cateva persoane care sunt dispuse sa vorbeasca deschis despre sentimente.In conceptia mea ati ascunde unele sentimente este folositor (uneori).Dar facand asta cu timpul m-am transformat intr-o persoana rece(dar imi revin incet incet).Dupa ce am trecut peste cateva esecuri credeam pur si simplu ca nu merit sa fiu iubita si m-am inteles cu asta ,asa ca nu mai aratam niciun sentiment fata de ceilalti nici de prietenie nici de simpatie nici de ura...nimic....doar indiferenta.Muzica pot sa spun ca este salvarea mea.Ascultand intr-o zi aparent banala melodia nimeni pe drum de la spin am izbucnit in plans toata suferinta si tot amarul strans in inima a iesit afara.M-am regasit ata de mult in aceasta piesa si sper ca o stitit sau o veti asculta si voi.Acum as vrea sa stiu daca si voi ati trecut printr-o experienta devastatoare sufleteste si cum ati trecut peste


Mi-ar placea sa spun ca am trecut peste toate esecurile si nefericirile cu bine si ca am o solutie , dar nu este asa.
Fiecare dezamagire si suferinta a mai lasat o cicatrice pe suflet , a mai luat din puterea de a inainta frumos in viata.Dar in "prostia"mea a continuat sa fac bine din pacate primesc mai mult rau inapoi.
Ca sa poti merge mai departe incearca asta: Cere putin de la viata si de la oameni si mai putin , vei avea surpriza sa primesti mai mult decat ai cerut inapoi.
Thais13
Postat pe 16 Februarie 2012 12:31
Nu pot vorbi despre lucrurile astea atat de dureroase ...mai ales acum.
serpico_
Postat pe 16 Februarie 2012 12:32
De la: SERPICO, la data 2012-02-16 12:32:10 Nu pot vorbi despre lucrurile astea atat de dureroase ...mai ales acum.



Serpico,de multe ori,noi,femeile ,simtim nevoia sa rabufnim in durerile noastre ,generate de pierderi,dezamagiri,regrete si situatii ingrate,,,si o facem pentru ca asa simtim la momentul respectiv!!!Nimic nu va compensa o pierdere,dezamagire sau lipsire de speranta,nimic nu va completa un gol creat,nimic nu va substitui lipsa de iubire si orice intentie de-a noastra,in scopul asigurarii compasivitatii,,trebuie privita ca simpla solidaritate in durerea creata de orice intamplare nefericita ,ce a intervenit in viata noastra!Nu dorim compatimire,jeluire,condescendenta,ci dorim sa fim intelese,ingaduite in suferinta noastra si iubite,,,nimic mai mult!!!
MissRainbow
Postat pe 16 Februarie 2012 12:45
De la: SERPICO, la data 2012-02-16 12:32:10 Nu pot vorbi despre lucrurile astea atat de dureroase ...mai ales acum.


orice ar fi cu timpul se va estompa, nu-ti pot spune ca va trece pentru ca nu este asa!
kiss_my_ass
Postat pe 16 Februarie 2012 12:48
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 12:19:16
De la: Thais13, la data 2012-02-16 12:04:41
Am incercat sa vorbesc despre asta dar am primit replici de genul:
-si ce, faci altul , desi un copil nu poate inlocui un altul
- ce te dai victima, vrei sa fii compatimita ?
- infiaza daca vrei musai un copil

Si altele de genul.N-am avut pretentia ca suferinta e cea mai grava din lume sau ca eu merit toata intelegerea si compasiunea , as fi vrut doar sa ma asculte cineva la momentul respectiv, atat.
Am vrut si eu sa particip la intalnirile mamicilor de ingeri dar cand am primit o replica rece si dura chiar de la una dintre sustinatoarele lor , m-am retras .
Mi-am lasat ranile sa dospeasca in speranta ca se vor inchide , ca voi putea sa le ingrop adanc fara ca efortul urias de a le cicatriza sa imi rapeasca din puterea de a iubi, de a ma bucura de viata , de cei dragi si nu in ultimul rand de a nu mai putea comunica cu ceilalti, de a nu mai intelege pe altii .

Thais imi pare rau .
Un copil pierdut nu va putea fi inlocuit de un altul niciodata ....asculta tu la mine asta ,eu dupa ce am pierduto pe micuta,abea dupa 6 ani am avut bucuria de a avea un baietel care nu a inlocuit nimic,el este un miracol al vietii mele ,o speranta si o bucurie.
Faptul ca suferi nu te face victima si nici nu ai nevoie de compasiune,ai nevoie doar sa fi ascultata ...de multe ori e suficient doar atat.Eu am avut noroc sa am alaturi persoane care nu au spus nimic ,au suferit si ei in tacere alaturi de mine,care atunci cand izbugneam in plans nu faceau altceva decat sa-mi ofere un umar ,si le multumesc ca m-au ajutat sa nu ma prabusesc.
Ranile nu ti se vor vindeca niciodata ,vor ramane adanci mereu ....si daca vei avea un alt copil ..........diferenta va fi ca un alt copilas o sa te absoarba ,vei fi in priza mereu ca sa-i satisfaci nevoile ,sa-l vezi ca zambeste ,se joaca ...etc,si astfel te vei putea din nou bucura de viata .
Iti doresc multa sanatate si putere


Eu iti multumesc pentru ca ai deschis totusi vorba despre ingerasi dar eu din pacate nu am posibilitatea sa ami am un alt copilas .De aceea am preferat sa nu fac mare discutie despre asta.
Daca Dumnezeu a preferat sa imi ceara sacficiul suprem , sa-i daruiesc un inger , fara sa imi dea nimic bun inapoi , ci numai rau si din mai rau in mai rau , asta e , o sa ma canalizez pe alte lucruri care imi vor distrage atentia de la partea asta nereusita a vietii mele .
Thais13
Postat pe 16 Februarie 2012 12:55
De la: Thais13, la data 2012-02-16 12:55:57
Eu iti multumesc pentru ca ai deschis totusi vorba despre ingerasi dar eu din pacate nu am posibilitatea sa ami am un alt copilas .De aceea am preferat sa nu fac mare discutie despre asta.
Daca Dumnezeu a preferat sa imi ceara sacficiul suprem , sa-i daruiesc un inger , fara sa imi dea nimic bun inapoi , ci numai rau si din mai rau in mai rau , asta e , o sa ma canalizez pe alte lucruri care imi vor distrage atentia de la partea asta nereusita a vietii mele .

thais iarta-ma daca te-am intristat .dar te rog eu ceva foarte mult...nu spune niciodata...niciodata. si nu vreu sa intru in detalii...nu aici
Piscolinoo
Postat pe 16 Februarie 2012 13:03
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 13:03:51
De la: Thais13, la data 2012-02-16 12:55:57
Eu iti multumesc pentru ca ai deschis totusi vorba despre ingerasi dar eu din pacate nu am posibilitatea sa ami am un alt copilas .De aceea am preferat sa nu fac mare discutie despre asta.
Daca Dumnezeu a preferat sa imi ceara sacficiul suprem , sa-i daruiesc un inger , fara sa imi dea nimic bun inapoi , ci numai rau si din mai rau in mai rau , asta e , o sa ma canalizez pe alte lucruri care imi vor distrage atentia de la partea asta nereusita a vietii mele .

thais iarta-ma daca te-am intristat .dar te rog eu ceva foarte mult...nu spune niciodata...niciodata. si nu vreu sa intru in detalii...nu aici


Ok. Multumesc!
Thais13
Postat pe 16 Februarie 2012 13:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tatuaj... 5 De la: freakyyy 4 Iunie 2010 14:21
decorare garsoniera-ajutor :( 7 De la: raluca_d 17 Martie 2009 05:01
ce parere aveti despre droguri?ati consumat vreodata?daca da de ce? 861 De la: 16 Februarie 2016 17:36
probleme cu mama prietenului meu 3 De la: kudika1993 9 Mai 2010 17:38
ACCESARE PAGINI KUDIKA 29 De la: yumy 27 Mai 2011 20:15